TEMAT: Ogród Wioli

Ogród Wioli 21 Maj 2015 15:20 #371514

  • Monik
  • Monik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 104
Wiolu to mnie pocieszyłaś - takie tempo wzrostu kaliny mi odpowiada :) Cudne orliki!
Ściskam cieplutko
Monika

Mój ogród moje marzenie


Zielone okna z estimeble.pl

Ogród Wioli 21 Maj 2015 16:29 #371523

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Zaintrygowałaś mnie siewkami werbeny, aż poszłam sprawdzić. U mnie i hastata i patagońska mają brązowe, ciemne łodygi :silly:
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]

Ogród Wioli 21 Maj 2015 18:59 #371564

  • Wiola
  • Wiola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 431
  • Otrzymane dziękuję: 393
Inuś, Nowinko, Olu, Marysiu - i u mnie orliki sieją się na potęgę. Czasami wiosną celowo pozbywam się młodych siewek, bo miała bym ich niezliczone ilości. Nie wpadłam na banalnie prosty sposób Nowinki, aby chociaż część z nich załadować do doniczek. Świetny pomysł ! Można dać komuś, albo posadzić w przemyślanej kompozycji.

Marysiu, ja nie jednej roślinki pozbyłam się podczas pielenia. Ale cóż zrobić. Gdybym z tą czynnością czekała dotąd, aż wszystkie roślinki będą dobrze widoczne, to ogród zarósł by niemożliwie.
Co do kaliny, to pryskam ją środkami systemicznymi i wierzę, że docierają nawet tam, gdzie ja nie sięgnę.
A jeśli chodzi o werbenę, to może trafiło mi się jeszcze inne cudo ... ? Zobaczymy :)

Inuś, ja też mam problem z jednym chwastem. Myli mi się z przetacznikiem :oops: Już nie pamiętam, co to za jeden, ale w liściach są bardzo podobne.

Nowinko, u mnie powojniki też nie mają 'książkowej' ziemi. Ciężkiej, gliniastej też do końca nie lubią. Rozluźniam ją trochę przy sadzeniu piaskiem lub kompostem. Tak, aby chociaż na start miały dobrze, a potem jakoś rosną. Jedne lepiej, inne słabiej, ale ogólnie nie narzekam.

Monisiu, będziesz z kaliny zadowolona. Tylko pryskaj te obrzydliwe mszyce, gdy tylko się pojawią.

Majeczko, zobaczyłam sobie w google cóż to ta werbena hastata .... Zależy od zdjęcia. Takie bardziej niebieskie jeszcze by uszły, ale różowe przypominają niepożądane chwasty.
Do firmy L i ja jestem uprzedzona od lat, ale zaryzykowałam, bo nie znalazłam żadnej innej firmy sprzedającej werbenę patagońską.
Dobrze, ze w końcu moja się zebrała i wzeszła, bo była bym porządnie wk .... :evil:


Zimno się zrobiło okrutnie. Siedzę pod kocem z ciepłą herbatą i nachodzą mnie myśli, żeby rozpalić w kominku :oops:
Mam wrażenie, że z tej pogody tylko ślimaki się cieszą. Gdy wyszłam przed południem do ogrodu to oczom nie wierzyłam ile tego na wyłaziło ! Jakiś zmasowany atak przypuściły, czy co !
Zebrałam ile mogłam do słoika z solą i rozsypałam taki niebieski środek. Łaziły nawet po szorstkich, chropowatych powierzchniach, których podobno nie lubią :evil:

Pomimo brzydkiej aury, próbują rozkwitać kolejne roślinki

Kalina Onondaga i powojnik Keiser - dzisiejsze świeżutkie zdjęcia :)







Uroczy pierwiosnek Francesca

Pozdrawiam Wiola :)
Ogród Wioli
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Robaczek, chester633, anabuko1, jol_ka, olga1234

Ogród Wioli 21 Maj 2015 22:39 #371746

  • jol_ka
  • jol_ka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 40
  • Otrzymane dziękuję: 6
Wioluś dzięki za zdjęcia werbeny, moja Legutkowa ma takie same liście jak Twoja, bardziej okrągłe :angry:
Zobaczymy, co z tego wyrośnie...
Kalina piękna, przypomina hortensję. Masz chyba z tydzień przewagi nad moimi powojnikami - mój Omoshiro dziś zaczyna otwierać kilka kwiatów - oczywiście najpierw te zwrócone w stronę sąsiada :angry: a kaiser to daleko jeszcze w powijakach, że o Ledóchowskiej nie wspomnę.

Ogród Wioli 22 Maj 2015 06:46 #371789

  • Monik
  • Monik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 104
Wioluś no właśnie dzisiaj wybieram się po środki na mszyce i na mrówki bo lubią budować sobie domki przy moich krzewach.
Ściskam cieplutko
Monika

Mój ogród moje marzenie

Ogród Wioli 22 Maj 2015 10:38 #371869

  • slotys
  • slotys's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 353
  • Otrzymane dziękuję: 442
Wiolu , te ślimaczane paskudztwa atakują z każdej strony . Nie zbieram ich ...bo po prostu brzydzę się :pinch: . Sypię natomiast jak Ty niebieskimi kuleczkami ale czuję ,że to nierówna walka .
Piękna kalina ... i jak wcześniej napisała Jola - bardzo przypomina mi hortensję. Ja mam malutki krzaczek tej najzwyklejszej z białymi pomponikami - fakt mszyce ją uwielbiają . Ale u mnie mszyce atakują też wierzby i jaśminowiec - jak tylko skończy padać muszę zrobić oprysk.

Ogród Wioli 22 Maj 2015 10:51 #371874

  • Dorota15
  • Dorota15's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2869
  • Otrzymane dziękuję: 2502
Kalina jest urocza, już zapisuje nazwę jak spotkam to sobie kupię :)

Ogród Wioli 22 Maj 2015 15:29 #371951

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
Ja już w zeszłym roku słyszałam, że dziewczyny narzekały na nasiona werbeny od L.
Dobrze, że Twoje wyszły.
Francesca śliczna :hearts:

Ogród Wioli 24 Maj 2015 15:27 #372600

  • Wiola
  • Wiola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 431
  • Otrzymane dziękuję: 393
Witam niedzielnie.
Poranek przywitał nas znowu deszczem. Teraz słońce próbuje się przebijać przez chmurzyska, ale z marnym skutkiem. Dodatkowo znowu wieje ten wiatr. Nie wiem co z tą pogodą się porobiło. Tab brzydkiego maja nie pamiętam ...

Joluś, ja też będę obserwować tą Legutkową werbenę. Sama jestem niezmiernie ciekawa, co z niej wyrośnie.
Kalina Onondaga, to moja ulubienica, choć nie pachnie. Jest przepiękna i niezawodna w uprawie.

Moni, mszyc i mrówek mam ogrom, ale to nie tylko w tym roku. Zawsze, to był problem. Jednego roku jakoś odpuściłam mrówom i zniszczyły mi większość pomidorów w szklarni. Od tamtej pory tępię je bezlitośnie.

Gosiu, ja ślimarów, też brzydzę się wziąć do ręki, nawet w rękawicach. Łapię je szczypcami i siup do słoika z solą. W ubiegłym roku zauważyłam problem. Wcześniej były, owszem, ale pojedyncze sztuki i nie wyrządzały szkód w ogrodzie. W ubiegłym roku zaczęły być uciążliwe a w tym, to już masakra :jeez:

Dorotko, bardzo polecam tą kalinę. Zresztą inne odmiany też. To tak różnorodna grupa roślin, ze każdy znajdzie coś dla siebie.

Gosia, ja nasion L unikam od lat. Niestety werbenę patagońską mieli chyba tylko oni. Nie spotkałam tych nasion w żadnej innej firmie. Gdy nasiona okażą się pomyłką, nastawię się tylko na zbiór swoich - będą najpewniejsze.

Sezon różany uważam za otwarty. Rozkwitła moja rugosa - niestety nn



Następny w kolejce będzie Louice Odier



Moje ubiegłoroczne 'dzieło'

Rabata z Aspirynami, po środku niej czerwonolistny buczek. Wreszcie po wielu latach zaczął wyraźnie przyrastać :dance:



Za bukiem widoczny jest złotokap. Działa mi to drzewo na nerwy. Nie wiem co z nim nie tak, ale daleko mu do okazów 'kapiących złotem'. Ma z 5 kwiatów na krzyż i to wszystko na co go stać, a nie jest to młody egzemplarz. Ma jakieś 6 - 7 lat.
Pogroziłam mu łopatą i jeżeli w przyszłym roku nie pokaże na co go stać, to wylatuje.


Fragment z tamaryszkiem w roli głównej

Pozdrawiam Wiola :)
Ogród Wioli
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, wxxx-a, olga1234

Ogród Wioli 24 Maj 2015 16:13 #372618

  • Dorota15
  • Dorota15's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2869
  • Otrzymane dziękuję: 2502
Wiolu tak szybko tego złotokapu nie skreślaj - mój słabo kwitł przez 5 lat a w tym roku jest obsypany kwieciem. :)

Ogród Wioli 24 Maj 2015 16:36 #372633

  • Aszka
  • Aszka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2491
  • Otrzymane dziękuję: 2655
Louise Odier...zaraz będzie zapach...cudny
Kaliny - nie sądziłam,że jest ich taki wybór.Twoja jest zupełnie inna jak moja.Jet śliczna
Ha,Aspirynki też mam - chyba poza Bonicami najlepsze róże rabatowe.Ładnie im w tym buczku.Przywracasz mi w niego wiarę.Mój też bardzo powoli rośnie

Ogród Wioli 24 Maj 2015 18:35 #372686

  • anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4542
  • Otrzymane dziękuję: 2203
:bye:
Pięknie rozkwitł ci powojnik Keiser.Dla mnie jeden z najpiękniejszych.I też już zaczyna :)
Fajna ta rabata z Aspirynami.Oj będzie ładnie :)
U mnie też jak patrzyłam po pączkach na różach to Louis Odier najszybszej chyba rozkwitnie :P

Ogród Wioli 25 Maj 2015 11:10 #372932

  • slotys
  • slotys's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 353
  • Otrzymane dziękuję: 442
Wiola , " daj żyć " złotokapowi... :flower2: . Za to , pięknie i obficie kwitnie u Ciebie tamaryszek .Ja mam z nim problem . Mam go chyba już 6,7 lat a cały krzak to 3 badylki ,które i tak co roku wymarzają . W tym sezonie zakwitł pierwszy raz , aż jedną ,malutką gałązką . Może z każdym następnym sezonem będzie już tylko lepiej...taką mam nadzieję.

Ogród Wioli 29 Maj 2015 20:45 #374430

  • grazynarosa22
  • grazynarosa22's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 270
  • Otrzymane dziękuję: 53
Witaj...wpisuję sie na szybko a wolnym czasem dokładnie poczytam i obejrzę...pozdrowionka :bye:
Pozdrowionka.....Grażyna

Ogród Wioli 30 Maj 2015 11:34 #374613

  • grazynarosa22
  • grazynarosa22's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 270
  • Otrzymane dziękuję: 53
To znowu ja :bye: obejrzałam....i dech mi zapiera....jak zwykle.
Skubnęłabym co nieco u Ciebie.....
masz Francescę :woohoo: ależ mi się podoba....i te Twoje anemony i im podobne....szczególnie taki biały pełny- no cudo !!!!!
Pozdrowionka.....Grażyna

Ogród Wioli 01 Cze 2015 17:25 #375256

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
Może złotoka[p potrzebuje jakiegoś specjalnego nawożenia?

Ogród Wioli 04 Cze 2015 16:33 #376124

  • Wiola
  • Wiola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 431
  • Otrzymane dziękuję: 393
Witam wszystkich w świąteczny czwartek.
Wreszcie złapałam chwilę oddechu, mogłam przysiąść i uporać się ze zgraniem zdjęć na serwer. Jest to czynność, której bardzo nie lubię, ponieważ bardzo długo mi z tym schodzi.
Po chwilowym zastoju kwitnienia w ogrodzie, wreszcie zaczyna się coś dziać. Zaczynają być widoczne piwonie. Róże zakwitają pojedynczymi kwiatami. Przy sprzyjającej aurze, myślę, że na niedziele może być już całkiem nie źle. Jeszcze chwila i zacznie się długo wyczekiwany spektakl :dance:
W pierwszej kolejności pokażę może zaległe zdjęcia.
Moje ukochane orliki ... ich czas już przemija ...













Inne ...











Z kwitnacych krzewów niekwestionowaną gwiazgą jest obecnie kolkwicja chińska. Jest po prostu przepiękna !









Na koniec tego postu jeszcze moje powojniki :hearts:

Kaiser



Omoshiro



Blue Light nietrafnie posadzony z Eden Rose :unsure:









cdn...
Pozdrawiam Wiola :)
Ogród Wioli
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, Monik, edulkot, olga1234

Ogród Wioli 04 Cze 2015 16:42 #376127

Witaj, prosze o podpowiedz jak sie poruszac po profilu, jestem tu pierwszy raz i zupelnie nie wiem jak mam sie poruszac , bede niezmienie wdzieczna, pozdrawiam Jola.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.425 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum