TEMAT: Choroby i szkodniki Rh i innych kwasolubów

Choroby i szkodniki Rh i innych kwasolubów 23 Mar 2017 19:56 #531028

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Przy okazji chciałabym zwrócić uwagę, że wybierając gotową mieszankę nawozową dla roślin trzeba sprawdzić skład. Wybrane nawozy do rododendronów 3 producentów różnią się znacznie. Niektórych z nich nie wolno stosować w jesiennym nawożeniu, gdyż zawierają zbyt dużo azotu.


ProducentAzotFosforPOTASMagnezSiarkaMikroelementy
Biopon5%5%13,8%5%27%
Agrecol20%7%13%3%-
Substral20%20%20%--- bor– 0,02%
- miedź – 0,015%
- żelazo – 0,12%
- mangan – 0,06%
- molibden – 0,01%
- cynk – 0,015%
Ostatnio zmieniany: 23 Mar 2017 19:57 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby i szkodniki Rh i innych kwasolubów 23 Mar 2017 20:12 #531036

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19264
  • Otrzymane dziękuję: 79621
Dlatego drugi raz zasilam moje rh początkiem sierpnia. A potem już nie.
Nie wydaje mi się, by były przeazotowane, nie puszczają nowych pędów pod jesień - no może z wyjątkiem takich jak Baden Baden, skłonnych do powtórnego kwitnienia.

Choroby i szkodniki Rh i innych kwasolubów 24 Mar 2017 18:03 #531191

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5532
  • Otrzymane dziękuję: 12673
Ja kupiłem specjalny nawóz granulowany do rododendronów, azalii i magnolii z mikroskładnikami - 50g na krzew. Termin stosowania od marca do lipca co 3-4 tygodnie. :)

Choroby i szkodniki Rh i innych kwasolubów 24 Mar 2017 18:37 #531198

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19264
  • Otrzymane dziękuję: 79621
Też używam granulowanego nawozu.
Te 50 g na krzew trzeba zrelatywizować, maluch sądzony rok czy dwa temu ma inne potrzeby niż piętnastolatek.
Moje muszą się zadowolić dwiema dawkami, teraz i w środku lata. Zbankrutowałabym nawożąc co trzy tygodnie prawie sto sztuk. :P

Choroby i szkodniki Rh i innych kwasolubów 24 Mar 2017 18:49 #531201

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Ja też swoje azalie i rododendrony nawożę dwa razy - o tej porze, czyli w marcu i drugi raz latem, w czasie zawiązywania pąków. Z tym, że stosuję nawóz Substrala dolistnie dla Rh i japonek - mam wtedy większą pewność, że nie przenawożę roślin i one zaabsorbują tyle dobra, ile potrzebują. Azalie wielkokwiatowe podlewam teraz wodą z odpowiednią dawką nawozu, bo o tej porze nie mają jeszcze liści.
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019

Choroby i szkodniki Rh i innych kwasolubów 24 Mar 2017 19:10 #531205

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5532
  • Otrzymane dziękuję: 12673
Ja mam na razie tylko 7 różaneczników a nawóz 1 kg to koszt 10,39 zł.

Choroby i szkodniki Rh i innych kwasolubów 24 Mar 2017 20:08 #531222

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19264
  • Otrzymane dziękuję: 79621
No tak,ale mnie potrzebne na "jedno posiedzenie" pięciokilowe wiaderko ;)
Tak jak Dala - nawożę i dolistnie, "Magiczną Siłą", ale tylko zdechlaki.
Nie ma takiej możliwości, by opryskać krew sporo większy ode mnie - i szeroki na półtora metra, zwłaszcza na mojej ostrej skarpie, gdzie żadna drabina nie wchodzi w grę.
Prawda jest zresztą taka: te wielkie to się i same wyżywią, im chyba tylko trzęsienie ziemi może zaszkodzić. Kluczowe jest moim zdaniem pierwsze 5 lat po posadzeniu.
Za tę wiadomość podziękował(a): dala

Szukam pomocy 31 Mar 2017 13:24 #532355

  • Marta41
  • Marta41's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
Witam wszystkich bardzo serdecznie.
Piszę tu ponieważ nie wiem gdzie szukać pomocy. Mam rh dwulatka, który kwitnie na piękny czerwony kolor. Niestety coś się z nim stało i nikt nie potrafi mi pomóc. Może znajdzie się ktoś kto rozszyfruje co dolega mojej roślince. Przekopałam już cały internet i wszystko co czytam to wydaje mi się że to dotyczy mojego rh. Dodam, że zakwaszam go siarczanem amonu, podsypuję nawozem dla różaneczników i azali oraz zasiliłam go dolistnie żelazem. W zimie nie był okryty ani podlewany ponieważ był zasypany śniegiem. Bardzo proszę o pomoc.

zdjecienr1.jpg


zdjcienr2.jpg


zdjecienr3.jpg

Szukam pomocy 31 Mar 2017 17:12 #532378

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Marto, przede wszystkim, z tego, co widzę na fotkach - Twój rododendron nie lubi swojego stanowiska ;)
Po pierwsze - widzę, że kapie się w promieniach słonecznych, a on specjalnie tego nie lubi.
Po drugie - jest obsypany jakimś żwirkiem, czy kamyczkami...Wolałby zdecydowanie korę, która utrzymuje wilgoć, nie nagrzewa się tak, jak białe kamyczki i lekko zakwasza ziemię.
Po trzecie - jest baaardzo samotny :( Rododendrony lubią rosnąć " w kupie". ponieważ wtedy wytwarzają korzystny dla sibie mikroklimat.
Po czwarte - bardzo ostrożnie z nawozami! Lepiej mniej, niż więcej, bo bardzo łatwo zasolić glebę. Jeżeli twój to dwulatek, to w zeszłym roku nie trzeba było w ogóle go nawozić (zakładam, że posadziłaś go w odpowiedniej ziemi dla Rh), a w tym dopiero teraz delikatnie można go podsypać dobrym specjalistycznym nawozem, a jeszcze lepiej spryskać go Substralem (Magiczna Siła do Rh).
Po piąte - czy przed posadzeniem sprawdziłaś bryłę korzeniową? Często jest bardzo zbita, sfilcowana i Rh będzie stopniowo zamierał...
Po szóste, Rh raczej nie podlewa się w zimie (chyba że nie ma mrozu), ale późną jesienią :garden1:
Jak już spełnisz te wszystkie warunki, oberwij chore listki, porządnie podlej delikwenta i zobaczymy, co dalej...
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): Marta41

Szukam pomocy 03 Kwi 2017 08:25 #532812

  • Marta41
  • Marta41's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
Witam bardzo serdecznie.

Dala dziękuję bardzo za tak cenne uwagi :thanks: Zacznę od przesadzenia tego biedaka koło drugiego rh, który ma się dobrze. Mam nadzieję, ze to nie jest zła pora aby go przesadzić. :) Poobrywam brązowe liście i może bidulek puści coś nowego. Mam jeszcze pytanie co mogę wsadzić w to miejsce po rh żeby nie świeciło pustką i kamyczki nie przeszkadzały w funkcjonowaniu roślince. Dodam ze w sąsiedztwie są dwie hortensje.

Choroby i szkodniki Rh i innych kwasolubów 05 Kwi 2017 18:45 #533314

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Co dolega temu rododendronowi,ma jasne i oklapłe liście :thanks:

CAM00265kopia.jpg

Choroby i szkodniki Rh i innych kwasolubów 05 Kwi 2017 21:04 #533337

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19264
  • Otrzymane dziękuję: 79621
Dla mnie - zagłodzony. Chloroza, brak żelaza.
Interwencyjnie dokarmić dolistnie, nawozem typu Magiczna Siła do rododendronów.
Za tę wiadomość podziękował(a): kurjan

Choroby i szkodniki Rh i innych kwasolubów 06 Kwi 2017 20:48 #533585

  • marusmk
  • marusmk's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 189
  • Otrzymane dziękuję: 143
kurjan wrote:
Co dolega temu rododendronowi,ma jasne i oklapłe liście :thanks:

Nic mu nie pomoże dopóki nie zlikwidujesz tych płyt betonowych (lub przesadzisz roślinę).
Wystarczy że mała część jego korzeni zetknie się z nimi (a taka sytuacja chyba ma miejsce)- wystarczy dla wywołania chlorozy.

A oklapłe liście to możliwe że i za sucho?
Ale uwaga: im więcej i częściej podlewasz- tym bardziej zabijasz kwasowość gleby.
Ja do wody (pod kwasoluby) dodaje Fosolu co któreś podlewanie.
Ostatnio zmieniany: 06 Kwi 2017 20:49 przez marusmk.
Za tę wiadomość podziękował(a): kurjan

Choroby i szkodniki Rh i innych kwasolubów 09 Kwi 2017 20:11 #534155

  • ploplek
  • ploplek's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
Witam. Może ktoś wie co dolega mojemu Rh 'Cunningham White' ?

20170404_170023-2.jpg


20170404_170047-2.jpg


20170404_170119-2.jpg
Ostatnio zmieniany: 09 Kwi 2017 20:17 przez ploplek. Powód: Edycja foto

Choroby i szkodniki Rh i innych kwasolubów 09 Kwi 2017 23:42 #534226

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Przede wszystkim zaczęłabym od sprawdzenia pH gleby, gdyż różaneczniki rosną w ziemi kwaśnej.
Jeśli pH jest odpowiednie, możliwe, że w glebie jest nadmiar potasu, np po jesiennym nawożeniu trawy.

Aby szybko poprawić kondycję rododendronu, należy zastosować nawożenie dolistne nawozem zawierającym żelazo, azot i mikroelementy.

Zwijające się liście świadczą też o braku wody, różaneczniki korzenią się bardzo płytko, dlatego często cierpią z powodu braku wilgoci.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka

Choroby i szkodniki Rh i innych kwasolubów 10 Kwi 2017 17:02 #534328

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19264
  • Otrzymane dziękuję: 79621
Ogołocenie środkowych partii gałązek świadczy o tym, że coś złego działo się wcześniej.
Prócz wszystkiego, co napisano wyżej, po przekwitnięciu przycięłabym te najbardziej gołe i odstające (i tak mogą zimą się złamać, jeśli będzie mokry śnieg) - krzew szybko odbije z pąków kątowych, zagęści się i zyska ogólnie.

Choroby i szkodniki Rh i innych kwasolubów 12 Kwi 2017 20:08 #534806

  • ploplek
  • ploplek's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
PH zmierzone, badalem płynem Helliga i wyszedł kolor pomarańczowy. Więc nie jest moze idealnie, ale nie ma chyba też źle.
Jesieniom podlewałem siarczanem potasu.
Teraz opryskałem Magicznom siłom do RH i siarczanem potasu+ siarczanem magnezu. Zobaczę czy coś to da.

Choroby i szkodniki Rh i innych kwasolubów 12 Kwi 2017 23:28 #534872

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Znajomy twierdzi, że ziemię wokół rododendronów dobrze zakwasza zakopywanie w pobliżu korzeni resztek chleba razowego :) Od czasu do czasu jakąś "piętkę" zakopywałam, ale latem podczas podlewania do wody dosypywałam trochę kryształków kwasku cytrynowego. Sam siarczan potasu lekko zakwasza, ale w wypadku rododendronów gleba musi być mocno kwaśna :)


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Łatka
Wygenerowano w 0.277 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum