TEMAT: Ogród Wioli

Ogród Wioli 16 Maj 2015 20:25 #369424

  • Dorota15
  • Dorota15's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2869
  • Otrzymane dziękuję: 2502
Witam,
miałam zajrzeć na chwilę a przeczytałam cały wątek. Bardzo mi się u Ciebie podoba, szczególnie piękny dzban i wiosenne miniaturki. W tym roku też zamierzam dosadzać hortensje - są piękne. Przypomniałaś mi też o gnojówce z pokrzyw. Muszę zrobić :)


Zielone okna z estimeble.pl

Ogród Wioli 20 Maj 2015 10:48 #370916

  • Wiola
  • Wiola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 431
  • Otrzymane dziękuję: 393
Olu, ja na tym innym forum też zaczynałam i pamiętam jak poszukiwałam wtedy ogrodów, gdzie pokazywany jest on z szerszej perspektywy. Byłam całkowicie zielona w tym temacie i było dla mnie ważne gdy widziałam jak dana roślina wygląda po latach, z czym ładnie się komponuje itd ...
Do dziś uwielbiam podpatrywać ogrody z 'szerszej perspektywy' :)

Ina, piwonia cudna, ale szybko przekwitła. Już minął jej czas i na kolejne przedstawienie trzeba czekać rok. Ogólnie, to bardzo lubię piwonie, ale strasznie wkurza mnie to ich krótkie kwitnienie (w ogóle nie adekwatne do cen moim skromnym zdaniem . A jeszcze jak popadną deszcze w czasie kwitnienia, to już całkiem pozamiatane ...

Gosia, mam tą serduszkę i chyba pokazywałam ją na jednej z poprzednich stron. Piękne złociste listki ma wtedy, gdy jest posadzona w słonecznym miejscu, ale niestety wtedy się przypala. W cieniu natomiast jest bardziej zielonkawa/seledynowa. Tak poza tym jest bezpoblemowa.

Dorotko dziękuję za wizytę. Miło mi, że podobają Ci się hortensje i zamierzasz iść w tym kierunku. Planujesz dosadzić jakieś konkretne odmiany, czy idziesz na żywioł ?
U mnie gnojóki robią się non stop. Teraz jeszcze nastawiłam skrzyp.

W ogrodzie zrobiło się już bardzo sucho i codziennie wieczorem miałam zajęcie z podlewaniem. Starsze roślinki jakoś sobie jeszcze radziły, ale najbardziej umęczone były tegoroczne nasadzenia.
Wieczorem nadeszło wybawienie i porządnie podlało z nieba. Niestety przyszło też i ochłodzenie i z tego co zapowiadają to co najmniej do poniedzialku :(
Wysadziłam już moje tegoroczne zasiewy: zatrwian, szałwię i werbenę. Ta ostatnia trochę daje mi do myślenia. Posiałam ją d dwóch partiach. Pierwsza z nasion zebranych z moich kilku werben a że bardzo długo nie wschodziły i myślałam, ze nic z nich nie będzie, to posiałam drugie, zakupione (firma na L ). No i troszkę różnią sie między sobą. Te moje w końcu po kilku miesiącach wykiełkowały i widzę, różnicę. Kupione mają bardziej zaokrąglone liście i całkiem zielone, bez czerwonawych przebarwień ...nie wiem co o tym myśleć ... A może popadam już w paranoję i na siłę doszukuję się czegoś, czego nie ma.

Po chwilowym zastoju, nastaje czas kalin, orlików i powojników :dance:
Jako pierwsza roskwitła kalina Roseum o cudownych pomponach, na które mogła bym się patrzyć bez końca. Pamiętam z dzieciństwa, ze jej kwiaty, to był główny 'składnik' kwiatów do sypania w Boże Ciało ... :)











Lemon Dream





Purple Dream



Matka Urszula Ledóchowska



Omoshiro



Blue Light

Pozdrawiam Wiola :)
Ogród Wioli
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, VERA, edulkot, jol_ka

Ogród Wioli 20 Maj 2015 10:54 #370920

  • Monik
  • Monik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 104
Bajeczne powojniki :woohoo: Kalina oczywiście też. Ile lat ma już takie gigantyczne drzewo? Pytam bo ciekawa jestem kiedy mój maluch osiągnie takie rozmiary.
Ściskam cieplutko
Monika

Mój ogród moje marzenie

Ogród Wioli 20 Maj 2015 10:59 #370925

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Dostałam od sąsiadki malutką, chyba kalinę Roseum. Ale strasznie kochają ją mszyce :evil: Czy Ty swoja pryskasz? Piękna jest :woohoo: Do ilu metrów, tak około, dorasta? Muszę przesadzić swoją :think:
Piwonie to też moje ulubienice :)
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]

Ogród Wioli 20 Maj 2015 23:54 #371285

  • jol_ka
  • jol_ka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 40
  • Otrzymane dziękuję: 6
Wioluś powojniki przecudne! U mnie Omoshiro obsypany pąkami, ale na razie jeszcze daleko do ich otwarcia. A Matka Urszula Ledóchowska może mi w końcu w tym roku zakwitnie - mam ją jakieś 7 lat i do tej pory ani razu nie kwitła :angry: Ma jeden pączuszek malutki, jak nie padnie (tfu tfu) to może i u siebie oczy nacieszę.
Ja też lubię oglądać ogrody z szerszej perspektywy B)
Daj fotkę tych werben, to zobaczę co u siebie posiadam, moje nasiona jak się okazuje tez od Legutki :angry:

Dzięki, że podesłałaś mi deszcz!! Lało całe popołudnie :P

Ogród Wioli 21 Maj 2015 09:54 #371393

  • Wiola
  • Wiola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 431
  • Otrzymane dziękuję: 393
Monika, nie pamiętam już dokładnie w którym roku sadziłam kalinę, ale myślę ze z 5 - 6 lat będzie miała. One rosną szybko, przynajmniej ta odmiana.

Marysiu, u mnie też jest problem z mszycami na kalinach i trzeba pryskać szybko, gdy tylko się pojawią, bo siedzą w kwiatach i wysysają soki. Gdy zaniedbamy oprysk, to kwiaty nie dadzą rady w pełni się rozwinąć. Moja sąsiadka nie pryska wcale i jej kalina ma kwiaty wielkości piłeczki pingpongowej.
Moja będzie miała około 2,5 metra wysokości, ale należy pamiętać, że ona i wszerz się rozrasta i potrzebuje sporo miejsca..

Jolka, ja już mam przesyt deszczu. Po wczorajszej burzy i opadach całonocnych ogród napity do oparu. Teraz przydało by się chociaż kilka dni ładnej pogody, ale jak patrzyłam na prognozy, to u nas deszcz codziennie, do wtorku .... Chyba się załamię :hammer:
Fotkę werben zrobię jak tylko okoliczności przyrody na to pozwolą.

Tymczasem kilka zaległych zdjęć
Nastał czas cudownych orlików :)

















Pozdrawiam Wiola :)
Ogród Wioli
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Aszka, chester633, edulkot, olga1234

Ogród Wioli 21 Maj 2015 10:07 #371401

  • Aszka
  • Aszka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2491
  • Otrzymane dziękuję: 2655
Kalina ogromna, mam nadzieję doczekać i z moimi takich rozmiarów
Orliki,to kolejne po lekturach na forum których wypatruję i już 2 kupiłam.Są takie rośliny które zadziałają na moją wyobrażnię i wtedy ich szukam.Do powojników nie mogę się przekonać:)
Za tę wiadomość podziękował(a): Wiola

Ogród Wioli 21 Maj 2015 10:08 #371403

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
Wiolu, jestem zachwycona Twoimi orlikami :hearts:
Bardzo różne formy kwiatowe i ta kolorystyka - od nasyconych barw, do subtelnych, stonowanych...
Przy tym, zrobiłaś im fantastyczne portrety.
Niech żyją orliki!

Ogród Wioli 21 Maj 2015 10:13 #371409

  • Wiola
  • Wiola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 431
  • Otrzymane dziękuję: 393
Aszko, chyba każdy z nas ma swoje ulubione rośliny i te które go nie ruszają.
Ja tak mam z hostami i irysami - w ogóle na mnie nie działają. :oops: Nawet kiedyś tam coś posadziłam, ale ... serca do nich nie miałam ;)
Pozdrawiam Wiola :)
Ogród Wioli

Ogród Wioli 21 Maj 2015 10:16 #371415

  • Wiola
  • Wiola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 431
  • Otrzymane dziękuję: 393
Witaj Aga.
Orliki są u mnie odkąd tylko mam ogród. Pierwsze przywiozłam z ogrodu mamy, potem sporo dokupiłam. One bardzo chętnie się wysiewają i przeróżnie krzyżują. Bardzo je lubię. :)
Pozdrawiam Wiola :)
Ogród Wioli
Za tę wiadomość podziękował(a): Aguniada, Aszka

Ogród Wioli 21 Maj 2015 10:19 #371418

  • Aszka
  • Aszka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2491
  • Otrzymane dziękuję: 2655
Kiedyś miałam i wszystkie zjadły gąsieniczki , pewnie dobrze były.Odpuściłam sobie.Teraz będę pilnować i szukać kolejnych odmian :)

Ogród Wioli 21 Maj 2015 10:19 #371419

  • inag1
  • inag1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 996
  • Otrzymane dziękuję: 631
Kaliny,to też kwiaty mojego dzieciństwa :) . Orliki cudne. Orliki pozostają w ogrodzie pod warunkiem,że się wczesną wiosna ich nie wypieli. ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): Aszka

Ogród Wioli 21 Maj 2015 10:21 #371421

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
Oj tak .Orliki sieją się na potęgę .Ja wszystkie siewki zbieram ,potem w doniczki ,a potem rozdaję znajomym .Piękne masz powojniki ,u mnie nie szaleją za bardzo ,toteż mam ich tylko kilka .Sucha kwaśna ziemia raczej im nie służy..Ale za to przy odrobinie wody azalie świetnie sobie radzą :lev:
Za tę wiadomość podziękował(a): Aszka

Ogród Wioli 21 Maj 2015 10:23 #371423

  • Aszka
  • Aszka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2491
  • Otrzymane dziękuję: 2655
Kurcze to ile ja przy pieleniu tracę :hammer: wyrywam jak idzie a to może być "coś"

Ogród Wioli 21 Maj 2015 10:34 #371427

  • inag1
  • inag1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 996
  • Otrzymane dziękuję: 631
Aszka,znam ten ból. Wstyd mi się przyznać ale jak są małe sadzonki,to je mylę z takim chwastem ( ziołem ? ),który na żółto kwitnie. Sadzonki niby różne ale jak patrzę na jedną ,to nie wiem czy to orlik,czy chwast i wyrywam. W ten sposób pozbyłam się większości orlików.

Ogród Wioli 21 Maj 2015 11:01 #371442

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
:rotfl1: Ja kupiłam w Biedronce zawilce i wiosną je wyplewiłam :hammer: bo nie pamiętałam, że tam wsadziłam :oops:
Szkoda, że kalina wymaga oprysku... jak takie duże drzewo dajesz radę pryskać :think: ?
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]

Ogród Wioli 21 Maj 2015 11:32 #371447

  • Wiola
  • Wiola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 431
  • Otrzymane dziękuję: 393
Kochani, odpowiem Wam później.
Zaraz mam wyjazd a chciałam jeszcze napisać na prośbę Jolki o mojej werbenie.

Siałam ją dwukrotnie. Pierwsze to były nasionka zebrane z moich kilku werben. Nie wschodziły około 2 miesiące, więc myślałam, ze nic już z nich nie będzie i kupiłam opakowanie nasion firmy na 'L'
Jak się potem okazało, po długim leżakowaniu w ziemi zaczęły mi wschodzić i moje nasionka.
Już na samym początku wydawało mi się że nieco się różnią. Moje były ciemniejsze, kupne żywo zielone.
Teraz gdy sadzonki mam spore, wysadzone do ogrodu, to coraz bardziej widzę między nimi różnicę.
Zrobiłam dziś zdjęcia porównawcze.

Tu na pierwszym planie ( ta z piórkiem) to z nasion L. Widać że łodyżka jest całkowicie zielona. Za nią rosną sadzonki z moich nasion. Łodyżki mają przebarwione na ciemno czerwono/brązowo




Ta sama kępa od góry.
Dwie sadzonki po bokach ( L ) mają jaśniejsze liście i bardziej zaokrąglone. Sadzonki za nimi mają liście ciemniejsze, lancetowate i widać charakterystyczne przebarwienia łodyg, których nie ma na kupnych.



Wątpię, że zakupione nasiona, to werbena patagońska. Jakaś werbena na pewno, bo bardzo podobna (przynajmniej do tej pory).
Nasionka kupowałam w sklepie internetowym. Poczekam aż zakwitnie, aby mieć 100% pewność i napiszę do nich reklamację.
Nie chodzi mi o te kilka zł, które wydałam, ale o to że zaaranżowałam sobie rabaty i chciałam aby rosły tam takie a nie inne rośliny !
Pozdrawiam Wiola :)
Ogród Wioli
Za tę wiadomość podziękował(a): edulkot, olga1234

Ogród Wioli 21 Maj 2015 12:08 #371453

  • edulkot
  • edulkot's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2906
  • Otrzymane dziękuję: 3009
Wiolu masz rację z tą reklamacją, bardzo często czytam w różnych wątkach, że sprzedają nasiona werbeny hastata zamiast patagońskiej. Niby i to i to werbena ale różnią się znacznie. ;) Dobrze, że wykiełkuje cokolwiek, bo często mam całkiem puste rządki i to właśnie z firmy L., już od nich nasion nie kupuję wcale. :angry:

Orliki to takie wdzięczne roślinki, które pozostają z nami na zawsze, pod warunkiem, że się ich nie wyplewi :devil1: Mnie zaskakują te krzyżówki o tak niespotykanych kolorach i kształtach kwiatów :flower2:

Powojniki masz śliczne i już kwitną wielkokwiatowe :woohoo:


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.416 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum