TEMAT: Martowy ogród

Martowy ogród 05 Kwi 2015 20:27 #355545

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2684
Elu, otóż tą pracowitą mróweczką byłam ja :lol: Jak tam jesienią grzebałam, to wszystko, co wykopałam, posadziłam w jedno miejsce, no i taka kompozycja powstała :) A żółć sadziłam wiosną, to jeszcze nie miała możliwości się rozsiać, ale teraz już bardzo proszę :) A widziałyście liczne stanowiska żółci przy Złotej Rybce ostatnio, jak byłyście? :)
Czym anemonella różni się od zdrojówki? Tak botanicznie do sprawy podchodząc, to jest delikatniejsza, bardziej wiotka, liście mają bardzo podobne, obie rutewkowate z nazwy :( Ale jest jeszcze inna poważna różnica :) Zdrojówka się do kolekcjonowania nie nadaje ;) , za to anemonelki bardzo! :rotfl1: O tu taka mi na balkonie zakwitła nowa śliczna :)

Anemonella thalictroides 'Double Green'

DSC_0635.jpg


Małgoś, na pewno czymś prócz nazwy się różnią ;) Oj, wymyślasz z tym "za wąsko", jakby na swiecie nie było roślin w typie fastigiata, specjalnie do takich miejsc stworzonych! Może odrobinę wdzięczności dla trudu hybridizerów okazać? :rotfl1:
Edytka, toż gołym okiem widać, że 'Joyce' ma czarne kropki na tym żółtym, a 'Edward' nie! :rotfl1:
Mały kwiatek, mała powierzchnia, to i różnic wielkich być nie może :)
A tu coś dla spostrzegawczych ;) Jeszcze mniejsze kwiatki i jeszcze mniejsze różnice, ale są ludzie, którzy je widzą :)
www.dryad-home.co.uk/gallery/GALANTHUS/G...Cultivars/index.html

Dorcia, to Ty się zwykle 10 dni gniewasz? ;) No to można z Tobą wytrzymać! ;) :lol:
Łan krokusik się ostał, a wyłania się z przetacznika, który to przetacznik musiał się przyczynić do zaniku krokusików, kiedy był sadzony, ja niewinna :happy4: Obiecałam sobie przy krokusach już nie grzebać, więc może tak źle nie będzie ;)
Vituś, nowy ciemiernik ze sklepu, po którym zwykle nie można się niczego dobrego spodziewać (PNOS), ale czasem warto dać szansę... Baptysje na pewno żyją, nie panikować, one późno wychodzą, z tego, co pamiętam... U mnie nie widać jeszcze. Też doszłam do wniosku, że za mało mam tych irysków, trzeba będzie dokupić :)
Piotrek, a mam! Nawet jak znaczniki poginą, to jestem w stanie ustalić tożsamość ;) , bo mam też piękny wielki zeszycik, a tam zeszycik ;) , zeszycisko, w którym jest wszystko! No dobra, 2014 jescze nie do końca naniesiony ;)
Dalu, Ty też? :) Nogi, ręce ogrodnika bywają niebezpieczne dla roślin, ale najbardziej to chyba ta inna część ciała ;) Ja staram się nie sadzić, dopóki wszystko się nie pokaże, ale przy plewieniu też straty powstają... Na szczęście bywają odwracalne :) A co byś dziś powiedziała o dynamicznej pogodzie? ;)
Ewa, czasem ten chwast rosnący na przykład w kępie czegoś mniej złego uczyni niż my, starając się go wyrwać ;)
To nie z lenistwa, tylko z troski!:) No tak mi się wydaje ;)
Oj, Izulu! Zimno, za zimno na działeczkę! Nawet na balkonik strach wychodzić, ale on zawszeć bliżej ;) Toteż balkonik teraz tylko źródłem ogrodniczej radości, bo rośnie tam! A ja tylko targam te pudełka z balkoniku na parapety i odwrotnie, omal sobie zębów onego razu podczas deszczu nie wybiłam, ale roślinki ocaliłam :lol:

Skandaliczna sprawa z tą pogodą! Człowiek ogrodnik się już rozpędził, a tu musiał do zimowych form spędzania wolnego czasu powrócić... Roślinki zdezorientowane... Wszyscy czujemy się oszukani! :rotfl1:
Na działce nie byłam ponad tydzień, nie wiem, co się dzieje, mogę się tylko domyślać ;)
Może kwitną już miłki wiosenne i rutewnik, bo się dobrze zapowiadały ;)

DSC_0582.jpg


DSC_0571-3.jpg


Kokorycze pewnie jeszcze też...

DSC_0577.jpg


Sanguisorba obtusa tak ślicznie wystartowała, ale jeszcze pewnie nie kwitnie ;)

DSC_0585-2.jpg


W tym trudnym czasie człowiek potrzebuje na gwałt jekiegoś pocieszenia, to takie pocieszki sobie sprawiłam, ale niewiele pomogło...

DSC_0590.jpg


A to już bardziej, mam je dzięki czujności vity :hug:

DSC_0605.jpg


No to może jeszcze wieści z balkonu i parapetów? :)
Na balkonie dużo pięknych listków, o takie na przykład :)

DSC_0604.jpg


A dzisiejszy poranek przyniósł pierwsze kwitnienie! :woohoo:

Epimedium zhushanense

DSC_0638.jpg
Ostatnio zmieniany: 05 Kwi 2015 20:34 przez artam.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania, evastyl, chester633, Ewogrod


Zielone okna z estimeble.pl

Martowy ogród 05 Kwi 2015 22:01 #355580

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
To już faktycznie prawdziwa anomalia.
Ty mnie tu nie prowokuj. Jak przyjedziesz kiedyś do mnie to zobaczysz, że tam strasznie wąsko, a same fastigiaty tez w końcu stworzyłyby żywopłot. Zresztą ja chcę się trochę odgrodzic od sąsiadów. Nie żebym ich nie lubiła, ale trochę intymności nie zawadzi
Temat został zablokowany.

Martowy ogród 05 Kwi 2015 22:21 #355587

  • magdala
  • magdala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4524
  • Otrzymane dziękuję: 1071
Gdzie wy wszyscy zdobywacie te ciemierniki ?
Ja chyba po prostu za rzadko buszuję po sklepach ogrodniczych...

Marta :bye:
Widzę ,że maleństwa cenne gramolą się na świat :P
Ja jutro spróbuję pojechać na działkę , te święta są bardzo już męczące ;)
Temat został zablokowany.

Martowy ogród 05 Kwi 2015 22:35 #355590

  • katik
  • katik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 381
  • Otrzymane dziękuję: 84
Gdzie wy wszyscy zdobywacie te ciemierniki ?
dobre pytanie :think:
Pozdrawiam Kasia

Mała działka Katik
Temat został zablokowany.

Martowy ogród 06 Kwi 2015 09:49 #355624

  • vita
  • vita's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 707
  • Otrzymane dziękuję: 242
artam wrote:
No to może jeszcze wieści z balkonu i parapetów? :)
Na balkonie dużo pięknych listków, o takie na przykład :)

DSC_0604.jpg

Zadziwiające rzeczy dzieją się na twoich parapetach i balkonie :supr3: Gratuluję kwitnienia Epimedium i Anemonella, to się roślinki postarały :) Pytanie mam o te piękne listki, czyje?
Na działeczkę powinnaś już zajrzeć, nie patrząc na pogodę. Na pewno coś nowego się zadziało :)
Temat został zablokowany.

Martowy ogród 06 Kwi 2015 10:24 #355640

  • dodad
  • dodad's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa klimatyczna 6a
  • Posty: 4100
  • Otrzymane dziękuję: 2557
Twoje epimedium balkonowe przesliczne. Z resztą reszta tez niczego sobie ;)
Pogrzebałam w okolicach moich epimediów i jest dobrze!!! lada moment sie zacznie.
Ciemierniki proszę pilnować, siewek nie plewić, tez chcę takie piękności :)
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam :)
ogrodowo 2016'***
U Doroty 2015'***2014***
Temat został zablokowany.

Martowy ogród 06 Kwi 2015 15:04 #355689

  • Orszulkaa
  • Orszulkaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3063
  • Otrzymane dziękuję: 3455
Dlaczego moje siewki ciemierników takie nie porosły?
Wszystkie jednakowe! Zakwitły wszystkie na biało :(
Zbierane były w różnych ogrodach w Niemczech. No przecież nie mieli wszędzie samych białych?!
Sliczne te siewki od Vity, Marto :)
Temat został zablokowany.

Martowy ogród 06 Kwi 2015 23:59 #355801

  • vita
  • vita's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 707
  • Otrzymane dziękuję: 242
O, byłabym bardzo szczęśliwa, gdybym takie siewki miała (jakieś mam, ale nic szczególnego), te które pokazała Marta, tylko kupiłam dla niej w LM. Marta, a pamiętasz dzielonego u mnie, pełnego bordowego ciemiernika? Co z nim?
Temat został zablokowany.

Martowy ogród 07 Kwi 2015 21:13 #355979

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2684
Małgoś, na szczęście wracamy do normalności :) Oj, lubię się z Tobą czasem podroczyć :) Ale ten dodatkowy żywopłot z form fastigiata stanowiłby przecież dodatkową osłonę od sąsiadów :P
Magda, ja na przykład zdobyłam te ciemierniki wprost z bagażnika auta vity :lol: Może lepiej już do tych sklepów zaglądać niż chodzić na spacery? ;) Maleństwa nawet bardzo ochoczo gramolą się na świat i nie wszystkie to takie maleństwa :) Ja też dziś wreszcie dotarłam na działkę! :)
Kasiu, już odpowiedziałam :) To jeszcze dodam, że vita kupiła je w LM. A o tych ciemiernikach jeszcze za chwilę...
Vituś, zaraz tam zadziwiające ;) Normalne :) Roślinki zadbane, podlane, do dobrej ziemi posadzone, to rosną z wdzięczności :lol: Ale faktem jest, że mają trochę cieplej niż nadworne ;) rośliny, bo na noc je wnoszę do środka, to i tak troszkę szybciej im idzie :) A liście śliczne należą do któregoś z disporów, wyróżniało się wzrostem i bujnością ;)
Oj, zadziało się, zadziało na działeczce, nawet się nie spodziewałam :)
Dorotka, ja teżdziś pogrzebałam, a nawet nie musiałam wszędzie grzebać, bo już pchają się na świat :) Ostrożnie jednak z tym entuzjazmem, żeby nie zapeszyć... W tamtym roku też się cieszyłam, a potem pod koniec kwietnia chyba przyszły przymrozki... :placze: Ciemierników mogę pilnować, ale u mnie się jakoś nie sieją... Może zaczną, jak zauważą, że jest takie zapotrzebowanie :)
Ula, a może mieli same białe? ;) Pytanie tylko, czy siewki powtarzają cechy? Ja własnych doświadczeń nie mam, ale z tego, co słyszałam, to różnie z tym bywa... Nawet pełne siewki w kolejnym roku mogą mieć kwiat pojedynczy. Bardzo chętnie bym się przekonała :)
A jak vita już sprostowała, to świeże nabytki z serii 'Double Ellen', mi chyba Pink i Picotee się trafiły...
Dziś zdobyłam zaskakujące informację o tej serii...
Vituś, Tobie i sobie życzę cudnych siewek :) Melduję, że ten ciemiernik od Ciebie wymarzł zgodnie z wszystkimi innymi podczas okrytej złą sławą zimy 2012... :(

Dziś rano odbierałam Matadora :) , który przybył do mnie wprost z ogrodu Izy aleb-azi :hug: Matador to dereń, dla jasnośi dodam :) I sobie tak błądziłam, błądziłam po pewnej lubelskiej dzielnicy w poszukiwaniu punktu przerzutowego, aż znalazłam sklep ogrodniczy, o którego istnieniu nie wiedziałam :eek3: I w tymże sklepie były wielkie rozrośnięte ciemierniki z tej serii 'Double Ellen', ale jak mi się wydaje, jedna tylko odmiana... Pan ma je od trzech lat w tych donicach i one ponoć kwitną całe lato, nieustannie powtarzają kwitnienie! :eek3: Nawet widziałam malutkie pączki obok tych już przekwitających kwiatów... Coś takiego!
Udało mi się w końcu odebrać Matadora, Izuś, mistrzowskie pakowanie! :) Jeszcze raz wielkie dzięki!
No i z Matadorem u boku na działeczkę!
A tam pozytywne zaskoczenie, wiosna jednak jest! :woohoo:
Nornice też! Teraz czemuś zryły mi całą białą rabatę, chodziłam i zapadałam im ;) te korytarze :mad2:
No ale skupmy się na tych weselszych aspektach wiosny :)

Helleborus nigercors 'Magic Leaves'

DSC_0647.jpg


Callianthemum anemonoides

DSC_0655.jpg


Pulsatilla pratensis ssp. nigricans

DSC_0661.jpg


Adonis vernalis

DSC_0666.jpg


Adonis amurensis 'Flore Pleno'

DSC_0672.jpg


Ornithogalum balansae

DSC_0675.jpg


Mukdenia rossi 'Karasuba'

DSC_0681.jpg


I inne kwiatki :)

DSC_0652.jpg


DSC_0657.jpg


DSC_0664.jpg


DSC_0669.jpg


DSC_0676.jpg


DSC_0679.jpg


DSC_0687.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania, chester633, xMonia, Anowi, anabuko1, sierika, maria

Martowy ogród 07 Kwi 2015 21:23 #355985

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2386
Do kompletu brakuje tylko Matadora :woohoo: Będzie??? :think: :think: :think:
Temat został zablokowany.

Martowy ogród 07 Kwi 2015 21:24 #355987

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Marta, fajne te kwiatki - bezimienne też ;-) W dodatku Adonis się trafił :woohoo:
Cieszyniankę mam i ja, choć jeszcze malutkie.
Zaskoczyłaś mnie niusem, że Double Ellen powtarza całe lato..coś takiego :think: Byłoby super!
A tego Matadora kiedy pokażesz? :P
Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Ostatnio zmieniany: 07 Kwi 2015 21:24 przez Robaczek.
Temat został zablokowany.

Martowy ogród 07 Kwi 2015 21:53 #356012

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
I zrozumiałam tylko "inne kwiatki" :happy:
No wiem, że lubisz się droczyć :kiss3:
Nic, a nic mi to nie przeszkadza
Jestem zaskoczona, że Ty nie wiedziałaś o istnieniu jakiegoś sklepu ogrodniczego
Matador na coś się przydał :)
Temat został zablokowany.

Martowy ogród 07 Kwi 2015 22:12 #356029

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2386
Matador głównie przyda się na nalewki :whistle:

To już wiem z innego wątku, że Matador kwitnie :woohoo: Ale czy miał u Alebci zapylacz czy ma zapylacz u Ciebie?
Ostatnio zmieniany: 07 Kwi 2015 22:12 przez sd-a.
Temat został zablokowany.

Martowy ogród 07 Kwi 2015 22:30 #356043

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Jak zwykle rozpoznaję tylko "inne kwiatki" :happy3:
Gdzie ten sklep mów zaraz :happy-old:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania

Martowy ogród 07 Kwi 2015 22:44 #356054

  • marzenaF
  • marzenaF's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1306
  • Otrzymane dziękuję: 309
Martuniu, jesteś najdzielniejsza! Pojechałaś i znalazłaś tą wiosnę :happy4:
Bardzo interesującą wiosnę, masz tam tego towaru dla nornic nawsadzane, to co się dziwić, że atakują :dry: Ale jak jest tak dużo, to coś zawsze zostawią, albo chociaż powinny.. Ja bym negocjowała, mediacji Wam trzeba :teach: :silly: Już przestaję bo mnie głupawka trzęsie... ;)
Spełnione marzenia Marzenki part 2 ]
kto nie ryzykuje,ten .... nie wącha :-D
Temat został zablokowany.

Martowy ogród 08 Kwi 2015 18:34 #356257

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
To ja dla odmiany zachwycę się...coby nie wyłamać języka...tym cudem na drugim od góry.......śliczne toto.... :bravo:
Temat został zablokowany.

Martowy ogród 08 Kwi 2015 20:14 #356299

  • Grzesiu
  • Grzesiu's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Życie jest piękne
  • Posty: 715
  • Otrzymane dziękuję: 213
I moje ulubione szafirki :dance: fajne...takie jednoliścienne
Temat został zablokowany.

Martowy ogród 08 Kwi 2015 22:22 #356362

  • elsi
  • elsi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1277
  • Otrzymane dziękuję: 611
Jak na rzadkie wiosenne bywanie na działce to sporo masz tych wcześnie kwitnących rarytasków.
Większość to malutkie rośliny i rzeczywiście strach cokolwiek w ziemi grzebać, żeby ich nie uszkodzić.
Marta, ciachnęłam gałązkę styrakowca, jeden "sztober" siedzi pod mateczną, dwa wypaciałam w ukorzeniaczu
(nie pytaj, czy do zdrewniałych czy zielnych, bo byłam bez okularów) i trafiły do donicy w ziemię z piaskiem.
Postaram się pamiętać o podlewaniu, ale jakieś modlitwy pewnie by nie zaszkodziły. ;)
Pozdrawiam.
Elżbieta

W moim ogrodzie
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.470 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum