TEMAT: Ogród w cieniu cedra

Ogród w cieniu cedra 12 Kwi 2016 21:42 #455598

  • Aszka
  • Aszka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2491
  • Otrzymane dziękuję: 2655
W mojej wsi była działka do sprzedania.Duża ładnie położona a jej niewątpliwym atutem było to,że jej granice z 2 stron wyznaczały drzewa.Wielkie,piękne...Ktoś ją kupił i pierwsze co zrobił wyciął wszystkie drzewa ,ogrodził się i...posadził hm..tuje malutkie.A,że to chyba zamiejscowy bo rzadko bywa więc połowa tych drzewek wypadła a to co rośnie jest mizerne.
”co poeta miał na myśli" wycinając te drzewa nie wiadomo.Może sprzedał do tartaku i miał na fundamenty...nie wiem.Działka straciła cały swój urok a,że była narożna więc teraz wiatr hula po tej pustyni.Ktoś się tam buduje ale chyba chałupniczo z doskoku bo trwa to długo.
Dalu,takich drzew ten ktoś nieprędko się doczeka.I pewnie nie jest bywalcem stron ogrodowych :comp:


Zielone okna z estimeble.pl

Ogród w cieniu cedra 12 Kwi 2016 21:49 #455605

  • elzbieta1
  • elzbieta1's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 285
  • Otrzymane dziękuję: 122
U mnie też wszystkie tuje Smaragd w ubiegłym roku uschły :cry3: a miały służyć jako tło dla nowej rabaty.Na początku trochę było mi żal, poza tym musiałam zmienić plan nasadzeń. :jeez: W sumie jednak wyszło, że nie ma tego złego... :wink2: Bardzo podoba mi się zdjęcie zawilców :flower2:
Pozdrawiam Elżbieta

Ogród w cieniu cedra 13 Kwi 2016 13:37 #455850

  • Ave
  • Ave's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 832
  • Otrzymane dziękuję: 395
Lalala jak fajnie, że mozna wejść do tego cudnego ogrodu i buszować po jego zakamarka. bardzo mi tego brakowało Dalu. :dance: :flower1:
Życzę dobrego sezonu, a nam wielu wspaniałych ujęć z tego zielonego raju.
Ewa

Ogród w cieniu cedra 13 Kwi 2016 21:03 #456046

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Ewuniu, witam Cię w nowym sezonie :bye: Też marzę o tym, żeby był dobry, lepszy od poprzedniego. Na razie jest w porządku - trochę pada, trochę świeci słoneczko...Kwiecień plecień :flower2:
Wiosenne kwiatki rozjaśniają ogród:

szafirkiiprymule.jpg


Elu, okazało się, że to iglaki są najbardziej wrażliwe na suszę :(
Zawilce gajowe są niezawodne - w tym samym miejscu rosną od kilkunastu lat, a kępka jest coraz większa :flower2: Inne wiosenne kwiaty, których mam sporo i które teraz kwitną to hiacynty:

hiacyntyrinieb.jpg


Olu, ja takiego postępowania nie rozumiem, Ty nie rozumiesz, a ludzie robią swoje :think: Pewnie mają jakieś racje, powody dla nas niezrozumiałe. Ale co mówić o zwykłych obywatelach, kiedy minister środowiska w majestacie prawa każe wycinać drzewa w Puszczy Białowieskiej :mad2:
Na uspokojenie nerwów drzewko, którego na pewno nie wytnę - klonik Orange Dream; teraz zachwyca kolorem listków

klonODwIV.jpg


Polu, ja też wywaliłam większość żurawek; zostawiłam tylko te ładne, których jeszcze nie ma potrzeby dzielić. One fajnie wyglądają jako obwódki rabat, ale zdecydowanie za dużo z nimi roboty :angry: Dokładnie odwrotnie jest z różanecznikami - cały rok śliczne, wiosną kwitną zjawiskowo, jesienią listki ładnie się przebarwiają :)
U mnie festiwal rodkowo - azaliowy już trwa. Po różowym dahurskim teraz kwitnie taki fioletowy:

ranfiolwczesny.jpg


Jeśli ktoś nie wie, co znaczy wiosną zawładnięcie ogrodu przez ziarnopłon, służę moim doświadczeniem i fotkami ;) Kiedyś nawet go lubiłam - ładnie zadarnia wczesną wiosną duże powierzchnie, kwitnie słodko na żółto, potem znika bez problemów. Ale teraz zaczyna mnie dziad irytować - panoszy się po całym ogrodzie i kompletnie nie wiem, co dzieje się pod jego grubym kożuchem :angry: Za to ślimaki wiedzą i mają niezłe używanie. Ich ofiarą padają zwłaszcza delikatne czubeczki lilii :cry2:
Jako przykład - piwonie w ziarnopłonie :mad2:

piwoniewziarnoponi.jpg


I na koniec nowina off topic, ale nie samym ogrodem człowiek żyje ;) Otóż dzisiaj zostałam szczęśliwą posiadaczką Srebrnej Strzały :P
Srebrna Strzała to mój nowy rower. Ale to niezwykły rower, to rower elektryczny, który jak się chce SAM jedzie :dance: Jako że nie jestem mistrzem świata w kolarstwie, nie mam kondycji 18 latki, a teren wokół mnie jest górzysty - sami rozumiecie jak fajnie mieć Srebrną Strzałę! Fotka taka sobie, ale coś tam widać:

srebrnastrzaa.jpg
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): Bozi, elzbieta1, Amarant, Krzysia, Łatka

Ogród w cieniu cedra 14 Kwi 2016 07:07 #456230

  • elzbieta1
  • elzbieta1's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 285
  • Otrzymane dziękuję: 122
Dalu Twój ogród musi mieć jakiś szczególny mikroklimat. Wszystko rozwija się i kwitnie jakby o krok szybciej. :flower2: Klon rzeczywiście przecudnej urody, wygląda jakby był w jesiennej a nie wiosennej szacie.Świetny kontrast z soczystą zielenią ziarnopłonu. Cieszę się,że zaczęłaś już pokazywać kwitnące rododendrony, zapowiada się długi, wspaniały spektakl :flower2: :flower2: mimo mniejszej ilości pąków jak mówisz.Miejmy nadzieję, że w tym roku aura będzie łaskawsza dla naszych ogrodów.Moje hiacynty też jeszcze kwitną, niektóre mają po dwa pędy więc będzie można ciut dłużej cieszyć oczy. Srebrna Strzała :eek3: chciała bym żeby i mnie taka ugodziła. :rotfl1: Miłego dnia :coffe:
Pozdrawiam Elżbieta
Ostatnio zmieniany: 14 Kwi 2016 07:10 przez elzbieta1.

Ogród w cieniu cedra 14 Kwi 2016 07:51 #456241

  • gorzata
  • gorzata's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Jeszcze w zielone gramy...
  • Posty: 8603
  • Otrzymane dziękuję: 1935
Ale maszyna! :lol:
Że sam jedzie - bomba! Ale czy siodełko wygodne? Ja to taka księżniczka na ziarnku grochu jestem: jakie by nie było - i tak w doopkę gniecie :oops: ;)
Klon pięknie się prezentuje, nawet pomimo oranżu, którego chronicznie nie znoszę :)
Pozdrawiam - Gosia

Ogród w cieniu cedra 14 Kwi 2016 07:58 #456242

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
Maszyna pierwsza klasa, Dalu!
Ja co prawda lubię pedałować, ale rozumiem, że tu, jak się chce, też można!
Świetna sprawa i ten błysk! :)

Zachwycam się kwitnieniem...

Ogród w cieniu cedra 14 Kwi 2016 08:27 #456249

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Daluś jestem, jestem, nico spóźniona :oops: sorki :hug:
I u Ciebie straty :think: w takim mikroklimacie? :blink:

Piękny Orange Dream, a w moich warunkach, co urośnie, to zimą straci i wiosna od nowa. Nigdy nie dochowam się takiego egzemplarza, jak Twój :hearts:
Z żurawkami mam podobne, jak Pollutek, choć do tak odważnej decyzji jeszcze nie dojrzałam :lev:
Piwonia w ziarnopłonie bardzo wymowna :supr: u mnie zamiast niego perz :jeez:

A rowerek :whistle: niezła strzała.

Ogród w cieniu cedra 14 Kwi 2016 09:34 #456276

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19264
  • Otrzymane dziękuję: 79622
Dalu, gratuluję nowego pojazdu! Kiedyś marzyłam, by kupić sobie skuter, taki bez motocyklowego prawka, ale już mi przeszło - za dużo dziur w drodze u nas. Może na tym elektrycznym napędzie kiedyś boczkiem, boczkiem - odwiedzisz mnie we Wrocławiu?
Klonik - boski, bo ja uwielbiam pomarańczowe. Mam tak może od Pomarańczowej Alternatywy - jako wrocławianka pamiętasz na pewno.

Ogród w cieniu cedra 14 Kwi 2016 22:41 #456652

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Aniu, Srebrna Strzała ma spory power, ale do Wrocławia jednak nie ośmieliłabym się jechać :think:
Ten klonik jest taki pomarańczowy tylko wiosną; potem listki zielenieją, żeby jesienią znowu się przebarwić :)

widoczekzklonikiemod.jpg


Pomarańczową Alternatywę i Majora pamiętam, a jakże! To moje studenckie czasy :wink4:

Jolu, ubiegłe lato było potwornie suche i - niestety - trochę roślin odeszło do roślinnego raju :(
Między innymi usechł malutki klonik Atropurpureum :(
Natomiast Orange Dream ma dopiero dwa lata - rośnie jak na drożdżach :( !
Mam jeszcze trzy maluszki kupione w zeszłym roku - wszystkie ślicznie przezimowały i już rozwijają swoje filigranowe listki. Muszę zrobić im fotki...
Z żurawkami też nie chce mi się bawić w odmładzanie, więc powolutku je autuję ;)

Agnieszko, ja też lubiłabym pedałować, gdybym mieszkała na mazowieckiej równinie :lol: Ale mieszkam na pogórzu ślężańskim, zagłębiu kolarstwa górskiego i nie wiem, jak to się dzieje, że u nas zawsze jest pod górkę - w obie strony :happy: A Srebrna Strzała jest zwykłym rowerem; dopiero kiedy się zmęczysz, chcesz przyspieszyć, albo masz do pokonania większą górę leciutko przykręcasz manetkę i Srebrna Strzała dostaje poweru, że hej (do 30km/h :tongue2: ).

Gosiu, Srebrna Strzała jedzie sama kiedy chcesz; jeśli masz ochotę - jedziesz Ty, czyli normalnie pedałujesz :) Siodełko jest wyjątkowo wygodne (chociaż ja i tak zakładam specjalne kolarki z gąbeczką w wiadomym miejscu), a dodatkowo masz jeszcze zamykany na kluczyk kuferek z tyłu i koszyczek z przodu na zakupy. Dodam, że maszynę można uruchomić tylko kluczykiem, więc trudno ją ukraść :silly:
Naprawdę tak bardzo nie lubisz pomarańczowego kolorku? A co powiesz na własnie kwitnącą cesarską koronę?

cesarskakorzbl.jpg


Elu, teraz zieleń ma niesamowity soczysty odcień! I chyba o tej porze najpiękniej z nią kontrastują żółcie i oranże:


narcyzygrupa.jpg

Pozdrawiam Cię serdecznie i przesyłam kwitnącą właśnie skimmię - kwiatki jak kwiatki, pewnie są piękniejsze, ale zapach roztacza nieziemski:


skimmiakwiaty.jpg
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): Aguniada, Amlos, elzbieta1, Amarant, Krzysia

Ogród w cieniu cedra 14 Kwi 2016 22:49 #456656

  • aguskac
  • aguskac's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2757
  • Otrzymane dziękuję: 1455
Łał :woohoo:
Jakże Ci zazdroszczę. Też niedawno przeglądałam rowery elektryczne, bo u nas teren mocno pagórkowaty i często nie daję rady. Próbowałaś już nim pomykać w terenie? Bardzo ciekawa jestem Twoich wrażeń. Ciągle się waham między zwykłym rowerem, ale przystosowanym na pagórki, z większą ilością przerzutek, a elektrycznym.
Pozdrawiam Aga
Na wiejskim podwórku

Ogród w cieniu cedra 14 Kwi 2016 23:30 #456677

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19264
  • Otrzymane dziękuję: 79622
Dalu - no trudno, na wizyty w takim razie karetą :happy:
Korona cesarska - sam wiosenny optymizm, podobno hm, cuchnie - ale mój nos umiera i nic mi o tym nie wiadomo.
Lało u Ciebie? U mnie na końcu ogrodu stoi rozlewisko... no ale ja tam mam prawie polepę.

Ogród w cieniu cedra 15 Kwi 2016 10:40 #456769

  • elzbieta1
  • elzbieta1's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 285
  • Otrzymane dziękuję: 122
Dalu dziękuję.Tak wielkiej skimmi jeszcze nie widziałam , szkoda, że zapachu nie można przesłać. :wink2: Wczesną wiosną rzeczywiście / poza zielenią/ najwięcej żółci, odcieni pomarańczu i chyba niebieskości dopiero pózniej pojawiają się inne kolory. :think: Wczoraj była przymusowa przerwa w ogrodowaniu ale dzisiaj zapowiada się słoneczny i pracowity dzień :garden: Udanego dnia :flower1:
Pozdrawiam Elżbieta

Ogród w cieniu cedra 15 Kwi 2016 11:21 #456790

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Dalu wykopujesz korony?

U Ciebie klimat dla klonów zdecydowanie bardziej sprzyjający. I ja straciłam dużego przez ubiegłoroczną suszę, przez suchą zmę zaś wykopałam wczoraj kolejnego :jeez:
No nic, coś tam jeszcze mam w warzywniku, się dosadzi :happy3:

Ogród w cieniu cedra 15 Kwi 2016 21:58 #456995

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
Dalu, pamiętam ten okres, w którym byłaś zadowolona z ziarnopłonu :lol: , jakoś przeczuwałam, że to się może szybko skończyć! :rotfl1:
O 'Orange Dream' raptem kilkuletnim, pamiętam, jak go kupiłaś, powiem tyle, skandal! :) Ja swojego mam z sześć lat, jest wysokości siedzącego psa, niewysokiego, dodajmy ;) Po każdej zimie przemarzają te młode gałązki, które w sezonie zdołal wypuścić... I od sześciu lat jest constans ;)
Srebrna Strzała rewelacja, niech żyją cykliści! ;)

Ogród w cieniu cedra 15 Kwi 2016 23:04 #457061

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Marto, cykliści i wegetarianie, dodam :happy4:
Z ziarnopłonem miałaś rację :teach: Już go nie lubię, ale tolerować muszę, bo nie mam innego wyjścia :angry:
Klonik faktycznie ładnie rośnie i -być może - stał się początkiem Mojej Wielkiej Kolekcji Klonów Palmowych ;)
Bo w zeszłym roku kupiłam jeszcze trzy maluszki, które pięknie przezimowały :) I nie jest to moje ostatnie słowo...

Jolu, to jest pierwsza korona w mojej karierze ogrodniczej, która raczyła zakwitnąć :P W zeszłym roku, zanim zakwitła, jakiś drań zrobił sobie z niej przystawkę na obiadek :angry: Inne od lat wypuszczają liście, ale nie kwitną :cry2: Nie mam pojęcia dlaczego :think: Nigdy ich nie wykopuję na zimę - może to jest powód?

cesarskakorona.jpg


Kloniki to kapryśne bestyjki, więc nigdy nie wiadomo, co im nie podpasuje ;)

Elu, zapowiadał się ładny dzień, ale po południu, kiedy wybierałam się do ogrodu, znowu zaczęło padać :( Kurcze, byłam zła, bo miałam dużo planów :garden:
Jeszcze trochę wiosennych kolorków:



Aniu, wczoraj cały dzień lało, dzisiaj od popołudnia - powtórka z rozrywki. Już nie wiem, czy się smucić, czy cieszyć. Niby deszcz potrzebny, ale już tęsknię za słoneczkiem i chciałabym w końcu popracować w ogrodzie.
A ja czekam na Ciebie Aniu w Sobótce :drink1: Będzie mi miło bez względu na to, jakim środkiem lokomocji przyjedziesz ;)

Lucynko, moja Strzała ma 6 przerzutek, ale jak jest większa górka, włączam napęd i fruuu!!! Jutro, jak pogoda pozwoli, wybieram się na dłuższą wycieczkę, więc opiszę wrażenia.

Ciągle pada...A w czasie deszczu dzieci się nudzą...Ja się nie nudzę, ale już rączki mnie swędzą, żeby pogrzebać w ziemi. I stoję smętnie w oknie, żeby popatrzeć sobie na te moje kwiatki:
Powoli zakwitają tulipany
tulipanpe.jpg


Narcyzy w pełni kwitnienia


narcyzpe.jpg



narcyz.jpg



narcyzyzpero.jpg



narcyzbiay-2.jpg
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, elzbieta1, Amarant, Krzysia, Łatka

Ogród w cieniu cedra 15 Kwi 2016 23:49 #457082

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19264
  • Otrzymane dziękuję: 79622
dala wrote:
Marto, cykliści i wegetarianie
A inni najgorszego sortu to nie? ;)
Dalu, chyba z szachownicami nie chodzi o wykopywanie - wręcz nie słyszałam, by z moich wiejskich sąsiadów ktoś wykopywał, a maja całe łany kwiatów (moje to tez darowane od nich). Zdaje się, muszą mieć odpowiednią wielkość - co by się zgadzało, bo u mnie co roku jedna więcej zabiera się do roboty :lol:
Śliczne narcyzki - i jak widzę, nie masz uprzedzeń do żółtej rasy. na ostatni zdjęciu to Bridial Crown czy Cheerfullness? To dość podobne odmiany i trudno poznać z jednego obrazka. Lubię obie.
Też lało po południu - nici z koszenia. Ale w górach przywitało naz rozgwieżdżone niebo. Dobrego weekendu!

Ogród w cieniu cedra 15 Kwi 2016 23:55 #457085

  • aguskac
  • aguskac's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2757
  • Otrzymane dziękuję: 1455
Będę cierpliwie czekać na relację!
Wiosna Wasza zbiegła się z naszą, pierwszy raz widzę kwitnienie wszystkiego w tym samym czasie co u nas.
Pozdrawiam Aga
Na wiejskim podwórku


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.459 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum