TEMAT: Ogród w cieniu cedra

Ogród w cieniu cedra 12 Maj 2016 13:55 #467951

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Moja laurowiśnia ma już chyba z sześć lat i jeszcze nie kwitła, zdecydowałam się więc na wykopki i pojedzie na Podkarpacie może tam w zagajniku się jej spodoba ;) .
Kaliny bardzo lubię i one chyba mnie też będę więc kalinować bardziej :lol: . A Twoja Aureovariegata cudnej urody, dopiszę więc do listy niezbędnych zakupów :silly:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."


Zielone okna z estimeble.pl

Ogród w cieniu cedra 12 Maj 2016 15:01 #467959

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
Bajeczne widoczki :hearts: Takie to można oglądać bez przerwy .Kalinę koreańską też mam .Rośnie u mnie od stuleci i zarosła mi okoliczne krzewy .A podobno miała być nieduża .Z tymi roślinami ,to nigdy nic nie wiadomo na pewno :think:

Ogród w cieniu cedra 12 Maj 2016 17:28 #468027

  • Aszka
  • Aszka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2491
  • Otrzymane dziękuję: 2655
Ale soczyście zielono u Ciebie.
Cyt "....Jakoś tak jesteśmy krytyczne wobec swoich ogrodów, zdjęć, dokonań, a cudze wydaje nam się lepsze, ładniejsze ..." coś w tym jest
Ja ciągle myślę mogłam zrobić to czy owo inaczej :jeez: wchodzę do innego i myślę .:czemu tak nie zrobiłam"
Ale powoli wyzbywam się tych myśli i zaczynam się cieszyć z tego co mam
Ostatnio zmieniany: 12 Maj 2016 17:31 przez Aszka.

Ogród w cieniu cedra 12 Maj 2016 18:21 #468049

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Pięknie komponują się liście marzanki wonnej z hostą :) U mnie coraz więcej cienia, coraz więcej host więc powinnam im szukać towarzystwa :lol: Muszę zapisać w notesie kolejną bylinę do zdobycia ;)
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]

Ogród w cieniu cedra 12 Maj 2016 19:35 #468103

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79759
dala wrote:
raz jestem w euforii i zachwycie, innym razem mam wrażenie, że wszystko jest do poprawki, a ja działam chaotycznie i jak totalny amator :angry:

Daluniu, przecież kto jak kto, ale Ty wiesz, jaki jest źródłosłów podkreślonego przeze mnie określenia. I o to chodzi - o dobre emocje. Prawda? A profesjonalizm moim zdaniem obowiązuje nas w naszej profesji, a w ogrodzie - profesjonalnych "architektów krajobrazu". Mam na pieskowym forum znajomą, działająca od lat w tej branży - i ona mnie zawsze tak usadza: ogród jest piękny na Twój sposób. Przy czym mój jest naprawdę "piękny inaczej" :rotfl1: , a w Sobótce masz zielona oazę.
Dziękuje za wdzięczną "pocztówkę z ogrodu Dali".
Przepraszam też za paskudną Schadenfreude, przeczytałam, że i u Ciebie irysy strajkują. Znaczy, nie jest to koniecznie moja wina, widać w naszym "terroir" coś im nie pasuje :think:
A co do wnuczek/córek: ja, jak wiesz, wolę kobitki :rotfl1: , nawet wszystkie psy mam suki :P
Pozdrawiam spod młodych buków. :hug:
Za tę wiadomość podziękował(a): dala

Ogród w cieniu cedra 13 Maj 2016 12:48 #468386

  • nelu-pelu
  • nelu-pelu's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • na pewno się uda!
  • Posty: 229
  • Otrzymane dziękuję: 195
Witaj Dalu, :flower1:
Widzę, że masz ładny egzemplarz lilaka Meyera, powiedz mi proszę czy on się nadaję na niedużą rabatkę półwyspową w przedogródku? Kupiłam taki około 40cm, podobno ma niewielki urosnąć. Czy po strzyżeniu nie szpeci? Jak dużo miejsca mu zostawić?
pozdrawiam Nela
Moje metamorfozy

Ogród w cieniu cedra 13 Maj 2016 13:01 #468388

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Aniu, wiem, wiem, miałam bardzo wymagającą panią od łaciny klasycznej, potem jeszcze łacina wulgarna, starofrancuski i ...dopiero ten francuski, który jest współcześnie w użyciu :idea1:
Ale wracając do mojej/naszej amatorszczyzny (to słowo już troszkę gorzej brzmi), to chyba masz rację - każda z nas ma ogród piękny na swój sposób, najładniejszy, jaki potrafi stworzyć :flower2: A że, jak w każdej dziedzinie, jedne mają więcej czasu, wyobraźni przestrzennej, poczucia estetyki, w końcu - pieniędzy, a inne nieco mniej, a każda ma inne gusta, to i nasz ogrody są różne. I dobrze!
Maju, trwaj!


niezapominajki.jpg


Marysiu, marzanka jest przeurocza i wspaniale zadarnia wolne przestrzenie na rabatach. A jak jeszcze kwitnie... Gdybyś nie dostała, daj znać, z przyjemnością Ci prześlę :)
Inny majowy duecik - wszędobylski orlik i kwiat wisienki ozdobnej


orlikikwiatwini.jpg



Olu, mnie też Wasze ogrody często inspirują :idea2: Oglądam, podpatruję, podziwiam i ...przenoszę niektóre pomysły na swój grunt :bad-idea: I chyba to nasze niezadowolenie z tego, co mamy jest motorem, który ciągle popycha nas do zmian, do działania B)

Dla Ciebie kwitnąca właśnie kalina japońska


kalinajaposka-2.jpg


Ewuś, ja kaliny bardzo lubię :hearts: Mam Roseum, Hordowinę, Onondagę, sztywnolistną i tę japońską, pokazaną wyżej. Te śliczne ażurowe kwiatuszki!


kalinajapkwiaty-4.jpg


Wiesiu, moja laurowiśnia kwitnie co roku, chociaż w tym jakby mniej obficie, ale to pewnie wina suszy :(
Za to dereń kousa ma też z 5 lat, ale ani razu jeszcze nie kwitł i prawie wcale nie przyrasta :angry: W tym roku dałam mu ostatnią szansę i mimo ślicznych listeczków czeka go eksmisja na mniej eksponowane stanowisko!

derekousa-2.jpg


Dzisiaj, wbrew zapowiedziom meteorologów, następny baaardzo słoneczny dzień. Deszczu ani widu, ani słychu :think:
M. właśnie kosi trawnik, a pomieszany zapach świeżo skoszonej trawy, lilaków, kwitnących jabłoni, azalii Narcissiflora czuję nawet w domu...
Jeszcze kilka fotek
Takiego gościa 'ustrzeliłam' w trakcie posiłku :angry:

winniczek.jpg



lepnicaiwidok.jpg



maczkiwpkach.jpg
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Alina-277, Aszka, piku, Amarant, Krzysia

Ogród w cieniu cedra 13 Maj 2016 13:13 #468395

  • Ave
  • Ave's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 832
  • Otrzymane dziękuję: 395
Aszka wrote:
Ale soczyście zielono u Ciebie.
Cyt "....Jakoś tak jesteśmy krytyczne wobec swoich ogrodów, zdjęć, dokonań, a cudze wydaje nam się lepsze, ładniejsze ..." coś w tym jest
Ja ciągle myślę mogłam zrobić to czy owo inaczej :jeez: wchodzę do innego i myślę .:czemu tak nie zrobiłam"
...

I ja tak czasami mam - np. patrzę na Dalową albo Aguniową oazę i myślę... jak ja bym chciała mieć taki ogród :woohoo: ale nie mam i mieć nie będę, bo ziemię mam słabą i jeszcze wiele innych przeszkód... i też myślę, że dobrze, że mamy tak różnorodne ogrody i się nimi dzielimy, bo możemy popatrzeć, podziwiać i marzyć :flower2:
A potem iść do siebie i tyrać, żeby chociaż zbliżyć te marzenia do rzeczywistości :garden:

Majowe widoki cudowne - uwielbiam ten miesiąc za odcień zieleni, którego nie ma żaden inny miesiąc w ogrodzie, ale chyba jeszcze bardziej czerwiec - kiedy wszystko jest w tej pierwszej, najbujniejszej fazie rozkwitu...
Ewa

Ogród w cieniu cedra 13 Maj 2016 13:21 #468396

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
Ja także uważam, że ta nasza ogrodowa (ale i osobowościowa!) różnorodność jest cudowna i inspirująca zarazem!
Może nie od razu zaczynając przygodę z ogrodem, wszyscy czujemy te nasze zielone zakątki, rozpoznajemy potrzeby miejsca i własne preferencje, może zbyt często zarażamy się ogólnoforumową miłością do jakiegoś gatunku roślin... ale z czasem, każdy dochodzi do wniosku, że nie można miec wszystkiego, a stanowisko, rodzaj gleby, uwarunkowania klimatyczne, same dyktują nam swoje własne warunki... ot, to taka symbioza człowieka z naturą, której przez całe życie się uczymy :) Pardon, uczy się ten, kto tego chce, nie wszyscy ;-)

Dalu, cudnie w ogrodzie!

Ogród w cieniu cedra 13 Maj 2016 14:58 #468424

  • gorzata
  • gorzata's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Jeszcze w zielone gramy...
  • Posty: 8603
  • Otrzymane dziękuję: 1935
dala wrote:

Takiego gościa 'ustrzeliłam' w trakcie posiłku :angry:

winniczek.jpg

Z racji zamiłowania do francuszczyzny powinnaś go również zakwalifikować do kategorii ewentualnego posiłku :P
Pozdrawiam - Gosia

Ogród w cieniu cedraPrzecieź 13 Maj 2016 15:38 #468436

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79759
Przecieź Dala napisała, że ustrzeliła ślimaka :rotfl1:
A serio, w Borowicach (dla niezorientowanych najpiękniejsza wieś w Karkonoszach) mieszka najszczersza Francuzka, Nadine (nie mówi nic po polsku po 10 latach :happy: ). I ta Nadine cały maj poluje na winniczki, zamraźa i serwuje gościom. (moźna zamówić prawdziwą francuską kolację).
A Ty, Dalu, jadasz? :happy4:
Ostatnio zmieniany: 13 Maj 2016 15:48 przez Łatka.

Ogród w cieniu cedraPrzecieź 13 Maj 2016 15:45 #468439

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
:lol: Moje siostra (onegdaj) wróciła z obozu żeglarskiego po Mazurach, gdzie została poczęstowana ślimakami przyrządzanymi w takim biwakowym klimacie przez sąsiadujących chłopców z obozu Francuzów :woohoo: Ponieważ bardzo jej smakowało, miała przepis, zebrałyśmy z dziećmi gar ślimaków, zostawiłyśmy je do samooczyszczenia i... nie zjadłyśmy :devil1: Jakoś nas zbrzydziła praca przy nich :tongue2: Ale we Francji jadłam i mi smakowały :lol:
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]

Ogród w cieniu cedra 13 Maj 2016 16:29 #468448

  • Edyta
  • Edyta's Avatar
Wspaniale wygląda ten lilak na tle złotlinu :flower2: .

Ogród w cieniu cedra 13 Maj 2016 16:44 #468453

  • ac1120js
  • ac1120js's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Pozdrawiam :)
  • Posty: 219
  • Otrzymane dziękuję: 159
Witam serdecznie :D stało się. zakochany w Pani ogrodzie. :thanks: Klon palmowy przepiękny :dance: kocham te małe drzewka, ma Pani piękne azalie różaneczniki, podziwiam Panią za to że nie stosuje Pani chemii podziwiam naprawdę. Chodź nie dziwię się gdyż dzieciak to najważniejszy gość w ogrodzie i musi być eko :D przyjazny dla małego urwisa :) Bardzo ładna trawka i kształt rabat :) Podobają mi się meega Kaliny:D ta Japońska jest cuuudna :D aaa winniczka nie widziałem już kilka lat same te pomrowniki :mad2: Pozdrawiam serdecznie : :fly: :fly: :fly: :fly:
....Szczęśliwi Ci którzy mają otwarte umysły....

Ogród w cieniu cedra 13 Maj 2016 20:30 #468520

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Czemu nigdy nie porwałam się na kaliny japońskie? horyzontalne ułożenie gałązek samo w sobie jest ciekawe nawet bez kwitnienia.... :think:
Takim wahaniom uczuc w stosunku do własnego ogrodu i ja ulegam....patrzę tu i tam, zaglądam, podglądam, kombinuję.....a potem tłumaczę sobie, że ogród to nie kalka.....

Ogród w cieniu cedra 13 Maj 2016 20:40 #468530

  • Amarant
  • Amarant's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1874
  • Otrzymane dziękuję: 3379
Witaj Dalu :flower1:
Wpadłem z rewizytą i widzę piękny ogród :bravo: :bravo: :bravo:
Też chciałbym mieć taki, ale pracy przy nim to już Ci nie zazdroszczę. :jeez:
Będę Cię odwiedzał jeśli pozwolisz? :wink4:
Pozdrawiam
Marek

Zapraszam
Markowy Ogródek

Ogród w cieniu cedra 13 Maj 2016 21:43 #468607

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Ewuś (sierika), kaliny japońskie polecam z pełną odpowiedzialnością - piękne liście i kwiaty, świetny pokrój, nie kapryszą, nie chorują...
A te koronkowe kwiatuszki!

kalinajapkwiatzbl.jpg


Cudze ogrody najczęściej się nam podobają, do własnego jesteśmy nastawione krytycznie...I ciągle gonimy tego króliczka...

Mateuszu, o, dziękuję bardzo :kiss3: Tyle pochwał, tyle miłych słów od wspaniałego, młodego ogrodnika :) Jest mi bardzo miło :hearts:
Azalie, rododendrony, kaliny, a ostatnio również klony japońskie to moje ukochane roślinki :flower2:
Dla Ciebie widoczek:

widoczekiglakirh.jpg


Edytko, też lubię to połączenie lilaków i złotlinu :flower1:

lilakM.jpg


Marysiu, ja akurat kuchnię francuską, zresztą bardzo zróżnicowaną w zależności od regionu (zupełnie inną w Alzacji - zbliżoną do niemieckiej i n.p. prowansalską - typowo śródziemnomorską) znam bardzo dobrze i od dziecka byłam przyzwyczajona do różnych 'specialite de la maison'. Francuzi są wielkimi smakoszami, a jedzenie jest dla nich niezwykle ważne. Może nie samo jedzenie, ale KULTURA jedzenia - cały ten entourage związany z wyborem miejsca spożywania posiłku, towarzystwa, odpowiedniego wina :drink1: Ślimaki, to jedna z przystawek chętnie spożywana przez Francuzów. Dobrze przyrządzone są przepyszne! delikatne, z mocnym posmakiem ziołowo - czosnkowym. Naprawdę warto pozbyć się uprzedzeń i spróbować. Bo jak się tak zastanowić, to w czym jest lepszy kawał, za przeproszeniem, świni? ;)
Ale masz, oczywiście rację, że w Polsce niekoniecznie muszą się dobrze kojarzyć, a we Francji są czymś tak naturalnym, że łatwiej nam się do nich przekonać :)

Aniu, oczywiście, że jadam! Ja właściwie jem wszystko, a w każdym kraju, który odwiedzam staram się jeść potrawy dla tego kraju, czy regionu charakterystyczne. Nie zapomnę, jak byłam w latach osiemdziesiątych w Bułgarii - Polacy zrobili rezydentce awanturę, że na kolację jest sałatka szopska i jakieś kotleciki z baraniny. Nikt nie chciał tego jeść! Na szczęście, od tego czasu Polacy trochę się wyrobili, więcej podróżują i są bardziej ciekawi nowych smaków B)
Za polecenie Borowic - serdeczne dzięki!!! na pewno skorzystamy!

Gosiu, z tej strony na mojego gościa nie popatrzyłam ;) Mimo że jadam winniczki, to jednak sama ich nie przyrządzam, a już te w MOIM ogrodzie traktuję z dużą atencją i krzywdy bym im nie zrobiła :happy4:

Agnieszko, i w tym wszystkim, o czym napisałaś, pomaga nam forum. Na początku zachłystujemy się urodą cudzych ogrodów, czasami poddajemy się różnym modom roślinnym, ale z czasem, powolutku osiągamy tę cudowną harmonię - i już wiemy, że nasz ogród jest tylko NASZ, że ma się podobać NAM, a nie całemu światu, że u nas nie może rosnąć WSZYSTKO :teach:

lampkaturecka.jpg


Ewuś (AVE), święte słowa! Cudze ogrody, piękne, bujne, wspaniale skomponowane, podobają nam się, marzymy o nich, chciałybyśmy takie mieć, do czasu czasu, kiedy zrozumiemy, że najbardziej w świecie kochamy ten NASZ, bo jest NASZ, najpiękniejszy, bo zrodzony z naszej pracy i kreatywności...

Marku, ależ oczywiście! Serdecznie zapraszam i będzie mi bardzo miło, jak zajrzysz do mnie od czasu do czasu :)
Sam wiesz najlepiej, ile pracy wymaga ogród :garden: Ja się śmieję, że powinnam zatrudnić ogrodnika chociaż na pół etatu; a tak na serio to codziennie po ...dwie, w porywach trzy godzinki.

Nelu, lilak Meyera, wbrew opisom, które można znaleźć w literaturze, to całkiem spory krzaczek. U mnie po 10 latach ma dwa metry wysokości i tyleż szerokości. Gdy kwitnie wygląda i pachnie zjawiskowo, ale przedtem i potem niczym specjalnym się nie wyróżnia.
A myślałaś o jakiejś małej kalinie? One, oprócz, pięknych, często pachnących kwiatów, mają atrakcyjne listki, pięknie przebarwiające się jesienią


kalinahorkwiatzbl.jpg
Załączniki:
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Ostatnio zmieniany: 13 Maj 2016 21:46 przez dala.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, anabuko1, elzbieta1, Amarant, Krzysia, Łatka, zanetatacz, nelu-pelu

Ogród w cieniu cedra 13 Maj 2016 22:28 #468647

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
Podpisuję się w pełni pod słowami, że ogród ma się właścicielowi przede wszystkim podobać, a jeśli jeszcze komuś się podoba, to tym bardziej miło :)
Ale jak się tak do końca podoba, to też niedobrze ;) Coś się musi nie podobać ;)
No właśnie... Czy ziarnopłon raczył już zniknąć i przestał denerwować?
Ale widzę też marzankę :) Jak się, Dalu obecnie na nią zapatrujesz? ;)
Czy ona już zaczyna przesadzać i podzieli los ziarnopłonu?
To jest bardzo ładna roślinka, ale też potrafi dać w kość :) Lepiej, żeby się podobała :)


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.599 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum