TEMAT: Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 02 Mar 2014 20:37 #230260

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Witam serdecznie wszystkich, którzy mój ogród już znają i nowych forumowiczów, którzy -być może- zechcą go odwiedzić :bye:
Ogród znajduje się w małym miasteczku na południu Dolnego Śląska, u stóp magicznej góry Ślęży. Legenda głosi, że już ludy pogańskie czciły tę górę, otaczały ją specjalnym kultem, a to ze względu na czakram, który znajduje się na jej szczycie i oddziałuje na całe otoczenie...Coś w tym jest, bo w moim ogrodzie panuje specyficzny mikroklimat, który chyba odpowiada rosnącym w nim roślinom. Zwłaszcza tym, które lubią cień i kwaśną glebę. Cień - ponieważ ogród jest dojrzały, sporo w nim starych drzew i krzewów, a gleba jest kwaśna sama z siebie :flower2:
I tu dochodzimy do tytułu wątku - azalie to moje ukochane rośliny, mam ich w ogrodzie wprawdzie tylko ok. 20 sztuk, ale nie powiedziałam jeszcze ostatniego słowa ;) Z azaliami dobrze czują się rododendrony (póki co mam ich 10) i inne kwasoluby - laurowiśnia, skimmia, pierisy, kiścienie, kamelia i wszelka 'drobnica' - modrzewnice, wrzosy i wrzośce. W takiej ziemi nieźle rosną też hortensje i magnolie.
Azalie, rododendrony i magnolie cieszą mnie swoimi wspaniałymi kwiatami wiosną :flower1: Latem prym wiodą lilie, których mam ...sporo :P Dokładnie nawet nie wiem, ile, bo co roku dokupuję kilkadziesiąt nowych, ale zawsze część z różnych względów wypada...

Ale azalie i lilie pokażę w następnych postach. Dzisiaj nieco wiosenki, która zawitała już w moje strony na dobre :hearts:
Praktycznie cały luty był słoneczny, a marzec zadziwia naprawdę wysokimi temperaturami :eek3:
Wczoraj i dzisiaj było w cieniu 14 stopni, w związku z czym wystawiliśmy już mebelki ogrodowe i włączyliśmy fontannę B)
Jest naprawdę fajnie, trochę jednak martwi mnie brak opadów - deszcz nie padał od 6 tygodni, a śnieg spadł tylko raz, w końcu stycznia i utrzymał się może ze dwa dni :( Muszę więc podlewać rośliny zimozielone...
Od tygodnia usiłuję też posprzątać ogród; codziennie poświęcam na to godzinkę, dwie i 'odgruzowuję' jedną rabatę, ale przede mną jeszcze huk pracy! Jutro w planie wycięcie części bylin, kilku powojników i paproci. Muszę się spieszyć, bo wegetacja ruszyła już na dobre!

Ale dość gadania! Przechodzę do wiosennych fotek:


nieyczkian.JPG



kosaciecwczesny.JPG






krokusyiprymule.JPG



krokusyan.JPG



ciemierniki_2014-03-02.JPG



wrzosieckwitncy.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Ostatnio zmieniany: 03 Mar 2014 15:27 przez . Powód: zmiana tytułu na prośbę autora wątku
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia, waldek727, VERA


Zielone okna z estimeble.pl

Azaliowo-liliowy zawrót głowy 02 Mar 2014 20:44 #230265

  • gorzata
  • gorzata's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Jeszcze w zielone gramy...
  • Posty: 8603
  • Otrzymane dziękuję: 1935
Patrzę na te kępy przebiśniegów... i zazdrość mnie zżera! Przecież dosadziłam jesienią całkiem sporo nowych cebulek tychże... gdzie się podziały? :dry:
Miło znów widzieć otwarte podwoje podślężańskiego ogrodu! :)
Pozdrawiam - Gosia
Temat został zablokowany.

Azaliowo-liliowy zawrót głowy 02 Mar 2014 20:47 #230269

  • dorciaj
  • dorciaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4349
  • Otrzymane dziękuję: 835
Dalu, ależ mnie zmyliłaś tym nowym tytułem :silly: . Gdybym nie spojrzała na autora wątku, to już bym wyłączała komputer :happy: .

Pięknie, wiosennie i kolorowo rozpoczynasz ten nowy wątek. Czekam i ja z utęsknieniem na czas azalii :happy4: . Będę jak zawsze częstym gościem w Twoim ogrodzie.

:bye:
Dorcia :garden:
Świat Dorci 2016
Archiwum... 2015,2014,2013,2012
Temat został zablokowany.

Azaliowo-liliowy zawrót głowy 02 Mar 2014 20:50 #230273

  • dodad
  • dodad's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa klimatyczna 6a
  • Posty: 4100
  • Otrzymane dziękuję: 2555
I mnie zmyliłaś tym tytułem :)
Kępy przebiśniegów rewelacyjne!!!
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam :)
ogrodowo 2016'***
U Doroty 2015'***2014***
Temat został zablokowany.

Azaliowo-liliowy zawrót głowy 02 Mar 2014 20:51 #230275

  • marzenaF
  • marzenaF's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1306
  • Otrzymane dziękuję: 309
Pięknie :lol:
Wiosna na całego Dalu , teraz tylko czekać...
Ja bardziej na ten liliowy zawrót będę , ale 2 nowe azalki japońskie mam, może nadrobię te braki pod wpływem innych ogrodów ;)
Spełnione marzenia Marzenki part 2 ]
kto nie ryzykuje,ten .... nie wącha :-D
Ostatnio zmieniany: 02 Mar 2014 20:53 przez marzenaF.
Temat został zablokowany.

Azaliowo-liliowy zawrót głowy 02 Mar 2014 21:19 #230287

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Marzenko, azalie japońskie polecam z całego serca, pięknie wyglądają na obrzeżach kwaśnych rabat, chociaż w sprzyjających warunkach potrafią urosnąć całkiem duże! No i ten widok krzaczków obsypanych kwieciem tak, że listków nie widać - bezcenny!
Na lilie też czekam i cieszę się, że wiosną będę mogła posadzić mnóstwo cebul - czekam na realizację zamówienia z Lilypolu :dance:

Dorotko, przebiśniegów nigdy nie sadziłam, są w ogrodzie od zawsze i do tego jest ich z roku na rok coraz więcej!

Dorotko, zmieniłam tytuł, żeby nie popaść w rutynę ;) Ale ogród ciągle ten sam, a ja już tupię nóżkami w oczekiwaniu na czas azalii :wink2:

Gosiu, i mnie miło Cię gościć! Przebudziłam się ze snu zimowego i ze zdwojoną energią zaczynam udzielać się w ogrodzie i na Forum :)
Trudno zgadnąć, co nie pasi twoim śnieżyczkom - może gleba?

A teraz kilka fotek wspomnieniowych, które 'usprawiedliwią' tytuł wątku:







azalkaj.pena.JPG



narcissiflora.JPG



nowarabatakwasna.JPG



lilieRoyal.JPG



lilietrbkowe.JPG



liliete.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): maria, EmTe

Azaliowo-liliowy zawrót głowy 02 Mar 2014 21:32 #230311

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
Dalu, mnie też zmyliłaś... Tytuł jest jak najbardziej adekwatny.
Ale poza liliami i azaliami będzie coś jeszcze? ;)
Ciekawe, że na lilie wciąż jeszcze masz miejsce, a twierdzisz, że na nic innego nie...
To się da wytłumaczyć tylko w jeden sposób... :hearts: ;)
Ostatnio zmieniany: 02 Mar 2014 21:32 przez artam.
Temat został zablokowany.

Azaliowo-liliowy zawrót głowy 02 Mar 2014 21:44 #230324

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Marto, nie tylko będzie, ale już jest, co częściowo opisałam w pierwszym poście :) Aż za dużo tych drzew, krzewów, hortensji, liliowców, host, bylin wszelakich, nie wspominając o wszystkich zimozielonych, a także cebulowych...
A lilie? Lilie są chude, chudziutkie i w każdą dziurkę, dziureczkę można je wsadzić :happy4:
A żeby posadzić jakiegoś nowego krzaczorka, to starego muszę gdzieś wyrzucić; nowa bylinka? o, to musi ich być od razu kilka, kilkanaście i jeszcze jakieś inne pasujące i ...nowa rabata jest potrzebna :P
A w tym roku w planie już rabata kannowo-rącznikowo-liliowo-trytomowa, więc kawałek trawniczka do likwidacji!
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.

Azaliowo-liliowy zawrót głowy 02 Mar 2014 21:52 #230331

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
Dalu, to, co jest, to ja dobrze znam :)
Pytając, czy będzie coś jeszcze, miałam raczej na myśli, czy coś nowego będzie...
Jestem usatysfakcjonowana bardzo tym, co na szarym końcu ;) mieszanej rabatki...Trytomowa! :woohoo: :bravo:
Temat został zablokowany.

Azaliowo-liliowy zawrót głowy 02 Mar 2014 21:55 #230339

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Marto, a właśnie - tyś miłośniczką trytom jest! Możesz polecić jakiś sklepik, gdzie trytomki fajne i w dobrych cenach?
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.

Azaliowo-liliowy zawrót głowy 02 Mar 2014 22:02 #230346

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
Mogę! :) pw
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): dala

Azaliowo-liliowy zawrót głowy 02 Mar 2014 22:14 #230361

  • katik
  • katik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 381
  • Otrzymane dziękuję: 84
Dalu jak zwykle pięknie :bravo: i zazdroszczę pogody , u nas w tygodniu ładnie a w wekeend ponuro co jednak nie przeszkadzało mi spędzić kilku godzin na działce :hug:
Pozdrawiam Kasia

Mała działka Katik
Temat został zablokowany.

Azaliowo-liliowy zawrót głowy 02 Mar 2014 22:14 #230362

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Dalu, jestem, przebisniegi stawiam zdecydowanie przed krokusami i innymi,skromniutkie w kolorze a zachwycają. Lilie u Ciebie rosną katalogowo :bravo: .Sadź dalej.
Temat został zablokowany.

Azaliowo-liliowy zawrót głowy 02 Mar 2014 22:33 #230377

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Prawie bym Cię przegapiła w mnogości nowych wątków dzisiaj :supr: , ale znalazłam i będę podglądać, zwłaszcza tytułowe lilie i azalie, bo te również i mnie bardzo interesują :P
Temat został zablokowany.

Azaliowo-liliowy zawrót głowy 02 Mar 2014 23:29 #230404

  • Shirall
  • Shirall's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3980
  • Otrzymane dziękuję: 747
jestem, jestem, jestem :dance:
jej azalki....moje ulubione :hearts:
na Gardenii nie mogłam się oprzeć i kupiłam 2 azalie.....Konigstein i II Tasso :dance:
siedzą sobie teraz w donicach na balkonie i czekają aż je posadzę....czwartek mam wolny to zamierzam podejść na działkę :dance:
Temat został zablokowany.

Azaliowo-liliowy zawrót głowy 02 Mar 2014 23:53 #230411

  • Adrian
  • Adrian's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 997
  • Otrzymane dziękuję: 1031
To i ja tu zajrzę - jakie cudne widoki i zacne towarzystwo :)
Temat został zablokowany.

Azaliowo-liliowy zawrót głowy 03 Mar 2014 10:51 #230456

  • rm27
  • rm27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2676
  • Otrzymane dziękuję: 2903
Dalu, jak zwykle wiosna na Dolnym Śląsku o 2 tygodnie do przodu. Przebiśniegi jakoś nie chcą się u mnie namnażać.
Proponuję uzupełnić nazwę wątku przez dodanie "... w ogrodzie Dali". Będzie bardziej rozpoznawalny dla wszystkich.
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 03 Mar 2014 15:32 #230512

  • 's Avatar
Tak szybko biegłam Dalu do Twojego nowego wątku,że aż zadyszki dostałam.Całe szczęście,że udało mi się zameldować na pierwszej stronie.Kępy śnieżynek i krokusów faktycznie mogą wzbudzić uczucie zazdrości.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.345 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum