TEMAT: Ogród w cieniu cedra

Ogród w cieniu cedra 25 Kwi 2016 11:05 #460890

  • Ave
  • Ave's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 832
  • Otrzymane dziękuję: 395
Jejku jaką masz wiosnę w rozkwicie... :woohoo: ja mogę tak mieć za 2 tygodnie, co najmniej. U mnie zdecydowanie chłodniej.
Ewa


Zielone okna z estimeble.pl

Ogród w cieniu cedra 25 Kwi 2016 11:17 #460896

  • elsi
  • elsi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1277
  • Otrzymane dziękuję: 611
W sobotę jedliśmy pierwszy raz na tarasie, ale znowu się ochłodziło.
Słyszałam o przymrozkach na południowym zachodzie, mapa się odwróciła czy co? :silly:
Ziarnopłon pokazuje się i u mnie i chociaż to duża działka,
to biorąc pod uwagę Twoje doświadczenie, przy każdej okazji staram się go ograniczać.
Tulipan Exotic Emperor to mój ulubiony :) .
Pozdrawiam.
Elżbieta

W moim ogrodzie

Ogród w cieniu cedra 25 Kwi 2016 19:54 #461080

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Elu, chyba rzeczywiście 'mapa się odwróciła', bo kwiecień jest u nas bardzo chłodny, wegetacja opóźniona, ale przymrozków, jak dotąd, nie było...Na szczęście, bo drzewa owocowe są w pełni kwitnienia, podobnie magnolie; hostowe kły zaczynają się otwierać, jednoroczne już w skrzynkach i donicach.
Ziarnopłon rozpanoszył się u mnie na rabatach i zagłusza delikatniejsze, małe roślinki. jest w tym roku wyjątkowo dorodny, bo utuczył się na oborniku, którym rozłożyłam pod piwoniami, różami, powojnikami...Jedyne, co mogę zrobić, to usuwać go w obrębie systemu korzeniowego większych roślin; usunięcie go jest praktycznie niemożliwe :mad2:
Mam teraz festiwal kwitnienia tulipanów :flower2: O tej porze pięknie ożywiają ogród

tulipanrpe.jpg


Ewuś, chyba teraz w całej Polsce jest piekielnie zimno :angry: I do tego ten paskudny wiatr, który właściwie uniemożliwia prace w ogrodzie. Dzisiaj udało mi się wyskoczyć po południu na dwie godzinki - akurat troszkę się uciszyło i wyszło słoneczko :)
Takie widoczki miałam:

widoczek-magiczer.jpg


Elu (elzbieta1), moje tulipanki w pełni rozkwitu, ale też jeszcze trochę w pąkach :flower2: Jedyną zaletą tej zimnicy jest dłuższe kwitnienie wczesnowiosennych kwiatów...Też masz ziarnopłon? Trzeba na dziada uważać, bo z roku na rok jest go coraz więcej :mad2:
A na kawusię przy stoliczku trzeba będzie jeszcze chwilkę poczekać. Może weekend majowy będzie ładny?

stoliks.jpg


Ewuś (Nowinko), zimno jest, to fakt! Ale rośliny dzielnie kwitną :flower2: Między innymi tawuła wczesna ubrała się w śliczną białą sukienkę :) Lubię jej nieoczywisty zapach :silly:




tawuakwiaty.jpg


Izo(Tamaryszek), tak, jak obiecałam, wklejam zdjęcia mojej 'okrągłej rabaty' pod jabłonką. Rosną tam kokoryczki, o których rozmawiałyśmy, hosty, liliowce i bodziszki:


konkurs.jpg



kokoryczkaifunkie.jpg
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): Bozi, elzbieta1, Amarant, Krzysia, IwOnagn

Ogród w cieniu cedra 25 Kwi 2016 20:11 #461095

  • dorciaj
  • dorciaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4349
  • Otrzymane dziękuję: 836
Daluś, czy ta ostatnia fotka, to jest aktualna? :dazed: :ohmy: - Proszę, napisz, że to z zeszłego roku, z pełni sezonu, bo się załamię :tongue2: . Tyle bujnej zieleniny? :supr3: , a hosty już masz takie? :ohmy: Boszz u mnie dopiero kły ledwie widać :jeez: .
Jednak co południe, to południe - nie narzekaj na wegetację :kiss3: , bo ja mam ze trzy tygodnie spóźnienia w stosunku do Ciebie :tongue2:.

Przepięknie u Ciebie jak zwykle Dalu :flower1:
:kiss3:
Dorcia :garden:
Świat Dorci 2016
Archiwum... 2015,2014,2013,2012

Ogród w cieniu cedra 25 Kwi 2016 20:14 #461097

  • Dorota15
  • Dorota15's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2869
  • Otrzymane dziękuję: 2502
Toż to chyba nie jest aktualne bo patrzyłam z rozdziawioną gębą :woohoo:

Ogród w cieniu cedra 25 Kwi 2016 20:18 #461099

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19240
  • Otrzymane dziękuję: 79418
Daluiu, jak Ci zazdroszczę tego półtora stopnia więcej! U mnie niewiele trzeba było, kałuże nawet nie miały skorupki lodu, leciutko przymrożone szyby w samochodzie tuż po świcie - i moja złota magnolia zmieniona w kupkę wiszących na gałązkach brunatnych szmatek :placze: Taki los... napalonego na magnolie w klimacie umiarkowanym odmiana chłodna :dry:
Czytam, że się wybieracie do naszych bratanków - my też, tylko prędzej, już zaraz - i oczywiście do winnic głównie. Zgadnij, czyj to pomysł ;)
Znowu z psami po Europie będziemy się włóczyć.

Ogród w cieniu cedra 25 Kwi 2016 20:32 #461103

  • IwOnagn
  • IwOnagn's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 335
  • Otrzymane dziękuję: 488
Pięknie, drzewo w moim guście, choć zawsze się martwię, czy mu aby bluszcz nie zaszkodzi, pozdrawiam gorąco :bye:

Ogród w cieniu cedra 25 Kwi 2016 20:45 #461110

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Aniu, współczuję Ci z całego serca :kiss3: I cieszę się, że mój ogród jest taki zaciszny, otoczony żywopłotami, a w szerszej perspektywie masyw Ślęży chroni go przed niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi (dla wierzących - czakram :blink: ).
Też wracacie po latach do bratanków? Tylko, że Wy do winnic (myślę, że wiem, kto wpadł na ten pomysł ;) ), a my do ciepłych źródeł, wygrzać stare kości :teach: Nasze pieski zostaną w domu, bo jak już kiedyś wspominałam, oba cierpią na chorobę lokomocyjną :(

Dorotki dwie, nie, kochane, to nie są aktualne zdjęcia :P Obiecałam Izie, że pokażę rabatę z kokoryczkami, a one teraz są jeszcze w fazie kiełków, sporych, bo sporych, ale jednak - kiełków :) Podobnie hosty. Tak ta rabata będzie wyglądała w maju. Więc nie martwcie się, że mieszkacie w zimniejszym regionie, bo u mnie w tym roku też jest zimno jak diabli :mad2:
Teraz to kwitną tulipany; większość to żółtki, chociaż ja żółtych nie kupowałam :think:
Jajecznica ze szczypiorkiem:

tulipanyzrozch.jpg


Iwonko, wprawdzie mam w ogrodzie kilka drzew porośniętych bluszczem, to po tej jabłonce wspina się hortensja pnąca. Fotka ubiegłoroczna:

hortpncawV-2.jpg
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Ostatnio zmieniany: 25 Kwi 2016 20:48 przez dala.
Za tę wiadomość podziękował(a): elzbieta1, Amarant, Łatka

Ogród w cieniu cedra 25 Kwi 2016 20:52 #461113

  • dorciaj
  • dorciaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4349
  • Otrzymane dziękuję: 836
Ale ulga :happy: ... bo już myślałam, że mam mega opóźnienie :lol: .

Swoją drogą, to bardzo ładna ta rabata :woohoo: , mimo, że cała zielona (bez kolorowych kwiatów jeszcze) - to bardzo ciekawie skomponowana :hearts: .
Dorcia :garden:
Świat Dorci 2016
Archiwum... 2015,2014,2013,2012

Ogród w cieniu cedra 25 Kwi 2016 20:57 #461117

  • elzbieta1
  • elzbieta1's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 285
  • Otrzymane dziękuję: 122
Dalu z drugiej strony Ślęży zdecydowanie chłodniej ,u Ciebie przymrozku nie było, a u mnie niestety był :cry2: dwie hosty, te bardziej wyrywne zmarzły :placze: poza tym dzisiaj dwa razy padał śnieg brr. Teraz jest tylko +4 więc rano może być nie ciekawie. :think: Co do ziarnopłonu - nie mam i dzięki Tobie mieć go nie będę :laugh1:
Pozdrawiam Elżbieta
Ostatnio zmieniany: 25 Kwi 2016 21:02 przez elzbieta1.

Ogród w cieniu cedra 25 Kwi 2016 20:59 #461120

  • Dorota15
  • Dorota15's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2869
  • Otrzymane dziękuję: 2502
No właśnie ulga, bo byśmy w depresję popadły :lol:

Ogród w cieniu cedra 25 Kwi 2016 22:28 #461207

  • nelu-pelu
  • nelu-pelu's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • na pewno się uda!
  • Posty: 229
  • Otrzymane dziękuję: 195
Witaj Dalu, dziękuję za wizytę, :flower2:
to ja podnoszę się na duchu starymi fotkami a Ty masz już takie widoki??!!
Szczerze zazdroszczę. Chodzę po Twoim ogrodzie od dawna, sam smak i styl, który
bardzo mi odpowiada. Oby już ta wiosna się tak na dobre rozsiadła, u nas nad ranem
było -2 i dzisiejsza noc ma być podobna, a hortensja pnąca już cała w pąkach.
pozdrawiam Nela
Moje metamorfozy

Ogród w cieniu cedra 26 Kwi 2016 10:49 #461372

  • Tamaryszek
  • Tamaryszek's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 135
  • Otrzymane dziękuję: 18
Witaj Dalu! Jak zwykle podziwiam wejście do Twojego domu, bardzo urokliwe i zapraszające.
Zachwyciła mnie też laurowiśnia, jest piękna, taka dorodna! U mnie, niestety, ciągle przemarzała.
A okrągłą rabatę pod jabłonką sobie przypomniałam, kompozycja Ci się bardzo udała. Zielona jest atrakcyjna, a tak ułożyłaś rośliny, że kwitną na przemian. Dostrzegłam tam jeszcze niezapominajki oprócz wymienionych przez Ciebie roślin.
Tak przejrzałam nowy wątek i pomyślałam, że Twój ogród jest żywym dowodem na to, jak bujnie i zdrowo rozwijają się ogrody prowadzone w sposób naturalny.
Pozdrawiam,Tamaryszek
"Ogrodnictwo w zgodzie z naturą jest łatwiejsze niż przeciwko niej"

Ogród w cieniu cedra 26 Kwi 2016 12:42 #461430

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
U Ciebie bujność nad bujnościami :woohoo: Dalu zlituj się ,co Ty robisz tym roślinom .Ja chyba zacznę swoje wysiadywać :happy: a tak właściwie to już mi niewiele brakuje :rotfl1:
Bujna u mnie to tylko gwiazdnica ,szkoda że nikt jej nie potrzebuje .Oddałabym za darmo niekoniecznie w dobre ręce :wink4: Słoneczka ciepłego :bye:
Ostatnio zmieniany: 26 Kwi 2016 12:42 przez wxxx-a.

Ogród w cieniu cedra 26 Kwi 2016 14:27 #461477

  • aguskac
  • aguskac's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2757
  • Otrzymane dziękuję: 1455
U Ciebie jest tak zacisznie i przytulnie, że nic dziwnego - rośliny korzystają i pędzą, ale co dziwne - nasze wcale nie tak daleko w tyle, bywało, że ruszały dużo później. Może także góra osłania Cię od agresywnego wiatru. Ja mam niestety po obu stronach ogrodu pola, a niedaleko ( 200 m ) spore jezioro, to i wiatr ma gdzie się rozhulać.

Morelki nadal nie przebiły się na wierzch. Gdybym w nich nie grzebała, to nie miałabym pojęcia, że mają kiełki. Czekam pełna optymizmu.
Pozdrawiam Aga
Na wiejskim podwórku

Ogród w cieniu cedra 26 Kwi 2016 20:42 #461674

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Lucynko, moja wegetacja w tym roku jest mocno opóźniona, więc wcale się nie dziwię, że Twoje roślinki na tym samym etapie :)
Cały czas jest zimno, dobrze chociaż, że przymrozków nie ma. Boję się o owoce w tym sezonie, bo drzewa owocowe kwitną, ale pszczółki w taką zimnicę gdzieś się pochowały :(

czereniakwiaty.jpg


Siberko, wydłubuj, wydłubuj, bo mi już pozostało tylko zaakceptowanie tego dziada :mad2: Mam go tyle, jest w tym roku taki wielki, dorodny, wypasiony (ma oborniku, którym nakarmiłam moje rośliny), że gdybym chciała go wydłubać, to musiałabym jako ten Kopciuszek nic innego całymi dniami nie robić ;)
Na tej fotce, przedstawiającej fragmencik rabaty z hortensją i tulipkami, widać, jaki mam wspaniały zadarniacz na rabatach :angry:


tulipanyiziarnopon.jpg


Ewuś, gwiazdnicy i u mnie dostatek, ale przy ziarnopłonie to mały pikuś! Też oddam z miłą chęcią i gwiazdnicę, i ziarnopłon w bardzo złe ręce :tongue2:
W tym roku, póki co, jest bujnie i zielono - sporo pada, roślinki dostały papu (obornik mokry i granulowany), ot, cała tajemnica ich kondycji :garden1: Ale jak sobie przypomnę, jak wyglądał ogród w zeszłym roku jesienią, to aż dreszcze mnie przechodzą...
Dla Ciebie - nadal kwitnący PJM Elite; w końcu się rozbujał i pokazał na co go stać :)


azPJM.jpg


Izo, bardzo się staram, żeby wyeliminować w ogrodzie chemię do niezbędnego minimum :idea1: W ogóle nie pryskam niczym roślin - ani profilaktycznie, ani wtedy, gdy już się coś dzieje (albo roślina sama sobie poradzi, albo ją eliminuję), nawożę najpierw obornikiem, a po raz drugi gnojówką z pokrzyw i mniszka. I jakoś rośliny w większości dają radę ;)
Na okrągłej rabacie najpierw kwitną ciemierniki (też tam rosną), potem cebulowe - narcyzy i tulipany, następnie kokoryczki, bodziszki, a na końcu, w różnym terminie, liliowce. Hosty są jej ozdobą przez cały sezon, a w międzyczasie jeszcze kwitnie jabłoń i hortensja pnąca, która nią zawładnęła. A kochane niezapominajki wędrują po całym ogrodzie i wciskają się w każde wolne miejsce...
laurowiśnia to moja duma i chluba. Jest naprawdę wielka, ale rozrasta się głównie wszerz - ma już ze 4 metry A jak kwitnie! Te białę, smukłe kwiatostany w swojej masie wyglądają niesamowicie :eek3:
Będzie kwitła za jakiś tydzień (zdjęcie z 2 maja 2015)

laurowiniakwiatyiklonik.jpg


Nelu, dziękuję za wizytę i miłe słowa :kiss3: :kiss3: U mnie też zimnica, ale bez przymrozków, odpukać w niemalowane! Wegetacja, w stosunku do ubiegłego roku, opóźniona, ale przynajmniej rośliny długo kwitną :flower2:


azurikaitulipany.jpg


Dorotki dwie, cieszę się, że nie jestem przyczyną waszej depresji :P

Elu, ziarnopłon pojawia się w ogrodzie nieproszony :angry: Ja go nigdy nie sadziłam, on sam uznał, że fajnie jest na moich rabatkach :happy: Na początku mi się podobał, a teraz już nie mam wyjścia :think:
Współczuję hostowych strat :kiss3:
Dla Ciebie kwiatuszki skimmii:


skimmiakwiatuszki.jpg


Dorotko, dzięki! Starałam się, żeby rośliny dobrze się czuły, a rabata była atrakcyjna przez cały sezon :flower2:

Na koniec pokażę śliczne przyrosty mojego pierisa. Niestety, nie kwitł w tym roku :placze: Chyba po raz pierwszy :( A to wszystko przez suszę w zeszłym roku :mad2:


pierismodeprzyrosty.jpg
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, elzbieta1, Dorota15, Amarant, inag1, Krzysia, Łatka, zanetatacz, nelu-pelu

Ogród w cieniu cedra 26 Kwi 2016 22:00 #461790

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
Ja z kolei mam głównie czerwone tulipany, których nie kupowałam :lol:
Dalu, ziarnopłonu nie da się wytępić, więc pozostaje Ci go z powrotem polubić :)
Pomyśl, że to taka zielona tarcza ochronna przed innymi, gorszymi chwastami i nie mam tu na myśli gwiazdnicy, która jest całkiem nieszkodliwa :) Ziarnopłon podobnie, zresztą, zaraz zniknie i zapomnisz :)
Brak kwitnienia pierisa to jedyny skutek suszy?

Ogród w cieniu cedra 26 Kwi 2016 23:59 #461844

  • elzbieta1
  • elzbieta1's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 285
  • Otrzymane dziękuję: 122
Wyobrażam sobie jaki musi być zapach w Twoim ogrodzie :flower2: Pieris z tymi różowymi czuprynkami młodych listków wygląda nie mniej uroczo niż kwitnący :hearts:
Pozdrawiam Elżbieta


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.534 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum