TEMAT: Rośliny moją radością

Rośliny moją radością 22 Lis 2014 19:14 #315455

  • Gabriel
  • Gabriel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1485
  • Otrzymane dziękuję: 3118
Witam wszystkich gości :bye: Jak zwykle w sobotę, cały dzień spędziłem na pracy w ogrodzie :)

Siberio, wiele roślin nie chce rosnąć na piasku, albo są bardzo marne.
Nie umiem się dochować ładnych piwonii, powojników czy narcyzów. Ale wciąż nie odpuszczam :devil1:
Czytałem o nowych nabytkach, coraz więcej wspólnych azalii i rododendronów mamy :woohoo:
Azalia homebush, tegoroczny nabytek:



Nowinko, zauważyłem, że wbrew pozorom na piaskach często powstają bujne ogrody :hearts:
Chyba za bardzo nie wybrzydzamy i cieszymy się każdą rośliną, która chce u nas rosnąć i potem wychodzi taki gąszcz :garden1:
Ja celowo staram się zakryć ziemię na rabatach, żeby tak nie wysychała, a co lepiej zakryje ziemię, jak nie rośliny? :lol:
Każda nowa roślina dostaje przy sadzeniu lepszą ziemię, której kupuję sobie całe przyczepy :jeez:
Tylko w ciągu ostatnich trzech lat, zakopałem pod rośliny około 40 ton ziemi.
Dla Ciebie moje liliowce:



Agnieszko, witaj :bye: Cieszę się, z pozytywnej opinii, bo nie ukrywam, że to m.in. Twój ogród miałem na myśli, pisząc o panujących na forum standardach :whistle:
Mój ogród powstawał etapami. Najstarsza jest wierzba babilońska 'Tortuosa', ma 12 lat i rośnie na środku ogrodu.
Rosnące niedaleko niej iglaki mają około 10 lat. Później każdego roku ogród się rozrastał, w międzyczasie stare części były przerabiane.
Jest część która ma dopiero 3 lata, inna zaczęła powstawać w tym roku.
Na tyłach ogrodu jest jeszcze niewielka, niezagospodarowana część, powstanie tam mały zagajnik brzozowy :silly:
Poszukam zdjęcia z wierzbą, a tymczasem fragment z hortensją, bo wiem że je lubisz :)



:bye: Witaj Ewo, no niestety, nie mogę cieszyć się nim na co dzień :( Ale latem, kiedy dzień jest dłuższy, zdarza mi się wpaść do niego w tygodniu :wink4:
Gdybym miał większy ogród, urządziłbym go trochę inaczej. Byłby w nim pewnie niewielki lasek pełen paproci, czy wielki staw...
Już teraz, mam w nim kilka zakątków które praktycznie nie wymagają pracy, a rośliny żyją tam własnym życiem i jak widać, całkiem nieźle im to wychodzi ;)
Trawy które same się wysiały:



Haniu, bo to są bardzo pracowite weekendy :jeez:
Jednak nie wszystkie części wymagają dużo pracy. Poza tym pomagają mi też rodzice ;)
Wystarczy odpowiedni dobór roślin, wyściółkowanie rabat i jak napisałem wcześniej, reszta jest w rękach Matki Natury.
Ja tylko koryguję jej prace :lol:
Firletka samosiejka w miskancie:



Romo, bez przesady ;) widziałem Twój ogród i powiem, że tempo prac przeogromne :eek3:
Mój ogród wcale nie jest taki stary, ani się obejrzysz i będziesz mieć wszystko duże, bo pięknie, to już u Ciebie jest :lol:

Ostatnio zmieniany: 22 Lis 2014 19:19 przez Gabriel.
Za tę wiadomość podziękował(a): e-genia, Gosia, Orszulkaa, Amlos, piku, chester633, Amarant, Adrian, VERA, hanya, broja


Zielone okna z estimeble.pl

Rośliny moją radością 22 Lis 2014 20:23 #315475

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
Już mniej więcej mam jakieś wyobrażenie o tych poszczególnych częściach ogrodu, bardzo mniej więcej ;)
Pięknie się ogród wtapia w to sosnowe otoczenie, ale też podoba mi się bardzo, że stawiasz na swoje roślinne priorytety. Nie poddajesz się ograniczeniom gleby, warunków, nie sadzisz samych sosen ;)
Gabrielu, to już nie jest ogród na piaskach, zważywszy na to, ile porządnej ziemi tam wysypałeś :) No właśnie ten rozmach! Ziemia przyczepami, a nie workami sypana to jest to!
To taki tajemniczy ogród, jaki i mi się marzy, ścieżki prowadzące do kolejnych zakątków, zza drzew wyłaniają się coraz to nowe widoki... A o samych ścieżkach też pewnie mógłbyś długo opowiadać, bo i tu różnorodność duża, ta ostatnio pokazana z plastrami drewna i żwirem to istne cudo!
Ale ja o rośliny spytam, bogactwo roślin ogromne, ale jakoś host nie widzę... Nie ma?
Czy jeszcze do nich nie doszliśmy? ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): Gabriel

Rośliny moją radością 22 Lis 2014 20:43 #315482

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
A co to koleżanka Artamka nawet w dziale Hosty nie bywa??? :hammer:

Coraz nowe odsłony wywołują coraz to większe zdumienie i zachwyt :supr3: :woohoo: :supr3: :woohoo:

Zaniemówiłam...

Powiedz, że przynajmniej w listopadzie jest dramatycznie :devil1: Bo u mnie jest i to bardzo :happy: Potrzebuje kilku sobót na ostre odchwaszczanko :jeez:
Ostatnio zmieniany: 22 Lis 2014 20:43 przez sd-a.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gabriel

Rośliny moją radością 22 Lis 2014 21:43 #315505

  • Gabriel
  • Gabriel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1485
  • Otrzymane dziękuję: 3118
Marto, no jak to nie ma :hammer: nawet na ostatnim zdjęciu widać jedną, zwieszającą się na ścieżkę ;)
Jak chcesz więcej zobaczyć to zajrzyj tu lub tu
Opisałaś i mój wymarzony ogród, niestety jeszcze nie wszędzie jest tak tajemniczo, ale odpowiednio zrobione zdjęcia mogą zdziałać cuda :happy4:

Siberio, w ogrodzie dzisiaj byłem, chwasty plewiłem, zdjęć narobiłem :rotfl1:

Przedstawiam Wam więc dzisiejsze zdjęcia :)

Thuja occidentalis 'Wareana Lutescens' moja ulubiona odmiana tuji:



Azalia gibraltar już bez liści, na szczęście, rosnąca z przodu golteria rozesłana, jest zimozielona



Kwitną róże...



...chryzantemy...



...i wrzośce



Wspomniana wcześniej wierzba babilońska 'Tortuosa', najstarsza roślina w ogrodzie;



Hortensja z poprzedniego postu:



Berberys:



A na koniec, tajemnicze ;) ujęcie

Ostatnio zmieniany: 22 Lis 2014 22:14 przez Gabriel.
Za tę wiadomość podziękował(a): e-genia, Gosia, Orszulkaa, Amlos, piku, chester633, Amarant, Ewogrod, Adrian, VERA

Rośliny moją radością 22 Lis 2014 21:49 #315508

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Już Cię nie lubię :devil1: :devil1: :devil1: :rotfl1: :happy4:

Rośliny moją radością 22 Lis 2014 22:03 #315515

  • hanya
  • hanya's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3913
  • Otrzymane dziękuję: 3479
Gibraltar i rh z fotki z hortensją - ogromne. Ten rodek, to jaka odmiana? Piękny. Jak zakwitną, to pęknę z zachwytu i zazdrości ;) Na zdjęciu z liliowcami jest w tle po prawej jakiś płaczący iglak, co za jeden? Bardzo mi się podoba. Przypomina trochę mojego Horstmana (zszedł był na okropnego grzyba :placze: )
Ogród bajkowy. Firletka w miskancie! Cudnie :) :bye:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do Ogrodu wśród starych sosen

Hanka
Za tę wiadomość podziękował(a): Gabriel

Rośliny moją radością 22 Lis 2014 22:14 #315525

  • Dangar
  • Dangar's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1346
  • Otrzymane dziękuję: 173
Twój ogród jest piękny i bardzo zadbany. Nie wierzę, ż się nim mało zajmujesz. Nie widać tego. :woohoo:
pozdrawiam
Danka

W kocim raju.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gabriel

Rośliny moją radością 23 Lis 2014 08:16 #315565

  • dodad
  • dodad's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa klimatyczna 6a
  • Posty: 4100
  • Otrzymane dziękuję: 2555
Uff, ależ przyjemnie pilo mi się dziś poranną kawę spacerując po Twoim ogrodzie. Trochę chłodno, ale to nic, widoki rozgrzewają ;)
Piękne miejsce udało Ci się stworzyć, aż trudno uwierzyć, że nie bywasz tam codzienne. wszystko zadbane, oplewione, wygłaskane. Az wstyd co się u mnie dzieje.
Gospodarujemy na skrajnie odmiennej glebie, Ty na piachu, ja na glinie, ale powojników też nie udaje mi się dochować ;)
Dawaj zdjęcia dalej, dawaj, będziemy się napawać :)
Łan ostnicy świetny! Musze koniecznie powiększyć u siebie przestrzeń, którą jej przeznaczyłam.
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam :)
ogrodowo 2016'***
U Doroty 2015'***2014***
Za tę wiadomość podziękował(a): Gabriel

Rośliny moją radością 23 Lis 2014 09:14 #315573

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
Gabriel wrote:
Łączy je jedno – bogactwo roślin. Uważam że ogród powinien być oazą zieleni, trochę nieokiełznanej, przyjazny roślinom i zwierzętom.

Witaj,uważam tak samo jak ty (jw.),jestem ciekaw ile ogród ma lat :think: masz jakieś fotki z czasu zakładania ogrodu .Na moje ,,oko'' :supr: to kilkanaście wiosen liczy sobie twoje zielone królestwo.
Wycinanki które widzę na jałowcach to twoja robota :think: jażeli tak to napisz jak(etapy) i kiedy je robisz.
Hylę ,,czoła'' masz piękny ogród... :bravo:
Za tę wiadomość podziękował(a): Gabriel

Rośliny moją radością 23 Lis 2014 10:08 #315580

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
Widzę, że kawę poranną w Twoim ogrodzie piłyśmy razem z dodad. :lol:
Gabrielu, jestem pod ogromnym wrażeniem Twojego ogrodu. To czego Ci najbardziej zazdroszczę to to, że udało Ci się uzyskać taką naturalność i zespolenie z istniejącym już otoczeniem. Piszesz o standardach, a dla mnie właśnie taki ogród jak Twój stanowi standard idealnego ogrodu. Naturalny, przyjazny dla zwierząt, wymagający jak najmniejszego wkładu pracy człowieka. Gratuluję uzyskanego efektu, a wątek dodaję do ulubionych. :flower2:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gabriel

Rośliny moją radością 23 Lis 2014 10:31 #315587

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Gabrielu,
Bardzo się cieszę, że zdecydowałeś się otworzyć wątek (czemu tak pozno??) bo jest co podziwiać!
Stworzyć tak bujny ogrod na piasku to nie lada wyzwanie! Widać, ile wkładasz w niego pracy, serca i pasji...a efekty są naprawdę imponujące!
40 ton ziemii nie poszło na marne, rośliny odwdzięczają się z nawiązką. Jednocześnie, przy takim zagęszczeniu rożnych odmian wcale nie ma wrażenia bałaganu - każdy pokazany fragment ogrodu prezentuje się urokliwie, a jednocześnie harmonijnie uzupełnia otoczenie.
Bardzo podoba mi się efekt wydobywania wnętrz ogrodowych z przestrzeni - poszczególne zakątki tajemniczo wyłaniają się zza zakrętów meandrującyvh ścieżek, za każdym razem potęgując ciekawość - co czeka za kolejnym zakrętem? Wspaniały efekt, marzę o takim w ogrodzie.
Zróżnicowanie nawierzchni bardzo pomysłowe, a rośliny wylewające się obficie na ścieżki sprawiają wrażenie niewymuszonej lekkości. Jakby wszystko stworzyła natura, a ręka ogrodnika tylko "nieco" skorygowała ;-) Pięknie!
Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Za tę wiadomość podziękował(a): sd-a, Gabriel

Rośliny moją radością 23 Lis 2014 10:52 #315595

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Pawle Przepracowany :devil1:Gabriel wrote:
Mój ogród powstawał etapami. Najstarsza jest wierzba babilońska 'Tortuosa', ma 12 lat i rośnie na środku ogrodu.
Rosnące niedaleko niej iglaki mają około 10 lat. Później każdego roku ogród się rozrastał, w międzyczasie stare części były przerabiane.
Jest część która ma dopiero 3 lata, inna zaczęła powstawać w tym roku.
Na tyłach ogrodu jest jeszcze niewielka, niezagospodarowana część, powstanie tam mały zagajnik brzozowy :silly:
Ostatnio zmieniany: 23 Lis 2014 10:53 przez sd-a.
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, Gabriel

Rośliny moją radością 23 Lis 2014 12:49 #315614

  • mrówa
  • mrówa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1379
  • Otrzymane dziękuję: 484
Wspaniały jest ten Twój RAJ NA ZIEMI :flower2:
"Wycinanki" na Blue Arrow? i mnie zaintrygowały :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Gabriel

Rośliny moją radością 23 Lis 2014 18:52 #315672

  • Gabriel
  • Gabriel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1485
  • Otrzymane dziękuję: 3118
:bye: Witajcie, dziękuję za tyle pozytywnych komentarzy i przyznaję, że jestem trochę zaskoczony :woohoo:


Siberio, jest jakaś sprawiedliwość na tym świecie ;)
Gdy podszedłem dziś do okna, też zobaczyłem białe :blink: , dużo białego :silly: Później wkleję zdjęcia :P
Dobrze, że chociaż Ty czytasz to co piszę :lol:
A tymczasem dla Ciebie rododendrony Cunningham white i Gartendirektor Glocker jeszcze przed posadzeniem:


Haniu, ten jałowiec to Horstmann właśnie. Mam dwa i bardzo je lubię, nie sprawiają problemów i szybko rosną. Koniecznie spróbuj posadzić ponownie :)
Chyba się jeszcze zastanowię, czy pokazać te rodki, wystarczy mi, że Siberia już mnie nie lubi :placze:
Ten rododendron to Roseum Elegans. A kwitnąć powinny obficie, bo pąk na pąku dosłownie :happy:
Żeby tylko nie przyszły wiosenne przymrozki, które są najgroźniejsze dla nich. :dry:


Kwitnąca azalia Gibraltar, dla tych, którzy jeszcze nie widzieli:





Danka, :bye: witaj w moim wątku. To nie prawda, że mało zajmuję się ogrodem.
Mam bardzo ograniczony czas, ale staram się efektywnie go wykorzystać, bo bardzo lubię pracę w ogrodzie :lol:



Doroto, dziękuję za miłe słowa na temat ogrodu :)
Możliwe, że powojnikom nie pasuje odczyn gleby w naszych ogrodach, albo po prostu nie są nam pisane... :dry:
Ostnica sama sobie zawłaszczyła ten teren, to jest ścieżka prowadząca do rabat z tyłu. Trochę tam przeszkadza, więc już szykuję inne miejsce, gdzie będzie mogła rosnąć bez przeszkód.



Pawle, ogród nie jest taki stary jaki się wydaje, Siberia przytoczyła już mój opis jego powstawania.
Postaram się znaleźć starsze zdjęcia, niestety z samych początków nie mam nic.
Jałowce przycinam 'na oko' :lol: , kiedy widzę, że już za bardzo zarosły i znajdę chwilę czasu, a naprawdę nie łatwo o taką. W tym roku tylko raz były przycinane.


Gosiu, :bye: bardzo się cieszę, że mój ogród przypadł Ci do gustu :hug:
Trochę szkoda, że ogród zabiera mi większość czasu i nie mam czasu obserwować otaczającej mnie przyrody.
Natura potrafi sama stworzyć piękne miejsca, więc tylko współpraca z nią może przynieść dobre efekty :)
Tak wygląda niezagospodarowana działka obok:

A to już u mnie. Widać jakieś podobieństwo? ;)


:bye: Kasiu Robaczku, dziękuję za piękny wpis :oops:
Chyba jesteś dobrą wróżką, bo opisałaś to, do czego wciąż dążę ;)
Na szczęście, na zdjęciach można ukryć część niedoskonałości. :happy:
Mój ogród cały czas powstaje, choć ostatnie trzy lata znacząco poprawiły jego wygląd.
Natura ma u mnie prawie 'wolną rękę' do działania, przynajmniej w niektórych miejscach :)
Niestety, nie mam wystarczająco dużo czasu, by regularnie prowadzić wątek na forum, ale postanowiłem dzielić się z Wami chociaż częścią zdjęć.


Mrówo Beato, witaj :bye: rzeczywiście to są jałowce Blue Arrow.
Moje 'wycinanki', to taka zabawa raczej, ;) nie mam na to dużo czasu i nie jestem do końca zadowolony z efektu. Widziałem dużo lepsze na forum :whistle:




Wszystkim zaglądającym, życzę spokojnego tygodnia :bye:
Ostatnio zmieniany: 23 Lis 2014 19:22 przez Gabriel.
Za tę wiadomość podziękował(a): Orszulkaa, Amlos, piku, chester633, Bozi, Amarant, VERA, hanya

Rośliny moją radością 23 Lis 2014 19:25 #315683

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
Gabrielu kolejne odsłony Twojego ogrodu coraz piękniejsze .Po raz kolejny widzę urodziwy ogród na marnej ziemi .Zdjęcie z trawami jednak podoba mi się najbardziej :hearts:
Za tę wiadomość podziękował(a): Gabriel

Rośliny moją radością 23 Lis 2014 20:06 #315705

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Wieje lekki wiatr z południa, więc liczę na to, że i do mnie przywieje chmury śniegowe, bo białe cudo stopniało i czuję się nieswojo :whistle:
Mam nadzieję, że śnieg Cię ucieszył B) Gdzie oglądałeś, na wsi czy w mieście? :think:

Ostatnio w ogrodach znów zwracam uwagę na iglaki :supr3: :supr: i znów trzeba będzie ich dokupić na nowe miejscówki dla rodków :happy4:
Ty ich masz JUŻ MOC :woohoo:
Roseum Elegans to chyba największy z rododendronów dostępnych na naszym rynku :rotfl1: A ja go nie mam... jeszcze :happy3:
Dyrektorek, którym jestem bardzo zainteresowana słabo widoczny :whistle: Będzie lepszy portret? :unsure:
Za tę wiadomość podziękował(a): Gabriel

Rośliny moją radością 23 Lis 2014 20:54 #315731

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
Nie tylko Siberka czyta to co piszesz.
Ja czytam i oglądam z zapartym tchem
Niesamowite miejsce. Wszystko rewelacyjnie do siebie pasuje
Nawet to co się samo wysiewa. Fajnie, że powalasz na to, żeby rosły sobie tam gdzie chcą
Ja robię tak samo, ale nie na taką skalę jak Ty. Ja niestety mam ograniczone pole do działania przez trawnik.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gabriel

Rośliny moją radością 23 Lis 2014 21:01 #315738

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Ale ja czytam po kilka razy :happy4:
Za tę wiadomość podziękował(a): Gabriel


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.587 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum