TEMAT: Ogródek Robaczka

Ogródek Robaczka 31 Maj 2016 22:55 #476312

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Dziękuję za wszystkie komentarze i refleksje - bardzo interesuje mnie Wasz odbiór ogrodów, więc dzielcie się :)

Bozi, biel i zieleń zdaje się symbolizować nadzieję i zapewne nieprzypadkowo została wybrana do "białej sali" ;-)
Bardzo spodobał mi się ten ogród, właśnie ze względu na prostotę i w zasadzie gotowe inspiracje, dostępne dla każdego, bo skoro na tak małej przestrzeni można zmieścić tyle artystycznego wyrazu...to wszędzie można ;-)
Rzeźby w ogrodzie, o którym piszesz są z drewna.
Dzięki, że dzielisz się refleksjami, zapraszam na kolejne ogrody!
Moni, dokładnie tak jak mówisz - hortiterapia to coraz bardziej popularna metoda leczenia w Anglii zwłaszcza w schorzeniach długotrwałych, depresji. Autorką jednego z ogrodów, w kategorii Fresh Gardens była projektantka, która kiedyś była lekarzem, a teraz projektuje, promując zbawienny wpływ pracy w ogrodzie na proces rekonwalescencji.
Ciekawa jestem, który ogród najbardziej Ci się spodoba! :kiss3:
Iwonko, ChFS to wystawa, nie typowe targi. Najchętniej oczywiście kupiłabym jakieś kute żelastwo od rzemieślników, bo mieli tam swoje stoiska, ale raczej do bagażu podręcznego bym tego nie włożyła ;-) Wzmożone kontrole na lotniskach, nawet pilniczek musiałam wyrzucić ;)
Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Ostatnio zmieniany: 31 Maj 2016 23:07 przez Robaczek.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bozi


Zielone okna z estimeble.pl

Ogródek Robaczka 31 Maj 2016 23:03 #476320

  • Madżenka
  • Madżenka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 105
  • Otrzymane dziękuję: 33
Czekam na Twoją opinię nt Show Gardens a zwłaszcza zwycięskiego ogrodu Andy Sturgeona
Ciekawa jestem jak oceniłaś Excentrycznego Diarmuida Gavina :)

Ps. Zupełnie inaczej patrzę na artystyczne ogrody po przeczytaniu Twojej relacji
"Madżenie ogrodnika" w innej przestrzeni wirtualnej
Ostatnio zmieniany: 31 Maj 2016 23:03 przez Madżenka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Robaczek

Ogródek Robaczka 31 Maj 2016 23:38 #476336

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Jedyny na Chelsea "ogród dźwięków"
Zainspirowany działalnością charytatywną szkockiej perkusistki - Dame Evelyn Glennie, niesłyszącej od 12-go roku życia.
Ogród odzwierciedla pasję i zdolności Evelyn oraz Jej fascynacji muzyką "morza", wywodzącej się z Wysp Vanuatu. Muzyczna inspiracja oparta jest na tworzeniu melodii wyłącznie dzięki wodzie, uderzanej rytmicznie na różne sposoby, która generuje impuls akustyczny, wyczuwalny dla osób głuchoniemych.
W centralnej części ogrodu jest instalacja wodna złożona ze stylizowanych, starych pomp, które poruszały się miarowo tworząc efektowną symfonię dźwięków.
To jeden z takich ogrodów, którego nie da się opowiedzieć ;-) Trzeba tam być i usłyszeć :lev:

Ogród w tym przypadku to swoisty to instrument, współgrający z otaczającą go naturą - dosłownie i w przenośni. Tłem wodnej aranżacji są brzozy i leszczyny, a roślinność przeplata się z akustyczną scenerią pomp, fontann i ciurkadełek, które wywołują wyposażenia studia nagraniowego. Kamienna podłoga wykonana z piaskowca z Yorku, została ułozona na kształt fal akustycznych, a cały ogród z góry przypomina kształt i strukturę ludzkiego ucha.
W roli solistów tego ogrodowego koncertu - polne kwiaty i trawy, kołyszące się na wietrze w rytm muzyki...

Papworth Trust - Together We Can
Projektant: Peter Eustance
Nagroda: Silver-gilt














Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Ostatnio zmieniany: 31 Maj 2016 23:49 przez Robaczek.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania, aleb-azi, piku, chester633, Bozi, julieta, Krzysia

Ogródek Robaczka 31 Maj 2016 23:44 #476339

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Madżen, cieszę się, że artystyczne ogrody przykuły Twoją uwagę - w tych klejnotach sztuki ogrodniczej czasem można znaleźć więcej inspiracji do ogrodów w naszej skali, niż z tych wielkich ogrodów pokazowych za miliony funtów.. ;-) Ale i do nich dojdziemy :wink4:
Jutro jeszcze 3 ogrody artystyczne i może uda się pokazać jakiś z głównej alei, jak wystarczy mi czasu.
Andy miał świetny ogród, zdecydowanie zyskuje na żywo. Przed wystawą widziałam wszystkie projekty i moje typy odnośnie tych "naj' nie pokrywały się z rzeczywistością. Dlatego warto pojechać :P
To co, w przyszłym roku umawiamy się na Pimms'a? :drink1:
Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Ostatnio zmieniany: 31 Maj 2016 23:45 przez Robaczek.
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 01 Cze 2016 06:48 #476371

  • Shirall
  • Shirall's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3980
  • Otrzymane dziękuję: 747
Jej Kasiu, ale relacja :kiss3:
Najbardziej podoba mi ogród dźwięków :hearts:
Te kolory są po prostu boskie, zaś to ze słychać go to też na plus :hearts:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Robaczek

Ogródek Robaczka 01 Cze 2016 18:55 #476580

  • Madżenka
  • Madżenka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 105
  • Otrzymane dziękuję: 33
Na Chelsea wybieram się jak sójka za morze, już 3 rok... :jeez:
zatem za rok widzimy się w Londku :) :dance:

Myslę z nie doceniałam do tej pory ogrodów artystycznych :( dzieki za uzmysłowienie, ze ogród to moze być rownież dźwięk!
"Madżenie ogrodnika" w innej przestrzeni wirtualnej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Robaczek

Ogródek Robaczka 01 Cze 2016 21:05 #476624

  • Bozi
  • Bozi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4472
  • Otrzymane dziękuję: 2418
Podoba mi się kolorystyka w muzycznym ogrodzie. Ciekawy pomysł na ogród dla osoby niesłyszącej.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Robaczek

Ogródek Robaczka 01 Cze 2016 21:59 #476669

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Poszukiwanie inspiracji ma sens, w zasadzie ogród dla każdego człowieka ma inny wymiar, dobrze, że ktos próbuje uzmysłowić, iż nie tylko pełnosprawni mogą sie cieszyć przyrodą..niesłyszący, niewidzący, czy na wózkach odbierają otoczenie swoimi zmysłami, kto wie czy nie głębiej niz my.....
Czekam na dalszy ciąg.... :hearts:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Robaczek, Bozi

Ogródek Robaczka 01 Cze 2016 22:51 #476722

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Kolejny ogród artystyczny, który chciałabym Wam przybliżyć to "Pro Corda Trust – A Suffolk Retreat", ogród ktory wydał mi się najbardziej "oczywisty", a jednocześnie najłatwiejszy do przeniesienia na grunt ogrodowy zwykłego śmiertelnika ;)
Głównym elementem tej aranżacji jest piękna dębowa konstrukcja, która swobodnie mogłabym służyć za ogrodową altanę. Zespojona z kamiennym murkiem, podestem i schodkami sprawia nieco bardziej formalne wrażenie, ale nie ujmuje jej to uroku. Tylnią ścianę altany zdobią płaskorzeźby z piaskowca w stylu Arts & Crafts, po drugiej stronie ścianki widać 4 kamienne "okienka" z otoczaków (świetny, prosty sposób na urozmaicenie muru), w które wkomponowano instalację wodną. Rabaty osadzone w kamiennych kieszeniach zdominowane są przez polne kwiaty - łubiny, kukliki, irysy.
Całość bardzo miła dla oka..choć na Chelsea, chyba jednak trochę zbyt zachowawczo i pewnie stąd "tylko' srebro.


Pro Corda Trust – A Suffolk Retreat
Projektant: Frederic Whyte
Nagroda: Silver




















Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania, gorzata, aleb-azi, piku, Bozi, julieta, Krzysia, Monifd*, fiiskomp, zanetatacz

Ogródek Robaczka 01 Cze 2016 23:16 #476736

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Nie może być ogrodów artystycznych bez ogrodu japońskiego :) Myślę, że wielbiciele tego typu estetyki będą usatysfakcjonowani kolejnym projektem.
To trzeci ogród utytułowanego Kazuyuki Ishihara, który podziwiałam na ChFS i co roku imponuje doskonałym wyczuciem smaku, harmonią i dbałością o detale.
Prywatnie Ishihara jest entuzjastą starych samochodów, więc tym razem zaprojektował ogród z garażem i tarasem górnym na dachu.
Ogród w strukturze dwustopniowej, na parterze znajduje się przytulnie zaaranżowana przestrzeń z miejscem na filiżankę herbaty i...widokiem na ukochane auto :P
Na dach prowadzą kręte schody wkomponowane w zieleń, które prowadzą do ogrodu na piętrze. Tutaj zaplanowano miejsce na wypoczynek w cieniu przepięknych klonów palmowych. "Okna" garażu to ściany wodne oprawione idealnymi warkoczami mchu. A w garażu..kultowe MINI ;-)

Senri-Sentei - Garage Garden
Projektant: Kazuyuki Ishihara
Nagroda: Gold




















Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania, gorzata, aleb-azi, piku, Bozi, Krzysia, Monifd*, zanetatacz

Ogródek Robaczka 01 Cze 2016 23:33 #476745

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Ostatni ogród to zwycięski - w kategorii najlepszy ogród artystyczny - ogród wodny Viking Cruises Mekong Garden.
To pierwszy "pływający" ogród na Chelsea, a projektantka poza tym ogrodem przygotowała na wystawę jeszcze jeden - ogromne stoisko szkółki Hillier's.
Ogród zainspirowany pływających ogrodami na rzece Mekong w Kambodży i Wietnamie, które zwiedzała projektantka podczas podróży w rejony słynące z produkcji jedwabiu.
Ogrod ma wielkość prostokąta o wymiarach 7 x 5m i w całości jest basenem wodnym z centralnym drewnianym pomostem-leżakiem stylizowanym na tradycyjnej łodzi rybackiej. nad miejscem wypoczynku rozpościera się imponujący parasol z i sieci rybackich, tkanych jedwabiem. Rabaty wkoło to egzotyczny koktajl - mieszanka ogrodu warzywnego i tropikalnej roślinności. Gęste nasadzenia, bujna zieleń i ciepła kolorystyka symbolizują bujną roślinność koryta rzeki i azjatycki klimat miejsca.


Viking Cruises Mekong Garden
Projektant: Sarah Eberle
Nagroda: Gold, Best Artisan Garden






















Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Ostatnio zmieniany: 01 Cze 2016 23:37 przez Robaczek.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania, gorzata, aleb-azi, piku, Bozi, julieta, Krzysia, Monifd*, fiiskomp

Ogródek Robaczka 01 Cze 2016 23:56 #476754

  • julieta
  • julieta's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 56
  • Otrzymane dziękuję: 12
Kasiek, piękne zdjęcia ! Dzisiejsze ogrody artystyczne wyjątkowo przypadły mi do gustu. Zachwycił "Pro corda trust ..." i ten z doliny Mekongu. Oba tak bardzo mi się podobają, że nie mogę i nie chcę wybierać, który bardziej. A ogród z "miniakiem' uroczy :-) Mam nadzieję, że na dziś, to już koniec, bo muszę jeszcze raz je oglądnąć. A potem jeszcze raz i jeszcze raz :-) :dance: :kiss3:
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 02 Cze 2016 19:29 #476988

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Hej Juliet!Cieszę się, że Ci się podobają :kiss3: Ciekawe, który z dużych ogrodów najbardziej przypadnie Ci do gustu :wink4:
Melduje, że róże kwitną już na dobre! Codziennie kolejne pąki się otwierają, a absolutnym faworytem na teraz jest Dr Jamanii, którego chciałam pożegnać :laugh1:
Niestety..zaraza niszczylistka też w natarciu, więc zżera kwiaty nawet te w pąkach :cry3: Skąd to dziadostwo się bierze.. :jeez:
Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 02 Cze 2016 21:46 #477030

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
***

Pierwszy z dużych ogrodów pokazowych, który obejrzeliśmy to Welcome to Yorkshire, Matthew Wilsona.

Ten największy wśród pokazowych ogrodów w tym roku prezentuje bogate dziedzictwo kulturowe regionu w pięknej scenerii. Głównym elementem ogrodu jest drewniana konstrukcja w kształcie okna średniowiecznej katedry w York Minister. W ogrodzie znajduje się 5 witraży z ręcznie dmuchanego i barwionego szkła, wykonane XV-wieczną metodą rzemieślniczą, taką samą, jaką stosowano wykonując witraże katedry. Ogród to swoista celebracja 600-letniej tradycji rzemieślniczej, szczególnie kamieniarskiej, z której słynie region Yorskhire. Schody prowadzące do monumentalnej budowli i tarasy w ogrodzie wykonane z pięknego piaskowca przywiezionego specjalnie na wystawę, oczywiście z Yorkshire (yorkstone).
Roślinność podzielona jest na dwie strefy - dolne tarasy to nasadzenia głównie bylinowe, odzwierciedlające kolorystykę witraży, natomiast w górnej dominuje leśny styl ogrodu z dużymi rododendronami, kalinami i roślinami cienia w poszyciu. Rabaty poprzecinane są kanałami wodnymi, których zwieńczeniem jest basen na górnym tarasie, w którym niczym w zwierciadle migoczą witraże. Mimo pochmurnego dnia, gra świateł przenikające przez witraże dawała efekt subtelnej ciepłej poświaty...
Główne elementy roślinne projektu to rodzime gatunki z tego regionu - pokaźne dęby i głogi, kaliny, stewarcje...a wśród bylin na "rabatach witrażowych" dominowały irysy (cudne odmiany Mer de Sud i Deep Black), peonie, kukliki, jarzmianki, dziewany, bodziszki, delikatne trawy, rutewki i wszechobecna, rozświetlająca orlaya :hearts:
Ogród ma dla mnie szczególny urok, ponieważ zupełnie niespodziewanie miałam szansę zwiedzić go "od wewnątrz". Projektant, Matthew Wilson zauważył z jakim zaangażowaniem fotografuję nasadzenia i zaprosił mnie do środka :woohoo:
Mimo dość surowej oceny sędziów i niewątpliwego rozczarowania dla samego Matthew Wilsona, ogród został doceniony przez publiczność, która uznała go najlepszym ogrodem w kategorii dużych ogrodów pokazowych :bravo:








































Welcome to Yorkshire
Projektant: Matthew Wilson
Nagroda: Silver, nagroda publiczności za najlepszy ogród pokazowy
Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Ostatnio zmieniany: 02 Cze 2016 21:52 przez Robaczek.
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 02 Cze 2016 22:05 #477042

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Kolejny projekt to ekscentryczna wizja angielskiego ogrodu autorstwa..Irlandczyka, Diarmuid Gavina. Ogród sponsorowany przez Harrodsa miał być w założeniu nieco bajkowy, kolorowy i dowcipny, ale jednocześnie przerysowany i ekspresyjny. Spojrzenie z dystansem na brytyjskie ogrodnictwo, pastiż stylu na potrzeby największego ogrodniczego show. D. Gavin to znany brytyjski prezenter, choć jako projektant słynął dotychczas z bardziej oszczędnego, nowoczesnego stylu. Tym razem dał się ponieść zadaniu i inspirowany brytyjskim bajkopisarstwem oraz kulturą ogrodniczą tego kraju stworzył nietuzinkowy, nieco groteskowy ogród z atrakcjami. I to jakimi!
Co kwadrans ogród się zmieniał w wesołe miasteczko :lol: Laurowe stożki w alei głównej kręciły się jak karuzele, na bylinowych rabatach spod ziemii wyrastały bukszpanowe kule, na wysięgniku wyjeżdżały olbrzymie nożyce do topiarów, rabata wokół wieży mini-zameczku kręciła się wkoło, skrzynki okienne z kwiatami wędrowały do poziomu dachu, a dach budynku lewitował!
Gdy jeden z takich pokazów podziwiałam z otwartą paszczą, spod unoszącego się dachu wyłonił się uśmiechnięty Diarmuid machający do tłumu :laugh1:

To jest ogród, który miał intrygować, wzbudzać ciekawość i bawić - i to zadanie spełnił. Każdy cykl ruchomych atrakcji spotykał się z głośnym aplausem publiczności :lol:

The Harrods British Eccentrics Garden
Projektant: Diarmuid Gavin
Nagroda: Silver-Gilt



Źródło: RHS





























Rachel de Thame

Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Ostatnio zmieniany: 02 Cze 2016 22:44 przez Robaczek.
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 02 Cze 2016 22:29 #477063

  • Bozi
  • Bozi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4472
  • Otrzymane dziękuję: 2418
Kasiu, co jeden pokazany ogród to coraz ciekawszy i zaskakujący.
Pływający ogród, następna ciekawostka. Można coś takiego urządzić w istniejącym oczku wodnym. Lubię gęste nasadzenia :)

Ogród japoński na garażu wart uskutecznienia. Czy na jednym ze zdjęć tego ogrodu z lewej strony jest widoczna kaskada? Czy to tylko szkło? Ładna kompozycja i kolorystyka.

Ogród z witrażem najpierw obejrzałam a później poczytałam twoje wprowadzenie. Oglądając ogród witrażowy ma się odczucie przeniesienia kolorystyki na rośliny. Bardzo mi się podoba. Lubie taką kolorystykę. Te irysy , maki, kalina... mam ochotę ubrać się w sukienkę w maki i wejść do tego ogrodu :hearts:

I znowu najpierw obejrzałam następny ogród a później poczytałam. Pierwsza myśl jak zobaczyłam pierwsze zdjęcie- bajkowy ogród. Okazuje się, że taki był zamysł projektanta. Myślę, że dzieci byłyby zachwycone tym ogrodem. i nie tylko dzieci :P Sąsiedzi nie mogliby oderwać się od płotu :rotfl1:
Ostatnio zmieniany: 02 Cze 2016 22:33 przez Bozi.
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 03 Cze 2016 21:54 #477379

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Bardzo śmiały dobór kolorów i detali, wszystko niezwykle energetyczne, dla mnie za bardzo......mam wciąz w pamięci ubiegłoroczną relację, perełki.
Orlaya cudowna..ciesze sie, że mam tak dorodne kępy...... :dance:
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 04 Cze 2016 07:55 #477466

  • Madżenka
  • Madżenka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 105
  • Otrzymane dziękuję: 33
Dla mnie Excentric garden był totalnym zaskoczeniem już na etepie projektu. Jak Twórca mojego ulubionego SKY GARDEN mógł coś takiego zaplanować na Chelsea. Oglądałam tę wieżyczkę i stozki i nie rozumiałam konceptu i zmiany stylu.
Do czasu aż obejrzałam ten film, pozwolisz Kasiu, że i innym dziewczynom ułatwię wizualizację zamysłu projektanta


Ale i tak dla mnie Darmuid pozostanie projektantem jednego z najpiekniejszych ogordów - Sky Garden pełnego grabów, bukszpanów i hakonechloe
"Madżenie ogrodnika" w innej przestrzeni wirtualnej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania, Robaczek, wpoldo5tak


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.676 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum