TEMAT: Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 22 Paź 2014 12:56 #307520

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Dzisiaj od rana radykalna zmiana pogody - zrobiło się zimno, szaro, mokro...
A ostatnie dni były takie piękne :) Cieszę się, że udało mi się popracować w ogrodzie - powycinałam większość zaschniętych bylin, hosty, które nie wyglądały już ładnie też poszły pod ...sekator ;) Posadziłam ostatnie cebule tulipanów i lilii, piękną sadzonkę obieli, o której dawno marzyłam...M. skosił też trawę, zadziwiająco bujną i zieloną jak na tę porę roku, i przy okazji zebrał z trawnika opadłe liście. Spaliłam też trochę gałązek i resztek, które nie nadawały się na kompost.
Dzisiaj mogę więc bez wyrzutów sumienia zalec pod kocykiem przed kominkiem :comp: :coffe:
I pokazać kilka świeżych jeszcze, słonecznych fotek z przedwczoraj, kiedy można było powiedzieć, że mamy 'złotą, polską jesień' :hearts:

Widoczki:

azaliaimagnoliajesie.JPG



rcznikiwtleklonyX.JPG


Jesienne listki:


kalinajapli.JPG



kalinaonondagali.JPG



klonpalmowyliciejesieni.JPG


Jesienne kwiaty:


penstemon.JPG



lantanakwiat.JPG


...i, oczywiście, gwiazda październikowego ogrodu - ponad 3 metrowy miskant!


miskantX.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, pamelka, gorzata, piku, anabuko1


Zielone okna z estimeble.pl

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 22 Paź 2014 13:58 #307534

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
Dalijko miła ,jakie śliczne widoczki u Ciebie .Podoba mi się bardzo Twoje ciurkadełko .Ja tez marzę o czymś podobnym ,ale ciągle są ważniejsze wydatki tak zwane :devil1: Człowiek zamiast się wzbogacić na stare lata ,to biednieje z roku na rok .Ja też już z grubsza się obrobiłam i nic nie ma do wsadzania ,bo wszystko w ziemi .Z jednej strony się cieszę ,ale tak z drugiej to trochę smutno .Gratuluje Ci obieli ,piękny krzew :hug:
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 23 Paź 2014 07:44 #307718

  • anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4542
  • Otrzymane dziękuję: 2203
Piękne jesienne kolorki.
A kwiaty takie ogniste,śliczne. :)
Na temat trawy nie będę się już wypowiadała.bo przez sąsiada mam ją dość już :tongue1:
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 23 Paź 2014 13:44 #307757

  • iwa27
  • iwa27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2168
  • Otrzymane dziękuję: 488
Patrząc na twoje zdjęcia bardzo tęsknie się mi zrobiło. Ostatnio widziałam mój ogród 12 października rano i zobaczę go dopiero 2 listopada jak dobrze pójdzie :( Ciekawa jestem czy będą jeszcze jakieś listki na krzewach.

Pięknie się zapowiada ta nowa trawiasta rabata.
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 23 Paź 2014 13:58 #307760

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Pięknie przebarwiają się liście i ładnie kolorowo u Ciebie Dalu.
Fajnie,że udostępniłaś trawom kawałek trawnika, bo trawy a nie trawniki ;) o tej porze dodają ogrodom wiele uroku :lol:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 23 Paź 2014 19:22 #307825

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Dalu, piękne jesienne fotki! Porządki w ogrodzie zrobione, mozesz spokojnie kończyć sezon :drink1:
U mnie jeszcze trochę prac zaplanowanych, ale też powoli domykam ogrodowe tematy. Czas odpocząć ;-)
Pozdrawiam serdecznie!
Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 23 Paź 2014 20:51 #307851

  • rm27
  • rm27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2676
  • Otrzymane dziękuję: 2903
Dalu, w ten zimny i mokry wieczór z przyjemnością cofnąłem się w Twoim wątku do połowy maja. Tyle czasu tu nie zaglądałem. :hammer:
Słoneczne obrazy lata, piękne widoczki z wakacji i ciepłe jesienne barwy w ogrodzie okazały się dobrym lekarstwem na jesienną chandrę.
Humor od razu się poprawił.
U mnie oczar wirginijski kwitnie zawsze na początku jesieni.
Ostatnio zmieniany: 23 Paź 2014 20:52 przez rm27.
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 23 Paź 2014 20:54 #307855

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Kasiu, chciałabym już skończyć sezon, bo jestem zwyczajnie zmęczona, a poza tym mam tyle planów na jesień i zimę!
Otóż, wzorem wielu koleżanek z Forum, też zapisałam się ...na studia :idea1: Jednak absolutnie nie związane z ogrodnictwem :teach:
Jutro pierwszy wykład z psychologii i już się cieszę :)
Oprócz tego będę miała więcej czasu na moją Fundację :) Niestety, sezon jednak nie skończony - zostały liście (na razie jeszcze na drzewach, ale zaraz spadną :angry: ) i sporo bylin i lilii do wycięcia B).
Dla Ciebie jesienna rozplenica:

rozplenicawX.JPG


Wiesiu, dotąd była piękna pogoda, więc i ogród wyglądał zupełnie inaczej w promieniach październikowego słońca...Trawy bardzo, bardzo mi się podobają, ale za bardzo nie mogę sobie poszaleć, bo M. strzeże tego swojego trawnika jak niepodległości, a na starych rabatach nie mam już miejsca :(
Tak wygląda moja najnowsza rabatka, na której posadziłam również trawy:


trawyirepoddrzewkami.JPG


Iwonko, ja mam ogród 'pod nosem' - codziennie muszę zrobić jego obchód, obejrzeć każdą roślinkę, podłubać w ziemi, wyrwać chwaścika :garden1: Rozumiem więc doskonale Twoją tęsknotę :kiss3: Na pocieszenie napiszę, że do drugiego listopada już tylko tydzień :)
A listki chyba jeszcze będą, bo u mnie n.p. na jabłoniach są jeszcze zupełnie zielone :eek3: Podobnie winobluszcz trójklapowy (pięciolistkowy jest już purpurowy):


winobluszcztrjwX.JPG


Aniu, a cóż Ci sąsiad tak naraził się trawami?
Jeśli nie trawy, to dla Ciebie kwitnący w najlepsze powojnik Ville de Lyon:


powojnikVdLwX.JPG


Nowinko, jeżeli się czegoś bardzo chce, to pewnego dnia marzenie się spełni :) Ja mocno w to wierzę! Moje ciurkadełko miałam 'w głowie' ze trzy lata i nie mogłam znaleźć nic odpowiedniego, nic, co by mi się podobało...Aż tu nagle zobaczyłam fontanienkę z moich marzeń na pewnej wystawie...Podobnie z obielą! Gdy tylko ją kiedyś zobaczyłam w ogrodzie botanicznym, wiedziałam, że muszę ją mieć ;) I mam, po ...pięciu latach trafiła się okazja :)
Natomiast tę lejcesterię, roślinę niezwykle rzadką w naszych ogrodach, kupiłam absolutnie przypadkowo, nic o niej nie wiedząc i ...jestem zachwycona :flower2: Jest piękna!


lejjcesteriawX.JPG



lejcesterialiwX.JPG


...a miskant nadal kwitnie i kołysze się na wietrze, i śmieci suchymi trawkami :happy4:


miskantkwitncy.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, VERA

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 24 Paź 2014 20:42 #308105

  • jagoda5214
  • jagoda5214's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2725
  • Otrzymane dziękuję: 504
Było szaro buro ,ale w ogrodzie jeszcze widać mnóstwo kolorów .Nie wszystkie liście jesienią tak pięknie się przebarwiają .Sporo pracy przed Tobą Dalu, a także czytam ,że zaczęłaś studia .Gratuluję pomyślnego zakończenia sezonu i studiów :flower1:
Gorąco wszystkich pozdrawiam
Jadzia
Moja oaza wśród Familoków
moja-oaza-wsrod-familokow-cz-2
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 02 Lis 2014 18:15 #309949

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Romku, wybacz, ale nie zauważyłam Twojego wpisu :oops:
U nas pogoda nadal dopisuje, więc ogród mieni się kolorami, chociaż - jak na tę porę roku - zadziwiająco dużo jest też jeszcze zieleni :eek3: Oczywiście moje jesienne widoczki nie dorównują Twoim, ale coś tam się czerwieni i złoci...

widoczekXI1.JPG


Jadziu, w tym roku jesień jest wyjątkowo piękna i długa :) Dzisiaj było prawie 20 stopni i cały dzień słoneczko B)
Liście prawie wszystkie jeszcze na drzewach, więc ta część jesiennych prac - jeszcze przede mną :angry: Nie lubię zbierania liści, chociaż ostatnimi laty właściwie przestałam grabić liście, gdyż M. zbiera je na bieżąco kosiarką z trawnika, a odkurzaczem z podjazdu i ścieżek...Ale u mnie, oprócz liści, trzeba codziennie zbierać jabłka :evil: O moich perypetiach z olbrzymią jabłonką pisałam już wielokrotnie, więc nie będę się powtarzać. Ratuje ją tylko to, że jest piękna, stanowi podporę dla hortensji pnącej i daje cień moim hostom:


jabonkawXI.JPG


Klimat zdecydowanie się ociepla :teach: U mnie od tygodnia temperatury oscylują w okolicach 15-18 stopni, a na błękitnym niebie cały dzień (krótki, niestety) świeci słoneczko. Taki listopad to ja lubię!!! dzisiaj było przepięknie, a atmosfera jakoś zupełnie nie zaduszkowa...Na niektórych drzewach liście są jeszcze zupełnie zielone, ale są i takie, które już przystroiły sie w złote, czerwone i purpurowe sukienki :)
Dzisiaj moją zdecydowaną faworytką wśród drzew była morelka

morelawXI1.JPG


...a wśród krzewów - kalina japońska


kalinajapwXI.JPG


Chociaż...azalie wielkokwiatowe też pięknie się wybarwiają

azaliawielkokwwXI.JPG


Ale ogród wcale jeszcze nie przybrał listopadowej szaty - oprócz kolorków, jest nadal sporo zieleni:


budlejaimagnoliawXI.JPG



widoczekXI2.JPG


Hosty w większości poszły już spać, ale tu i ówdzie ostały się jeszcze jakieś terminatorki ;)


hostawXI.JPG


Miłego wieczoru :bye:
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 02 Lis 2014 18:31 #309954

  • gorzata
  • gorzata's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Jeszcze w zielone gramy...
  • Posty: 8603
  • Otrzymane dziękuję: 1935
Widzę, że u Ciebie, tak jak i u mnie, jesień opóźniona - to chyba zasługa tego, że nie było przymrozków, które zwarzyłyby liście?
Mnie jednak czeka grabienie - odkurzacz nie sprawdza się ani na żwirowej ścieżce, ani na rabatach ściółkowanych korą - podobnie z kosiarką :lol:
Pozdrawiam - Gosia
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 02 Lis 2014 18:36 #309958

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Dalu, aż tak ciepło u mnie nie jest ale zieleni nie brakuje, trawnik soczysty, część traw w zieleni, liście niektórych drzew uporczywie tkwią na gałęziach...zaduma i nie.....ale to jak wszystko inne stan przejściowy, nie ma odwrotu od zimy........ :whistle: , wrócimy do poezji, kominków, studiów....aby łatwiej przeczekać trudny czas....ot życie, byle trwało.
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 02 Lis 2014 21:06 #310028

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Przybiegłam Dalu pooglądać twojego klonika Orange Dream. Czy dobrze dopatrzyłam sie go na powyższych zdjęciach? A może masz jakieś zdjęcie w całości , żebym dokładniej pooglądała kolorki? Azalie pięknie ci się przebarwiają. Moje wielkokwiatowe przesadzone zgodnie z twoimi sugestiami i wygląda na to , że mają sie dobrze.Ale namęczyć to sie namęczyłam przy wykopywaniu :jeez:
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 03 Lis 2014 08:12 #310090

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
U mnie takich cudownie kolorowych widoczków już nie ma .Wszystkie kolorowe liście leżą na ziemi.Jeszcze nie pociemniały ,więc mam piękny ,kolorowy dywan .Gratuluję Ci decyzji w sprawie pójścia na studia . Świetna sprawa :bravo:
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 03 Lis 2014 09:03 #310102

  • jagoda5214
  • jagoda5214's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2725
  • Otrzymane dziękuję: 504
Azalie japońskie jednak nie przebarwiają się tak ładnie jak borówki amerykańskie .Takich jesiennych kolorów nie mam ,chociaż mój klonik ma tez teraz cudne listki .Pogoda nam dopisuje i mam nadzieję ,ze będzie powolne przejście w zimowe klimaty
Gorąco wszystkich pozdrawiam
Jadzia
Moja oaza wśród Familoków
moja-oaza-wsrod-familokow-cz-2
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 03 Lis 2014 19:28 #310249

  • peonia
  • peonia's Avatar
dala wrote:
Kasiu, chciałabym już skończyć sezon, bo jestem zwyczajnie zmęczona, a poza tym mam tyle planów na jesień i zimę!
Otóż, wzorem wielu koleżanek z Forum, też zapisałam się ...na studia :idea1: Jednak absolutnie nie związane z ogrodnictwem :teach:
Jutro pierwszy wykład z psychologii i już się cieszę :)
Oprócz tego będę miała więcej czasu na moją Fundację :)

:kiss3: :bravo: Gratuluje decyzji, to wspaniały wybór.Przyda sie w życiu, szczególnie sposoby na obrone przed stresem. No i świetny trójkąt bysmy tworzyły - Ty psycholog, ja pedagog i moja siostra prawnik, od kilku lat pomagamy bezpłatnie maltretowanym,złamanym psychicznie i fizycznie kobietom uwolnic sie od oprawcówi stanąć na 'nogi' w zyciu codziennym. Bardzo potrzebują te kobiety terapii.
Siostra je rozwodzi, walczy o dobro dzieci, podziały majątków i alimenty, i jeszcze inne, ja zajmuje się ich podnoszeniem wiedzy pedagogicznej i wykształcenia. :)
Ogród masz piękny, te barwy i kwiaty... :thanks:
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 03 Lis 2014 20:23 #310271

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
O rany, rzeczywiście ogród jak we wrześniu :jeez:
A ja się cieszę, że jeszcze śnieg nie pada :rotfl1: :happy3:

Dalu, pisałaś o spodziewanym wykładzie z psychologii, ale cały kierunek to co, właśnie psychologia? :think: :think: :think:

Opowiadaj wrażenia :-)
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 03 Lis 2014 21:09 #310300

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
Dalu, wyczytałam u Edytki, że i u Ciebie nastąpiły zmiany na rabatkach, ale jak na razie to zobaczyłam tylko nową trawiastą. Co gdzie poprzesadzałaś?
Z przyjemnością przeszłam się po Twoim ogrodzie. Wiesz, jak lubię Twoje drzewa. Wiem, że o tej porze roku sprawiają troche kłopotu, ale latem dają przyjemny cień. W tym roku szczególnie przydałby mi się taki.
Jednak miło czytać w innych wątkach, żę M. broni trawnika jak niepodległości :)
Jakoś raźniej
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.711 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum