TEMAT: Lilie w ogrodach, kompozycje, zasady pielęgnacji, sadzenie

Lilie w ogrodach, kompozycje, zasady pielęgnacji, sadzenie 03 Sie 2016 22:53 #494691

  • beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Solina Bieszczady strefa 6a
  • Posty: 3673
  • Otrzymane dziękuję: 5766
To już ostatnie . :)



Zdjcie1711.jpg


Zdjcie1714.jpg


Zdjcie1719.jpg


Zdjcie1716.jpg


Zdjcie1723.jpg


Zdjcie1725-2.jpg






Beata :flower2:
Ostatnio zmieniany: 03 Sie 2016 23:07 przez beatazg.
Za tę wiadomość podziękował(a): mag, kasik 69, XYZ, Adasiowa, Łatka


Zielone okna z estimeble.pl

Lilie w ogrodach, kompozycje, zasady pielęgnacji, sadzenie 07 Sie 2016 14:23 #495366

  • haruno
  • haruno's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 8
  • Otrzymane dziękuję: 13
W tym roku po raz pierwszy uprawiam niskie lilie orientalne w donicy. To moja ulubiona. Najbardziej podobają mi się pąki z zielonym, wypukłym paseczkiem. Zazwyczaj nie mogę się doczekać kiedy pąki się rozwiną ale tych nie poganiałam w myślach.

CIMG0989-2.jpg


CIMG0990.jpg


CIMG0997.jpg



(Czy post który zamieściłam jako pierwszy można jakoś usunąć? żeby nie dublować niepotrzebnie? Słabo radzę sobie z komputerem.)
Maria
Ostatnio zmieniany: 07 Sie 2016 14:37 przez haruno.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, mag, Adasiowa, beatazg

Lilie w ogrodach, kompozycje, zasady pielęgnacji, sadzenie 07 Sie 2016 15:26 #495371

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79741
już usunęłam.
Piękne - ale może napiszesz coś więcej? Jakie to odmiany, jeśli wiesz? i jak sadzisz je - kiedy, czy wykopujesz po kwitnięciu itd.
Mimo słabych ostatnich zim moje lilie "doniczkowe" zwykle gniją zostawione w donicach na zimę - więc jeśli, sadzę najtańsze, jednorazówki takie.
Na wsi w nocy rozwinęła się pierwsza biała orientalna - Rialto.



Oraz więcej takich: wyglądają jak bliźniaczki Stargazer, ale sporo wyższe. Z drugiej strony w opisie SG jak byk: do metra. Pasowałoby.... :think:
Za tę wiadomość podziękował(a): mag, Adasiowa, beatazg, haruno

Lilie w ogrodach, kompozycje, zasady pielęgnacji, sadzenie 07 Sie 2016 16:41 #495380

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Ja od trzech sezonów uprawiam w dużej donicy niskie lilie azjatyckie Belem. Cebule zostają na zimę w donicy, nie są okrywane, a że donica stoi przy ścianie domu nie dostają zbyt dużo wilgoci. Lilie te kwitną z roku na rok coraz obficiej i są pierwszymi kwitnącymi liliami w moim ogrodzie - kwitną na początku czerwca :flower2:

liliaazbelem-3.jpg
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): mag, Ingrid, Adasiowa, beatazg, Łatka

Lilie w ogrodach, kompozycje, zasady pielęgnacji, sadzenie 08 Sie 2016 11:50 #495479

  • haruno
  • haruno's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 8
  • Otrzymane dziękuję: 13
Sprawdziłam w notatkach i jest to lilia orientalna Entertainer

CIMG0990.jpg


Pierwszy sezon mam lilie orientalne w donicach (posadziłam wiosną), więc nic jeszcze nie mogę powiedzieć o zimowaniu. Planuję trzymać je na zewnątrz tak długo jak pogoda pozwoli, na wyjątkowo zimne noce będę je wnosić do domu, a gdy zżółkną obetnę łodygi a cebulki schowam do lodówki do pojemnika na warzywa na samym dole. Kiedyś przechowałam tak z sukcesem cebulki lilii azjatyckich, których nie mogłam już posadzić w gruncie. Trzeba nasypać warstwę ziemi na dno pojemnika, ułożyć cebulki i zasypać ziemią żeby całe były przykryte, no i od czasu do czasu wysunąć pojemnik żeby powietrze zamieszać. Oczywiście taki pojemnik jest wyłączony z użytku na parę miesięcy ale czego się nie robi dla lilii :silly: Dam znać czy taki sposób postępowania z orientalnymi zimą się sprawdzi.
Maria
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, beatazg, Łatka

Lilie w ogrodach, kompozycje, zasady pielęgnacji, sadzenie 10 Sie 2016 13:45 #495787

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2441
  • Otrzymane dziękuję: 9235
Ostatnie kwitnienie w sezonie, to u mnie
OT 'Scarlet Delight'


P1320876.jpg
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): mag, Ingrid, Adasiowa

Lilie w ogrodach, kompozycje, zasady pielęgnacji, sadzenie 10 Sie 2016 15:09 #495803

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79741
Przepiekny okaz SD :hearts:
Fafko, rozumiem, ze miałaś na myśli ostatnie Twoje lilie. Bo u mnie w górach właściwie szczyt sezonu.



Kolory podłe, bo takaż pogoda.
Za tę wiadomość podziękował(a): mag, Adasiowa

Lilie w ogrodach, kompozycje, zasady pielęgnacji, sadzenie 11 Sie 2016 19:02 #495997

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64598
Niestety, takie bidulki też przydarzyły się w tym roku ...., pachnie zniewalająco, właściwie nic nie zapowiadało takiej piegowatej urody.

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka

Lilie w ogrodach, kompozycje, zasady pielęgnacji, sadzenie 11 Sie 2016 21:06 #496033

  • kasik 69
  • kasik 69's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 740
  • Otrzymane dziękuję: 1333
Fafko chyba to zdjęcie na leżąco robiłaś :silly:
Łateńko pokazuj,bo my już nie mamy co :kiss3:
Aniu Adasiowa mnie w tym roku trafiły się jakieś małe pokurcze.
U mnie ostatnia kwitnie.A co robicie jak wiążą się nasiona,obcinacie,czy pozwalacie żeby dojrzały,macie jakieś doświadczenia z nasionami,powiedzcie proszę,bo zielona jestem :sick:
Ostatnio zmieniany: 11 Sie 2016 21:07 przez kasik 69.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka

Lilie w ogrodach, kompozycje, zasady pielęgnacji, sadzenie 12 Sie 2016 20:15 #496233

  • mag
  • mag's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2478
  • Otrzymane dziękuję: 1176
Kasik 69, ja zawsze obcinałam (oprócz martagonów), ale w tym roku przestałam, niech się wysiewają :lol: ATUTAJ mamy wątek o naszych doświadczeniach z wysiewów lilii.

Lilie w ogrodach, kompozycje, zasady pielęgnacji, sadzenie 12 Sie 2016 21:17 #496261

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2441
  • Otrzymane dziękuję: 9235
kasik 69 wrote:
Fafko chyba to zdjęcie na leżąco robiłaś :silly:

Tak źle nie było, bo moja Scarlet dość wybujała w tym roku, więc wystarczyło się lekko pochylić, ale z turbanowymi kwiatami to już tak jest, że jak się chce pokazać cały urok kwiatu, to trzeba zaglądać im pod spódniczkę. :lol:
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): Ingrid, Łatka

Lilie w ogrodach, kompozycje, zasady pielęgnacji, sadzenie 13 Sie 2016 05:05 #496304

  • bez
  • bez's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4033
  • Otrzymane dziękuję: 4102
Moja najpóźniejsza lilia Sancerre:

bez
Za tę wiadomość podziękował(a): mag, Ingrid, DANA, Anna96, Adasiowa, Emalia112, Łatka

Lilie w ogrodach, kompozycje, zasady pielęgnacji, sadzenie 18 Sie 2016 13:23 #497287

  • mag
  • mag's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2478
  • Otrzymane dziękuję: 1176
Dzisiaj pojawiła się jesienna oferta Lilypolu i niestety lilii brak, trzeba czekać do wiosny... tylko jak to zrobić ? :placze: :placze: :placze:

Lilie w ogrodach, kompozycje, zasady pielęgnacji, sadzenie 18 Sie 2016 13:53 #497292

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Mag, te twoje obie lilie są przepiękne i mają niesamowite ubarwienie, a ja wciąż myślę która z nich mi się bardziej podoba: Night Flyer czy też Hiawatha? :think:
Dobrego dnia. Pozdrawiam.

Lilie w ogrodach, kompozycje, zasady pielęgnacji, sadzenie 18 Sie 2016 14:21 #497298

  • mag
  • mag's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2478
  • Otrzymane dziękuję: 1176
Krysiu, one się zbytnio nie różnią kwiatem, zresztą widać to na fotce. Za to 'Night Flyer' jest lilią zdecydowanie wysoką, a 'Hiawatha' niską, do 1m.

Lilie w ogrodach, kompozycje, zasady pielęgnacji, sadzenie 19 Sie 2016 17:25 #497462

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
To tym lepiej że jedna jest mała, a ta druga większa. Można wtedy zasadzić małą przed dużą, a dużą za małą. Już sobie wyobrażam na tle tej dużej jakąś małą białą, cytrynową lub żółtą - widok byłby kontrastowo nie ziemski!! :whistle: :hearts:
Dobrego dnia. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniany: 19 Sie 2016 17:26 przez Forumowa Żabula.

Lilie w ogrodach, kompozycje, zasady pielęgnacji, sadzenie 19 Sie 2016 17:43 #497464

  • mamafrania
  • mamafrania's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 30
  • Otrzymane dziękuję: 30
Kilka moich malutkich:

IMG_4688.jpg


2016-07-17-3040.jpg
Ostatnio zmieniany: 20 Sie 2016 10:21 przez Forumowa Żabula.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka

Lilie w ogrodach, kompozycje, zasady pielęgnacji, sadzenie 20 Sie 2016 15:42 #497582

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79741
Mamofrania, chciałabym, by wszystkie moje lilie osiągały takie "maleńkie" rozmiary - i były w takiej formie.
Na szczęście w Karkonoszach nadal kwitną, jakby czekały, by się ze mną pożegnać. Pachną odurzająco, nawet dla mojego martwego nosa.




Nagle a niespodziewanie odnalazł się jeden z posadzonych późną wiosna Muscadetów -co prawda tylko jeden kwiatuszek, przygłuszony przez większe siostry :dry:


Zajrzałam oczywiście do Lilypolu - jest tam adnotacja, ze lilie być może jeszcze będą jesienią, o ile cebule osiągną oczekiwaną jakość. Więc bądźmy czujni ;) Póki co zainteresowały mnie prześliczne iryski żyłkowane - ale wolałabym nie zamawiać kilku maleńkich cebulek ponosząc koszta dostawy itd.
Za tę wiadomość podziękował(a): mag


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Łatka
Wygenerowano w 0.835 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum