TEMAT: Czytamy!!!!!

Czytamy!!!!! 14 Lis 2017 18:58 #574682

  • anianiekurzak
  • anianiekurzak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 639
  • Otrzymane dziękuję: 849
Emalia112 wrote:
Cieszę się ze zaczęliśmy kupować na gwiazdkę książki. To naprawdę fajny prezent.
A ja polecam thriller Marishi Pessl Nocny Film dobre.

Prosiłam w ubiegłym roku o pomoc w wyborze książki dla syna i Emalia zaproponowała Nocny Film kupiłam ją i okazała się strzałem w dziesiątkę. Synowi się podobała, ja jeszcze nie czytałam ponieważ na razie jest w obiegu. Czekam na nią. Bardzo lubię czytać książki najchętniej zrobiłbym sobie w domu bibliotekę :devil1: ale .....
Pozdrawiam serdecznie Ania.


Zielone okna z estimeble.pl

Czytamy!!!!! 14 Lis 2017 20:24 #574707

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Pare dni sie zastanawialam czy napisać o tej książce, ale...
Żeby zrozumieć świat trzeba też przyjąć ze takie zjawiska społeczne istnieją. Sańkja - Zachar Prilepin. Historia drecha, pisana przez dresiarza, co prawda rosyjskiego, ale myślę ze w każda kulturę można to wstawić. ze względów rożnych , a po przeczytaniu książki oczywistych chciałabym napisać, ze Zachar Prilepin to slaby pisarz, ale niestety jest dobry i wcale się nie dziwię, ze jest na topie. Nie wiem na ile Prilepin utożsamia się z głównym bohaterem, ale patrząc na jego życiorys to podejrzewam ze mocno.
Książki nie polecam dla relaksu, choć napisana jest świetnie i dobrze sie czyta.
Za tę wiadomość podziękował(a): Michał, Adasiowa, Łatka, CHI

Czytamy!!!!! 14 Lis 2017 22:12 #574733

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19209
  • Otrzymane dziękuję: 79279
Popchnięta lekko przez Anię Adasiową polecam również w tym miejscu dwie książki Petera Wohlebena, "Sekretne życie roślin" i "Sekretne życie zwierząt".
Autor jest leśniczym, od lat starającym się gospodarować w powierzonym lesie z szacunkiem dla praw natury, z jak najmniejszą ingerencją w ekosystem. Jego las znajduje się w Eifel, jest to skrawek Niemiec miedzy Renem a Mozelą, obejmujący Góry Łupkowe, a jeśli to niewiele mówi - najbliższym wielkim miastem jest Kolonia.
Piszę o tym, ponieważ roślinność jest nieco zbliżona do "mojej" sudeckiej puszczy bukowej, co czyni książki tym bliższe mojej osobie.
Myślę, że wielu z Was zna te książki - ale napiszę, co mnie przypadło szczególnie do gustu.
Otóż autor ma wielki dar widzenia. Widzi milimetrowe żyjątka - i potrafi przekonać czytelnika, dlaczego są ważne i potrzebne. Ba, zarazić sympatią do tych "robaczków" - albo do porostu jakiegoś, zupełnie nadzwyczajnego. W sposób bardzo emocjonalny - przez co ciekawy - tłumaczy mechanizmy, jakim podlega ten wspaniały ekosystem - oraz jego istotne elementy, w tym zwłaszcza drzewa. Szczególnie kocha buki (jak ja!) - i ciągle posługuje się ich przykładem. Widzi i rozumie zachowania zwierząt, i tych leśnych, i swoich czworonożnych domowników: psów, koni, kóz... Zapewne z wieloma jego tezami można dyskutować - lecz ja nie będąc fachowcem, ufam tu wyczuciu Wohllebena - wierzę sercu bardziej, niż "szkiełku i oku".
Minusy... no cóż, mimo wszystko czuje się, iż nie jest to pisarz dużego formatu. Styl momentami nuży. Ale czytałam przekład, nie oryginał po niemiecku - może to tłumacz zawinił? :think:
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta

Czytamy!!!!! 14 Lis 2017 23:12 #574743

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1080
  • Otrzymane dziękuję: 2414
Peter Wohlleben - Sekretne Życie Drzew.
Anne France Dautheville - Sekrety Roślin.

Czytamy!!!!! 15 Lis 2017 02:13 #574753

  • CHI
  • CHI's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3928
  • Otrzymane dziękuję: 20995
Napisz mi co czytasz, a powiem Ci kim jesteś :devil1:
Ok jedziemy - moja ulubiona półka - czyli książki, które czytam (lub słucham) w kółko...
Olga Gromyko
- seria o wiedźmie (Zawód wiedźma, Wiedźma Opiekunka, Wiedźma Naczelna)
Patricia Briggs
- seria o "Mercedes - mechaniku Volkswagena" Kobiecie zmiennokształtnej zmieniającej się w kojota. Zaczyna się od "Zew księżyca"
Aneta Jadowska - moja ulubiona Polska Autorka:
- seria o Dorze Wilk - pierwszy tom "Złodziej Dusz"
- seria o Witkacym - pierwszy tom "Szamański Blues"
- Ropuszki - opowiadania pomiędzy seriami)
- seria o Nikicie - pierwszy tom "Dziewczyna z Dzielnicy Cudów"
Milena Wójtowicz - "Podatek". "Bo na świecie są tylko dwie rzeczy pewne - śmierć i podatki, chociaż zombi twierdzą inaczej". Jest to jej (wg mnie) najlepsza książka. "Zamawiaczka" już mi nie podeszła.

Co je łączy - kobieca bohaterka o nadnaturalnych zdolnościach (oprócz Witkaca ;)), narracja w pierwszej osobie, świat - na tyle daleki od mojej rzeczywistości, że problemy są "do odpoczywania" a nie do myślenia o nich. Dobre zakończenie i duża dawka HUMORU.

Książki Olgi Gromyko są raczej proste, jednowątkowe. Patrici Briggs czasami są za bardzo "udziwnione" i tak jakby na siłę rozbudowane.

Zdecydowanie najbardziej lubię książki Jadowskiej. Wielowątkowa żywa akcja i kiedy główny wątek się rozwiązuje i kończy, autorka jeszcze coś ciekawego, a niespodziewanego dopisuje.
Jej język jest tak "plastyczny", że widzę, co opisuje.. Tak jak bym oglądała film...
Czekam na ciąg dalszy serii o Nikicie - jestem ciekawa dokąd zaprowadzi ją fantazja Autorki.

Tutaj macie próbkę twórczości, a przede wszystkim humoru Anety Jadowskiej - pierwsze opowiadanie wprowadzające w historię Dory Wilk (wersja ogólnodostępna) Szatański Pierwiosnek - historia prawdziwa


Na tej samej półce stoją książki Kathy Reichs (seria "Kości - chyba nie muszę opisywać ;)) i też lubię do nich wracać.
Dalej Joanna Chmielewska (oprócz "Lesia" = nie dałam rady) i Terry Pratchett - jego autorstwa najbardziej lubię czytać serię o Straży

Dla miłośników zwierząt polecam "Był sobie pies" autor Cameron W. Bruce. Historia opowiadana przez psa, którego dusza kilka razy wraca na ziemię (w różnych psich postaciach), bo musi coś skończyć. Dobrze się czyta, ale do niej już nie wrócę. Kupiłam tylko e-booka, nie kupię wersji papierowej.
Ostatnio zmieniany: 15 Lis 2017 02:18 przez CHI.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Łatka

Czytamy!!!!! 15 Lis 2017 08:36 #574762

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19209
  • Otrzymane dziękuję: 79279
CHI wrote:
świat - na tyle daleki od mojej rzeczywistości, że problemy są "do odpoczywania" a nie do myślenia o nich.

Bardzo dobrze to rozumiem, Małgosiu. Całymi latami nie byłam w stanie przeczytać żadnej książki "poważnej", bo rzeczywisty świat przywalał mi kamieniami wielkości pięści.

Mirzan, do Twojej listy mogę dodać jeszcze jeden tytuł - Maurice Maeterlinck "Inteligencja kwiatów". Tak, ten Maeterlinck. Okazuje się (o czym nie wiedziałam), że był zapalonym botanikiem-amatorem. Książkę dostałam od przyjaciółki w prezencie - w pięknym wydaniu wydawnictwa MG. A to ważne, bo stare ryciny stanowią integralną część tekstu. Oczywiście, dziś wiele poglądów sprzed 100 lat z górką może lekko bawić - ale nie wszystkie. W dodatku - jak to jest napisane! I mistrzowskie tłumaczenie (z francuskiego) Franciszka Mirandoli!
Piękny prezent z grudniowych okazji dla miłośnika roślin.

Czytamy!!!!! 15 Lis 2017 09:03 #574766

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1080
  • Otrzymane dziękuję: 2414
Inteligencja kwiatów już kupiona. A do czytania polecam co w rękę wpadnie,Pilipiuka. Trochę fantazji,
przemieszanej z historią, alchemik Sędziwój, młode wampirki,ale nie szkodliwe. Jakub Wędrowycz,
umie wędrować w czasie, mistrz bimbrownictwa - homo bimbrownikus.
Wieczorem skończyłem Ostrze Kartaginy, historyczna, przygodowa, czasy Hannibala.Zacząłem Rodzina Borgiów2.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, CHI

Czytamy!!!!! 15 Lis 2017 09:13 #574767

  • CHI
  • CHI's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3928
  • Otrzymane dziękuję: 20995
Pilipiuka też mam na półce - tzn seria od "Kuzynek" - podobne klimaty..

Jakuba Wendrowycza lubię za humor, ale nie akceptuje psiego mięsa na zagrychę, dlatego na półkę do czytania w koło się nie załapał..

Czytamy!!!!! 15 Lis 2017 11:08 #574773

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1080
  • Otrzymane dziękuję: 2414
Taki chłop jak Jakub,to skarb. Sam sobie i kolegom gorzałę zrobi,a na zagrychę zje,co mu pod
dziób podstawią, nic nie wybrzydza.
I znów przypadkowo kupiłem, coś z antycznego Rzymu. Za całe 4,79, 472 strony.

Czytamy!!!!! 16 Lis 2017 07:41 #574887

  • Baptysja
  • Baptysja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2005
  • Otrzymane dziękuję: 3046
Thor Hanson - "Triumf nasion".
Między innymi o tym, co rośliny potrafią wyczyniać, żeby zmusić otoczenie do rozsiewania ich nasion. A także o roli wszechobecnych nasion w naszym codziennym życiu. Dlaczego jedne mają trujące właściwości, a inne przyciągają swym smakiem.
Książka mimo , że należy do popularno - naukowych napisana jest w zabawny i przystępny sposób. Bardzo polecam.
Pozdrawiam zielono Maria

Mój kawałek ziemi
Ostatnio zmieniany: 16 Lis 2017 07:45 przez Baptysja.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Łatka

Czytamy!!!!! 16 Lis 2017 10:08 #574901

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Czytam właśnie polecaną "Serwantkę"
Uhahałam się prawie do łez.Jak nic humor cięty i moje klimaty ogólnie.Super!
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………

Czytamy!!!!! 16 Lis 2017 10:16 #574902

  • rozalia
  • rozalia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1782
  • Otrzymane dziękuję: 7579
A nie mówiłam polecając tę pozycję,że jest relaksacyjna :rotfl1:
Pozdrawiam.Rozalia
Za tę wiadomość podziękował(a): lucysia

Czytamy!!!!! 16 Lis 2017 11:43 #574910

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Humor mi się wczoraj poprawił.
Poproszę o propozycje w podobnym stylu :happy4:
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………

Czytamy!!!!! 17 Lis 2017 20:51 #575172

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2427
Coś przede wszystkim dla dyslektyków, co pomaga w używaniu naszej poprawnej polszczyzny ;)

Paulina Mikuła - Mówiąc inaczej

To świetnie wytłumaczone zasady poprawnej polszczyzny. Wszystko napisane w jasny i bardzo ciekawy sposób. Konkretne przykłady i uzasadnienia.
Autorka książki prowadzi pod tym samym tytułem (co książka )konto na youtube. Gdzie w swoich filmach opowiada bardzo ciekawe rzeczy o
naszym języku.

Dlatego zanim sięgniecie po tę pozycję proponuje najpierw zobaczyć wam jej filmiki i dopiero po tym zasiąść do lektury. Zupełnie inaczej czyta się taką
książkę, znając wcześniej jej autora ;)

mowiac-inaczej-b-iext43267505.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, lucysia

Czytamy!!!!! 18 Lis 2017 00:59 #575230

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2427
Jeżeli interesuje was życie roślin oraz ich mechanizmy obronne, rozrodcze i inne ciekawostki to polecam

Maurice Maeterlinck - Inteligencja kwiatów

Książka jest pięknie wydana, dodatkowo zawiera ręczne szkice. Pozycja obowiązkowa dla miłośników
ciekawostek o roślinach

Inteligencja-kwiatow.png
Za tę wiadomość podziękował(a): Malkar

Czytamy!!!!! 18 Lis 2017 01:04 #575231

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2427
Kolejna pozycja dotycząca ciekawostek dotyczących roślin i zwierząt ale w miejskiej dżungli.

Nathaniel Johnson - Sekrety roślin i zwierząt w miejskiej dżungli. Majestat gołębi, dyskretny urok ślimaków i inne cuda świata przyrody.

Autor opisuje jak określone rośliny i zwierzęta zachowują się w miastach, w symbiozie z ludźmi i zwierzętami ;)

10025507_14973575522431868-jpg-gallery.big-iext49966697.jpg

Czytamy!!!!! 18 Lis 2017 01:07 #575232

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2427
Jeżeli ktoś nie był jeszcze w Berlinie, a w przyszłości by chciał tam jechać, to ta pozycja jeszcze bardziej spowoduje chęć zwiedzenia tego miasta.

Jakob Hein - Berlin. Hipsterska stolica Europy

Bardzo ciekawy jest przedstawiony Berlin, oraz jego historia. Przeanalizowane zostały prawie wszystkie jego dzielnice.
Jest też wiele porad dla turystów, które zwracają wzrok na najciekawsze rzeczy w mieście ;)

471477-352x500.jpg

Czytamy!!!!! 18 Lis 2017 08:18 #575239

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19209
  • Otrzymane dziękuję: 79279
Michał - cieszę się, że też zagustowałeś w Maeterlicku, polecałam go kilka wpisów wyżej, lecz dzięki za wklejenie zdjęcia okładki. Stare sztychy są przepiękne i pokazują w dużej mierze storczyki, co kogo jak kogo, ale Ciebie na pewno interesuje.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.576 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum