TEMAT: Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 03 Maj 2014 22:08 #252249

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Dalu, :hug:
chociaż u Ciebie poza innymi cudami, obejrzę sobie kwitnący złotokap. Mój jakoś 2 rok nie ma pąków, choć jakoś przezimował dość dobrze. Ale ogrodniczenie wymaga cierpliwości, u Ciebie podziwiam i czekam na poprawę swojego.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 03 Maj 2014 22:52 #252277

  • VERA
  • VERA's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1919
  • Otrzymane dziękuję: 3718
Pięknie :thanks:
Pozdrawiam Vera :)
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 03 Maj 2014 23:03 #252285

  • AGNESS
  • AGNESS's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2186
  • Otrzymane dziękuję: 431
Daluś widoki w Twoim ogrodzie jak zawsze przepiękne.... jaka szkoda, że pogoda nie zachęca do spacerów. Mam nadzieję, że już będzie coraz cieplej i będzie można nacieszyć się tymi pięknymi widokami ...
Zachwycająco kwitną u Ciebie azalie, lilaki, tulipanki.... piękna, bujna wiosna :hearts:
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 03 Maj 2014 23:52 #252312

  • iwa27
  • iwa27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2168
  • Otrzymane dziękuję: 488
Piękny kolorek ma Narcissiflora :hearts: normalnie zakochałam się. U ciebie kalina już w białych kulach, u mnie dopiero są seledynowe. U nas dziś strasznie zimno było 4 stopnie a odczuwalna temperatura to chyba zero. Ręce marzły aż strach.
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 04 Maj 2014 11:30 #252522

  • mrówa
  • mrówa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1379
  • Otrzymane dziękuję: 484
No cóż, pogoda ostatnio nas nie dopieszcza, jednak rośliny jakoś wiele sobie z tego nie robią
na co mamy dowód w postaci pięknego kwitnienia azalii. :flower2:
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 04 Maj 2014 13:40 #252574

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Wiosna prawdziwa i ten złotokap :hearts: Mój niestety odszedł był :cry3: i chyba narazie nie powtórzę zakupu :think:
Mam nadzieję, że pogoda się poprawiała :hug:
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 04 Maj 2014 21:29 #252952

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Jolu, pogoda poprawiła się o tyle, że dzisiaj nie padało. Za to ziąb, jak na tę porę roku, był okrutny. Dość powiedzieć, że od wczoraj mieliśmy gości i prawie nosa nie wyściubiliśmy na zewnątrz :angry:
Złotokap zagościł u mnie ze cztery lata temu jako mała sadzoneczka; teraz ma ze 2,5 metra i od zeszłego roku ładnie kwitnie. Jest absolutnie bezobsługowy i za to go lubię!

Beatko, coś na dzisiejszą noc zapowiadają przymrozki :( Pozostaje mi mieć nadzieję, że ominą one mój ogród i oszczędzą kwitnące azalie.


azaliasat.kwiat.JPG






Iwonko, u mnie też od wczoraj okrutnie zimno :evil:
Narcissiflora rzeczywiście jest urokliwa i do tego jeszcze ładnie pachnie :flower2:

az.nar.JPG


Agnieszko, o, tak! teraz jest pięknie w ogrodzie. Szkoda tylko, że pogoda nie sprzyja przebywaniu w plenerze.
Tulipanki w pełni kwitnienia, czarują swoim wdziękiem :flower1:

tulipanyihosty.JPG





Vero, dzięki :hug:

Danielo, ja też kilka lat czekałam na kwitnienie złotokapu, więc ...trzeba uzbroić się w cierpliwość. Ale jak już zakwitnie to naprawdę jest piękny, więc warto czekać!

Marysiu, u mnie też brzydko, więc sporo czasu spędzam ...z nosem przyklejonym do szyby, żeby chociaż w ten sposób nacieszyć się wiosennymi widoczkami.

widoczekzazaliami.JPG


Martusiu, tak, tak, masz rację - mea culpa! Ale czyż nie są irytujące te nazwy? Wielki kwiat nazywa się 'kokoryczka', a malutki - 'kokorycz' :P Co do meritum: na tej rabacie rośnie i kokoryczka, i kokorycz. Zresztą tej ostatniej mam ze trzy odmiany - z żółtymi, białymi i fioletowymi kwiatkami, a rozrasta się toto jak dzikie i więcej nie chcę!
To chyba ona, tu w objęciach marzanki wonnej:


marzankaikokorycz.JPG


W Książu dzisiaj byłam i jestem totalnie zdegustowana! Nigdy więcej w czasie majówki! Po pierwsze straszna zimnica, ale to jakby niczyja wina. Po drugie - dzikie tłumy, które wręcz zadeptały to piękne miejsce i nie pozwalały na jego podziwianie, a tym bardziej spokojną kontemplację. Po trzecie - z roku na rok impreza się coraz bardziej komercjalizuje i coraz mnie ma wspólnego z kwiatami (Święto Kwiatów). Już od parkingu atakują kiełbaski, oscypki, wędliny litewskie, lizaki, paski skórzane i inne...Wstęp do zamku - 18 zł, a w środku znowu setki straganów z biżuterią, ciuchami, obrazkami na korytarzach, a w komnatach piękne kompozycje florystyczne, ale jest ich tak dużo, że nie sposób docenić ich urody, zwłaszcza że z każdej strony przewalają się tłumy. Sprzedaż roślin w tym roku za to tylko na jednym dziedzińcu, a jakość i ceny litościwie przemilczę. Inne ceny - n.p. lurowata kawa w papierowym kubku 10 zł- też nie zachwycają.
Gdzieś tak kątem oka udało mi się przyuważyć kwitnące olbrzymie azalie pontyjskie w przypałacowym parku, ale nie sposób było do nich dotrzeć :mad2:

C.d.n.
Załączniki:
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Ostatnio zmieniany: 04 Maj 2014 21:34 przez dala.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Daniela

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 04 Maj 2014 21:47 #252974

  • gorzata
  • gorzata's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Jeszcze w zielone gramy...
  • Posty: 8603
  • Otrzymane dziękuję: 1935
Dalu... odnoszę wrażenie, że wszelkie tego typu imprezy należałoby omijać szerokim łukiem, bo, pomijając już ich jarmarczność i najzwyklejsze w świecie zdzierstwo i tak nie uda się obejrzeć tego, co obejrzenia warte...
Z tego względu nie skuszę się chyba na Święto Azalii w Pisarzowicach, choć ilekroć tam jestem, zastanawiam się, jak wyglądają te azaliowe żywopłoty w okresie kwitnienia... podobnie rzecz ma się z ogrodem zamku w Mosznej...jedynie dla Wojsławic zdarzało mi się uczynić wyjątek, ale tam, mimo wszystko, jest gdzie uciec od tłumu i spojrzeć na wszystko z góry ;)
Pozdrawiam - Gosia
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 04 Maj 2014 21:59 #252999

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Ewo, trudno mi powiedzieć, dlaczego nie kwitną twoje azalie, bo z reguły one są niezawodne. W pierwszym roku po posadzeniu mogą pauzować, ponieważ całą energię przekazują na aklimatyzację. Inny powód braku kwiatów, jaki przychodzi mi do głowy, to susza panująca w zeszłym roku latem, wtedy kiedy azalie zawiązują pąki, a trzeci to ...niedożywienie, kiepska gleba?

Moniko, azalie to moje ukochane kwiaty i cieszę się bardzo, że w końcu nastała ich czas. Ale lubię też Rh, chociaż tych mam zdecydowanie mniej. Pierwszy kwitnie śliczny Sappho, leciuteńko różowy z ciemniejszym górnym płatkiem.

rhsappho.JPG



rhsapphokwiat.JPG


Ursulko, jak miło, że zajrzałaś do mego ogrodu! Dla Ciebie bukszpany :)

bukszpanowypotek.JPG



przedogrdekwV.JPG


Bożenko, nie wszyscy lubią żółty kolor w ogrodzie, ale ja zwłaszcza wiosną - jak najbardziej!

Gorzatko, pogoda pod zdechłym Azorkiem, ale weekend się kończy i od jutra będzie już cieplej. I tego się trzymajmy! Chociaż u nas hula kominek :dry: , a ja po wyprawie do Książa czuję, że coś mnie 'bierze' :(

Aniu, czas tulipanów powoli dobiega końca, więc póki co trzeba się nimi cieszyć!



Dorotko, ja ten weekend majowy chyba przypłacę jakimś przeziębieniem. Póki co zażyłam jakiś proszek i popijam gorącą herbatę :coffe:
Teraz jest 5 stopni, a co będzie w nocy? Strach się bać ;)

Gosiu, masz rację! Też mam ochotę na Wojsławice, ale chyba wybierzemy się tam w zwykły dzień, żeby ominąć tłumy :think:
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Ostatnio zmieniany: 04 Maj 2014 22:03 przez dala.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): EmTe

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 04 Maj 2014 22:07 #253008

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Kilkanaście lat temu byłam w Sylwestra w Książu. Bal na zamku, te sprawy ;) , mój jedyny bal zresztą :happy3:
Ale nie o tym chciałam ;) , na drugi dzień na spacerze podziwiałam po raz pierwszy widziane rododendrony (oczywiście nie miałam pojęcia jak się nazywają :oops: ) i nie mogłam się nadziwić, co to za cuda, że liście w zimie mają :happy3: . Ech, jak ten czas leci :tongue2:
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 04 Maj 2014 22:08 #253010

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
Czyli wszędzie komercja się pleni...No przy takiej pogodzie ciepły napój bezcenny! ;)
A wśród marzanki wonnej serduszka z kolei, nie kokorycz! ;)
Ale ten Twój wąż bukszpanowy super!
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 04 Maj 2014 22:13 #253015

  • terlica
  • terlica's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1093
  • Otrzymane dziękuję: 292
Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź, aklimatyzację wykluczam ,bo rosną już 4 rok ,złą glebę i niedożywienie też, popracuję nad ich mocniejszym podlewaniem. :)

U nas też dzisiaj zapowiadają przymrozki.
pozdrawiam - Ewa
Pępek świata
Ostatnio zmieniany: 04 Maj 2014 22:13 przez terlica.
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 04 Maj 2014 22:27 #253034

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Ewo, życzę Ci w takim razie pięknego kwitnienia azalii :flower1:

Marto, kurcze, jesteś pewna? Ta roślinka jest znacznie mniejsza niż serduszka i ma inne kwiaty, wcale nie w kształcie serduszek, tylko taki bardziej 'rurkowate'. Poszukam innej fotki.

Marto(markita), tak, w Książu rosną wspaniałe, wielkie rododendrony. Niestety, jeszcze nie kwitną...Będę musiała się tam wybrać za jakieś dwa, trzy tygodnie, bo widok musi być nieziemski :)
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 04 Maj 2014 22:30 #253037

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
Dalu, witam na koniec zimnej majówki!

Próbowałaś kiedyś policzyć rośliny w swoim ogrodzie?
Przyznaję już któryś raz, iż ich bogactwo naprawdę robi wrażenie.
Dopracowałaś swój ogród niemożliwie, a przy tym dostojnym pięknie, jest taki przyjazny i dostępny - wielka sztuka!

Azalie zachwycające... ten biały różanecznik z bordową plamką urzeka.

Jak zwykle, przemiło spędziłam czas w Twoim zakątku.

Pozdrawiam życząc udanego tygodnia!
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 04 Maj 2014 22:31 #253038

  • iwa27
  • iwa27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2168
  • Otrzymane dziękuję: 488
Na zamku w Księżu chyba zawsze są tłumy. My byliśmy jakoś tak latem, chyba w sierpniu bo pamiętam, że z Sarą a ona zawsze jest u nas w serpniu. Ja teraz wybieram się na Wiosnę Kwiatów w Łosiowie. Już się doczekać nie mogę B)
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 04 Maj 2014 23:08 #253070

  • Steasi
  • Steasi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 465
  • Otrzymane dziękuję: 50
Nawet nie trzeba komentować Twoich kwasolubów. Cudne.
Trzeba trzymac kciuki żeby nie było aż tak źle. Może jakoś boczkiem ten mrozek pójdzie :dry:
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 05 Maj 2014 23:52 #253707

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Dalu,
W Twoim ogrodzie maj to chyba jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku? Ten złotlin z lilakiem wygląda obłędnie...a azalie! Az czuć zapach z ekranu. Będę zaglądać i podziwiać, jest pięknie!
Pozdrawiam serdecznie!
Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 06 Maj 2014 13:05 #253884

  • Adrian
  • Adrian's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 997
  • Otrzymane dziękuję: 1031
Dalu,
cieszę się, że obyło się bez przymrozków!!
Już się ZACZYNA - czas azalii i różaneczników :dance:
Cudowny Sappho :hearts: , płatki kwiatów wyglądają na delikatne a jego jagodowa plamka przypomina mi kleks ;)
Bardzo mi się podoba!!
Narcissiflora również jest urocza (i pachnie!!) choć kwiatki są chyba jeszcze mniejsze niż u gatunku - pontyjskiej?

Zastanawiam się, jak Ty się poruszasz po swojej wielkiej kwasolubnej rabacie? Bo ze zdjęcia widać, że ziemia jest prawie cała porośnięta - od niskiego podszytu aż po drzewa (magnolię w tym przypadku); chyba, że... w tym magicznym zakątku fruwasz nad rabatą niczym wróżka :happy4:
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.530 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum