TEMAT: W moim ogródeczku różyczka......wciąż rosnie.......

W moim ogródeczku różyczka......wciąż rosnie....... 02 Paź 2016 21:14 #504175

  • Bozi
  • Bozi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4472
  • Otrzymane dziękuję: 2418
Trawy maja teraz swoje pięć minut :)


Zielone okna z estimeble.pl

W moim ogródeczku różyczka......wciąż rosnie....... 02 Paź 2016 21:32 #504181

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Bożenko, w tym sezonie trawy bardzo długo opieraja się jesieni, jedynie Africa przebarwiona, ale zwykle robi to wczesniej i ładniej...Zebrinus kłosi się pięknie, pewnie drugi raz w mojej trawiastej historii a mam go z 15 lat... :think: , w dodatku wyrósł bardzo wysoko, zadziwia mnie bo rosnie na podłym kawałku....czyżby podkradał wodę cisowi podlewanemu parę razy jako nowe nasadzenie.? Lubię miskanty z kłosami ale dlaczego molinie to robią? :angry: są tak piękne soczystą zielenią, chętnie wyrwałabym te pałki im :flower:

Polecam Wam lekturę Mądrośc Toskanii, autorstwa Ferenca Mate...nikt lepiej nie ujął w czym zawiera się ta mądrość, proste słownictwo, proste opisy, książka w zasadzie bez żadnych fajerwerków a jednak masz ochotę nosic ją przy sobie lub trzymac przy poduszce...kto przeczyta zrozumie.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bozi, Łatka

W moim ogródeczku różyczka......wciąż rosnie....... 02 Paź 2016 22:04 #504193

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79759
Ewo, Ferenc Mate to również producent nie najgorszego wina i jako taki mi znany :rotfl1:
Czytałam jego "Wzgórza Toskanii" i " Winnicę w Toskanii", przyjemna bezpretensjonalna lektura. Zwłaszcza dla italomaniaków, jak ja :P .
U mnie (w górach) już pada, dmucham w Twoją stronę.
Te lila (werbeny?) podobają mi się coraz bardziej.
Ostatnio zmieniany: 02 Paź 2016 22:18 przez Łatka.

W moim ogródeczku różyczka......wciąż rosnie....... 02 Paź 2016 22:11 #504196

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Ja zaczęłam od mądrości... :rotfl1: , tak szczęsliwy człowiek, wino cóż może dla mnie nie istnieć :tongue2: jak i reszta alkoholowych trunków, mało światowa jestem :club2: .....dziękuję, chmury z mokrą zawartością upragnione :happy:
Werbeny są bezcenne, kolorostycznie zgodzą się z każdym kolorem, fakturą, zwiewność i sztywna łodyga bezcenne, u mnie w tej chwili tylko samosiejki a i tak są wszędzie......
Ostatnio zmieniany: 02 Paź 2016 22:12 przez sierika.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka

W moim ogródeczku różyczka......wciąż rosnie....... 02 Paź 2016 22:29 #504202

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64605
Niech będzie telepatia, chociaż nie po raz pierwszy mamy podobne gonitwy myśli :kiss3: ... dla mnie to prawdziwy zaszczyt.
Czy dobrze zgaduję, że ta cudowna, złota trawa z siwymi wiechami to Africa :supr3: ? Jeśli tak, to mam o czym myśleć - jest przepiękna! A nadgryziona zębem czasu "furteczka" aż się prosi, aby ją uchylić... świetnie wpasowałaś ją pomiędzy wyprostowaną trawę a przewieszającą się różyczkę! Że nie wspomnę o astrach :)
Niesamowite, z jaką łatwością i pietyzmem tworzysz swój świat, mnie pozwalasz na podziwianie go - dziękuję.
p.s. o Toskanii przeczytałam dwie fantastyczne książki, ale tytuły uleciały mi z głowy; jedna z nich poświęcona była poznawaniu zwyczajów i kuchni Toskańczyków ( fasola pieczona w butelce ) przez amerykańską dziennikarkę, która wraz z mężem osiedliła się tam na stałe. Do dzisiaj "czuję" zapach tymiankowych łąk ....
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

W moim ogródeczku różyczka......wciąż rosnie....... 02 Paź 2016 23:12 #504211

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Aniu Łatko, pada od pół godziny... :kiss3: :happy: nie odbieraj tylko tej chmury.... :happy4:

Anulko, wiosna dostaniesz Africę, chyba, że juz chcesz, ale nie zalecam sadzenia traw o tej porze roku, uprzedzałam juz w ubiegłym roku ale dziewczyny sadziły i tak a wiosną były straty....czyli Pod słońcem Toskanii, moje mysli ciągle krążą wokól tego życia, może kiedyś uda się pojechać? marzenia nie kosztują....


ostatniesmugilata002.jpg


ostatniesmugilata011.jpg


ostatniesmugilata018.jpg


ostatniesmugilata036.jpg


ostatniesmugilata040.jpg


ostatniesmugilata048.jpg


ostatniesmugilata044.jpg


ostatniesmugilata056.jpg


ostatniesmugilata067.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): DANA, Bozi

W moim ogródeczku różyczka......wciąż rosnie....... 03 Paź 2016 09:38 #504243

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79759
Ewo, ani myślę zabierać chmurzyska, u mnie nieśmiało przedziera słońce, ale w dolinach czarno... Jadę właśnie do Wrocławia, ciekawe, jak tam.
Aniu, czy to były powieści Marleny de Blasi? "Tysiąc dni..." W Wenecji, w Toskanii, w Orvieto? Orvieto to nie Toskania, to Umbria moja, Umbria lepsza od Toskanii, choć nie tak rozreklamowana.
Być może wywalą mnie za spamowanie, ale jak ktoś marzy o podróży tamże, chętnie służę drobną pomocą w realizacji tych marzeń. Ale to sprawy na pw ;)
Ostatnio zmieniany: 03 Paź 2016 09:40 przez Łatka.

W moim ogródeczku różyczka......wciąż rosnie....... 03 Paź 2016 09:59 #504245

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
sierika wrote:

ostatniesmugilata061.jpg


Podziwiam i podglądam regularnie i znów wypatrzyłam jakiś intrygujący mnie domek :lol: , proszę o zbliżenie i opowieść, kto w nim mieszka :hearts:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

W moim ogródeczku różyczka......wciąż rosnie....... 03 Paź 2016 10:11 #504247

  • olga1234
  • olga1234's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 707
  • Otrzymane dziękuję: 707
Witaj :flower1: EWUŚ furtka cymes . Piękna i pewnie droga ,bo takie cudeńka kosztują. Jesień u Ciebie piękna , roślinki rozrośnięte dostojne ,trawki piękne , a na polu dziś jest niemiło , pada deszczyk . jest szaro .nie lubię takich dni , bo siedzę i tylko jem , tyje. Pozdrawiam bardzo , bardzo, serdecznie :garden1: dziękuję za pamięć :hug:

W moim ogródeczku różyczka......wciąż rosnie....... 04 Paź 2016 17:57 #504515

  • zeberka363
  • zeberka363's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1722
  • Otrzymane dziękuję: 1445
ewa śliczna jesień u Ciebie :)
olga u mnie to samo-pada, szaro,jem i tyjem :cry2: ja chce wiosne! :search:
Mocno początkująca ogrodniczka kochająca piękną przyrodę ;-)
pozdrawiam agnieszka
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...6217-ogrodki-zeberki
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...a-parapetach-piszczy

W moim ogródeczku różyczka......wciąż rosnie....... 04 Paź 2016 21:34 #504584

  • Dorota15
  • Dorota15's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2869
  • Otrzymane dziękuję: 2502
Ewciu jakie klimatyczne jesienne obrazki :hearts:
Furtkę pięknie wpasowałaś w ogród. Takie akcenty dodają wyrazu i tworzą niesamowity klimat.
Bardzo mi się podoba, pospacerowałabym sobie u Ciebie wśród traw :hearts:
Ostatnio zmieniany: 04 Paź 2016 21:35 przez Dorota15.

W moim ogródeczku różyczka......wciąż rosnie....... 04 Paź 2016 21:39 #504588

  • runka
  • runka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 132
  • Otrzymane dziękuję: 89
Śliczny ogród na bogato :) mnóstwo wspaniałych i dużych rośli, niesamowite widoki w te pochmurne i bure dni :thanks:
Psiunia urocza/uroczy :D jeszcze nie doczytałam czy to Pan czy Pani :rotfl1:

W moim ogródeczku różyczka......wciąż rosnie....... 04 Paź 2016 22:53 #504601

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Aniu, dobrze, że nie zabrałaś chmur bo dopiero tej nocy popadało lepiej... :happy:

Wiesiu, pokazywałam kiedyś, pewnie zimą, domek dla złotooków, nie wiem czy kalies znajda schronienie w nim, czy domyślą się..? niestety dach wymaga naprawy bo sklejka rozeszła się... :rotfl1:

Olu, ja tez siedzę i jem ale nie tyję.... :rotfl1:

Zeberko, dziękuję.

Dorota, przyjeżdzaj i spaceruj do woli....goscie mile widziani :)

Runka, dziekuję za pochwały, to Doktor Sambor.... :rotfl1:

Polało, pogięło prosa, astry, miskanty trzymaja fason, im takie lanie nie szkodzi :happy: Jestem szczęśliwa, że wreszcie wilgoć w ziemię wejdzie. Koszmarna susza dała się we znaki niejednej roslinie a skutki będą w nowym sezonie..... :tongue2:
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, olga1234

W moim ogródeczku różyczka......wciąż rosnie....... 05 Paź 2016 18:49 #504695

  • Tamaryszek
  • Tamaryszek's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 135
  • Otrzymane dziękuję: 18
Witaj Ewo! Ja nie wiedziałam, że Ty masz tak piękny ogród!!!
Ciągle brakowało mi czasu na odwiedziny, wiedziałam, że to będzie sporo oglądania... Pierwsze 20 stron wątku i trochę ostatnich przeczytałam, ale to wystarczyło, żeby się zachwycić - stworzyłaś cudowny świat: naturalny, ze swobodnie rozmieszczonymi roślinami, starannie skomponowanymi kolorystycznie i uzupełniony ciekawymi ozdobami. Jak mi się podobają Twoje rabaty bylinowe... I ta serduszka z kamieniami, ten mostek i tysiąc innych elementów. a najważniejsze, że jest harmonijna całość. Wielkie wyrazy uznania, Ewo!
Masz we mnie stałego gościa od dziś.
Pozdrawiam,Tamaryszek
"Ogrodnictwo w zgodzie z naturą jest łatwiejsze niż przeciwko niej"

W moim ogródeczku różyczka......wciąż rosnie....... 05 Paź 2016 21:22 #504731

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Iza, witam w moich skromnych progach, ogromnie cieszę się z Twoich odwiedzin, dziekując za pochwały :thanks: zapraszam na spacer...
Kocham byliny do tego stopnia, że nie obawiam się ogromu pracy z nimi związanej, nie mam wyszukanych odmian raczej obstawiam sprawdzone stare. Dobieram pod kątem pozytku dla owadów. Eliminuję te, które nie sprawdziły się u mnie, bo piach, bo patelnia, bo zwykła zachłannośc pchała do posiadania.....po latach zrozumiałam co chcę osiągnąc, jakimi środkami i tak to się toczy, sama wiesz najlepiej jak to wyglada.
Moim konikiem sa detale, takie z pchlego targu, zardzewiołki wszelkiej maści, czasem kiczowate ale umieszczone wśród roslin zyskują drugie życie i urodę. Dobrze, że mam ograniczone finanse bo zamiast ogrodu miałabym złomowisko... :happy: Do harmonii dążę chociaz nie ma u mnie wydzielonych wnętrz a trawnik jest zbyt duży w stosunku do reszty, wiem o tym oczywiście ale.....właśnie ale :think: za budowle juz sie nie wezmę a od większej ilości rabat ewentualnie powiekszenia ich obszaru bronię się, sama przed sobą, po prostu więcej pracy nie podołam, dwie ręce i lat przybywa....prozaiczna przyczyna ale tak jest.
To nie znaczy, że nie kusi mnie.... :rotfl1: Mam na wiosnę malutki plan, optyczne zmniejszenie płaszczyzny trawnika/chwastnika, pojawiło sie też miejsce na powiększenie warzywnika, minimalnie ale będzie. To moje maksimum.....no tak, zapomniałam o reorganizacji przy domu i przed domem..... :rotfl1:
Jak widzisz mamy podobnie....
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz

W moim ogródeczku różyczka......wciąż rosnie....... 06 Paź 2016 19:29 #504853

  • Tamaryszek
  • Tamaryszek's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 135
  • Otrzymane dziękuję: 18
Na pewno przygotuję listę pytań co do Twoich sprawdzonych bylin. I ich łączenia. I będę z ciekawością śledzić zmiany w nowym sezonie.
Te starocie są świetne, też mam do nich sentyment. Muszę zacząć systematycznie bywać na naszym targu staroci.
Czy mnie się wydaje, że planujesz nowy taras?
Pozdrawiam,Tamaryszek
"Ogrodnictwo w zgodzie z naturą jest łatwiejsze niż przeciwko niej"

W moim ogródeczku różyczka......wciąż rosnie....... 06 Paź 2016 20:57 #504869

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Zachęcam do szperania w starociach, na pewno dobierzesz coś do swego stylu, pięknie podkreślają urodę roslin, kompozycji.
Taras będzie na wiosnę, upieram sie przy nim choć M wzbrania się, stary zmurszał po 20 latach, miał prawo tym bardziej, że wykonany z sosny. Poszukam dostawcy modrzewia syberyjskiego, na droższe gatunki nie stac mnie. Taras będzie obsadzony na dotyczasowej konstrukcji, ot najprostszy z mozliwych. Będzie okazja wreszcie wpleść jakąś zieleń przy ścianie a także na nowo obsadzić skarpę przy tarasie, psy ciągle wdrapywały sie pod taras i niszczyły nasadzenia. Obecnie wszystko jest w opłakanym stanie i to o zgrozo przy samym domu, wstyd dla ogrodniczki :oops: Mam więc o czym mysleć, co posadzę, czy dołożę jakiąś kratkę, czy drewniana czy metalową? Po zejściu z tarasu wychodzę na kolejny zakątek wymagający przeróbek, z grubsza wiem juz od czego zacznę.... :think: Wertuję dostepne strony w internecie ale znając siebie zdam się na swoją wizję? intuicję? bo ja wiem....? mam zimę przed sobą a koncepcja juz się krystalizuje w mojej głowie...

Iza, nie stresuj mnie, jak widzisz operuję mocno ograniczoną grupą roslin o Ty bywałaś w tylu pięknych ogrodach, obejrzałaś kompzycje zachwycające świat..czy ja mogę stawać w szranki z takimi ogrodnikami :oops:
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz

W moim ogródeczku różyczka......wciąż rosnie....... 07 Paź 2016 19:44 #504985

  • Bozi
  • Bozi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4472
  • Otrzymane dziękuję: 2418
U mnie w tym roku znowu wypadła jedna róża po suszy.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.847 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum