TEMAT: Ogród Dali

Odp: Ogród Dali 11 Cze 2012 09:41 #45921

  • rispetto
  • rispetto's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3175
  • Otrzymane dziękuję: 1187
dala wrote:
Dzisiaj przeglądałam sobie stronki związane z roślinami i ogrodami w necie i znalazłam sporo swoich fotek w Googlach. Pół biedy, jeżeli są one na stronkach p.t. Grafiki, ale na stronach sklepów internetowych?
N.p. fotki mojego lilaka Meyera ilustrują ten krzaczek na stronie pewnego sklepu; mało tego - są oznaczone znakiem tegoż sklepu. To już chyba przesada :think: Zastanawiam się, czy można jakoś temu zapobiegać? Czy ktoś z Was miał takie doświadczenia?

Witaj w klubie okradzionych :dry: Zapobiegać można (w ograniczonym zakresie) znakując zdjęcia. Można też skontaktować się z właścicielem i nakazać usunięcie, najpierw prośbą, a jak to nie pomoże to groźbą. Z reguły skutkuje. Możesz też zaproponować odsprzedaż zdjęcia :)
Jeszcze potrafię zrozumieć gdy takie zdjecia są wykorzystywane na stronach hobbystycznych (non-profit), choć i tak wypadałoby podać autora, ale gdy ktoś jeszcze na tym zarabia to jest to zwykła kradzież! :angry:

A tak bardziej pozytywnie to nasz jaśminowce pozazdrościły Twoim i otworzyły pierwszy kwiatek :rotfl1:
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Ogród Dali 11 Cze 2012 16:28 #46055

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Ewo, Pawle,Marysiu, już się skontaktowałam z tym sklepem i sprawę załatwiliśmy w satysfakcjonujący mnie sposób :)

Olu, może jeszcze kiedyś zorganizujemy takie sobótkowe spotkanie :hearts:

Magdo, okazuje się, że odbieranie zapachu to bardzo subiektywna rzecz B) Jeden lubi córkę, a drugi teściową :whistle:

Gosiu, o, tak! zwłaszcza w maju i czerwcu unoszące się w powietrzu najróżniejsze roślinne wonie...to jest to!
Niedługo zakwitną lipy - uwielbiam ich zapach :flower2:

Iwonko, ja też nie lubię zostawiać ogrodu w sezonie, ale czasem trzeba. Podejdź do tego optymistycznie - Mazury w czerwcu na pewno są piękne, a ile wspaniałych roślinek będziesz mogła poobserwować :flower1: Ja też niebawem wyjeżdżam na urlop i cieszę się z możliwości odkrywania nowych krajobrazów i innych niż u nas roślinek B)

O zapachach mowa, więc pozostając w temacie pokażę Wam dzisiaj mój mały ogródek ziołowy. Zioła uprawiam w gruncie od kilku lat - lubię mieć je pod ręką do sałatek, mięs, kanapek, napojów, ale oprócz walorów smakowych hoduję je przede wszystkim dla zapachów i aromatu. Za każdym razem jak przechodzę koło tej rabatki muszę uszczknąć sobie jakiś listek, który potem noszę w ręce, rozcieram i wącham, wącham...
Mam kilka odmian mięty, melisę, lebiodkę, tymianek, lubczyk, różne szałwie, kłosowiec anyżowy, lawendę, bazylię i ...pewnie coś tam jeszcze, ale zapomniałam.

0117.JPG



0127.JPG



01411.JPG



0159.JPG



0168.JPG


I widoczek ogólny na ogródek ziołowy

0183.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Andzia1

Odp: Ogród Dali 11 Cze 2012 18:22 #46083

  • dodad
  • dodad's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa klimatyczna 6a
  • Posty: 4100
  • Otrzymane dziękuję: 2560
Dalu twoja bukszpanowa obwódka ogródka ziołowego zawsze mnie zachwycała, choć przyznam, że nie mam jakoś sentymentu do bukszpanów. Ale postanowiłam podsadzić moja różaną rabatę przy studni takimi trzema łukami berberysowymi. I w zeszłym roku byłam bardzo zawiedziona :( Ale teraz... jest ślicznie. Bukszpaniki wreszcie ruszyły, zlały się w jedno i mam nadzieję, że po czerwcowym strzyżeniu będą jeszcze piękniejsze :)
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam :)
ogrodowo 2016'***
U Doroty 2015'***2014***
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 11 Cze 2012 20:20 #46125

  • gorzata
  • gorzata's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Jeszcze w zielone gramy...
  • Posty: 8603
  • Otrzymane dziękuję: 1935
Dalu... dziś wspominałam naszą dyskusję o woniach... właśnie przechodząc pod kwitnącymi lipami! Bo już kwitną! :lol:
Czy Toskania może Cię znów wzywa? ;)
Pozdrawiam - Gosia
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 11 Cze 2012 22:21 #46209

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Gosiu, lipy kwitną w ...czerwcu?
Co do kierunku podróży, to ciepło, ciepło...Znowu Włochy wzywają, ale tym razem Lombardia :) Mediolan i Jezioro Como :hearts:

Dorotko, bukszpany jako roślinki towarzyszące, podkreślające urodę róż - na pewno pięknie to wygląda B)
Chociaż świetnie też wydzielają w ogrodzie rabaty tematyczne, a czasami nawet mogą grać ...pierwszoplanową rolę. Tak jak u mnie bukszpanowe kule w przedogródku :lol:
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 11 Cze 2012 22:28 #46212

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2684
Dalu, z tego całego ogródka ziołowego to mi też się najbardziej podoba bukszpanowa obwódka...Ale zioła to chyba nie są do podobania, tylko do doprawiania, smakowania... ;) Dla mnie nie istnieją...Podobnie jak zapachy w większości! :rotfl1: Nie miałam pojęcia, że berberysy pachną! :eek3:
No to kolejna piękna podróż się szykuje, liczymy na relację! :)
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 11 Cze 2012 22:33 #46213

  • gorzata
  • gorzata's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Jeszcze w zielone gramy...
  • Posty: 8603
  • Otrzymane dziękuję: 1935
Widzisz, Dalu... jakieś lipne te lipy ;)
Całe życie się zastanawiam, skąd ich nazwa... bo z czerwcem jednak kojarzy mi się ich kwitnienie...

Plany urlopowe ciekawe... ja jeszcze nadal palcem po mapie... nie mogę dokonać wyboru :oops:
Pozdrawiam - Gosia
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 11 Cze 2012 23:06 #46234

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Marto, ależ ziółka są jak najbardziej i do podobania, i do smakowania, i do wąchania! Aromat rozgrzanej w słońcu lawendy, albo oregano, albo rozmarynu...eh, od razu się rozmarzyłam, bo jakieś klimaty toskańsko-południowe przychodzą mi na myśl B) Ale nasza swojska mięta pieprzowa roztarta w palcach - sama świeżość!

Gosiu, te chwile wyboru, zastanowienia, szukania ...też są fajne. Czasami wybór kierunku to jest długi proces, czasami bywa to błysk, olśnienie i już wiesz! :idea2: W naszym wypadku tym momentem był film, obejrzany w ponury zimowy wieczór. Krajobrazy jak z bajki, miasteczko Bellagio, które urzekło nas swoja urodą i natychmiastowa decyzja - jedziemy! A właściwie lecimy do Bergamo, a tam wypożyczamy autko i ...przed siebie :wink4:

Na dobranoc czerwcowy widoczek p.t. "Zielono mi..."

0285.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 12 Cze 2012 20:25 #46407

  • Isia
  • Isia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 448
  • Otrzymane dziękuję: 464
witaj Daluś :hug: mnie się marzy taka ziołowa rabatka na razie mam namiastkę, chciałam Cie zapytać na jakim masz stanowisku swoje ziółka ? :) Ja mam kącik od zachodu i boje sie że to może być za mało słonka....
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 13 Cze 2012 00:08 #46511

  • Roma
  • Roma's Avatar
Widoczek Dalu taki, że tylko wejść i pochodzić sobie boso po tej zielonej trawie.
Twój ogródek ziołowy, to marzenie niejednej gospodyni.
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 13 Cze 2012 12:15 #46621

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Romuś, i tak też często robię - zwłaszcza ranny, bosy obchód ogrodu, to ulubiony moment dnia :)
Bez ziółek nie wyobrażam sobie ogrodu B) Dodaję je do wszystkiego - sałatek, kanapek, mięska na grilla; syn często parzy sobie herbatkę z mięty i melisy, M. robi super orzeźwiający napój z lemoniady z dodatkiem burbona i oczywiście świeżej mięty :drink1:

Isiu, u mnie w ogrodzie jest dużo cienia i -niestety- ziółka nie mają komfortowej sytuacji...Przed południem trochę przefiltrowanego przez korony drzew słoneczka a po południu - bezpośredniego. Te ze strefy śródziemnomorskiej zdecydowanie są bardziej ciepłolubne, ale dają radę ;)

Mecz zremisowany :) Dobre i to! Ja musiałam sama kibicować naszym chłopakom, bo mój M. pierwszy mecz oglądał na żywo na wrocławskim stadionie, a drugi w Strefie Kibica.
Za to spokojnie pogrzebałam sobie w ogrodzie i zrobiłam kilka fotek.
Hortensja Aspera, mimo że bardzo ucierpiała zimą, doszła do siebie, mało tego - będzie kwitła!

0245.JPG


Podobnie zimozielony suchodrzew pekiński - po zimie startował od zera:

0307.JPG


A z kwitnących teraz? Różyczka NN

Attachment 0274.JPG not found



...i tawuły japońskie

0345.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 13 Cze 2012 13:11 #46641

  • ewulab
  • ewulab's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 189
  • Otrzymane dziękuję: 152
Witaj Dalu, przyszłam nacieszyć oczy Twoimi ogrodowymi zakątkami. Widzę, że u Ciebie kwitną ostróżki, a moje dopiero zawiązały pąki kwiatowe, do tego kilka wymarzło - w Twoim wątku się dowiedziałam, że tak bywa, a ja zastanawiałam się co się z nimi stało i oskarżałam swoje czworonogi o sabotaż.
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 13 Cze 2012 13:32 #46647

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2383
Tawuły teraz dają popis kwitnienia :bravo: Tnę je dosyć nisko, a i tak się rozrastają :whistle:
A hortusie w pączkach już?
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 13 Cze 2012 14:34 #46666

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Ewuś, niebieski ostróżki kwitną już, ale rosną na bardzo słonecznej rabatce :) Natomiast białe jeszcze w pąkach :flower2:

Jolu, moim tawułom japońskim dałam na razie spokój, ale po kwitnieniu czekają je ostre postrzyżyny :lol:
Z hortensjami to jest bardzo różnie - krzaczaste, ogrodowe i Asperka już w pąkach, a u bukietowych jeszcze nic nie widać...


0335.JPG


A tu całą gama moich tojeści; nie wszyscy je lubią, zwłaszcza w małych ogrodach, narzekając na ich ekspansywność.
Ja jakoś sobie radzę; oprócz widocznych na zdjęciu trzech odmian, mam jeszcze tojeść płożącą.


0372.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 13 Cze 2012 15:54 #46679

  • ewulab
  • ewulab's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 189
  • Otrzymane dziękuję: 152
Ta ciemna tojeść jest przepiękna, idę na poszukiwania w internecie:-). Ja też na tojeści nie narzekam, lubię je za długi czas kwitnienia i kontrastowość, no i cudnie się rozrastają w wielkie kępy.
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 13 Cze 2012 21:20 #46800

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Ewo, tojeść jest fajna, ale trzeba na nią uważać, bo w pięć minut zarosłaby cały ogród :whistle:
Ta o bordowych listkach chyba najbardziej się rozrasta; ja najbardziej lubię ją właśnie przed kwitnieniem, bo teraz ma najbardziej wybarwione listki :) A kwiatki w sumie są takie sobie. Po kwitnieniu ścinam ją króciutko, bo musi zrobić miejsce innym, późniejszym kwiatkom na tej rabacie - floksom, rozchodnikom, marcinkom...
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 13 Cze 2012 21:45 #46822

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2386
Ja mam 4 tojeści przy oczku. Też je lubię :-)
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 13 Cze 2012 22:09 #46840

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Pospacerowałam sobie nieco po Twoim ogrodzie i podziwiałam gąszcz kwiatów i zieleni, piękny ogródek ziołowy i otwarcie sezonu liliowego co bardzo mnie cieszy. Mam zamiar trochę zaliliować swój ogród tylko trochę obawiam się nadmiaru gryzoni. Może są jakieś odmiany niejadalne ;)
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.391 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum