TEMAT: Ogródek Robaczka

Ogródek Robaczka 05 Cze 2016 22:00 #477973

  • Edyta
  • Edyta's Avatar
Cudne widoki, nie mogę się napatrzeć :woohoo: .
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Ogródek Robaczka 05 Cze 2016 22:01 #477975

  • gorzata
  • gorzata's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Jeszcze w zielone gramy...
  • Posty: 8603
  • Otrzymane dziękuję: 1935
Niby ładnie... klasycznie... zielono i kojąco, ale dla mnie ten ogród jest zbyt... kanciasty...
Nadmiar prostych odcinków i równie prostych ;) kątów, budzi we mnie pewien niepokój...
Pozdrawiam - Gosia
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 05 Cze 2016 22:24 #477999

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
The Royal Bank of Canada kolejny już raz sfinansował ogród, który celebruje wodę jako źródło życia, a inspiracją był naturalny krajobraz północnej Jordanii.
Projekt autorstwa 29-letniego Hugo Bugg'a, który szturmem wdarł się do światowej czołówki projektantów, cechuje surowy krajobraz regionu dotkniętego permanentną suszą.
W ogrodzie wykorzystano wyłącznie rodzime gatunki, w tym charakterystyczne dla tego regionu śródziemnomorskie sosny, które są obecnie gatunkiem zagrożonym w tamtejszy siedlisku, w północno-zachodniej Jordanii.
Przygotowując projekt, autor spędził kilka miesięcy w Jordanii i zainspirowany kulturą tego regionu stworzył ogród, z którego bije ważny przekaz - woda to luksus, na jaki nie można sobie pozwolić w wielu zakątkach naszej planety, zatem szanujmy ją. Jednocześnie ogród to żywe świadectwo, jak piękne mogą być suche krajobrazy i rodzima flora przy minimalnych opadach deszczu. Kamienne, geometryczne rzeźby w ogrodzie i centralnie ulokowane źródła wody to symbolika zaczerpnięta z islamu, podkreślająca 'świętość" akwenu i związek między wodą, człowiekiem i życiem. Tłem nasadzeniem są czarne, płócienne graniastosłupy, pokryte tkaniną, ręcznie wyrabianą przez beduinów z koziej wełny i..sprowadzoną specjalnie z Jordanii na tą okoliczność ;-)

Royal Bank of Canada Garden
Projektant: Hugo Bugg
Nagroda: Silver-Gilt
































Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania, aleb-azi, piku, Bozi, aleksandraW

Ogródek Robaczka 05 Cze 2016 22:47 #478022

  • julieta
  • julieta's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 56
  • Otrzymane dziękuję: 12
:bye: Byłam przekonana, że uda mi się wybrać ten najbardziej 'mój", ale na tę chwilę nie chcę wybierać. Z każdego przeniosłabym do siebie najchętniej jakąś część, ale chyba powstałby chaos :laugh1: A potrzebuję ukojenia i harmonii. Poza tym uwielbiam po prostu zielony kolor w ogrodzie :whistle: Czekam zatem z ostateczną decyzją :funnyface:

Mówisz, że niszczylistka w natarciu :( Nie znam skutecznego sposobu na walkę z nią, bo kompletnie nie znam wroga :think: U mnie trochę mszyc, ale dziś popryskałam płynem do naczyń, na parę dni wystarczy.
Moje róże kwitną obłędnie. Dziś rozwinął się pierwszy pączek Sweet Juliet :lev: Jest śliczna i do tego wspaniale pachnie :kiss3:
Poza tym rozkoszuję się pogodą i ogrodem, maj rozpieszczał nas letnią aurą, a czerwiec chyba chce mu dorównać :hearts:
Ale słowików już mi żal, wszak za 10 dni zrobią "cyt" :cry3:
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 05 Cze 2016 23:14 #478039

  • Bozi
  • Bozi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4472
  • Otrzymane dziękuję: 2418
L'Occitane Garden, jak zobaczyłam murek z ułożonych kamieni stanęło mi oczko Aguniady przed oczami, tylko zamiast oczka jest stolik.
Ostatnio zmieniany: 05 Cze 2016 23:15 przez Bozi.
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 06 Cze 2016 20:35 #478244

  • Gabriel
  • Gabriel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1485
  • Otrzymane dziękuję: 3118
Kasiu, byłaś w raju :woohoo: A zdjęcia są tego dowodem ;) Na pewno będę jeszcze do nich wracał.
Jedyna myśl, jaka na szybko mi się nasunęła, to że każdy styl ogrodu ma swój urok.
Podobnie jest z naszymi ogrodami, tylko nie mamy do dyspozycji tylu gatunków roślin i nie są tak dopracowane ;)
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 06 Cze 2016 22:50 #478330

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Witajcie!
Juliet, niszczylistka to paskudna zaraza. U nas jest 3 rok z rzędu...Chrabąszcze, które wyglądają jak stonka, zżerają w całości różane pączki, płatki, liście...masakra. Z jednego kwiatka zdjęłam dzisiaj chyba ze 20! W sumie całe popołudnie zbierałam to dziadostwo i tłukłam...wybiłam chyba z tysiąc, a po 2 godzinach znowu krzaki były tym oblepione. Nie mają litości, CPM zjadają całą żywcem :cry3: Charles, Constance, Lady of Shallot, Eden...wszystkie jasne róże :jeez: Nie ma na tą zarazę żadnej rady....4 tygodnie trwa wylot i żerowanie, cały czerwiec i wszystkie róże zeżrą :(
Bozi, ten murek był znacznie wyższy, choć może na zdjęciach tego nie widać - osłaniał całe miejsce relaksu. Cudna konstrukcja :hearts:
Gabrielu, próbuje sobie to wszystko poukładać w głowie, choć wrażenia wciąż nie stygną. Miejsce niesamowite, istna mekka ogrodników z całego świata :woohoo:
Pokazywane ogrody to jednak w pewnym sensie sztuczne kreacje - mają opowiedzieć jakąś historię, wzbudzać refleksję, intrygować..każdy na swój sposób i tak jak piszesz, każdy ma swój urok. Jednocześnie myślę, że nasze "prawdziwe" ogrody mają jednak jeden niezaprzeczalny atrybut, który bije na głowę wszystkie ogrody pokazowe - każdy z nich jest ogrodem osobistym, odzwierciedla pasję właściciela i ma to coś, co powstaje przez lata budowania naszych relacji z ogrodem - duszę.
Zabrzmiało patetycznie, ale pewnie zrozumiesz o co mi chodzi ;-)
Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania, Bozi

Ogródek Robaczka 06 Cze 2016 22:58 #478335

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Ogród Jo Thompson to jeden z tych tegorocznych ogrodów, który wzbudził u mnie mieszane uczucia.
Konstrukcja inspirowana jest dziedzictwem i architekturą Chelsea Barracks, dzielnicy sąsiadującej z Chelsea Hospital. Rzeźba z brązu jest hołdem dla dawnych mieszkańców baraków, a przepływający przez ogród strumyk odwołuje się do Lost River Westbourne.
W nasadzeniach dominują róże - zwłaszcza pachnące Louis Odier, Chianti, Reine de Violettes, i Rose de Recht, które toną w wielobarwnych bylinach. Niektóre zestawienia roślin bardzo pomysłowe i inspirujące, fantastyczne wielopienne drzewa (Acer Var), a kolorystyka rabat z akcentami purpury (bukowe, purpurowe kule!) bardzo mi się podobała, ale całość jakoś mnie nie przekonuje...zwłaszcza ten niewydarzony kształt trawnika i zimne, nowoczesne elementy stałej architektury.
Ciekawa jestem Waszych wrażeń! Jak dla mnie ubiegłoroczny ogród Jo bardziej zasłużył na złoto, a wtedy medal był pozłacany..ale co ja tam wiem ;-)

The Chelsea Barracks Garden
Projektant: Jo Thompson
Nagroda: Gold










































Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania, dala, aleb-azi, piku, chester633, kuklik , Krzysia, aleksandraW

Ogródek Robaczka 07 Cze 2016 09:10 #478407

  • Bozi
  • Bozi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4472
  • Otrzymane dziękuję: 2418
The Chelsea Barracks Garden, Kasiu mnie również nie pasuje pusty trawnikowy środek do gęstych nasadzeń wokół. Zbyt duży kontrast. Natomiast nasadzenia wokół bardzo mi się podobają.

Bardzo mi się podobał ogród matematyczny. Jednak rośliny typowo na piaszczyste grunty.
Ostatnio zmieniany: 07 Cze 2016 09:12 przez Bozi.
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 07 Cze 2016 19:22 #478569

  • Madżenka
  • Madżenka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 105
  • Otrzymane dziękuję: 33
Dla mnie Barracks Garden to jeden z lepszych na tegorocznym Chelsea :) za to cenie forum, ze mamy odmiane gusta
"Madżenie ogrodnika" w innej przestrzeni wirtualnej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania

Ogródek Robaczka 07 Cze 2016 22:26 #478664

  • AnaAn
  • AnaAn's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 24
  • Otrzymane dziękuję: 6
To jest zdecydowanie „mój” ogród. Ma wszystko co ostatnio w duszy mi gra; niezmiennie róże – zatopione w bylinach i trawach. Na rabatach pojawiają się wysokie drzewa i krzewy... no i baldaszkowate, na które ostatnio choruję :) A trawnik... jak dla mnie - idealne stonowanie bogatych nasadzeń. Kształt... parę lat temu zaprojektowałam taki mojej mamie :P
Dzięki Kasiek za fantastyczną relację :kiss3:
Pozdrawiam, Ania
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 08 Cze 2016 00:20 #478697

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Aniu - ogród Jo wywołał u mnie mieszane uczucia właśnie z tego względu, z jednej strony zachwycał, a z drugiej...jednak rozczarował.
Rabaty faktycznie były nieskazitelne, odpowiednio dobrane proporcje, kolorystyka, faktury - no i oczywiście róże. Dlatego bardzo dużo uwagi poświęciłam kompozycjom na rabatach, z przyjemnością podziwiałam inspirujące zestawienia roślin i fotografowałam jak najęta, co widać ;-) Z resztą ten ogród był bardzo fotegeniczny!
To, co wystudziło mój entuzjazm to odbiór całości - jak dla mnie zbyt surowe elementy trwałej architektury, nieproporcjonalnie szeroka, betonowa ścieżka, ławki z brązu o ostrych kształtach..nic poza rabatami nie zachęcało aby w tym ogrodzie wypoczywać, żeby go odkrywać... a od ogrodów pokazowych na takiej imprezie wymagam trochę więcej niż ładnych rabat. W odbiorze na żywo brakowało mi też dynamiki, którą dostrzegłam w kilku innych projektach - tutaj można było opleść spojrzeniem całość od razu, ogród niczym nie zaskakiwał. A trawnik....hmm...ok, uspokaja nasadzenia, ale to trochę zbyt przewidywalne, nie sądzisz? Na Chelsea chyba jednak nie o trawnik chodzi ;-)
Ale to tylko mój odbiór, ogród dostał złoto, podobnie jak Vestra Wealth's Garden of Mindful Living, który w mojej ocenie był jednym ze słabszych.
Dzięki za komentarz i odwiedziny :kiss3:
Madżen, pięknie się różnimy :-) Ciekawa jestem czy na żywo też by Cię zachwycił.. :think:
Bozi, ogród matematyczny to raczej pomysł na środziemnomorskie klimaty, ale..zostaje w głowie. Ilekroć patrzeć teraz będę na kształty niektórych rozchodników zobaczę spiralę Fibonacciego :woohoo:
Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bozi

Ogródek Robaczka 08 Cze 2016 00:32 #478699

  • Monika-Sz
  • Monika-Sz's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4321
  • Otrzymane dziękuję: 2471
Zaczynam się siebie bać..bo podobają mi się rabaty w ostatnim ogrodzie, a to przecież nie mój styl :think: Może to te odcienie różu i fioletu tak mnie zbałamuciły :rotfl1:
Ostatnio zmieniany: 08 Cze 2016 00:33 przez Monika-Sz.
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 08 Cze 2016 10:00 #478763

  • AnaAn
  • AnaAn's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 24
  • Otrzymane dziękuję: 6
Kasiu, jak dla mnie ten ogród jest trochę eklektyczny, a ja to uwielbiam. Kto powiedział, że przy różach i klasycznych bylinkach muszą być ustawione zgrzebne drewniane ławeczki? Właśnie te surowe elementy architektoniczne nadają „sznyt” temu założeniu. W końcu też robiony był na Chelsea ;) W mojej ocenie właśnie te brązowe ławki dodają ogrodowi dynamizmu. Cóż, o proporcjach nie dyskutuję, bo nie widziałam na żywo, ale może to „wina” Twoich pięknych zdjęć, że ten ogród tak mnie zachwycił... :rotfl1:
Może i szkoda powierzchni wystawowej na trawnik, może to i jest zbyt przewidywalne, ale w moim odczuciu dzięki niemu nie ma tu tylko „ładnych rabat”. Notabene jak im się dokładnie przyjrzeć, to ich skład jest trochę zaskakujący...
Kasiek, a innych projektów, powstałych na tych paru metrach kwadratowych nie oplatasz jednym spojrzeniem?
Holender, ten drugi też mi się podoba ha ha ha. Oceniłabym go jednak jako „przyzwoity”. Dla mnie tym „naj” w tym roku jest ogród Jo Thompson :)
Pozdrawiam, Ania
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 08 Cze 2016 10:14 #478767

  • broja
  • broja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Ogród od nowa
  • Posty: 1028
  • Otrzymane dziękuję: 980
Bardzo mi się podoba zestawienie kolorystyczne, oczywiście trawnik również ale brakuje tu funkcjonalności......takiej domowej atmosfery- tylko do pooglądania ;) raczej...
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bozi

Ogródek Robaczka 08 Cze 2016 22:47 #479096

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
O dziwo popieram Anię.
Chociaż sama nie chciałabym mieć takiego ogrodu, bo nie pasuje do mnie, ale bardzo mi się podoba
Ten, który Ciebie urzekł pasuje do Ciebie jak ulał.
Natomiast ja chyba wybrałabym pierwszy z prezentowanych przez Ciebie.
Chociaż wszystkie są ujmujące, bo w tym roku postawiono na byliny.
na razie nie mogę się zdecydować, który mi się najbardziej podoba
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 08 Cze 2016 23:42 #479120

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Ostatni.....pamiętam Alana T. kiedy mowił, że taka konstrukcja ogrodu nasuwa skojarzenie z karuzelą :rotfl1: ...jest w tym jakaś prawda, choć mam taki sam, wielka połać trawnika a wkoło rosliny... :happy:
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 09 Cze 2016 09:16 #479176

  • Bozi
  • Bozi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4472
  • Otrzymane dziękuję: 2418
Trafna uwaga :P Brakuje tam na środku karuzeli :rotfl1: Albo pawilonu ogrodowego ;)
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.551 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum