TEMAT: Martowy ogród

Martowy ogród 23 Cze 2014 20:29 #276248

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2684
Marta, bo ja lubię małe kwiatki! :) I nawet je widzę :P A łubiny lubię cały czas, tylko jakoś nie na tyle, żeby się bawić w wysiewanie i czekać, czy wyjdzie coś ciekawego, ale taki gotowy ;) byłby w sam raz :) Ja uwielbiam takie kwiatostany, oczywiście ideałem jest tu trytoma, ale łubin też ujdzie ;)
A róże... No one jeszcze nie urosły! :lol: A serio, to tak właśnie wyglądają niekochane róże! :lol: One jeszcze nigdy nic nie jadły, żadnego nawozu, tylko ten obornik, co im dałam do dołków, to i tak uważam całkiem nieźle się sprawują :)
No ale mój Leonardo to chyba przyzwoicie całkiem wygląda? Czy nie? :happy4:

DSC_0225.JPG


Anetka, lwie paszcze takie burgundowe... Ale się wzbiłam na wyżyny określeń kolorystycznych! :rotfl1: Ale najdziwniejsze jest to, że one bylinowe, co z dumą podkreślam :)
Beata, widziałam i tak właśnie zrobiłam, dziękuję! :)
Beato-mrówko, ja już się tak o niego zatroszczyłam, że... no pewnie można bardziej ;) , ale jak na mnie to wiele dla niego zrobiłam. Wkopałam w ziemię folię, żeby mu korzenie tui nie wchodziły w paradę, taki wysiłek! Uważam, że to on się powinien bardziej odwdzięczać! :)
Aga, podtrzymuję, że Chopin brzydki! Nie podoba mi się i nigdy mi się nie podobał, co zrobić, taka karma... ;) Czy Wellbeing pachnie, nie wiem, za nisko trzeba się schylać ;) Miałam sprawdzić, ale zapomniałam...
Dorcia, szałwię jedną mam, zrobiłam tu wyjątek, bo szałwii nie lubię, a latrii w życiu! ;) Ja gotowam pójść na pewne ustępstwa wobec roślin, których nie lubię, pod warunkiem, że występują w wersji białej :lol: Ale liatria do nich nie należy! :) Kurkobranie jest takie fajne, czemu ja tak daleko mam do tych kurek! :(
Ewa, to Chopin też była kobietą? :rotfl1: Ja brak urody Chopina zauważyłam od razu ;) i nigdy go nie posadziłam... Odętkę? Czy Ty mi dobrze życzysz? :lol: Dzień Dobrych Rad był w piętek trzynastego czerwca! :lol:
Kasiu, coś jest w tym Twoim porównaniu... Bo biała rabata zmusza do poszukiwań ;) A jeszcze jak trzeba niektórych potencjalnych kandydatów wyeliminować, bo się nie lubi, to robi się jeszcze ciekawiej! :lol:
U Ciebie jeszcze trudniej, bo trzeba dokonać eksmisji, czerwonych róż, to moim zdaniem, nie ma co żałować...
U Ciebie szkoda cokolwiek psuć, bo tak pięknie, ale ja to rozumiem, bo w ogrodzie trzeba coś zmieniać, przesadzać, tworzyć, bo inaczej nuuuda... Odwagi! :) Trzymam kciuki! A poczytaj zaraz o róży i pomóż! :)
Ewa, ja nic bym nie miała przeciwko takim wędrówkom, bo mi się maki lekarskie bardzo podobają, mam nadzieję, że policja wraz z nimi nie zawita! :rotfl1: O spigelii napisałam tu forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/6...spigelia-marilandica
A kupiłam ją w tamtym roku u Pana Szewczyka w Łodzi. Bardzo mi się podoba!
Aniu, piękny i jak ładnie się nazywa ;) A trytoma Flamenco wypuszcza i wypuszcza wciąż nowe kwiatostany!

Zacznijmy od wielkiego różanego rozczarowania... Przecudna róża Bobbie James, potwór, jak sobie pooglądałam ją na zdjęciach, to nawet się trochę przeraziłam... Co prawda, kwitnie tylko raz, ale za to jak! A zadanie miała proste - opleść ścianę iglaków oddzielającą białą rabatę... A tymczasem... Owszem, wypuszcza wielgaśne pędy, które niestety, wymarzają, a całe kwitnienie odbywa się na tych resztkach zeszłorocznych, które były pod kopczykiem... :( Dlaczego nie kwitnie na tych nowych? O taka jest piękna, trochę za późno to kwitnienie odkryłam, bo mocno przyziemne...

DSC_0215.JPG


Oznacza to, że wciąż poszukuję niezawodnej i wielkiej białej róży...

No to mniej rozczarowujące kwitnienia...

Corydalis flexuosa 'Blue Panda'

DSC_1738_2014-06-23.JPG


Tricyrtis latifolia

DSC_0146_2014-06-23.JPG


Dracocephalum argunense

DSC_0180_2014-06-23.JPG


Prawdopodobnie martagon jakiś...

DSC_0181.JPG


Maluszki...

Scutellaria scordfolia

DSC_0142_2014-06-23.JPG


Scutellaria orientalis

DSC_0178.JPG


Przecudna hortensja, którą przywiozłam z Sulejowa, 'Diamantino', rewelacja!

DSC_0122.JPG


Trytoma 'Pineapple Popsicle'

DSC_0162.JPG


Trytoma 'Orange Vanilla Popsicle'

DSC_0179_2014-06-23.JPG


I widoczki...

DSC_0227.JPG


DSC_0256_2014-06-23.JPG


DSC_0229.JPG


I róża, która rośnie :)

DSC_0266_2014-06-23.JPG
Ostatnio zmieniany: 23 Cze 2014 20:35 przez artam.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania, Orszulkaa, aptenia, chester633, anabuko1


Zielone okna z estimeble.pl

Martowy ogród 23 Cze 2014 21:03 #276286

  • dodad
  • dodad's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa klimatyczna 6a
  • Posty: 4100
  • Otrzymane dziękuję: 2557
Białej róży pnącej Ci nie poradzę, bo sama miałam ochotę na taką i Hella to miała być... i co? gucio :( do wykopania.Kwiat w porywach wytrzymuje jeden dzień, nie chcę takiej.
Co Ty chcesz od zylistków, ładne są :P No dobra, nie wszystkim się muszą podobać :lol: .
A jarzmianki białe na białą mogą być?
Co ze szkółkingiem? M. tez pyta ;)
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam :)
ogrodowo 2016'***
U Doroty 2015'***2014***
Temat został zablokowany.

Martowy ogród 23 Cze 2014 21:23 #276301

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Pytanie podstawowe, padało u Ciebie???

Leonardo wygląda całkiem całkiem ;) , gdyby nie te monstrualne łodygi, które zanim wyrastają :rotfl1: , przecież one go pochłoną lada chwila :supr:
Temat został zablokowany.

Martowy ogród 23 Cze 2014 22:37 #276361

  • lawenda
  • lawenda's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 222
  • Otrzymane dziękuję: 20
to mówisz, że Bobbie James nie wejdzie mi na drzewo? a tak go chciałam kupić, ale kupiłam to co było, a była Lykkefund - ta pewnie na drzewo wejdzie, mam starą gruszę do uduszenia :lol: Marta, z zaproszenia skorzystam oczywiście, jakoś się umówimy :happy4: czas działa na moją korzyść, kupuj, sadź :garden1: będzie więcej do podziwiania :funnyface: Fajna ta trytoma, bardzo fajna, ale u mnie wymarzły nawet te zwykłe
Temat został zablokowany.

Martowy ogród 24 Cze 2014 06:19 #276434

  • ewamaj66
  • ewamaj66's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1864
  • Otrzymane dziękuję: 572
Duża rośnie Lykkefund, ale ma wpisaną 6 strefę, więc może być problematyczna. Kupując ją jakiś czas temu nie sprawdzałam tego (bo nie wiedziałam, że to ważne :rotfl1: ), ale na razie rośnie ładnie. Tylko przez ostatnie dwa lata nie było normalnej zimy i pewnie dlatego doczekałam się większego egzemplarza. Lepszą strefę ma Semiplena-ale tu wracam do wyjaśnień, że prawdziwej zimy ostatnio nie było.
Christine Helene występuje z 2 strefą, ale zaczyna na żółto i nie należy do olbrzymek (2-3 m), za to powtarza kwitnienie. Trier też jest krótka, a u mnie dopiero drugi rok, a zimy... itd.Wspomnę raz jeszcze (u siebie wspomniałam ;))o Baltimore Belle, którą zamierzam posadzić w tym roku, z opisu wygląda zachęcająco (4 strefa, 4 m).
Long John Silver powinna dać sobie radę-2 strefa i 5-6 m wysokości-tylko u mnie na razie nieduża. Za to u Robaczka szaleje :)
Hella oszukana, przemarza co roku, mimo 5 strefy w opisie. Róże z 5 nie przemarzają u mnie w łagodne zimy aż do kopca :angry: Ale kwiaty ma ładne, więc zostaje.
Pnąca Iceberg w opisie z 4 strefą, dorasta do 4,5 m, powtarza kwitnienie. Wymarzła mi raz, ale posadziłam ponownie, bo kwiaty śliczne :) Ostatnią zimę (prawie bez mrozu, bywało najwyżej -25) przez głupie niedopatrzenie spędziła bez kopca :oops: W ogóle nie zwróciła na to uwagi i zaczyna właśnie kwitnąć.
White New Dawn nie jest tak śliczna jak różowa, u mnie słabo rośnie. Właśnie ma 5 strefę i nie przemarza do kopca, ale mimo wpisanych 3-4 m u mnie nie osiągnęła takich rozmiarów.
Jesienią posadziłam Blanche de Belgique, nie należy do pnących, ale w opisie podają 3 strefę (i rekomendację Szwedów ;)), a wysokość do 2 m, może wystarczy wielki krzaczor? Jest na pewno śnieżnobiała :)
Seagull mam od wiosny, zaryzykowałam jeszcze raz z 5 strefą, ale zachęciła mnie do kupna deklarowana możliwość osiągnięcia 5-6 m. A może prawdziwej zimy już nie będzie? :rotfl1:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): artam, Ingrid

Martowy ogród 24 Cze 2014 14:09 #276521

  • Orszulkaa
  • Orszulkaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3063
  • Otrzymane dziękuję: 3455
ewamaj66 wrote:
Jesienią posadziłam Blanche de Belgique, nie należy do pnących, ale w opisie podają 3 strefę (i rekomendację Szwedów ;)), a wysokość do 2 m, może wystarczy wielki krzaczor? Jest na pewno śnieżnobiała

Ewa, a ona Ci kwitła?
Ja raz wudziałam na własne oczy Blanche de Belgique i była raczej w kolorach kremowo-cielistych.
Nie wiem, może to była pomyłka, ale to było w Rozarium w Utersen.
Mogę osobiście z białych niemarznących odmian polecić Mme Legras de St. Germaine. Testowana przez parę lat. Nieokrywana, niekopczykowana, zimuje w pionie, zielona na całej długości pędów i kwitnie bardzo obficie.
Temat został zablokowany.

Martowy ogród 24 Cze 2014 15:13 #276537

  • Julka
  • Julka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 500
  • Otrzymane dziękuję: 57
Marta posadz sobie Paula Farges-a, zarosnie Ci wszystko na bialo, nawet sie nie obejrzysz :happy3:
Ja w zeszlym roku posadzilam na panelach ogrodzeniowych, bo mi ciagle sasiada maliny na pol miejsca parkingowego wylazily i bez przerwy musialam sie z nimi bic a teraz sasiad bije sie z moim Paulem :happy4:
Temat został zablokowany.

Martowy ogród 24 Cze 2014 19:35 #276611

  • gorzata
  • gorzata's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Jeszcze w zielone gramy...
  • Posty: 8603
  • Otrzymane dziękuję: 1935
Marta-gon ;) wiadomo... rudy... ale ten niebieski akrobata na przedostatniej fotce mnie rozbroił! Wyraźnie odczuwa awersję do tujki, z którą chcesz go wyswatać... ale tak uroczo wygląda, wybijając się na niepodległość :P
Pozdrawiam - Gosia
Temat został zablokowany.

Martowy ogród 24 Cze 2014 19:37 #276613

  • ewamaj66
  • ewamaj66's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1864
  • Otrzymane dziękuję: 572
Najpierw Ula-Blanche właśnie kwitnie :) Obejrzałam raz jeszcze zdjęcia na helpie-jedno pokazuje taką, jak opisałaś, pozostałe to śnieżnobiałe kwiaty, takie jak moje :)
Potem Marta-pomyślałam podobnie jak Jule, ale u mnie dobrze spisuje się powojnik Albina Plena, choć na pewno mniejszy rośnie niż Paul Farges. Za to kwitnie w kwietniu, a w sierpniu nieco słabiej powtarza :)
A w ogóle duże mogą być róże Mme Plantier (do 3,5 m), Mme Hardy (do 2 m), no i zapomniałam o Nevadzie-3 strefa i niekiedy 4 m wzrostu :)
Temat został zablokowany.

Martowy ogród 26 Cze 2014 08:26 #277201

  • aptenia
  • aptenia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 184
  • Otrzymane dziękuję: 44
Sliczne scutellarie! Czy one trudne w uprawie?
Pozdrawiam gorąco bożena
Temat został zablokowany.

Martowy ogród 27 Cze 2014 07:55 #277564

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2386
Piękne widoczki z różami w roli głównej :hearts:
Temat został zablokowany.

Martowy ogród 27 Cze 2014 13:20 #277668

  • elsi
  • elsi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1277
  • Otrzymane dziękuję: 611
Marta, mam dwie piękne białe róże, kwitnące u mnie, a przecież wiesz, że u mnie zimno podpełza od rzeczki.
Pierwsza to Mme Plantier,
sadzona w 2009 r. jesienią, nie przemarzają jej pędy, zbudowała już ładny krzaczek, ale nie mogę znaleźć fotki całej rośliny.

Druga to piżmowa Waterloo od p. Spasówki, dwuletnia, tnę do kopca, ale co to szkodzi, jeśli potem kwitnie na całej długości nowych pędów:
zobacz tu i tu.

Mam jeszcze niezawodną Albę Maximę, ale ona ma przebłyski różu w kolorze, więc nie wiem, czy się nadaje na biała rabatę ... :happy:
Pozdrawiam.
Elżbieta

W moim ogrodzie
Temat został zablokowany.

Martowy ogród 27 Cze 2014 20:36 #277752

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2684
Dorotka, tam jest jeszcze Jacqueline du Pre, ale po niej wiele się nie spodziewam, a mi potrzebny jest potwór!
Nad Hellą też się kiedyś zastanawiałam, no to już nie muszę ;) Żylistki są ładne, ale tylko w momencie kwitnienia, a to za mało! :)
Jarzmianki są...

DSC_0221.JPG


W sprawie szkółkingu już wszystko jasne? :)
Marta, po wczorajszym dniu już śmiało mogę powiedzieć, że tak :) Oj, solidnie popadało, ale pewnie wiesz :)
Monstrualne łodygi to dzielżany, tam jeszcze spora odległość, gorzej, że ta grupka róż, same ładne, Leonardo, Eifelzauber i Rosenfee niespodziewanie ;) znalazły się w cieniu i sama nie wiem, co z tym zrobić...
Ula, wejdzie śmiało, tylko nie zakwitnie! Ja jeszcze swojemu dam szansę chyba, czemu on nie chce na tych młodych przyrostach kwitnąć... A gdyby jeszcze powtarzał, byłby ideałem!
Kupuję i sadzę, dla Ciebie specjalnie! ;) No to się umówmy jakoś! :)
Trytomy Ci wymarzły, ale nie podczas tej zimy? U mnie trzy czy cztery? lata temu wymarzły wszystkie, ale na to jest sposób, sadzi się głębiej niż by na to wskazywała podstawa liści i nie wymarzają :)
Ewa, bardzo Ci dziękuję za tak obszerne rozpracowanie ;) tematu białych róż. Ja szukam czegoś podobnego do Bobbie Jamesa, bo mi się strasznie sam kwiat i obfitość kwitnienia podoba, idealna biel, żółte pręciki całkiem do zniesienia :) Wygooglałam wszystko i najbardziej podoba mi się ta Seagull podoba, strefa 5 to przecież dobrze... A gdzie ją można kupić? Ten Long John Silver też mógłby być, ale nagle mi żółtych pręcików zaczyna brakować! ;) Z tego też powodu ta Blanche nie jest idealna! :)
Ula, również bardzo dziękuję, ale to chyba nie jest pnąca? Mi pnąca potrzebna i z żółtymi pręcikami! :) A innych róż już na białej nie planuję, mimo że to, co piszesz brzmi zachęcająco... :)
Julka, nie chcę go! :lol: Ja nie zamierzam moich tui zadusić na śmierć ;) , tylko je przyozdobić nieco białym kwieciem :) A poza tym róża mi się tam wymarzyła i koniec! Hm...Maliny dobra rzecz... ;)
Gosiulu, na tym zdjęciu dobrze nie widać, pod jakim kątem on rośnie! Naprawdę zachowuje się tak, jakby wolał się złamać niż złamać się ;) i przytulić do tui... Ja swoje, on swoje, uparciuch! ;)
Ewa, ja się uparłam na różę... Powojnik też tam jakiś jest, ale róża ma tam dominować i tu Nevada mi się jako kandydatka bardzo podoba (żółte pręciki ;) ), chociaż te dwie madamy ;) też niczego sobie... Za krótki mi się ten szpaler tujek robi! :rotfl1:
Bożenko, tarczyce są bezproblemowe, niewiele im do szczęścia trzeba, odrobinę słońca i tyle... Polecam!
Siberko, no nie najgorsze... Ja tam do swoich róż pretensji mieć nie mogę! Nic niemal przy nich nie robię, nie poświęcam należytej uwagi, pracy, to one wdzięczne i za tę odrobinę... ;)
Elu,dzięki! Mme Plantier ładna, ale ta Waterloo jeszcze ładniejsza! Ja już sama nie wiem, bo ja tam tyle róż nie chcę, ale jakbym tak tę Waterloo spotkała, to pewnie bym się nie oparła... Może nie spotkam ;) Przebłyski w kolorze różu się nie nadają ;) , ustępstwo na rzecz żółtych elementów wystarczy! ;)

Tak po kolei w skrócie, w środę pracowity dzień na działce, truskawki cioci dojrzewają, ale mamy dobre truskawki! Muszę przyznać, że lepsze od Sengi ;)
Ale ileż można plewić! To zaczęłam coś wymyślać... No i mnie natchnęło! Już wiem, dlaczego nie lubię mojej przeddomkowej rabaty! Za sprawą bordowych żurawek jej nie lubię! Tak to wygląda...

DSC_0307_2014-06-27.JPG


DSC_0308.JPG


I wszystkie żurawki wylecą i ta rabata będzie żółto-zielono-niebieska, żółta bardziej za sprawą liści, igieł ( o zdrową żółć chodzi! :rotfl1:) niż kwiatów, choć nie wykluczam i kwiatów!
Ten fragment wskazał mi drogę...

DSC_0306.JPG


Jeszcze nie bardzo wiem, co tam posadzę, ale grunt to koncepcja! :)
I tak mnie od razu uskrzydliło i jutro od rana działam! :)

Trochę kwitnień...

'Hansestadt Rostock'

DSC_0290_2014-06-27.JPG


Kniphofia 'Flamenco'

DSC_0292_2014-06-27.JPG


Kniphofia 'Sunnigdlale Yellow'

DSC_0286_2014-06-27.JPG


'Marmalade'

DSC_0268_2014-06-27.JPG


'Pirouette'

DSC_0281_2014-06-27.JPG


Echinacea pallida

DSC_0298.JPG


Jarzmianki w innym miejscu...

DSC_0233_2014-06-27.JPG


Zaczynają się liliowce...

DSC_0241.JPG


Zielone z żółtym jest ładne :)

DSC_0284_2014-06-27.JPG


Widoczki...

DSC_0234.JPG


DSC_0289.JPG


A wczoraj stwierdziłyśmy z vitą, że już dalej tak nie można ;) i trzeba koniecznie całe zło tego świata ;) jakimś szkółkingiem odreagować i pojechałyśmy, nic, że wieje, nic, że pada... :rotfl1:
Zapewniam, że jest jeszcze u nas co kupować! Pokażę jutro! :)
Ostatnio zmieniany: 27 Cze 2014 20:52 przez artam.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania, Orszulkaa, chester633

Martowy ogród 27 Cze 2014 21:30 #277789

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Znowu kompulsywne zakupy :rotfl1: , ale Ty masz dobrze z tą Vitą, że Cię tak dobrze rozumie i nawet w taką paskudną pogodę jedzie z Tobą na szkółking :happy3:
Jestem tylko zdziwiona, że coś było tym razem :dazed: , to do Ciebie niepodobne :rotfl1:
Temat został zablokowany.

Martowy ogród 27 Cze 2014 21:36 #277792

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Marta i róże.......... :whistle: ,szkółking......jakżeby inaczej, to nie dziwi.....,czekam na pokaz nowości, mnie juz nic nie rusza :woohoo: ale piekne widoczki jak najbardziej wskazane....
Temat został zablokowany.

Martowy ogród 27 Cze 2014 21:38 #277795

  • AGNESS
  • AGNESS's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2186
  • Otrzymane dziękuję: 431
Martuś nie masz problemów z muchówką w liliowcach? U mnie przypałętało się to paskudztwo i musiałam mnóstwo porażonych pąków usunąć :mad2:
Na jeżówki napatrzeć się nie mogę, bardzo je lubię. Moja śliczna żółciutka niestety po zimie nie pokazała się :cry3:
Jarzmianki zaczęły mi się bardzo podobać.... niestety i już szukam, czy gdzieś da się je wcisnąć :rotfl1:
Temat został zablokowany.

Martowy ogród 27 Cze 2014 21:39 #277796

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Nie to ładne co ładne, tylko to co się podoba :devil1: Zachwycająca 'Hansestadt Rostock' ale ja nie będę nic kupowć... na pewno :wink4:
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Temat został zablokowany.

Martowy ogród 27 Cze 2014 22:21 #277815

  • peonia
  • peonia's Avatar
jakimś szkółkingiem ... Zazdroszcze ,ze macie gdzie odreagować, tam u Was bogactwo roślin. Mnie pociesza kupno dwu róż na All... ;) zimno i nic nie rosnie , no iglaki sie nie dają. B)
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.663 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum