TEMAT: Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 22 Lip 2014 23:09 #285436

  • AGNESS
  • AGNESS's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2186
  • Otrzymane dziękuję: 431
Daluniu witaj, czytam, że odpoczywasz w Warszawie. Ja również jestem podobnego zdania o naszej stolicy, uważam, że bardzo wypiękniała. Jestem pod wrażeniem ogromnej ilości pięknie zakomponowanej zieleni, która jest wszechobecna :P
Teraz wrócę do Twojego ogrodu...... jak zawsze pięknego :hearts: Przywiozłaś sobie śliczne pamiątki z urlopu.... napis rewelacja...
Pozdrawiam serdecznie :kiss3:
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 28 Lip 2014 12:50 #287120

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Agnieszko, no i już wróciłam! Zrobiliśmy sobie fajny wakacyjny wypad do stolicy - powłóczyliśmy się trochę po mieście, spotkaliśmy z przyjaciółmi i rodziną, przetestowaliśmy warszawskie knajpki ;)
Ale teraz 'wakacjujemy' w naszym ogrodzie, na hamaku, pod drzewami...I to też ma swój urok :flower1:
Dla Ciebie lilijka Henryi'ego - bardzo ją lubię :hearts:

liliahenryego.JPG


Upały, upały, upały...Nastrój wakacyjny, kanikuła na całego...Dobrze, że kilka dni temu solidnie popadało i podlało rośliny...Chociaż teraz to już mamy prawdziwe tropiki :eek3: Zobaczcie jak wyglądał rano ogród po nocnej ulewie - wysoka temperatura i ogromna wilgotność sprawiły, że cały był jakby otulony mgiełką unoszącą się znad ziemi:

porannamgieka.JPG



porannamgieka2.JPG


A tu lilie Stargazer z rozplenicą:

liliastargzrozplenic.JPG


Moja nowa rabata - kanny i rączniki w kąciku śródziemnomorskim. Miało być ogniście, egzotycznie...Razem z oleandrami, agapantami, lantaną, agawą chyba jest?


kannywkcikus.JPG



kannyirczniki2.JPG



kcikrdziemnzolkiemircz.JPG


...a na koniec dla ochłody - akcent wodny ;) W ty starym zlewie wypełnionym wodą zamieszkał sit :wink2:


sitwzlewie.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, markussch01, chester633

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 28 Lip 2014 14:05 #287136

  • Julka
  • Julka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 500
  • Otrzymane dziękuję: 57
Dalu widze, ze Italie "zdradziliscie" w tym roku na rzecz Hiszpani ;) My dwa lata temu tez, bo juz dawno nie bylismy "w tamta strone" a ze urlop M. mial dlugi, to skorzystalismy z tego. Dwa tygodnie Valencji, dwa tygodnie Barcelony - normalnie miod, odpoczelam za wszystkie czasy :hearts:
Widze, ze masz Raczniki - mozesz napisac o nich cos wiecej? dostane od znajomej - u niej rosl w donicy na balkonie i teraz nie wiem czy przesadzac do gruntu czy zostawic w donicy. Ja sobie poczytam o nich ale praktyczne info jest zawsze mile widziane.
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 28 Lip 2014 20:55 #287226

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Julka, Włochy mi się trochę 'przejadły', więc z przyjemnością pojechałam do Hiszpanii :)
Z tym, że trochę bardziej na południe, do Andaluzji - świetne klimaty, polecam B)
Rączniki - zdecydowanie jak najszybciej do gruntu! W donicy się męczą; to ogromne rośliny, w kilka miesięcy osiągają wysokość nawet 3metrów. Są żarłoczne, potrzebują sporo nawozu i wody i słońca :flower1:

Pada :dance: W końcu pada! Przed deszczem jeszcze zdążyliśmy skosić, a miarowy deszczy wspaniale podlewa...Tak się cieszę!

Taka ketmia wpycha mi się przez okno do domku ;)

ketmia.JPG



ketmiazbl.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Robaczek, Isia, chester633, terlica

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 28 Lip 2014 22:01 #287273

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2684
A jak ma być ogniście i egzotycznie, to nie brakuje trytomek? ;)
Ja pamiętam, że ta Twoja ketmia to nader wyrywna, ale żeby już? Jesień idzie?
Niech przyjdzie zresztą cokolwiek innego niż to upalne lato :mad2: , bo ja też dzisiaj wakacjowałam w ogrodzie, na nic innego nie mogłam się zdobyć! No ale ileż można oglądać niebo! ;) W dodatku takie nudne, bezchmurne...
A wiesz, Dalu, że taka lilia Henry'ego to bardzo ładna jest? ;) Rozważam zakup! :)
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 29 Lip 2014 08:24 #287348

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
artam wrote:
A jak ma być ogniście i egzotycznie, to nie brakuje trytomek? ;)

I dzielżanów, koniecznie :lol:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 29 Lip 2014 13:18 #287437

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Marto, koniecznie kup lilię Henryi'ego, naprawdę jest śliczna, choć kwiatki ma raczej nieduże :flower2:


liliahenrzbl.JPG


Mam nieco podobną w kolorze, ale w stosunku do niej - mieszane uczucia. Sama zobacz:
Flore Pleno

liliaflorepzb.JPG


Ketmie u mnie już w pełni kwitnienia! zawsze tak zakwitają około 20 lipca :flower1: Muszę je ostro przycinać, bo zasłoniłyby mi widok z salonu ;)

ketmiazbl2.JPG


Trytomki, i owszem, planowałam, ale rabata okazała się być za mała :( I tak wydarłam trawnikowi te dwa metry kwadratowe, o mało płuc nie wyplułam, bo u mnie teren podgórski i kamień na kamieniu :angry: Ale posadziłam tam 5 rączników, 10 kann, 2 dalie...i zrobił się busz jak w puszczy amazońskiej ;)

...a z ciekawostek to zakwitła mi kupiona tej wiosny lejcesteria:


lejcesteriakwiat.JPG


...i jakobinia (ta ostatnia w donicy)

jakobiniakwiat.JPG


Wiesiu, na dzielżany miejsca nie starczyło, a poza tym one muszą rosnąć pod płotem, bo za wysokie są i chyba muszą mieć jakąś podporę; przynajmniej u mnie tak było. Ale bardzo je lubię i w innym miejscu rosną, chociaż mocno zdziesiątkowane przez ślimaki :evil:

Wczoraj trochę popadało, ale dzisiaj znowu upał...zapraszam więc wszystkich znużonych skwarem do Kącika Cienistego :drink1:
Najpierw trzeba przejść kawałeczek dróżką:


drkawlipcu.JPG



drkawlipcu2.JPG


...i już jesteśmy na miejscu!


stoliczekzmozaikwlipcu.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rm27, Ewogrod

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 29 Lip 2014 14:32 #287457

  • Julka
  • Julka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 500
  • Otrzymane dziękuję: 57
Dziekuje Dalu za info na temat Racznika, to ja go moze za plot posadze, jak on taki wielgachny rosnie. Jak mi sie spodoba, to postaram sie nasiona zebrac na drugi rok.
Mnie tam ukrop nie przeszkadza ale w cienistym kaciku u Ciebie wyglada bardzo przyjemnie. Po wczorajszym deszczu nawet sladu nie ma, bo wieje lekki cieply wiatr i wysusza wszystko spowrotem.
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 03 Sie 2014 00:05 #288706

  • Roma
  • Roma's Avatar
Dalu-czy Ketmia zimuje w gruncie?
Oj przydało się to zaproszenie do cienistego zakątka,gdyby tak jeszcze lemoniada z lodem :) Deszcz to już mi się śni po nocach.
Ostatnio zmieniany: 27 Sie 2014 12:33 przez Roma. Powód: literówka
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 05 Sie 2014 04:51 #289247

  • peonia
  • peonia's Avatar
Dalu ,zajrzyj do działu -Piwonie- wątek -Piwonie 2014r. dałam tam nową nazwę twojej pięknej piwonii,

A u Ciebie prawdziwy park, lubię takie zakątki. Czy duży masz ogród?
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 26 Sie 2014 21:03 #294591

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2684
Nie, ta lilia Henry'ego zdecydowanie fajniejsza, te wypustki ;) na płatkach mi się podobają...
Z tego, co pamiętam, a z tym bywa różnie ;) , to wróżyłam Ci sukces w uprawie leicesterii, a teraz wróżę, że Ci bezproblemowo przezimuje :)
No jak mogło miejsca dla trytomek zabraknąć! :lol:
Kto by pomyślał, że u Ciebie kamień na kamieniu... Rośliny przeczą słowom! :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): wxxx-a

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 10 Wrz 2014 19:58 #298110

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
A gdzie się podziała Właścicielka :unsure: ? Dalu, co u Ciebie? Zrywasz jabłka? U nas wiele owoców obrodziło, ale jabłka mam parszywe, trzy na krzyż :angry:
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 10 Wrz 2014 20:43 #298123

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Marysiu, jestem, jestem, ale w ogrodzie niewiele się dzieje, a w życiu - i owszem!
U mnie jabłka latoś, niestety, jak zwykle - obrodziły :P No i mam klęskę urodzaju jak co roku ;)
Na szczęście, po zmianie przepisów, gmina odbiera odpady organiczne w każdej ilości, a oprócz tego moja koleżanka zabiera sporo spadów dla koni :)

Martusiu, też mam nadzieję, że moja leicesteria przezimuje bez problemu, bo - powiem Ci, że wyjątkowo podoba mi się ta roślinka :flower1: I aż dziw, że ona taka niedoceniona i rzadka w naszych ogrodach :eek3:
A kamieni to u mnie w ogrodzie ...kupa (że nawiążę do ministra Sienkiewicza :happy4: ). Nawet dzisiaj próbując wykopać kępę irysków syberyjskich omal szpadla nie połamałam :angry:
A trytomek na razie ni ma :placze: Może uda się w przyszłym roku...

Beatko, raz jeszcze dziękuję za nazwę mojej piwonii :kiss3:
Ogród mam ... chyba średni B) 10 arów.

Romuś, ketmie w moim ogrodzie zimują i kwitną bez problemu, a w dodatku niemiłosiernie się rozsiewają!
Od Twojego ostatniego wpisu pogoda się już baaaardzo zmieniła, bo i chłodniej się zrobiło, i deszcze popadały...

Juleczko, no, rącznik to spora roślinka ;)

W ogrodzie widać, słychać i czuć koniec lata...Niby ciągle świeci słońce, ale przysłania je leciutka mgiełka...Niby jest cieplutko, ale chłodny wiaterek przypomina, że jesień już tuż, tuż...Jeszcze latają pszczółki i motyle, jeszcze kwitną kwiaty późnego lata, jeszcze jest zielono, ale niteczki babiego lata przypominają, że to już wrzesień... Francuzi ten czas nazywają "l'ete indien", indiańskie lato :)
Kilka obrazków z wrześniowego ogrodu:

rozplenica1_2014-09-10.JPG



wrzosowisko_2014-09-10.JPG



wrzosowisko1_2014-09-10.JPG



hortbukietistolikwIX.JPG



kcikcieniwIX.JPG



miechunka.JPG



raRUwIX.JPG




kalinajapliciewIX.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, anabuko1, elzbieta1

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 11 Wrz 2014 08:58 #298212

  • anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4542
  • Otrzymane dziękuję: 2203
:bye: Dalu
Cudne duże wrzosowisko od razu przykuwa wzork :bravo: :bravo:
Hortensje piękne w ciekawym i ładnym zakątku :)
A co to za różowa piękność różana ???
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 11 Wrz 2014 09:34 #298226

  • Roma
  • Roma's Avatar
To prawda,jesień już stoi u naszych bram,całe szczęście,że w tym roku przychodzi ona bardo łagodnie i jeszcze sporo przed nami pięknych słonecznych dni :)
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 24 Wrz 2014 02:23 #301079

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Tak, jak myślałam, można się znów zarazić u Ciebie kolejnymi roślinami :) Tym razem wrzosy :) Bo do lilii przekonałaś mnie skutecznie dawno temu :)
Ogromnie spodobała mi się też kępka rozplenicy, moja kilkuletnia jeszcze tak się nie zaokrągliła, może zbyt dużo ma cienia i piachu w nogach? Warto posadzić ją na bardziej słonecznym miejscu? Z tym, że byłaby to raczej patelnia bez cienia :)
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 24 Wrz 2014 10:40 #301148

  • markussch01
  • markussch01's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1209
  • Otrzymane dziękuję: 1262
Ladnie ,kolorowo-tęczowo :) w ogrodzie i tak cieplo : Juleczko,Martusiu,Beatko (sorki to chyba zazdrosc :P )
Jakby wyludniało na chwilke przy stoliku,to lato ustepuje miejsca jesieni.Swietne zdjecie z zółtą chryzantemka w pucharze-nostalgiczne
Wrzosy w hrabstwie North Yorkshire nie umywaja sie do Twoich,dorodne,widac działa moc czakramu :)

Pozdrawiam Markus
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 28 Wrz 2014 22:09 #302111

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Markus, chętnie bym zdrobniła i Twoje imię, ale, kurcze,nie jest to takie proste ;) Markusku, Markusiku?? Chyba nie najlepiej brzmi, więc pozwolisz, że pozostanę przy 'Markusie' :P
Wrzosy faktycznie u mnie dobrze rosną i osiągają spore rozmiary, a na przełomie sierpnia i września są prawdziwą ozdobą ogrodu B)
Teraz już nieco straciły na swojej urodzie (czakram przestał działać?)

wrzosowiskoimagnolia.JPG


...ale hortensje bukietowe nadal są ładne:

hortensjebukiet.KUY.JPG


Alinko, miło Cię widzieć w moim ogrodzie po dłuższej przerwie :hearts: Ale śledzę Twoje zmagania z remontem i wiem, że masz sporo na głowie :unsure:
Nie mam na razie zbyt wielu trawek, ale sukcesywnie dokupuję, bo jestem nimi zauroczona. A rozplenice są śliczne! Ze swoją nie mam najmniejszych kłopotów. Rośnie na rabacie z wrzoścami i azaliami, właściwie w pełnym słońcu. Może więc i Twoją warto przesadzić w bardziej słoneczne miejsce?
Rozplenica:

rozplenicaiazaliajesieni.JPG


Miskant:

miskant.JPG


Jesienna kompozycja:

trawkiwdonicy.JPG


Romuś, dzisiejszy dzień był piękny, ciepły i słoneczny! Spędziłam go w ogrodzie - a to na leżaczku z książeczką, a to snując się leniwie z aparatem. Zaliczyłam też spacerek z pieskami :)
W ogrodzie:

azalia-jesiennelicie.JPG


...i widoczek zza płota ;)


wieycajesieni.JPG


Aniu, ta róża to Rosarium Uetersen :flower1: U mnie w ogrodzie od wiosny; kwitnie właściwie nieprzerwanie i rośnie jak zwariowana. Już się boję, co będzie jak osiągnie swoje katalogowe 4 metry :eek3:

Na dobranoc ...oczar. Krzaczek kupiony z pięć lat temu, posadzony niefortunnie w cieniu i wśród roślin, które go zagłuszały. Był brzydki i ani razu nie zakwitł :angry: Postanowiłam dać mu ostatnią szansę i dostał lepszą miejscówkę.
Chyba jest mi wdzięczny? Ale czy to dobra pora na kwiaty? :think:


oczarkwiatki.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Ostatnio zmieniany: 28 Wrz 2014 22:11 przez dala.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, dodad, markussch01, anabuko1


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.582 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum