TEMAT: Ogród Aguniady cz. 2

Ogród Aguniady cz. 2 13 Wrz 2014 23:23 #298731

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
Moniko, dziękuję za obszerny wpis :kiss3: Lubię bardzo, jak się tak rozkręcisz i trochę zazdroszczę - ja nie posiadam takich zdolności i jestem raczej małomówna.
Wrażenia z dwóch ogrodów mam podobne, jednak przebywając już któryś wrzesień w ogrodzie w Komorowie mam nieodparte wrażenie, że przenoszę się do jakiegoś innego wymiaru. Oczywiście, że te bardzo sformalizowane akcenty: kolumny, lwy, rzeźby, fontanny nieco oniesmielają. Jednak sam ogród - w większości ocieniony - jest dość przytulny, skłaniający do zagłębienia się w wygodnym fotelu, kosztowania otoczenia. Tam jest naprawdę pięknie. Na pewno harmonijnie, spokojnie, cicho.
To ogród przydomowy, który tylko przez dwa dni w roku wzbogacony jest o elementy przeznaczone do wyprzedaży, tzw. nadgryzione zębem czasu.
Kupiłam, zjadłam przepyszne ciasto, napiłam się kawy, porozmawiałam z właścicielami, zrobiłam zdjęcia. Pełen relaks, bez żadnego zadęcia. Naprawdę.
Ogród w Złotokłosie to kompletnie inna bajka. Właściciel jest niesamowicie sympatycznym człowiekiem, z ogromną wiedzą ogrodniczą, nie tylko na temat traw.
Uwielbiam tam przyjeżdżać. Ogród położony wokół domu jest jak dla mnie idealnie skomponowany, ale ja pasjami kocham takie właśnie niewymuszone założenia, gdzie grupowe nasadzenia wiodą prym, gdzie mniej znaczy więcej (w sensie ilości gatunków i odmian), a kolor jest bardzo przyjemnym dopełnieniem.
Mój ogród? No cóż, nie mnie go oceniać zwłaszcza, że ciągle coś zmieniam. Myślę, jednak, że to mój najukochańszy zakątek na świecie i o ile mogłabym zamienić dom na inny, to jest to niemożliwe, właśnie ze względu na ogród.
Jeśli chodzi o moje widzenie koloru niebieskiego, to zerknij proszę na poniższe zdjęcie - tak będzie, tyle, że po mojemu :)
Mocno raz jeszcze zaciskam kciuki za powodzenie Waszych planów!
Nasi panowie mają do nas zaufanie w wyborach - to dobrze, są spokojniejsi, a my szczęśliwe :)
Edytko, dziękuję, Twoje słowa są dla mnie wyróżnieniem.
Na tej rabacie rośnie tylko sześć krzewów hortensji: Vanille Fraise, Tardiva, Phantom, Silver Dollar, Pinky Winky, Pink Diamond.
Uwielbiam to miejsce, a one tak się rozrosły, że efekt przewyższa znacznie moje oczekiwania.
Dorotka, trawy przecudne, prawda? Tam, w Złotokłosie, te największe kępy rozplenicy to Moundry.
Mnie zachwyciły totalnie.
A co do niebieskiego, to poniżej umieszczam zdjęcie, które zapowiada to, co się będzie działo u mnie, na froncie :)
Martusia, dziękuję bardzo!
Tak, przy palenisku rosną Giraffe. Są nieco inne od Zebrinusa, o grubszych pędach, wyraźniejszych przebarwieniach, i znacznie wyższe - u mnie spokojnie 2,2m.
Powodzenia w trawiastych zakupach!


Źródło: Europaconcorsi
Photo by Dario Fusaro © Giardino Segreto. Published on November 12, 2012.
Ostatnio zmieniany: 13 Wrz 2014 23:24 przez Aguniada.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Ogród Aguniady cz. 2 13 Wrz 2014 23:23 #298732

  • magdala
  • magdala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4524
  • Otrzymane dziękuję: 1071
Agnieszko :bye:
Zrobiłaś świetne zdjęcia wszystkim trzem ogrodom.
Piękne zestawienia.

W pierwszym ogrodzie wiele urokliwych zakątków , mnóstwo pomysłów na wodę w ogrodzie.

A Twój ogród bardzo naturalnie wkomponowany w otoczenie :) Piękny jak zawsze.
Wybacz ,że akurat na to zwróciłam uwagę ;) , ale zobaczyłam żółknący różanecznik -właśnie o czymś takim
pisałam u siebie. Myślisz ,ze to naturalne zjawisko ?
Temat został zablokowany.

Ogród Aguniady cz. 2 13 Wrz 2014 23:26 #298733

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
Magdo, właśnie o tych objawach na różaneczniku pisałam u Ciebie.
Dziwne zjawisko, jest naprawdę żółty w dużej części.
Planuję go jutro opryskać, ale czy to coś da...
Dziękuję za miłe słowa pod adresem wszystkich ogrodów. Mój przy tych dwóch to taki pełzający szczeniaczek, ale co tam, też kiedyś dojrzeje!
Temat został zablokowany.

Ogród Aguniady cz. 2 13 Wrz 2014 23:33 #298735

  • magdala
  • magdala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4524
  • Otrzymane dziękuję: 1071
O rety !
Teraz zobaczyłam to niebieskie zdjęcie ... świetne.

Zalety perowskii już zdążyłam poznać .
U mnie zestawiona z trawą preriową - schizachyrium scoparium . Ale to co jest na zdjęciu ,pokazanym przez Ciebie
to już mistrzostwo.
Temat został zablokowany.

Ogród Aguniady cz. 2 13 Wrz 2014 23:37 #298736

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
Magdo, ja się dotychczas broniłam przed wszelkim niebieskim w moim ogrodzie. Nie wiem dlaczego.
Fakt jest taki, że wszystko zależy od poczucia klimatu danego zestawienia roślin.
Myślę, że tu konkretnie siła leży właśnie w zestawieniu zarówno perovskii jak i werbeny z trawami właśnie.
Jakiś taki klimat się tu wytwarza, że nawet opisać nie potrafię, jak mocno mnie ujmuje.
Cieszę się, że Ci się podoba!
Napiszesz mi coś o perovskii? Dziś usłyszałam, że podobno charakterystycznie pachnie :)
Temat został zablokowany.

Ogród Aguniady cz. 2 14 Wrz 2014 06:31 #298741

  • Keetee
  • Keetee's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1021
  • Otrzymane dziękuję: 128
Aguś....jak tam sie trzymasz po meczyku,,,, :happy4: miałam ochote poddusic te nasze chłopaki wczoraj ,ale emocje...osz kurczaki :jeez: Ale jesteąmy :happy4:
A wiesz...jak mówiłaś o niebieskościach ...to od razu pomyślała o Perovskii... :hearts:
Ja ją kocham odkąd ją kiedyś ujrzałam w tv....a werbena to już zakotwiczyła mi sie w głowie....po prostu must have w ogrodzie :hearts:
Cudowna ta kompozycja z ostnicami...cudowna ,a ta srebrna roślina to co za jedna :search: piekna :wink4:
Rozplenice ...to ja łykam niemalże wszystkie... :yummi: Są przecudne :hearts: Moudry też mam :yummi: teraz te maluchy chciałam zdobyc ...chyba Bunny :search:

Miego w niedziele...pomykam po kawke :coffe:
Ostatnio zmieniany: 14 Wrz 2014 06:36 przez Keetee.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Aguniada

Ogród Aguniady cz. 2 14 Wrz 2014 07:19 #298742

  • Edyta
  • Edyta's Avatar
Agnieszko, dziękuję za odpowiedź :kiss3: . Właśnie wczoraj szukałam towarzystwa dla Limelight i Phantoma, bo pomyślałam sobie, żeby zrobić przy furtce zakątek hortensjowo - różany. Twoje zdjęcie zainspirowało mnie i dostaną jeszcze Vanillę :lol: .
Temat został zablokowany.

Ogród Aguniady cz. 2 14 Wrz 2014 07:33 #298746

  • aguskac
  • aguskac's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2757
  • Otrzymane dziękuję: 1455
Dzięki za wspaniałe relacje z ogrodów, ten 1 jak dla mnie... no właśnie - jak nie dla mnie :wink4: Ten drugi bardzo do mnie przemawia. Twój mógłby wypełnić moje przestrzenie, zostawiłabym Ci jednak trochę brzóz, bo wolę więcej słońca. No chyba, że mogłabym wymienić na nie moje paskudne jesiony.

Mam jednak pewien niedosyt po spacerze przez Twój wątek - czyżby od 11-go nic nie drgnęło na placu budowy? Nie ma żadnych nowych FOTÓW :teach:
Pozdrawiam Aga
Na wiejskim podwórku
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Aguniada

Ogród Aguniady cz. 2 14 Wrz 2014 08:01 #298748

  • dodad
  • dodad's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa klimatyczna 6a
  • Posty: 4100
  • Otrzymane dziękuję: 2555
Aga, piękne ogrody pokazałaś. Pierwszy zawsze do mnie przemawiał. Oglądałam zdjęcia wczesniej u Izy-Tmaryszka na FO, potem jeszcze twoja - no cóż, dla mnie super. Uwielbiam takie klimaty. No może tych 'dodatków' za wiele, ale rozumiem, że właściciele chcą wyeksponować przedmioty, które sprzedają.
Roześmiałam sie widzac Twoją inspirację. Zobaczyłam to zdjęcie rok temu i od tego czasu za mną 'chodziła'. Wczorajsza rabata? no sama zobaczysz :rotfl1: Oczywiście nie mam możliwości skopiować (gleba!), ale inspiracja mam nadzieję jest wyraźna.
Miłego dnia :bye:
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam :)
ogrodowo 2016'***
U Doroty 2015'***2014***
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Aguniada

Ogród Aguniady cz. 2 14 Wrz 2014 09:19 #298758

  • moni
  • moni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1308
  • Otrzymane dziękuję: 995
Aga - wejście do Twojego wątku to pewnik jeśli chce się napaść oczy i duszę cudnymi widokami ! Inspiracja mnie powaliła na kolana, taki tam ogród pod brzozami ;) zachwycił. miłej niedzieli :bye:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Aguniada

Ogród Aguniady cz. 2 14 Wrz 2014 12:43 #298789

  • Monika-Sz
  • Monika-Sz's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4321
  • Otrzymane dziękuję: 2471
Agnieszko- dziś się kulturalnie i oszczędnie w słowach przywitam. Wczoraj nieco poszalałam.. :oops:


Na obronę pierwszego ogrodu w moich oczach muszę wspomnieć o ciekawych pomysłach na wodę w ogrodzie- to mnie tam najbardziej urzekło w tamtym miejscu. Co nie zmienia faktu, że na podium nie ma roszad ;)

Inspiracja rabatowa z niebieskim rewelacyjna! Niebieski, fiolet, srebrny- bardzo fajnie prezentują się na rabatach.. dostojnie i spokojnie. Wprowadzają też fajne odczucie chłodu. Ja w jednym miejscu planuję taką plamę u siebie, tylko jeszcze nie wiem, z jakiej rośliny ostatecznie to zrobić.
Pokazane przez Ciebie połączenie z trawami- bomba!

Agnieszko, Magdo- podobny wygląd największego z rodków zauważyłam wczoraj u Mamy- zdrowy, ma duże pąki zawiązane, a liście, pozornie zdrowe, żółkną.. Obok rosną inne rodo- całkowicie pozbawione tego objawu.. Sądziłam, że on tak zwyczajowo zrzuca- nigdy nie był cały w liściach- raczej liście na końcach a starsze gałęzie łyse.
Ciekawa jestem Waszych obserwacji..

Miłej niedzieli!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Aguniada

Ogród Aguniady cz. 2 14 Wrz 2014 18:01 #298837

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
Dzień dobry!

Niedziela piękna dziś, a pogoda kontynuuje rozpieszczanie spragnionych ciepła ogrodników (i nie tylko, nie będę samolubna).
Niestety z uroków aury nie skorzystałam - przyjęłam rano pozycję horyzontalną i w zasadzie cały dzień tak spędziłam, w letargu.
Ból głowy nie do zniesienia.
Teraz jakby nieco mi lepiej.

Napiszę więc ogólnie - wybaczcie - ze szczególnymi pozdrowieniami dla ostatnich gości.
Inspiracja trawiasto-periovsko(wata)-werbenowa jest szalenie ujmująca (Dorotka, jestem przeciekawa, co Ci z tego przypatrywania wyszło - ja jestem oszołomiona efektem).
To dziwne, jak niektóre obrazy przemawiają do naszej estetyki. Po prostu wiemy, że to jest to, co do nas pasuje.
Do nas, metaforycznie. Konkretniej, do naszych preferencji, skłonności, tego, jak postrzegamy swój ogród versus otaczający nas krajobraz.
Cóż, ten rok był chyba dla mnie przełomowy.
Dowiedziałam się, a raczej wyciągnęłam z najgłębszych zakamarków to, czego się obawiam, to, do czego mnie przyciąga, to, co odrzucam.
Wnioski się już niemal ugruntowały, a na pewno sprawiły, że wystartowałam z bloków na właściwym torze.
Chyba jeszcze długo będzie się działo, ale to jest przecież sens naszych codziennych poczynań, coś, w czym się spełniamy.

Na naszym tarasie od czwartku nic się nie zmieniło, albowiem w piątek nikt z fachowców nie dojechał.
Jesteśmy przekonani, że byli u innego inwestora coś kończyć, bo inaczej nie zobaczą pieniędzy.
Wieczorem mieliśmy ostrą rozmowę, oby od poniedziałku wszystko szło już zgodnie z planem.

Siatkówki nie oglądamy, a jedynie śledzimy w sieci. Czasem zerkniemy na transmisję na kanale irańskim.
Jestem wściekła na Polsat i tyle. Nie zamierzam płacić za sport, który powinien być ogólnodostępny.
Puszczają jakiś byle shit ligowy, a takiego turnieju, w dodatku rozgrywanego w Polsce, oglądać nie można.
Skandal i tyle.
Mam nadzieję, że chłopaki dziś dadzą radę z Francuzami.

Miłego popołudnia!

W ogrodzie konkurują między sobą różne odcienie żółci, oranżu, zieleni... na płonące impresje jeszcze czas, ale już jest cudownie!

Imperata Red Baron, a w tle rozplenice:


Kłos molinii:


Kwitnąca miłka, z zaplątanym włosiem ostnicy:


Nie wiem, co to za trawa - dostałam wczoraj od Nutki (może Hakonechloa):


Turzyca Gold Fountain:


Obiedka:


Cudownie kwitnące proso Rotstrahlbusch:


















Ostnica:




Trzcinnik Overdam (chyba):




Miskant Rotsilber:


Ostatnio zmieniany: 14 Wrz 2014 18:21 przez Aguniada.
Temat został zablokowany.

Ogród Aguniady cz. 2 14 Wrz 2014 18:08 #298839

  • Keetee
  • Keetee's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1021
  • Otrzymane dziękuję: 128
oj Aguś....myślałam,że masz luz z głową bidulko....jakiś czas było dobrze prawda :hug:
Leż i oby Ci przeszło jak najszybciej ...ja też się oszczędzam...jutro lekarz :unsure:

....trawy przebarwiają się bossssko :lev:
Temat został zablokowany.

Ogród Aguniady cz. 2 14 Wrz 2014 18:11 #298840

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Piękne zdjęcia :hearts: , znaczy piękniejsze niż zawsze, eksperymentowałaś znowu ;) ? Jeśli tak, to bardzo udanie :bravo: . Red Baron uchwycony zjawiskowo :woohoo:
Na trzeciej fotce taka zielono-zielona ;) trawka, co to?
Temat został zablokowany.

Ogród Aguniady cz. 2 14 Wrz 2014 18:12 #298844

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
Dorociu, miałam luz niemal całe lato, ale zbliża się jesień i będę dętka po trzy dni z rzędu. Oby nie co tydzień.
Póki człowiek w domu, to może w ciszy poleżeć, ale przecież pracować trzeba!
Ja też mam serię lekarzy... nie lubię tego :(
Trzymam kciuki za Twoją wizytę :kiss3:

Trawki cudne są!
Powinnam podpisać zdjęcia... idę się cofnąć :)

Martusia, ja cały czas eksperymentuję. Staram się sama dokształcać w obszarze fotografii, ale kurczę, to trudne jest.
W każdym razie sama widzę, że zdjęcia są lepsze, ale tez dużo więcej niż kiedyś, ląduje w koszu.
Dzięki za komplementa!
Trawki lecę podpisać :)
Ostatnio zmieniany: 14 Wrz 2014 18:14 przez Aguniada.
Temat został zablokowany.

Ogród Aguniady cz. 2 14 Wrz 2014 18:31 #298849

  • dodad
  • dodad's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa klimatyczna 6a
  • Posty: 4100
  • Otrzymane dziękuję: 2555
Zwiewna miłka urocza - dlaczego jej jeszcze nie mam!? ;) :happy3:
Trawa od Nutki-masz zdjęcia całości? na hakonechloa na tym zdjęciu nie wygląda.
Bólu głowy współczuję, na razie mam spokój, odpukać, ale jesien sie zbliża.
Perowskie na razie ominęłam, tak samo rośliny o srebrnych liściach (nie wiem co to jest, ale u mnie gleba nie za bardzo dla sucholubów) dolozyłam za to hortensje bukietowe i niskie trawy. Z resztą zdjęcia u mnie :)
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam :)
ogrodowo 2016'***
U Doroty 2015'***2014***
Ostatnio zmieniany: 14 Wrz 2014 18:32 przez dodad.
Temat został zablokowany.

Ogród Aguniady cz. 2 14 Wrz 2014 20:42 #298892

  • magdala
  • magdala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4524
  • Otrzymane dziękuję: 1071
Aga :bye:
Strasznie często masz te migreny :jeez: Wiem jaki to koszmar.
U mnie występują teraz jakby rzadziej ,czasem i ze trzy miesiące mam spokoju,
ale trzy tygodnie temu taka mnie jędza dopadła ,że też przespałam calusieńką sobotę .
I to faktycznie zasypiałam .
Ja mam taką taktykę ,że kładę się "na migrenie", to znaczy kładę na poduszce tę połowę głowy ,która mnie boli.
Jeśli zrobię to odwrotnie ,mam wrażenie ,że boląca kula wpadnie mi do środka głowy :happy3:

Całe życie człowiek zmaga się z tą przypadłością ,to i obserwacje ma różne ...No a co robić cały dzień,
jak trzeba leżeć i nic ,kompletnie nic nie można robić.

Migreny miałam już w dzieciństwie. Oczywiście nikt tego tak nie nazywał.Pamiętam jak na treningach
biegałam np. 600 metrów w kółko ,a głowa robiła wielkie łup, łup, łup.... ;)

U mnie perowskia okazała się bardzo wdzięczną w uprawie rośliną. Bez problemu zimuje ,nawet w tym roku wysiała się obok. Wiosną niziutko trzeba ją przyciąć, teraz wystrzeliła mi do pasa.
Rzeczywiście pachnie, tak trochę lawendowato z domieszką czegoś innego.

Jest stworzona dla towarzystwa w kolorze niebieskawej zieleni i odcieni srebrzystych ,chłodnych.
U mnie rośnie na tle trzech jałowców Blue arrow, widać ją z daleka ,bo oprócz kwiatków ma jasne gałązki.
Ładnie też komponuje się z kwiatami jasno-kremowymi ,takim "maślanym" kolorem.

Koniecznie muszę dokupić ze trzy perowskie do innej części ogrodu i to właśnie dla urozmaicenia ściany iglaków. :)
No i podobno im "biedniejsza" ziemia ,tym lepiej. Żadnych nawozów i zbytniego podlewania.


Miejmy nadzieję ,że żółknięcie różaneczników okaże się czymś zupełnie naturalnym, moje sosny obecnie również nie wyglądają dobrze ,bo zrzucają stare igły, ale już wiem ,że tak ma być :)
Ostatnio zmieniany: 14 Wrz 2014 20:46 przez magdala.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Aguniada

Ogród Aguniady cz. 2 14 Wrz 2014 22:42 #298956

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
Magda, chcę Ci bardzo podziękować za ciekawy i obszerny wpis.
Postaram się z sensem odpisać, chociaż wciąż koszmarnie mnie łupie.
No właśnie, wiele znalazłam podobieństw między nami.
Ja również cierpię na migreny od niemal zawsze - od 10ego roku życia.
Najpierw towarzyszyło im wysokie ciśnienie, potem kłopoty z tarczycą - dość, że byłam leczona na wszystko, tylko nie na migrenę.
Kto to słyszał wtedy, żeby w ogóle klasyfikować ją jako chorobę. Globus, i tyle.
Dość, że będąc najpierw w klasie sportowej, potem już nie mogłam intensywnie ćwiczyć. Bieganie zawsze łączyło się z tym uporczywym łupaniem, dlatego też teraz taką porażką kończą się moje próby joggingu. Mogę uprawiać tylko Nordic walking.
Lato to dla mnie pora wytchnienia, ale od jesieni do marca - koszmar istny.
Muszę się jutro zapisać do neurologa - czas powrócić do codziennej tabletki.
Biedna jesteś kochana, dobrze Cię rozumiem.
W tematach zielonych, to jestem bardzo ucieszona wpisem o perovskii. Strasznie mnie ta roślina zaczęła pociągać mimo, że jeszcze dwa miesiące temu mówiłam, że jest 'be'. Tymczasem, wszystko inaczej wygląda, mając odpowiednią oprawę. Szalenie odpowiadają mi tonacje, które opisałaś. Dla mnie nieco zaskakujące, bo nigdy nie gustowałam, a tu proszę: jest barwa, towarzystwo, tło i jest piękny mariaż.
Jednak głupoty gadam chyba...
Januszu, no comment!
Dorotka, wszystko u Ciebie widziałam i jestem zachwycona - za rok będzie świetny efekt!
Ja będę podążać :)
Zdjęcie trawki Nutkowej zrobię jutro. To zapewne jakaś turzyca będzie.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.547 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum