TEMAT: <ID>Ekologiczne środki ochrony roslin

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 27 Kwi 2016 10:03 #461926

  • emilka79
  • emilka79's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 111
  • Otrzymane dziękuję: 90
Dziękuję Pomodoro :thanks: , właśnie o to mi chodziło. Zawsze można na Ciebie liczyć :drink1: :drink1: :drink1: :bye: .
Pozdrawiam- Marta
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 05 Maj 2016 18:41 #465424

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
KGolebiowski - przepraszam najmocniej za dłuższy czas oczekiwania na odpowiedź ( młyn w pracy ) - również namawiam do produkcji HT za bazie tymolu - jego zawartość w ziołach, zwłaszcza suszonych, może być zmienna w zależności od gatunku, odmiany i terminu zbioru, jak i warunków przechowywania. Czysty tymol ma raczej bardziej "stężony" zapach, ale w niczym to nie przeszkadza :)
Swoje młode rozsady ( pomidorki, papryki, dyniowate ) pryskam 1 raz w tygodniu albo OW, albo PW, choć ostatnio tylko PW w rozcieńczeniu 2 ml na 1 l deszczówki lub wody demineralizowanej - jako źródło wapnia i profilaktycznie.
Natomiast HT stosuję na razie na grządkach i rabatach, w proporcji 5 ml/1 l wody. Po wysadzeniu rozsad w/w warzyw do gruntu, w ruch pójdzie także HT.

Jeszcze parę słów nt PW ....
2 maja wyłożyłam na waciki nasiona czterech odmian fasolki szparagowej: grupa kontrolna miała waciki nasączone wodą, grupa doświadczalna - waciki zwilżone PW ( 2 ml/l wody ).
4 maja więcej skiełkowanych nasion znalazłam na wacikach z PW. Być może PW wpływa także na szybkość kiełkowania nasion.
Na dzień 5 maja generalnie niemal 100% nasion ma korzonki :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, sierika, Kgolebiowski, Kaja, rozalia, Marysia80, Slavo67

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 06 Maj 2016 14:17 #465727

  • marzusia
  • marzusia's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 157
  • Otrzymane dziękuję: 102
Chciałabym się upewnić, czy prawidłowo planuję kolejność oprysków (co 7 dni) - HT-PW-IF i znowu to samo? Jeśli źle zrozumiałam wskazówki w poprzednich postach proszę o korektę. :thanks:
Nastawiam się głównie na pomidory w folii i gruncie, ogórki gruntowe i truskawki. Jeśli znajdę luzy czasowe zahaczę tez o róże i powojniki.
Pozdrawiam, Marzena :)
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 06 Maj 2016 18:22 #465762

  • mk1a
  • mk1a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 817
  • Otrzymane dziękuję: 841
z tego co ja zrozumiałem to jak PW to nie IF i na odwrót ale dlaczego to już niepamiętam
Ostatnio zmieniany: 06 Maj 2016 18:24 przez mk1a.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): marzusia

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 06 Maj 2016 19:19 #465772

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
IF testujemy. Pryskamy tylko nim by sprawdzić skuteczność. PW możemy naprzemian z HT.
Pozdrawiam. Jolka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): marzusia

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 07 Maj 2016 07:45 #465989

  • marzusia
  • marzusia's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 157
  • Otrzymane dziękuję: 102
Dziękuję, w takim razie zostanę przy PW i HT. Chyba nie ma sensu mieszać OW skoro Pomodoro pisał, że PW jest skuteczniejszy, nie mówiąc już o prostocie wykonania? :think:

Do testów IF przeznaczę parę pomidorów, ogórki sałatkowe i rządek truskawek.
Pozdrawiam, Marzena :)
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 07 Maj 2016 07:50 #465992

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Jasne! Zostań przy PW; ja już wcześniej zrobiłam OW, więc szkoda mi go marnować i wykorzystuję do mniej wymagających roślin. A propionian polecam - prosty, niedrogi i skuteczny :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): marzusia

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 07 Maj 2016 10:14 #466028

  • marzusia
  • marzusia's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 157
  • Otrzymane dziękuję: 102
Tak teraz sobie szperam jeszcze i zastanawiam, żeby jeszcze może dorzucić KSM? :dry:
Danusia na blogu pisze, że jest m.in. na wirusy a PW raczej na grzyby (przynajmniej tyle ogarnęłam).
Muszę domówić tymol, to za jedną przesyłką mogłabym do KSM składniki dokupić....
Pozdrawiam, Marzena :)
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 07 Maj 2016 11:28 #466041

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5575
  • Otrzymane dziękuję: 12787
Będę kupował od handlarzy sadzonki papryki i oberżyny do posadzenia w tunelu. Jakim preparatem proponujesz je podlać bezpośrednio po posadzeniu do gruntu.
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 07 Maj 2016 16:23 #466071

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15454
  • Otrzymane dziękuję: 51346
Absolutnie nie ma sensu odkażanie gleby poprzez podlanie. Ten bezsens można łatwo udowodnić..... matematycznie :idea1:

Co innego rozsada rosnąca w stosunkowo małej i ograniczonej objętości.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 07 Maj 2016 19:49 #466108

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5575
  • Otrzymane dziękuję: 12787
Czyli po posadzeniu należy użyć PREVICUR ENERGY 840 SL p - ko
papryka - fytoftoroza,
pomidor - zgorzel podstawy łodygi, zgnilizna pierścieniowa, zgnilizna korzeni pomidora, ... .
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 07 Maj 2016 19:58 #466114

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Andrzej przecież tłumaczy ci pomodoro, ze nie ma sensu niczym odkażać. Ta rozsada jest już duża ( bo przecież siewek nie kupujesz) i ma sobie poradzić . Zadbać tylko by była dobrze ożywiona. Nie miała nadmiarów i niedoborów. Potem przyjdą choroby liści jeszcze będziesz ja chronił do znudzenia.
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 07 Maj 2016 20:20 #466127

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15454
  • Otrzymane dziękuję: 51346
Jan 4

Ogrodnictwo to taka dziedzina, gdzie nie tylko ręce pracują. :)

Każdy mikroorganizm ma pewne określone stężenie środka, które go niszczy lub ogranicza wzrost i w mikrobiologi nazywa się to minimalne rozcieńczenie hamujące / w skrócie MIC/. I teraz powstaje pytanie: jaką objętość gleby wokół korzeni należy nasycić środkiem ochrony? .
Jakikolwiek środek ochrony zastosujesz dajesz go punktowo. Środek wsiąkając w glebę rozchodzi się we wszystkich kierunkach a stężenie tego środka jest tym mniejsze im dalej od miejsca aplikacji. Dajmy na to, że zastosujemy pod roślinę 1 l cieczy z rozpuszczonym ŚOR. Po wsiąknięciu w glebę zajmie on objętość 10 litrów gleby. Zatem, aby w najdalej oddalonym punkcie od miejsca aplikacji otrzymać skuteczne stężenie środka ochrony trzeba by zastosować stężenie wyjściowe dziesięciokrotnie przekraczające bezpieczne dla rośliny stężenie stosowane do oprysku.

Myślę, że wyraziłem się dostatecznie jasno.

Dlatego właśnie zwalczanie wszelkich szkodników glebowych i patogenów glebowych jest takie trudne w praktyce. Powierzchnia rośliny jest środowiskiem, gdzie stężenie środka ochrony rośnie w czasie po oprysku a gleba jest takim środowiskiem , gdzie to stężenie maleje.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Joane, Krecik stary, leszek0921, kurjan, Jan4, Zbyszko46, rozalia, Slavo67, mk1a

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 08 Maj 2016 16:36 #466400

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4666
  • Otrzymane dziękuję: 17063
Popryskałam tunel w środku i całą rozsadę dokładnie opryskując każdą doniczkę. Ponieważ HT mi zostało rozglądałam się co by tu jeszcze i wtedy dostrzegłam dużą kępę pokrzyw rosnącą w większości na sąsiedniej działce, u mnie tylko kilka łodyg a na niej, wokół niej, białego wstrętnego mączlika, całe roje. To on na tej pokrzywie siedzi, i stąd atakuje pobliski foliak. Wylałam resztkę HT i pobiegłam do domu zrobić nowy ( bez krochmalu tylko z płynem do naczyń bo czasu mało). Wylałam 3 litry na te chaszcze po sąsiedzku. Po jakimś czasie spadł deszcz, myślę sobie nici z mojego oprysku, pobiegłam zobaczyć i okazało się, że trup ściele się gęsto, co udokumentowałam zdjęciem:
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 08 Maj 2016 18:47 #466436

  • rozalia
  • rozalia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1791
  • Otrzymane dziękuję: 7661
Do oprysku pomidorów stosowałaś HT 5ml/l?.
Pozdrawiam.Rozalia
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 08 Maj 2016 18:53 #466444

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4666
  • Otrzymane dziękuję: 17063
Tak, tak poradził mi Pomodoro na poprzedniej stronie.
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 08 Maj 2016 19:01 #466452

  • rozalia
  • rozalia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1791
  • Otrzymane dziękuję: 7661
Dzięki za odpowiedż. Czytałam ale wolę się upewnic. Podobne zmiany pokazaly się na 2 ogórkach szklarniowych które sadzonki podarował mi sąsiad. Wyrwalam je a teraz patrzę a białe plamki na dolnym lisciu 1 pomidora. Liść zerwałam ale boję się,że to mogło się rozprzestrzenić. Będę obserwowac. Jutro profilaktycznie oprysk z HT.
Pozdrawiam.Rozalia
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 11 Maj 2016 09:13 #467470

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3218
  • Otrzymane dziękuję: 7920
Na sośnie zauważyłem gąsienice, prysnąłem HT zaczęły się wić i padły dość szybko. Czyli do ochrony kapusty czy sosen środek jak najbardziej się nadaje :)
Ostatnio zmieniany: 11 Maj 2016 09:13 przez Adrian89.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.640 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum