TEMAT: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ.

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 01 Gru 2012 22:54 #95823

  • Małgorzata124
  • Małgorzata124's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 519
  • Otrzymane dziękuję: 67
Piękny ten ogród, Waldku napisz mi proszę co to za sosna taka śliczna :supr3:
Ostatnio zmieniany: 01 Gru 2012 22:54 przez Małgorzata124.
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 01 Gru 2012 23:23 #95833

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Witam Ciebie Małgosiu na Forum ogrodniczym po raz drugi. Ty mnie zresztą też.
Dzięki uprzejmości niektórych osób musiałem zmienić adres FO i wcale teraz tego nie żałuję, a ciekawe wątki które tam założyłem i które tętniły codziennym ogrodniczo-forumowym życiem widzę od czerwca w nietkniętym stanie.
No cóż, mnie już o to głowa nie boli.

Ta sosenka została rozpoznana przez Martę (artam) jako Pinus strobus wallichiana.
Dziękuję.

Zdjcie0999_2012-12-01.jpg


Pozdrawiam. Waldek.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 02 Gru 2012 16:28 przez waldek727.

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 02 Gru 2012 20:44 #96165

  • iwa27
  • iwa27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2168
  • Otrzymane dziękuję: 488
Już chciałam dopytać o Rozahumus ale szczegółowo wszystko wytłumaczyłeś. Chcę kupić go sobie i wiosną (w marcu)spryskać ni wszystkie rabaty. Wynikało by z twojego wyliczenia, że mnie wystarczyłby też ten pojemniczek 200g. Czy dobrze zrozumiałam, że po dwóch miesiącach należy powtórzyć oprysk mniejsza ilością :oops:

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 02 Gru 2012 22:11 #96256

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Iwonko.

Rosahumus to w 85% kwasy humusowe. Takie same kwasy humusowe zawierają wszystkie rodzaje obornika tylko jest ich znacznie mniej. Można zatem uznać, że rosahumus po części zastępuje w tym zakresie obornik, tylko nie posiada materii organicznej (słoma i inne stałe substancje).
Jak najbardziej w marcu możesz zrobić pierwszy oprysk gdy temperatura powietrza ustabilizuje się na poziomie ok 10*C.
W ogrodach naturalnych jest też taka zasada, że jeżeli wykonujemy jakąś czynność to na całej jego powierzchni.
Proponuję Ci abyś wprowadziła rosahumus do gleby w całym ogrodzie.

Ja na przykład jak robię jakiś oprysk dajmy na to wywarem z czosnku, to opryskuję wszystkie rośliny rosnące na działce. Niezależnie od tego czy dana roślina jest podatna na atak mszyc czy też nie. Chodzi o to aby ten zapach roztaczał się po całej powierzchni ogródka.
Stwarzam tym sposobem takie warunki w tym mini ekosystemie które nie pasują patogenom do egzystencji na tym terenie. Dobrze jak to samo czynią też sąsiedzi. Jest to metoda zapobiegawcza a nie tak jak w przypadku chemii zwalczająca na roślinach coś co już dawno je zaatakowało.

Jeżeli gleba nie posiada odpowiedniej ilości substancji organicznej pochodzenia zwierzęcego a w dodatku kwiecień i maj będą miesiącami z dużą liczbą opadów to po ok dwóch miesiącach należy zastosować również taką samą dawkę rosahumusu co poprzednio.
To samo dotyczy sytuacji kiedy robimy to po raz pierwszy. Gleba musi tym wszystkim przesiąknąć w każdej swojej warstwie. To samo dotyczy roślinnych gnojówek, EM-ów i grzybów mikoryzowych.

Pozdrawiam. Waldek.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 04 Gru 2012 23:00 przez waldek727.
Za tę wiadomość podziękował(a): iwa27, VERA

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 03 Gru 2012 20:56 #96744

  • Roma
  • Roma's Avatar
Waldku! piszesz:
200g rosahumusu po uprzednim połączeniu go z małą ilością wody w oddzielnym naczyniu (ważne) należy przelać przez sitko do plastikowego wiadra i rozcieńczyć dwudziestoma litrami wody. Całość wystarcza na 300-350 m2 powierzchni ogrodu.
Jak taką ilość rozprowadzić na 300m2 powierzchni, opryskiwaczem ? bezpośrednio na glebę?

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 03 Gru 2012 22:34 #96837

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Romo.

Najlepszym i najdokładniejszym sposobem wykonania tej czynności będzie zrobienie oprysku bezpośrednio na glebę. Dobrze by było gdyby gleba nie była zbyt zbita, chociaż tak jak w przypadku trawników nie zawsze udaje się to osiągnąć.
Można zrobić też oprysk w dwóch czy trzech turach np. po 100m2 dziennie.
Warto przy tym częścią roztworu zrobić oprysk kompostowników.

Jeżeli ktoś ma wprawę to bardzo płynnymi ruchami można wprowadzić rosahumus do gleby konewką z bardzo drobnym sitkiem.
W tym wypadku trzeba rozcieńczyć środek większą ilością wody. To wiadomość dla tych którzy mają mniejszy areał lub nie posiadają profesjonalnego opryskiwacza.

Nie polecam też na działce czy w ogrodzie stosowania rozcieńczonego rosahumusu jako środka do podlewania roślin. Nie jest to jakieś przeciwwskazanie, ale stosując tylko tę metodę nie uzyskamy do końca zamierzonych efektów. Rosahumus ma za zadanie kondycjonować glebę w całym naszym ogrodzie i wzmagać aktywność mikroorganizmów w niej zawartych, a nie tylko nawilżać strefę przykorzeniową roślin.

Pozdrawiam. Waldek.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 03 Gru 2012 22:46 przez waldek727.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, VERA

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 04 Gru 2012 09:49 #96997

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
Waldku w wątku Martiny znalazłam takie zdaniewaldek727 wrote:
Jak ktoś umie to może sobie pozwolić na małe improwizacje, ale takie które nie będą miały negatywnego wpływu na kształt i charakter ogrodu.

A jak ktoś nie umie i nie stać go na zlecenie założenia ogrodu profesjonalnej firmie to nie ma prawa do posiadania ogrodu, czy dzielenia się swoim szczęściem z posiadania takiego jaki ma z innymi? I co to znaczy "negatywnego wpływu na kształt i charakter ogrodu"? Kształt i charakter ogrodu musi odpowiadać jego właścicielowi, czy więc znaczy to, że jeśli nie jest to ogród ujęty w geometryczne ramy, z formowanymi roślinami, z paletą barw ułożoną ściśle według klucza, z (nie wiem nawet jakiego słowa pasującego tu użyć)architekturą ogrodową to jest to gorszy ogród od tych jakie możemy oglądać w książkach o projektowaniu ogrodów? O gustach się nie dyskutuje, piękno jest tak bardzo względnym pojęciem i ilu ludzi tyle pojęć piękna, że nie odważyłabym się krytykować czyjegoś założenia ogrodowego, jeśli widzę ile ten ogród daje komuś szczęścia i ile mu sprawia radości, widać taki mu się podoba skoro nie prosi o pomoc w jego aranżacji. Myślę, że swoimi radykalnymi wpisami, jak Cię znam to na pewno nie specjalnie, sprawiasz czasem ludziom przykrość. :) Ale to co mnie najbardziej uderza, to to, że mając wyszukany smak i pewne doświadczenie, piszesz ogólnikowo, tak by każdy mógł do siebie dopasować Twoją wypowiedź, nie idziesz z konkretną pomocą i konkretną propozycją do osoby u której widzisz potrzebę zmian a może od tego należałoby zacząć a nie od ogólnikowych stwierdzeń...
Oczywiście Waldku to tylko moje spostrzeżenia i mogę się mylić, ale wiesz, że u mnie co w sercu to i na języku i nie lubię szeptać po kątach wolę rozmawiać o tym co mnie drażni wprost. :lol:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.
Za tę wiadomość podziękował(a): madzia

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 04 Gru 2012 12:24 #97086

  • iwa27
  • iwa27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2168
  • Otrzymane dziękuję: 488
Waldku czy rozahumus może mieć wpływ na zmianę ph gleby? Chciałam go także zastosować na rabaty z rododendronami i wrzosami, zresztą raczej cały mój ogród ma raczej kwaśne ph.

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 04 Gru 2012 19:38 #97286

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Gosiu.

Z Twojego postu jak dobrze rozumiem, a może nie rozumiem, wynika że chciałaś pokazać mi w którym miejscu się ze mną nie zgadzasz i gdzie nie mam racji. Nawet może włożyć gdzieś przysłowiową szpileczkę. Takie jest moje odczucie. Natomiast po uważnym przeczytaniu zamieszczonej treści przez chwilę zastanawiałem się do kogo ona jest skierowana. Do mnie na pewno nie, ponieważ zgadzam się prawie ze wszystkim co jest w niej ujęte.

Nie za bardzo natomiast rozumiem co ma wspólnego zamieszczony przez Ciebie cytat o małej improwizacji ogrodowej do treści jaką zamieściłaś poniżej w swoim poście.


* Nie wyobrażam sobie aby pasjonat ogrodów zlecał jego założenie profesjonalnej firmie nawet za darmo.
* Prawo do dzielenia się swoim małym czy też dużym szczęściem ma każdy posiadacz ogrodu.
* Właściciel osobiście powinien nadać kształt i charakter własnemu ogrodowi malując roślinami portret taki, jakim go widzi.
* Ogród nie powinien być ujęty w geometryczne ramy ponieważ nadają mu nienaturalny wygląd. To samo dotyczy trawnika i rabat z roślinami.
* Tworząc kompozycje z roślin paleta barw powinna odpowiadać umiejscowieniu barw na kole barw. Stwarza to w ten sposób harmonię, pozytywny odbiór obrazu dla oczu oraz efekt ładu.
* Jeżeli istnieje piękno to dla równowagi musi istnieć także brzydota. Każdy ma prawo interpretować to sobie tak jak to uważa. Na ogół większość ludzi potrafi to odróżnić we właściwy sposób.
* Nie krytykuję, nie krytykowałem i nie mam zamiaru krytykować czyich założeń ogrodowych. Jak kto sobie pościeli, tak się wyśpi.
* Fakt, że piszę mało postów. Traktuję forum jako wzajemną wymianę doświadczeń i niesienie pomocy nowicjuszom a nie jak gg.

Gosia napisała:
,,nie idziesz z konkretną pomocą i konkretną propozycją do osoby u której widzisz potrzebę zmian a może od tego należałoby zacząć a nie od ogólnikowych stwierdzeń..."

Tłumaczę sobie Gosiu to zdanie krótką Twoją obecnością na forum i brakiem czasu na prześledzenie wątków forowiczów.

Gosieńko, ja też lubię szczerą rozmowę z drugą osobą a nie szepty po kątach.
Pozdrawiam Waldek.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 04 Gru 2012 23:12 przez waldek727.

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 04 Gru 2012 20:54 #97323

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Kontynuując jeszcze trochę niezrozumiały dla mnie post Gosi chciałbym przedstawić przykład skąd się biorą nieporozumienia.
W Wątku ogrodowym Marty napisałem między innymi takie oto zdanie. Cytuję w całości.

Waldek napisał:
Prawdziwy pasjonat ogrodu który tworzy go tak jak Ty z wcześniej ustalonym projektem i nadaje mu odpowiedni charakter, nie pozwoli sobie nigdy na to aby wsadzać gdzie popadnie wszystko co zielone i jest zakończone korzeniem.

Na to zdanie zareagowała Genia i odpisała mi tak:
Waldku nie zgadzam się z Tobą , Twoim zdaniem osoby takie jak ja nie są prawdziwymi pasjonatami , tylko dlatego że sadzą w swoim ogrodzie wszystko to co kochają .Ja kocham swój ogród właśnie za to ,że rośnie w nim wszystko co kocham i nie przeszkadza mi doceniać i podziwiać ogrody takie jak ma Marta

Jak się ma moje stwierdzenie ,,...wsadzać gdzie popadnie wszystko co zielone i jest zakończone korzeniem" do stwierdzenia Geni ,,...kocham wszystko to co posadziłam i rośnie w moim ogrodzie"?

Geniu.
Znam Twój ogródek od dwóch lat i nie widzę sensu abyś szukała jakiegoś związku między tym co napisałem a tym co się znajduje u Ciebie. Kochaj nadal to co masz w swoim ogrodzie, ale nie kochaj tego co by się jeszcze mogło w nim zmieścić byle było zielone i zakończone korzeniem.

Pozdrawiam. Waldek.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 04 Gru 2012 21:49 #97358

  • Roma
  • Roma's Avatar
Gosia napisała:
,,nie idziesz z konkretną pomocą i konkretną propozycją do osoby u której widzisz potrzebę zmian a może od tego należałoby zacząć a nie od ogólnikowych stwierdzeń..."

Z tą opinią raczej się nie zgadzam.W moim przypadku, zawsze otrzymuję profesjonalne i wyczerpujące odpowiedzi, na zadane przeze mnie pytania (patrz kilka postów wyżej :) )
Ostatnio zmieniany: 04 Gru 2012 21:49 przez Roma.

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 04 Gru 2012 22:22 #97378

  • Danka1970
  • Danka1970's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 465
  • Otrzymane dziękuję: 147
Gosiu, ja jestem jednym z przykładów bezinteresownej pomocy Waldka. Obserwował mój wątek i w momencie, w którym borykałam się z myślami co dalej z moim ogródeczkiem, otrzymałam profesjonalną pomoc. Mało jest ludzi, którzy chcieliby poświęcić swój cenny czas na opracowywanie aranżacji ogrodu dla początkującej ogrodniczki. Waldek zawsze udzielał mi odpowiedzi na zadawane przeze mnie pytania i nadal będę korzystała z Jego pomocy, gdyż uważam, że jest kopalnią wiedzy na temat ogrodu, ziemi, roślin oraz święcie wierzę, że nie odmówi, zawsze udzieli fachowej porady.

Proszę, rzuć okiem na mój wątek Zielony zakątek, strona 5 i 6, przekonasz się, że mam za co być wdzięczna naszemu koledze z Oazy :)
Waldek przyszedł z konkretną pomocą i konkretną propozycją...
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 04 Gru 2012 22:24 #97380

  • katja
  • katja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1562
  • Otrzymane dziękuję: 552
... sama widziałam kilka projektów - propozycji zrobionych przez Waldka dla naszych koleżanek z forum :bravo:
Pozdrawiam
Kasia

Ogród Kasi
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 04 Gru 2012 22:39 #97388

  • Roma
  • Roma's Avatar
Waldku- byłabym zapomniała :jeez: mój wątek już jest otwarty a więc oczekuję na obiecaną niespodziankę,.Mikołaj tuż,tuż :P

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 04 Gru 2012 23:19 #97408

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Romciu.
U mnie słowo droższe od pieniędzy.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 04 Gru 2012 23:34 #97416

  • Roma
  • Roma's Avatar
W to nie wątpię :kiss3:

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 04 Gru 2012 23:54 #97421

  • jagoda5214
  • jagoda5214's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2725
  • Otrzymane dziękuję: 504
Też dostaję porady jak się o coś pytam .Wiesz Waldku zastanawiam się nad mączką bazaltowa .Oczywiście wiosną, czy to nie będzie kolidować .Zaglądając na te piękne ogrody to aż serce się śmieje .
Gorąco wszystkich pozdrawiam
Jadzia
Moja oaza wśród Familoków
moja-oaza-wsrod-familokow-cz-2

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 04 Gru 2012 23:56 #97423

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
Na tak rzeczywiście się nie zrozumieliśmy. :lol: Ale też cieszy fakt, że jest tyle osób które otrzymały pomoc i chętnie stają w obronie kolegi. Oczywiście nie mogłam nie zauważyć pomocy w kwestiach naturalnego prowadzenia ogrodu, sam temat jest mi bliski może dlatego ta tematyka bardziej rzuciła mi się w oczy. :wink4: Waldku jeśli pozwolisz to nie będę dziś rozważać każdego zdania i cytatu z postu bo ździebko zmęczenie daje mi się we znaki, a chciałabym szybko odpowiedzieć zanim koleżanki odżegnają mnie od czci i wiary. :happy: Pamiętam Twoją pomoc w przebudowie ogrodu Romie w innym miejscu w sieci i pisząc o konkretnej pomocy dokładnie to miałam na myśli, to znaczy uściślając miałam na myśli, że na tym forum takiej pomocy nie widzę.
Jak słusznie zauważyłeś cyt."Tłumaczę sobie Gosiu to zdanie krótką Twoją obecnością na forum i brakiem czasu na prześledzenie wątków forowiczów", może to być przyczyną, że dotąd nie zauważyłam konkretnych porad pomocnych w aranżacji ogrodu. Natomiast nie wiedzieć czemu, bo wątki wybieram na zasadzie rewizyty lub losowo, trafiłam na kilka wpisów w podobnym tonie i treści jak u Marty, stąd nasunęły mi się powyższe wątpliwości i chciałam dopytać u źródła, dlatego nie poruszyłam tego w wątku Marty. I tylko tyle.

Jeszcze jedno "Gosieńko, ja też lubię szczerą rozmowę z drugą osobą a nie szepty po kątach." Nigdy nie twierdziłam, że jest inaczej, napisałam to po to by wytłumaczyć swój wpis, bo mogłam przykładem wielu znanych mi osób "podyskutować" na pw oczywiście nie z zainteresowanym, a nie dopytywać Ciebie i nie narażać siebie na opaczne zrozumienie swojego wpisu, a takie ryzyko istniało.
waldek727 wrote:
Kontynuując jeszcze trochę niezrozumiały dla mnie post Gosi
Gdyby w tym wpisie było coś niezrozumiałe to proszę o pytania, chętnie wyjaśnię, niestety jestem dość mocno zmęczona i tekst może miejscami lub w całości nie być spójny. :oops:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.
Ostatnio zmieniany: 04 Gru 2012 23:58 przez Gosia.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.445 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum