TEMAT: Od zera

Od zera 22 Maj 2015 08:56 #371822

  • jolifleur
  • jolifleur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1973
  • Otrzymane dziękuję: 2664
Kochani, miło mi Was poznać i cieszę się, że tu zaglądacie :) Po woli poznaję lepiej to forum i po kolei odwiedzam Wasze ogrody. U tych u których nie zdążyłam jeszcze być na pewno nadrobię :hearts:

Broja - dzięki :) te większe posadziłam w innym miejscu ale z pokazaniem czekam aż się tam bardziej zazieleni :)

Dorota 15 - ale są malutkie i trzeba ich specjalnie poszukać a pochowałam je tak dlatego, że ptaki je namiętnie wydziobywały :mad2: i po co ??? :think: bo zostawiały obok.

Ac1120jc - Mateusz, dlaczego "Pani?", na ty poproszę :)
Cieszę się, że mnie odwiedziłeś :) Kawał ziemi to jest i wielki kawał roboty :happy: Dom ceglany i owszem ale ruinka. "Tu na razie jest ściernisko ale będzie San Fransisco" ;)

Evastyl - masz rację z tym, że nie wszystko należy sadzić, bo człowiek sobie tylko roboty dodaje. Po tym co zrobiłam też do tego doszłam :) Trochę późno i każdej roślinki mi szkoda, więc te co są już zostają. Ale muszę sadzić więcej krzewów w grupach i brakuje mi też zakamarków, gdzie można by się schować przed wiatrem albo i czasem przed ludźmi ;)
Z dużymi drzewami nie szaleję, bo klony, które są tak szczodrze obdarowują jesienią liśćmi i nasionami, że postanowiłam nie dosadzać. No, ewentualnie podmieniać ;)

Anowi - rewolucji nie ma co robić jak się to miejsce kocha :) To ciężka praca, zmienić ogród. Wszystko wysadzić a potem od nowa :jeez: potem podlewanie, żeby się przyjęło :garden1: Bardzo dobrze Cię rozumiem :) A poza tą robotą to z każdym miejscem wiąże się wspomienie :) Czasem nie warto nic ruszać, nawet jak nie jest doskonałe :hug:

hortensja - teraz mam do ogrodu 10km ale nie długo to się zmieni :)
Ślimaków u mnie nie ma na szczęście ale miałam je w poprzednim ogrodzie w przerażających ilościach, więc wiem ile szkód potrafią narobić. Tu mam za to dużo innych gości- zatrzęsienie żab przede wszystkim, chociaż ziemia niby sucha, sarny, dziki, lisa i chyba borsuk zaczyna się zapuszczać coraz bliżej ogrodu no i krety i nornice. Jakby doszły jeszcze ślimaki, to chyba bym się poddała :rotfl1:
Za tę wiadomość podziękował(a): Anowi


Zielone okna z estimeble.pl

Od zera 22 Maj 2015 09:01 #371824

  • jolifleur
  • jolifleur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1973
  • Otrzymane dziękuję: 2664
Pokazują się kolejne małe iryski i tak się zagęściły, że konieczne będzie przesadzanie a nawet trzeba będzie się troszkę pozbyć :dry:

DSC014476.jpg


DSC014465.jpg




DSC014497.jpg


DSC014507.jpg


DSC014599.jpg


DSC014609.jpg


A ten co prawda jeszcze nie kwitnie i jest wysoki ale dwukolorowe listki już ma prześliczne
DSC01462.jpg
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 22 Maj 2015 09:04 przez jolifleur.
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, Amarant, VERA, Krzysia

Od zera 22 Maj 2015 09:09 #371830

  • jolifleur
  • jolifleur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1973
  • Otrzymane dziękuję: 2664
Startuje mi szkarłatka o kolorowych liściach i zapowiada się na ładną roślinę :)
DSC01427.jpg


zakwita też pierwszy czosnek
DSC01443.jpg


a to trawka, której nazwy nie znam ale kwitnie najwcześniej, kiedy inne dopiero z ziemi nosy zaczynają wystawiać
DSC01463.jpg


lilia Luxor. Gigant w tym roku. W zeszłym była sobie taka nawet niska i zupełnie niepozorna a teraz sami zobaczcie :supr3:
DSC01457.jpg


DSC01458.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): TOMEX, chester633, Amarant, VERA, Krzysia

Od zera 22 Maj 2015 10:59 #371876

  • Dorota15
  • Dorota15's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2869
  • Otrzymane dziękuję: 2502
Zainteresowała mnie ta lilia Luxor, muszę obejrzeć co to za cudo. Jeżeli będziesz pozbywać się irysów to ja jestem chętna na wymianę :)

Od zera 22 Maj 2015 11:14 #371881

  • jolifleur
  • jolifleur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1973
  • Otrzymane dziękuję: 2664
Dorotko na ten rok planuję je wszystkie oznaczyć, podzielić i rozsadzic. Na razie czekam aż przekwitną, ale jestem chętna :) Jak się z nimi uporam dam znać :)

Ta lilia w zeszłym roku była normalna tzn standardowych, średnich rozmiarów, kwiat kremowo-żółty z dodatkiem pomarańczu. Wg opisu maiła mieć ok 110cm a miała może z 60. W tym roku mnie tak zaskoczyła, że poleciałam w zapiski szukać co to za cudo :rotfl1: Ma wielką rozetę liści, ciekawe do jakiej wysokości dorośnie :think: Mam u siebie sporo lilii i to niektóre rosną takie wysokie jak ja ale żadna nie jest taka :eek3:

Od zera 23 Maj 2015 00:29 #372146

  • TOMEX
  • TOMEX's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1239
  • Otrzymane dziękuję: 505
jolifleur wrote:
Startuje mi szkarłatka o kolorowych liściach i zapowiada się na ładną roślinę :)
DSC01427.jpg


zakwita też pierwszy czosnek
DSC01443.jpg


a to trawka, której nazwy nie znam ale kwitnie najwcześniej, kiedy inne dopiero z ziemi nosy zaczynają wystawiać
DSC01463.jpg


lilia Luxor. Gigant w tym roku. W zeszłym była sobie taka nawet niska i zupełnie niepozorna a teraz sami zobaczcie :supr3:
DSC01457.jpg


DSC01458.jpg
No to trafiła nam się lilia na dopalaczach , a miały być już wycofane :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1:

Od zera 23 Maj 2015 09:30 #372199

  • jolifleur
  • jolifleur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1973
  • Otrzymane dziękuję: 2664
Tomex No właśnie już się zastanawiałam, czy czegoś nie sypnęłam ale wszystkie inne dostały ten sam nawóz i szału nie ma. A miejsce po starej szopie z węglem, więc ziemia jałowa, przepuszczalna jak sito i do tego resztki miału. Zobaczymy jak się popisze na tych dopalaczach kwiatami :)

A teraz pokażę zdjęcie miejsca, które jest do przeróbki.
DSC01428.jpg


Wszysko otoczone jest z 2 stron małym murkiem a z trzeciej (od przodu na zdjęciu) będą kamienie. Zielony iglak świeżo wsadzony.i jest tam wsadzona hortensja. Z niechcianych rzeczy są dzikie śliwki i chmiel oraz liliowiec rdzawy, z którego część chcę zostawić. Mam kupioną magnolię sieboldi i myślałam, żeby ją tam wsadzić koło iglaka.

Założenie jest takie, żeby to było bezobsługowe miejsce i żeby coś ciągle kwitło :) No i rośliny muszą być wytrzymałe bo to jest miejsce gdzie cały czas świeci słońce i hula wiatr. Pomożecie?
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant, VERA, olga1234

Od zera 23 Maj 2015 18:53 #372305

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
Co ja bym dała ,za takie miejsce u siebie :lev: Masz niezły dylemat ,ale ja się nie podejmę Ci doradzać ,bo to ciężko tak przez ekran .Ta Twoja lilia to faktycznie niezły mutant ,co też z niej wyrośnie :woohoo: Ja sobie też hodowałam iryska o białozielonych liściach .Po dwóch latach okazało się że mam tatarak :rotfl1:

Od zera 23 Maj 2015 22:38 #372429

  • jolifleur
  • jolifleur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1973
  • Otrzymane dziękuję: 2664
Nowinko, to na prawdę irys :) kwitł już w zeszłym roku na żółto :flower1: Kwiat taki normalny ale liście jasno i ciemno zielone z przewagą jasnego. Nie pamiętam tylko czy potem całę robią się ciemne czy takie zostaja do końca sezonu.

W tym miejscu chcę zostawić liliowca i hortensję tylko nie wiem co im dodać. Może jakąś trawę? I coś zadarniającego, żeby pielenia nie było dużo. Myslałam o gęsiówce. Mam też tojeść płożącą o żółtych liściach ale myślę, że ona by nie pasowała. A może przytulię wonną? Wszelkie rady mile widziane :) Nie daj się prosić ;)

Od zera 25 Maj 2015 10:09 #372919

  • jolifleur
  • jolifleur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1973
  • Otrzymane dziękuję: 2664
No tyle pomysłów, że nie wiadomo co wybrać :rotfl1: Trudno, na razie będzie tam brzydko, dopóki na coś odkrywczego nie wpadnę. Buszuję po Waszych ogrodach więc kiedyś coś mnie natchnie :) Teraz przynajmniej będzie czas na walkę z chmielem i przekopanie gruzu.
Ostatnio zmieniany: 25 Maj 2015 10:10 przez jolifleur.

Od zera 25 Maj 2015 17:08 #373003

  • jolifleur
  • jolifleur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1973
  • Otrzymane dziękuję: 2664
To ostatnie prace w ogrodzie :)

DSC01467.jpg


DSC01473.jpg


i kilka obsadzonych miejsc

DSC01496.jpg


DSC01497.jpg


DSC01498.jpg


DSC01500.jpg


DSC01501.jpg


tiarella
DSC01524.jpg


i irysowy gąszcz :)
DSC01478.jpg


DSC01479.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, anabuko1, Amarant, VERA, Krzysia, olga1234

Od zera 25 Maj 2015 17:13 #373004

  • Dorota15
  • Dorota15's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2869
  • Otrzymane dziękuję: 2502
Ja też nie mam pomysłu na dwa miejsca u siebie i za każdym razem jak przechodzę zastanawiam się co zrobię. W końcu mnie oświeci :unsure: .
Trudno jest doradzać przez monitor ale na pewno na coś wpadniesz zwłaszcza, że sporo terenu udało Ci się już zagospodarować. Najbardziej podobają mi się rabaty cieniste a u Ciebie ich nie brakuje i jest pięknie :)

Od zera 25 Maj 2015 17:33 #373007

  • jolifleur
  • jolifleur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1973
  • Otrzymane dziękuję: 2664
Wiesz Dorotko jak to jest, skoro masz takie u siebie. Człowiek wymyśla wymyśla a potem niemoc twórcza dopada i na jakiś mały kawałek za nic nic mądrego do głowy nie przychodzi :)
Ale tak jak piszesz wreszcie przyjdzie :)

Od zera 25 Maj 2015 20:16 #373047

  • Dorota15
  • Dorota15's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2869
  • Otrzymane dziękuję: 2502
Przyjdzie, przyjdzie na pewno :) Ja będę podglądać co wymyśliłaś.

Od zera 25 Maj 2015 20:17 #373048

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Ewo, masz jeszcze dużo miejsca do zagospodarowania, ale już jest fajny klimat :flower2:. Lubię kamienie, mech, ruinki, stare drzewa i naturalistyczne ogrody, a Ty masz to wszystko. Kolekcja tulipanów i irysów imponująca :bravo:
Podobnie jak Ty zastanawiam się co dosadzić, żeby pasowało, dawało sobie u mnie radę i mi się podobało ;) a jest tyle możliwości, zwłaszcza kiedy podpatrzy się u innych już wypielęgnowane zakątki.

Ogród na śmietniku znam z konkursu i przyznaję, że zrobił na mnie wrażenie ogrom pracy, podziwiam :bravo: .
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich

Od zera 25 Maj 2015 20:56 #373074

  • jolifleur
  • jolifleur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1973
  • Otrzymane dziękuję: 2664
Dorotko czekam z otwartą głową ;) jak natchnienie mnie znajdzie to już pójdzie jak z płatka :)

Krzysiu, kiedyś nie miałam natchnienia na to miejsce gdzie zrobiłam tą mini fontannę a właściwie siurka a nie fontannę :)
DSC01489.jpg

ale siurek trochę chlupocze i jest miło chlupotania posłuchać.

Ale nie o tym miało być. Tam gdzie teraz szumi siurek rosło wszystko bez ładu i składu, bo to był jedyny skopany kawałek i lądowało tam wszystko co zdobyłam w równych rządkach. I tak pewnego popołudnia wymęczona siedziałam i gapiłam się bezmyślnie na to miejsce i zobaczyłam je w myślach jak ma wyglądać. Samo naszło. Więc zmęczenie przegoniłam i ruszyłam do boju. Jak następnego dnia M przyjechał wszystko było przeryte łacznie ze starym chodnikiem a cała rabata nakryta firanką na kijach w ochronie przed słońcem, bo upał był niesamowity. I o dziwo, w co nie wierzyłam - WSZYSTKO przeżyło te przenosiny. A teraz jest jak jest :) Nie wszystko jeszcze widać, bo wsadzone tam bzy i iglaki na razie giną wśród gąszczu bylin. Jak się wybiją do góry zmieni się całkowicie widok. Tak że ten brak pomysłu specjalnie mnie nie martwi ;)
Jak mi się uda znaleźć zdjęcie z tymi firankami to wrzucę, bo to był niezły widok :rotfl1:

A tym, że znasz mój poprzedni ogród to bardzo mnie zaskoczyłaś Krzysiu :think:
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant, VERA

Od zera 25 Maj 2015 21:29 #373093

  • viola
  • viola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1251
  • Otrzymane dziękuję: 1459
Ewo,siurek fantastyczny :happy: A tak poważnie to często jest tak ,że gapimy się w jakieś miejsce i nie ma pomysłu a czasem spada na nas nie wiadomo skąd.Wystarczy poczekać.Ogrom pracy i serca wkładasz w swój ogród.Szkoda,że nie znam poprzedniego

Od zera 25 Maj 2015 22:08 #373117

  • jolifleur
  • jolifleur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1973
  • Otrzymane dziękuję: 2664
Zdjęć z firankami nie znalazłam. Nie vacciniłam :think: a taki był niezapomniany widok :unsure: ale za to wygrzebałam trochę archiwalnych fotek :) Jak poskładam je trochę to wrzucę zdjęcia.
A teraz kolejne małe iryski, które zakwitły:
DSC01475.jpg


DSC01484.jpg


DSC01487.jpg


irys golden muffin- też niski ale ten ma nazwę :)
DSC01481.jpg


irys wysoki apricot silk
DSC01483.jpg


i wysoki niebiesko fioletowy a może jasno-ciemno niebieski?
DSC01472.jpg


Z małych irysków zostały jeszcze 2 kępki. Pączki mają więc niedługo sie pokażą :)


Viola, mój poprzedni ogród jest w internecie pod nazwą "ogród na śmietniku" Na tamtym trenowałam ;)
Ostatnio zmieniany: 25 Maj 2015 22:19 przez jolifleur.
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, VERA


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.763 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum