TEMAT: Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz.

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 10 Kwi 2013 20:16 #143911

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
A ile azotu trzeba by dodawać do wyrzucanych na kompostnik chwastów, trawy, żeby bilans azotowy się zgadzał?


Zielone okna z estimeble.pl

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 10 Kwi 2013 21:14 #143923

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Nemo,
dziękuję za odpowiedź dot. liści orzecha włoskiego. Czytając w całej masie informacji i niektórych w stylu "porzekadeł ludowych" jestem jednak skłonna dmuchać na zimne i zachowywać ostrożność.
:)
Ostatnio zmieniany: 10 Kwi 2013 21:15 przez Daniela.

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 10 Kwi 2013 21:32 #143934

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15436
  • Otrzymane dziękuję: 51262
Hiacynta wrote:
A ile azotu trzeba by dodawać do wyrzucanych na kompostnik chwastów, trawy, żeby bilans azotowy się zgadzał?

Saletrę amonową czy saletrzak dodaje się do kompostu na tej samej zasadzie co saletrę do peklowania mięsa . I tu i tu utrudnia rozwój bakterii beztlenowych. Ponadto azot z nawozu stanowi budulec białek dla namnażajacych się bakterii kompostujacych. A ile dodać ?. Praktycznie w warunkach działki jest to nie do określenia. O ile nawóz można zważyć, nawet naturalny to kompostu już nie . Damy za mało, kompost dłużej będzie się rozkładał i odwrotnie. Tak samo jak nie do określenia jest ilość zawartej w kompoście masy organicznej, która stanowi pożywkę dla bakterii kompostujących.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Elżbieta, Krecik stary

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 11 Kwi 2013 17:22 #144286

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
A tak, plus - minus na oko :lol:
Wiaderko 20 litrowe chwastów wymagałoby łyżki mocznika, czy bardziek szklanki?

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 11 Kwi 2013 18:08 #144305

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6917
  • Otrzymane dziękuję: 42040
Hiacynto!!!
Wiaderko chwastów to tyle co 1 cm.na powiedzmy 50cm.powierzchni.Jaką masz pewność,że ta łyżeczka po wrzuceniu na kompost upadnie własnie tam,a nie zsunie się niżej?Od 3 lat nie używam mocznika,polewam co jakiś czas gnojówką z obornika.Tak nap.na grubość
warstwy 30-40 cm.polewam gnojówką całą powierzchnię.Wcześniej na samym dole pozostawiam cienką warstwę kompostu.W sumie na wsokość ponad 1 m,leję 3-4 razy.Też nie mam pewności czy robię to dobrze i czy pokrywam tą powierzchnię co chcę.Mam jednak wrażenie,że
już rozpuszczony mocznik szybciej zadziała niż wrzucony w granulkach.A też jednak coś umoczy zawartość,którą chcę.Kiedyś też zalewałem mocznikiem,dająć 1-2 garście na 12 litrową konewkę.Nie wiem czy jest to dobre,ale chyba jednak lepsze niż posypywanie suchego nawozu na tak małą ilość każdorazowo.Kompost robi mi się od wiosny,do wiosny po jednorazowym przerzuceniu z komory do komórki.To tyle.Może ktoś bardziej obliczy ilość.Jak pamiętam ulepszacz który kiedyś kupowałęm w puszce starczał wg.opisu na 1m3
zawartości kompostownika.Ale gdybym miał wybierać do lepszy jest mocznik. .Nie pamiętam gramatury ulepszaca jaki używałęm. :garden1:
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 11 Kwi 2013 18:16 przez Krecik stary. Powód: uzupełnienie informacji
Za tę wiadomość podziękował(a): Elżbieta

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 11 Kwi 2013 20:24 #144380

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15436
  • Otrzymane dziękuję: 51262
Alino, a ile do tej pory dawałaś tego mocznika na to przykładowe wiadro ?.

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 11 Kwi 2013 22:14 #144452

  • Tacca
  • Tacca's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 879
  • Otrzymane dziękuję: 571
Czytam ten wątek z ogromnym zainteresowaniem i mam mieszane odczucia. W pierwszej chwili przeraziłam się czytając że popiół drzewny w dużej ilości wysypany na kompost szkodzi. Pewnie macie rację . Ja od 1998 roku jestem producentem popiołu w sporej ilości . Przez zimę spalamy ok 12 m drzewa . W pierwszych latach starałam rozsypywać to dobro bezpośrednio na rabaty , nie wiedziałam że sprawa dotyczy azotu , ale zauważyłam że to nie najlepszy pomysł. Cały popiół idzie od paru lat na kompost . Przez te wszystkie lata nie kupuję nawozów, może ze dwa razy kupowałam nawozy .Generalnie pilnuję żeby na kompost szły wszystkie odpady z kuchni ( nawet fusy z kawy muszą bezwzględnie tam wylądować )i ogrodu . Nie stosuję żadnych przyśpieszaczy .Tylko trawa skoszona wędruje bezpośrednio na rabaty.To co składowałam dwa lata temu , w tym roku pójdzie na rabaty , to co składuję teraz będzie leżało do przyszłej wiosny.

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 11 Kwi 2013 23:10 #144487

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Na takie wiadro chwastów wrzucanych do kompostnika dawałam ok. 1 łyżki mocznika albo 1/2 kubeczka azotanu wapnia. Mulcz ze zrębków drewnianych też polewałam taką samą ilością mocznika, a dodatkowo 4-6 razy robiłam podlewanie gnojówką z pokrzyw lub skrzypu (oczywiście w rozcieńczeniu)

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 12 Kwi 2013 06:32 #144543

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15436
  • Otrzymane dziękuję: 51262
No i tego się należy trzymać , Alino
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 12 Kwi 2013 22:46 #144909

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Do prawidłowo prowadzonej sterty kompostowej lub do uzyskania kompostu z założonej pryzmy, nie dodaje się aż do momentu otrzymania pełnowartościowego kompostu żadnych nawozów chemicznych zawierających azot. W przeważającej części stosunek węgla do azotu w
składnikach materii organicznej jakich się używa do produkcji kompostu w przydomowych ogrodach jest mniejszy niż 30:1
Zwiększona dawka azotu może mieć tylko minimalny wpływ na przyspieszenie procesów mineralizacji i humifikacji substancji organicznej jaką pozyskujemy z własnego ogrodu i gospodarstwa domowego.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Za tę wiadomość podziękował(a): rafikius, Skoanna

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 12 Kwi 2013 23:16 #144916

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15436
  • Otrzymane dziękuję: 51262
Węgiel jest ogólnie dostępny w kompostowanym materiale, natomiast ilość azotu jest różna w zależności od tego, co kompostujemy. Świeże, zielone odpadki zawierają stosunkowo korzystne ilości azotu, więc w trakcie układania pryzmy wystarczy niewielka ilość bogatego w azot nawozu, którym posypujemy poszczególne warstwy pryzmy.

www.eioba.pl/a/1lwf/ekoogrodnictwo-kompostowanie

I to dokładnie czyni Alina

Zatem idąc śladem tego rozumowania błędem agrotechnicznym jest stosowanie nawozów azotowych przy przyorywaniu słomy zbóż, kukurydzy czy roślin nawozowych.

A jednak
Aby tempo rozkładu było jak najszybsze i odpowiadało potrzebom roślin ozimych, na każdą tonę przyoranej słomy należy zastosować 6-12 kg azotu.

www.podrb.pl/component/content/article/5...soma-jako-nawoz.html
Ostatnio zmieniany: 12 Kwi 2013 23:24 przez pomodoro.

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 12 Kwi 2013 23:48 #144922

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Jeżeli ktoś bardzo potrzebuje dodawać azot do azotu to zamiast mocznika lub saletry amonowej, proponuję dla podwójnej korzyści zwilżać co jakiś czas kompostowaną substancje organiczną gnojówką z pokrzywy, rozcieńczoną gnojowicą lub przekładać warstwy niewielką ilością pomiotu ptasiego (kurzy, gołębi).
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Skoanna

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 11 Maj 2013 13:49 #155426

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6917
  • Otrzymane dziękuję: 42040
Wczoraj zacząłem uszczelniać dno jednej z komór kompostownika.Następnie do tej komory przerzuciłem narazie częściowo to co zebrałem w ub.r i przez zimę.Tysiące różnej wielkości dżdżownic,ale naszych
polskich.Wkopałem wiadro i dziś zebrało się trochę"kompotu"koloru brązowego.W nocy padał drobny deszczyk i narazie nie mam kalifornijek.Nie wiem jaką ma wartość nawozową ten płyn,ale spróbuję go
wykorzystać pół na pół z wodą.I chyba zacznę jednak szukać dżdżownic z USA.Co Wy na to?
Pozdrawiam Józek!!

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 29 Wrz 2013 22:23 #195709

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Moja ziemia kompostowa ma czarną barwę , ale konsystencja nie jest sypka,powiedziałabym , że poddaje się palcom niby plastelina.
Czy popełniam jakiś błąd podczas składowania kompostu? Mam zamiar z tej ziemi usypać kopczyki dla róż , gdy przyjdzie na to czas

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 30 Wrz 2013 16:02 #195841

  • takasobie
  • takasobie's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 393
  • Otrzymane dziękuję: 778
Może dlatego, że jest mokra i ciężka. Jak podeschnie, jej struktura może się zmienić. Ja mam taki kopost, jak mam duże warstwy trawy albo liści. Dlatego też staram się od czasu do czasu wrzucić cienkich gałązek, żeby powietrze dochodziło. Możesz teraz przerzucić ten kompost, jak trochę się wzruszy, zelżeje.
Pozdrawiam!
Miłka

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 11 Paź 2013 10:19 #197736

  • dorciaj
  • dorciaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4349
  • Otrzymane dziękuję: 836
Elu, u mnie też ciężki i mokry kompost ;). Również zamierzam nim kopczykować róże. Wyjmowałam dziś, odłożyłam żeby trochę go podsuszyć. Jak podeschnie będzie bardziej sypki - już tak miałam ;).

A to moje "czarne złoto" - przerobione w termokompostowniku przez kilka miesięcy (od wiosny) :woohoo: .
Dorcia :garden:
Świat Dorci 2016
Archiwum... 2015,2014,2013,2012

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 11 Paź 2013 22:39 #197877

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Miłko , chyba masz racje z tą trawą - ona właśnie stanowiła największy procent składowanego materiału.
Dorciu , ubiegłoroczny kompost wyciągnęłam , usypałam kopczyk , czeka i przesycha :) .A do pustej komory przerzuciłam ten świeży , tegoroczny.
Wgłębiłam się przy okazji w lekturę tego wątku :coffe: i juz wiem , że w przyszłym roku zastosuję się do pewnych uwag - super wątek

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 12 Paź 2013 11:15 #197932

  • Ewelina
  • Ewelina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 881
  • Otrzymane dziękuję: 979
Dziś jestem złą żoną :evil:
Od rana małżonek został bowiem "oddelegowany" do przesiania kompostu... No jest z tym trochę pracy ale za to potem samo dobro dla roślinek . Sama nie dam ze wszystkim rady :jeez:
A miejsce w kompostowniku się przyda, bo to przecież czas jesiennych porządków. Teraz więc robię obiadek , a potem jeszcze raz do ogrodu z wiadrem, sekatorem , grabiami :ouch: :garden:


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.325 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum