TEMAT: W moim ogródeczku różyczka rośnie.........i inne

W moim ogródeczku różyczka rośnie.........i inne 28 Lip 2013 11:05 #182382

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
sierika napisała:
Temat skrywany,pomijany a przecież ważny dla ogrodu. Mało pokazywany....... :think: są tam zapasy gliny,obornika,kompost,beczki różnej wielkości a jak braknie beczek na specyfiki to co jest pod ręką i nie ma dziury w dnie.Lubię ten zakątek,to niczym pracownia alchemika,z ta różnicą,że ja faktycznie tworzę tam złoto,stoję nad beczkami i mieszam wielkim bambusem,wiedźma z bajki.........

Ewo.
Ja w swoim życiu odwiedziłem osobiście już setki ogrodów i działek. Dokładając do tego te które widziałem na różnych forach ogrodniczych uzbierałoby się ich grubo ponad tysiąc.

Nie jest tak jak myślisz, że temat bardzo ważny dla ogrodu jest skrywany i pomijany. Ogrodnicy wcale się nie wstydzą pokazywania takich miejsc. Problem jest w tym, że większość z nich nie ma co fotografować. To co my nazywamy ,,złotem ogrodników" traktowane jest nadal przez większość ludzi posiadających ogrody jako śmiecie. Losy tych ,, śmieci" są różne. Jedni pakują materię organiczną do worków i wyrzucają je w sobie tylko znanym miejscu, inni powierzają tą czynność firmom zajmującym się ich ogrodami, a jeszcze inni po prostu robią sobie z tej materii ogniska.

Tematy naturalnego podejścia do ogrodu wolnego od szkodliwych dla zdrowia substancji są tematami mało powszechnymi. Nie wiem dlaczego tak się dzieje, że bardzo mało osób chce na ten temat rozmawiać. Jedni mogliby poznawać metody stosowane w takich ogrodach a drudzy propagować w nich zdrowy styl życia.

Przechodząc na nasze podwórko to ja już niejednokrotnie pisałem i prosiłem o utworzenie oddzielnego poddziału w dziale ,,Ogrody" w którym forowicze mogliby zakładać wątki dotyczące wszystkiego co jest związane z wykorzystaniem materii i substancji organicznych, oraz ogólnie wszystkiego tego co dotyczyłoby ogrodów które żyją w zgodzie z naturą.

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...pozycja-nowego-watku

W dziale w którym mają oddzielne wątki miłośnicy tiarelli, irysów, hortensji, paproci, piwonii czy liliowców brakuje wątku z tematami jak Ty to Ewo określiłaś ważnymi dla ogrodu. My o zdrowych ogrodach i o wszystkim co się ich dotyczy piszemy wszędzie i tak na prawdę nigdzie.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 28 Lip 2013 11:17 przez waldek727.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

W moim ogródeczku różyczka rośnie.........i inne 28 Lip 2013 11:51 #182397

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Waldku,na kompoście wyrosły mi 2 dynie,piękne samosiejki,dorodne,świadomie nie usunęłam ich,choć będę musiała kompost podrasowac przed uzyciem.Przechodząca obok sąsiadka zatrzymała się i co powiedziała?niektórym to nawet na śmieciach rosnie.To chyba najlepiej oddaje naszą swiadomość ogrodniczą.Wiem,że podjąłeś próbę stworzenia wątku i nie wydaje mi się,żeby nie było chętnych do uczestnictwa,jest kilka osób o ogromnej juz wiedzy i doświadczeniu a niekiedy przekopywanie sie przez Wątki liczące wiele stron zniechęca,szczególnie gdy potrzebujemy na juz.Widzę,że przybywa osób,które zaczynają lub chcą zacząć przygodę z naturalnymi metodami w ogrodzie.Jest popyt jest podaż i co ...i nic.Sama chętnie dowiedziałabym sie więcej,w końcu dlatego zdecydowałam sie zarejestrować w Oazie i pytac,pytać,pytać.........
Nie odbierajcie tego postu jako próby wymądzrzania się,przeszłam przez różne etapy,mówie otwarcie o stosowaniu chemii/w ograniczonym zakresie ale jednak/,długo trwało zatoczenie kręgu,nie było wynikiem namawiania tylko zbierania własnych obserwacji,przemysleń,konkluzji.Teraz mogę z czystym sumieniem namawiac innych bo wiem,że to ma głęboki sens.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia, Joane, waldek727

W moim ogródeczku różyczka rośnie.........i inne 28 Lip 2013 12:37 #182409

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Też mi wyrosły na kompoście dynie samosiejki, tyle, że ozdobne ;) , poza tym rosną tam samosiejki pomidorów, koper, szałwie trójbarwne :rotfl1: , cukinię sama posadziłam ;) . Wszystko razem raczej na śmietnik nie wygląda :whistle: , co mnie cieszy, bo u mnie to miejsce jest odsłonięte z racji posiadania młodego ogrodu i braku większych drzew czy krzewów :P
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia, waldek727

W moim ogródeczku różyczka rośnie.........i inne 29 Lip 2013 13:19 #182663

  • jagoda5214
  • jagoda5214's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2725
  • Otrzymane dziękuję: 504
Mój ogródek jako ,że jest mały to i mały w nim kompostownik .Jesienią o ile ogródek pozostawią mi w całości planuję dokupić taki plastikowy kompostownik i postawić za grilem .Miejsca tam dosyć na taki pojemnik .Podobają mi sie również kompozycje z trawami ,ale miejsce mnie ogranicza a mam również warzywnik
Gorąco wszystkich pozdrawiam
Jadzia
Moja oaza wśród Familoków
moja-oaza-wsrod-familokow-cz-2
Temat został zablokowany.

W moim ogródeczku różyczka rośnie.........i inne 29 Lip 2013 21:15 #182761

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Marto i Jadziu,kompostownik to bardzo ważne miejsce w ogrodzie,warto je mieć,trzeba je mieć,względy estetyczne nie mogą byc górą,zresztą i tu są mozliwości zakamuflowania.

Dokładnie za kwadrans/w chwili pisania tego postu/ minie miesiąc od założenia wątku,nie brakło Gości,co oznacza,że miało to sens.Na początku przybywają różne osoby,jedne z ciekawości,inne wiedzione przeczuciem,że tu poczują sie swojsko,znajdą bratnią duszę,zrozumienie dla swego patrzenia na świat i wspólne upodobania.Pierwsze przelecą niczym wicher,zostanie tylko kilka wpisów a drugie?Więzy zadzierzgną się,każda wypowiedź przyjmowana z zadowoleniem,ba radością.Oczekiwanie na następny wpis z niecierpliwością,może jakies spotkania w realu,nadawanie na tej samej fali,zrozumienie w pół słowa.Dziwny jest ten świat,gdyby nie internet nie wiedzielibysmy o sobie,z drugiej strony,żeby porozmawiać o tym co nas wspólnie kręci musimy szukać sie w sieci.
Ostatnio zmieniany: 29 Lip 2013 21:19 przez sierika.
Temat został zablokowany.

W moim ogródeczku różyczka rośnie.........i inne 29 Lip 2013 22:30 #182783

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Ewo, ja z przyjemnością zaglądam do Twojego ogrodu, oglądam piękne fotki, ale przede wszystkim - czytam posty Twoje i Twoich gości :) Miło, jeśli ktoś myśli i czuje podobnie jak my, ma podobną wizję i filozofię ogrodu :hearts:
Ja również dojrzewałam do ekologicznego podejścia do ogrodu; zaczynałam -tak jak większość ogrodników, chyba - od oprysków, chemii i nawozów organicznych. Powolutku, stopniowo zmieniałam się ja i mój ogród. A to dzięki wielu lekturom, obserwacjom, przemyśleniom i - przede wszystkim - dzięki Forum, dzięki takim osobom jak Waldek, Gosia, Ty...
Mam dwa kompostowniki, a to i tak za mało w takim ogrodzie jak mój :( Niestety, na więcej nie mam miejsca...
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.

W moim ogródeczku różyczka rośnie.........i inne 30 Lip 2013 10:15 #182830

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
sierika wrote:
Dziwny jest ten świat,gdyby nie internet nie wiedzielibysmy o sobie,z drugiej strony,żeby porozmawiać o tym co nas wspólnie kręci musimy szukać sie w sieci.

Ale też dzięki spotkaniom w sieci znajdujemy często bratnią duszę całkiem blisko, podczas kiedy bez sieciowych spotkań, pewnie wielu spotkań w realu by nie było, dziwny ten świat :silly:
A kompostowników u mnie ciągle niedobór, mimo, że mam je w wielu zakątkach. Nie są profesjonalne ale pomagają w ogrodowaniu na mojej ciężkiej glinie :)
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Temat został zablokowany.

W moim ogródeczku różyczka rośnie.........i inne 30 Lip 2013 10:43 #182839

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Dalu,miło dostać komplementy a gdy jeszcze wychodzą od osób lubianych szczególnie,to podwójna przyjemność.

Wiesiu,tak to wygląda w dzisiejszym świecie.Kompostownik nie musi być piekny,profesjonalny,...,ma być.Inna rzecz z uwzglednieniem prawideł dzięki,którym kompost będzie jak należy i to tylko jest ważne.Pomaga na glinie,na piaskach,w warzywnikach i kwiatach,nieodzowny,niezbędny,nie do przecenienia.

Od wczesnego ranka wykorzystuję pogodę,wreszcie mozna wyjść na mój skalniak poplewić.W dzień żar,wieczorem komary nie dały mi rozprawic się z porządkami.Miejsce to niewiele ma wspólnego w tej chwili ze skalniakiem,królują tam trzykrotki,całe łany,które juz przekwitły,wyległy,widok paskudny.I tyleż samo fiołków,które ruguję od ubiegłego roku,ale nasion w ziemi jest na wieki całe.Po 3 godzinach widzę światełko w tunelu ale jeszcze hohohohohohoooooooooo.Widziałam wczoraj prognozę długoterminową,jeśli nie zrobię tego dziś,jutro,to zostanie tak do zimy chyba :club2: Wśród tych kamieni udar pewny przy takiej temperaturze :bad-idea:Tak przerwa śniadanowa sie konczy,do robotyyyyyyyyyyyyyy.
Temat został zablokowany.

W moim ogródeczku różyczka rośnie.........i inne 30 Lip 2013 10:48 #182841

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Życzę więc owocnej pracy bez upałów i komarów oraz liczę zobaczyć wkrótce efekty, choć rugowanych fiołów trochę mi żal :dry:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Temat został zablokowany.

W moim ogródeczku różyczka rośnie.........i inne 30 Lip 2013 10:56 #182843

  • Cebulla
  • Cebulla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 647
  • Otrzymane dziękuję: 206
Ha, a u mnie 24C i delikatna bryza od morza :funnyface: Zazdroszczę pielenia... Też bym sobie powyrywała cosik...
Temat został zablokowany.

W moim ogródeczku różyczka rośnie.........i inne 30 Lip 2013 11:04 #182849

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Wiesiu w ub.roku wydarłam ponad 20 100-litrowych worków, w tym też nie mało.Sieją sie na potegę,u Ciebie sprawdziłyby sie doskonale.

Cebullko,mnie mdli juz od chwaściorów,zazdroszczę bryzy i morza. :hug:
Temat został zablokowany.

W moim ogródeczku różyczka rośnie.........i inne 30 Lip 2013 11:11 #182850

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
:supr3: , tak pięknie się sieją? Ja sadzę fiołki gdzie popadnie, ale chyba tyle bym nie nazbierała :eek3: Moje chyba jakieś leniwe są :huh:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Ostatnio zmieniany: 30 Lip 2013 11:11 przez piku.
Temat został zablokowany.

W moim ogródeczku różyczka rośnie.........i inne 30 Lip 2013 21:41 #183092

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Wiesiu,moje to białe nakrapiane,gorsze od perzu.

Popadało symbolicznie,nie lubię takiego deszczu,paprze,roznosi choroby ale nie podlewa,po co wiec pada????? :think: Po całym dniu mogę powiedzieć,że nareszcie jest czym oddychać i podgoniłam robotę,co prawda tylko w 1 miejscu ale za to jakim :jeez: a przecież w czerwcu 2x poleciałam pazurkami.Jeszcze jutro obrąbek i będzie mozna pokazać światu :rotfl1:
Obleciałam ogrody,napatrzyłam się na mnóstwo roslin,powzdychałam tylko widząc jak kwitną i.....i co?I co ja mam pokazać,no co?

obrazy2058.jpg


obrazy2059.jpg

Tej nie widziałam,to Occhi di fata,z wiosny,zobaczymy co z niej wyrosnie,o ile przezimuje,to Włoszka.
Ostatnio zmieniany: 30 Lip 2013 23:33 przez sierika.
Temat został zablokowany.

W moim ogródeczku różyczka rośnie.........i inne 30 Lip 2013 23:41 #183148

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Ta znów pospolita wręcz,LO,ale warta pokazania

oazowo1362.jpg


oazowo1364.jpg


oazowo1365.jpg


oazowo1380.jpg


oazowo1411.jpg


Nie lubie upinania na kratkach,tu przewiesza sie naturalnie,ewentualnie jakieś niewidzialne podpory,to samo u powojników,choc efekty moga byc opłakane,wszystko zależy kto on zacz.Okazja za to ,żeby cos przesadzic,zamieszać,to chyba najlepsze.

Różówe juz było to cos dla miłośników przesady

oazowo1348.jpg


oazowo1349.jpg


oazowo1350.jpg


oazowo1351.jpg
Ostatnio zmieniany: 30 Lip 2013 23:58 przez sierika.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): jagoda5214, waldek727, Wendka

W moim ogródeczku różyczka rośnie.........i inne 31 Lip 2013 09:00 #183189

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
sierika wrote:
Różówe juz było to cos dla miłośników przesady
Ewcia a cóż przesadnego w tej róży :think: nie dostrzegam :silly: :lol:
Temat został zablokowany.

W moim ogródeczku różyczka rośnie.........i inne 31 Lip 2013 09:08 #183194

  • Cebulla
  • Cebulla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 647
  • Otrzymane dziękuję: 206
sierika wrote:
Ta znów pospolita wręcz,LO,ale warta pokazania

Bluźnisz kobieto, po prostu bluźnisz!
Temat został zablokowany.

W moim ogródeczku różyczka rośnie.........i inne 31 Lip 2013 09:17 #183196

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
sierika wrote:
Wiesiu,moje to białe nakrapiane,gorsze od perzu.

Czyżby to 'Freckles' taki plenny był :supr3: , u mnie znajduję pojedyncze siewki, pewnie nie lubi gliny :huh:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Temat został zablokowany.

W moim ogródeczku różyczka rośnie.........i inne 31 Lip 2013 11:41 #183245

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Pamelko,kolor Augusty Louisy może byc ale kwiat zbyt pełny,pofalowany w dodatku,ja wolę skromniejsze,drobne,taki mam trend obecnie :rotfl1:

Cebullko,jak to?napisałam,że warta pokazania :happy3:

Wiesiu,nie wiem jak sie nazywa,ale sieje się,oj sieje :eek3: cały tył mam jeszcze zainfekowany,nie ruszony na razie.U mnie uboga gleba,gliny mam kawalątek dosłownie i też tam sie panoszy. :ouch: Moja wina bo pozwalałam mu wyrastac gdziekolwiek,teraz mam za swoje,nawet w srodku krzewu różanego potrafi wychynąć :club2:
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.355 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum