TEMAT: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ.

OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 17 Mar 2013 19:59 #135536

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Dziękuję Małgosiu że mnie pocieszyłaś, tylko ile przede mną pracy. Część zbrojenia mam już przygotowanego a płytki (30/30) ze żwirową posypką postaram się też wykonać sam.

Czy ja mam zamiar żyć 100 lat i do tego jeszcze cieszyć się końskim zdrowiem? :think:
Nie lepiej mi kupić wygodny leżak i ciekawą książę? :coffe:
Tylko ile mógłbym wytrzymać w tej pozycji horyzontalnej? :garden: :bravo: :bravo: :bravo:
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa


Zielone okna z estimeble.pl

OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 17 Mar 2013 20:57 #135582

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Waldku projekt rewelacyjny :woohoo:
Życzę szybkiej realizacji, a wówczas przyjdzie czas na książkę i relaks :hug:
W takim otoczeniu czego pragnąć więcej :)
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 17 Mar 2013 21:20 #135602

  • Małgorzata124
  • Małgorzata124's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 519
  • Otrzymane dziękuję: 67
Waldku nawet taka ciężka praca w ogrodzie jest fajna,ja po cięższej pracy ale w ogrodzie bardzo szybko regeneruję swoje siły.
Natomiast jak wracam z pracy to już jestem taka zmęczona, chociaż nie pracuję fizycznie ,że przez parę godzin nie mam sił, normalna tragedia. :silly:
Też czasami mam takie przemyślenia jeżeli chodzi o wykonanie tak ciężkich prac w ogrodzie i czy to nie pójdzie na marne, bo wiadomo,że nie robię tego całkiem dla siebie, bo 100 lat nie będę żyła, a jeżeli nawet to zabraknie mi sił na dalszą kontynuację:think:
Ale,że jestem z natury optymistką to cieszę się każdym dniem spędzonym w ogrodzie nawet ciężko pracując i staram się nie wgłębiać w dalsze moje istnienie. :think:
Pozdrawiam cieplutko i życzę powodzenia w tworzeniu ogrodowego oczka wodnego. :drink1: :flower1:
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 18 Mar 2013 08:49 #135686

  • oster
  • oster's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 39
  • Otrzymane dziękuję: 12
Waldku, bardzo dziękuję za wykład łopatologiczny :thanks: Nie stosujesz języka uczonego, co znacznie
przyspiesza uczenie się i umożliwia tworzenie własnej wizualizacji :dance: .
Mączka bazaltowa zamówiona: doczytałam, że stosuje się ją raz na rok w ilości 100 kg/h, czyli na mój ogród potrzebuję ok. 5 kg. Waldku, sprzedawca internetowy wysyła 20-sto kilogramowe opakowania. Jak zachowuje się mączka: nie zbryla się po jakimś czasie? Chodzi mi o to, czy będę mogła użyć jej za rok i będzie w takim samym stanie jak obecnie.
Pozdrawiam serdecznie
(...) wszystko, co chcielibyście, by ludzie wam czynili, wy też im czyńcie podobnie. (Mat.7:12)
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 18 Mar 2013 09:59 #135702

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
Pozwolę sobie odpowiedzieć za Waldka jako, że z mączką bazaltową miałam wielokrotne doświadczenia. Można ją przechowywać latami jako, że jest to zmielona skała nie zbryla się ponownie jak to jest z nawozami sztucznymi. Nie traci też swoich właściwości nawet po kilkunastu, kilkudziesięciu :wink4: latach przechowywania. Można więc w miarę posiadanych środków zamówić większą ilość ograniczając na przyszłość koszty transportu zamiast zamawiać co roku po kilka kilogramów. :lol:

Waldku przepraszam za swoje pięć groszy. :kiss3:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.
Ostatnio zmieniany: 18 Mar 2013 10:00 przez Gosia.
Za tę wiadomość podziękował(a): jagoda5214, waldek727, oster, sierika, VERA

OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 18 Mar 2013 19:24 #135849

  • Ewelina
  • Ewelina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 881
  • Otrzymane dziękuję: 979
Znowu "zmądrzałam" :idea1: Teraz wiem co nieco o zastosowaniu maczki bazaltowej :)

Tymczasem jednak,po wysłuchaniu najświeższej prognozy pogody dla naszego regionu zważył mi się nastrój...
Mój ogród jest przysypany nadal śniegiem , a na noc zapowiadają kolejne opady :supr: Trudno uwierzyć ,że za trzy dni ... kalendarzowa wiosna !

/ J.Iwaszkiewicz/

" Nim przyjdzie wiosna,
nim miną mrozy,
w ciszy kolebce -
nade mną sosna,
nade mną brzoza
witkami szepce (...)"
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 19 Mar 2013 00:11 #135948

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Gosia wrote:
Pozwolę sobie odpowiedzieć za Waldka jako, że z mączką bazaltową miałam wielokrotne doświadczenia...

...Waldku przepraszam za swoje pięć groszy. :kiss3:

Gosiu. :hug:

Jakie pięć groszy?
Twoje posty i zawarta w nich Twoja wiedza i doświadczenie są na tym forum bezcenne. Nieważne w czyim wątku są pisane i umieszczane. Ważne jest to, że wogóle są.
Dziękuję wszystkim którzy zaglądają do ,,Ogrodu który żyje w harmonii z naturą". Zarówno tym którzy chcą i potrafią przekazać merytorycznie swoją wiedzę, jak i tym którzy z tej wiedzy chcą skorzystać i jak widzę korzystają. Wszyscy którzy poruszają się w tym temacie są zwyciężcami.
Niezależnie od tego czy ktoś jest już doświadczonym nauczycielem czy też pilnym uczniem, to i tak wszystkim należy się szóstka za rozważne podejście do swojego ogrodu. Utożsamiam się również z pozostałymi osobami które piszą swoje posty w różnych działach na tym forum odnoszące się do ogrodów przyjaznych zarówno człowiekowi jak i środowisku naturalnemu.

Celem i priorytetem większości z nas jest codzienna troska o własne zdrowie i dobre samopoczucie. Dlatego w głowie mi się nie mieści dlaczego cały czas niszczymy i zatruwamy to, co na naszą formę i dobrą kondycję ma pierwszorzędny wpływ i bezpośrednie oddziaływanie.
Dwie skrajności.
Dwa różne toki rozumowania w jednym czasie.
Czy ktoś jeszcze naprawdę tak myśli, że nasze zdrowie można śmiało oddzielić od wpływu otaczającego nas środowiska?
Czyż by był to monolit o dwóch zależnych od siebie rdzeniach w którym jeden rdzeń jest ze złota a drugi może być ze szmaty? :think:

Pozdrawiam. Waldek.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 19 Mar 2013 00:33 przez waldek727.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, dala, Margolka, Roma2, oster, VERA

OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 19 Mar 2013 09:35 #135985

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
oster wrote:
Natomiast ja, dwa lata temu popełniłam opryski roundapem na kolcowój (co do dziś odbija mi się moralną czkawką), który rozpanoszył się przed naszą posesją i nijak nie można było się tego świaństwa pozbyć :flower: Co dalej z nim, nie mam pojęcia :supr3:

Wybacz Waldku, że w Twoim wątku zadam pytanie Oster, ale ona swojego jeszcze nie ma :huh: a zaintrygowała mnie walka z kolcowojem, bo właśnie zakupiłam kilka sadzonek w celu posadzenia w nieformowany żywopłot i zaczęłam się zastanawiać, czy to poważny błąd? Czy on bardzo się rozłazi, czy ma inne wady?
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 19 Mar 2013 18:19 #136158

  • oster
  • oster's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 39
  • Otrzymane dziękuję: 12
Wiesiu, odpowiem w Twoim wątku, OK? Nie chcę zaśmiecać wątku Waldka.
(...) wszystko, co chcielibyście, by ludzie wam czynili, wy też im czyńcie podobnie. (Mat.7:12)
Za tę wiadomość podziękował(a): piku

OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 30 Mar 2013 23:14 #139658

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Witaj Waldku,czytam Twój wątek nie pierwszy raz.A przyciągnęła mnie ta Natura w tytule.Poza kilkoma postami u Gosi Motylka nie odzywam się,raczej chłonę to, co mówią inni.Szkoda,że kiedy zakładałam ogród nie było takiego forum.Sama dochodziłam do różnych obserwacji i wniosków.Ma to i dobrą stronę, wiem już,że wychodzę na prostą.Szkoda tylko straconych lat.Nie chcę się krygować czy daleko mi do harmonii czy blisko,powiem tylko,że od paru lat /a ogród mam 13lat/mam baaaardzo dużo biedronek i ich larw,całe gromady motyli,trzmieli,murarki gniazdują w starych zmurszałych pniakach,jaszczurki królują na kamieniach a pająki przędą mnóstwo misternych koronek błyszczacych w słońcu.Ptaki uczą latać młode na moich "włościach".Kąpią się i wygrzewają na piasku skalniaków.Czy jest im tu dobrze?Na pewno mi dobrze z nimi.Jestem szczęśliwa,że chcą mnie zaszczycić.I podkreślają urodę roslin.Przede mną jeszcze długa droga ale już z niej nie zejdę.
Cieszę się Waldku,że jesteś i walczysz.Tak trzymać.W przyrodzie wszystko toczy sie w określonym rytmie,wymaga czasu.Poganianie chemią obraca się się przeciwko nam.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, dala, Gosia, waldek727

OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 01 Kwi 2013 23:35 #140024

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Ewo (sierika).

Bardzo Ci dziękuję za te piękne słowa wypowiedziane w moim wątku. Cieszę się, że choć z wieloma osobami na tym forum dzielą mnie setki kilometrów to łączy mnie z nimi jedna i ta sama idea. Idea posiadania ogrodu który żyje w harmonii z naturą.
Ewo. Nieważne na jakim jesteśmy etapie przygotowań swojego ogrodu do tego aby osiągnięta w nim była równowaga biologiczna. Najważniejsze w tym całym przedsięwzięciu jest to, że pozbyliśmy się chemii, że systematycznie kontynuujemy nasze starania o to, aby ten sztuczny ekosystem stawał się jak najbardziej naturalny.
Właśnie taki, o którym tak wspaniale i z radością piszesz. To wszystko co kiedyś było przez nas ludzi zniszczone, wytępione i wytrute wraca na nasze podwórka w których żyjemy. Czyż nie wspaniale jest odpoczywać, bawić się z dziećmi, spotykać w gronie rodzinnym wiedząc , że nasz ogród tętni życiem?
Ewo.
Ja też bardzo się cieszę, że jesteś tu ze mną na forum, że jesteś także z innymi którym leży na sercu dobro otaczającej nas przyrody.
Myślę, że słowa zawarte w Twoim poście mogą być motywujące dla innych i drogowskazem w jakim kierunku należy iść aby cieszyć się z takich obrazków jakie Ty już potrafisz malować w swoim ogrodzie.

Pozdrawiam. Waldek.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, sierika

OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 02 Kwi 2013 20:06 #140191

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Waldku zadałam już pytanie u Gosi Motylka odnośnie ziemi popieczarkowej ale jestem także ciekawa Twojej opinii.O stosowaniu,wartości itd.Będę wdzięczna za odpowiedź.Ewa

OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 03 Kwi 2013 07:16 #140273

  • aneta72
  • aneta72's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 451
  • Otrzymane dziękuję: 111
Witam. BARDZO ciekawe wątki ,muszę je szczegółowo przejrzeć :search: :search: :search: :coffe: POZDRAWIAM.
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 03 Kwi 2013 10:36 #140349

  • JaDorka
  • JaDorka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 309
  • Otrzymane dziękuję: 111
waldek727 wrote:
Witaj Dorka w dalszej części wątku ortodoksyjnego ekologa, egzorcysty i szamana w jednym. :woohoo:
waldek727 wrote:
Dorka. Pisałem już, że nie jestem ekologiem a już tym bardziej ortodoksyjnym. Z tych egzorcyzmów to tak żeśmy się z Gosią któregoś dnia ubawili, że śmiechu nie było końca.

Tak czy inaczej Waldku, najważniejsza jest wiedza, którą tu krzewisz, bez względu na to, jak sam siebie nazywasz ;).
A projekt mnie tak zaciekawił, że już nie mogę się doczekać Twoich fotek z jego realizacji bo mam nadzieję, że będziesz nam tu relacjonował etapy swojego dzieła :).
Pozdrawiam i zapraszam Tam, gdzie czas płynie inaczej oraz do mojego Robótkowa
Dorota

Mój blog: Dorja Design
Ostatnio zmieniany: 03 Kwi 2013 10:58 przez JaDorka.
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 03 Kwi 2013 21:05 #140597

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Ewo.

Wątek Gosi śledzę tak jak swój własny. Widziałem Twoje zagadnienie, czytałem i znam stanowisko ,,Motylka".
Ja nic w tym temacie nie mam do dodania, bo podobnie jak Gosia nigdy ziemi popieczarkowej nie sprowadzałem do swojego ogródka.
Uważam, że dostępność do zwierzęcego obornika oraz własny kompost w zupełności mi wystarczają na wzbogacanie i tworzenie warstwy próchnicznej na terenie jaki mam do dyspozycji.
Nie będę zatem dublował jednej substancji drugą o podobnych właściwościach.
Pamiętając smak pieczarek zbieranych kiedyś na nadwiślańskich łąkach i porównując go ze smakiem pieczarek kupowanych teraz w sklepie myślę sobie, że daleko tej popieczarkowej ziemi do tej której używali producenci lat temu naście.

Bardzo mi miło gościć Ciebie Anetko w swoim ogrodowym wątku. Rozgość się i czuj się tak jak u siebie. :hug:

Dorotko. Znamy się już od dość dawna i znasz moje podejście do ogrodów i do otaczającego nas środowiska.

Nie jestem jak to niektórzy uważają ogrodowym Gargamelem, który w osamotnieniu i czeluściach ogrodowych pnączy miesza dobrodziejskie mikstury owiane tajemnicą ich składu, po czym w nocnych osnowach promieni księżyca przywdzianego w pełnię, z dwoma martwymi nietoperzami na ramieniu wyruszam do tajemniczego ogrodu pełnego zdrowej zieleni i czynię swą powinność miotłą baby Jagi niczym ksiądz na bierzmowaniu. :mad2:

Podobnie Dorotko tak jak i inni na tym forum którzy nie stosują chemii w swoich ogrodach, staram się przekazywać w sposób jasny, czytelny i zrozumiały swoją wiedzę odnośnie ogrodów żyjących w zgodzie z naturą.
Co do realizacji projektów to wszystko zależy od zdrowia, a raczej od kondycji kolana które niedawno poddałem laparoskopii.
Wszystko co będę robił w swoim ogrodzie począwszy od drewnianej furtki a skończywszy na altanie będę relacjonował w odpowiednich wątkach na tym forum. Akurat jestem tym szczęśliwcem którego nazywają ,,złota rączka".

Pozdrawiam. Waldek.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Za tę wiadomość podziękował(a): jagoda5214, Gosia, Małgorzata124

OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 03 Kwi 2013 22:53 #140661

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Dziękuję za odpowiedź.Zgadzam się z Tobą co do smaku pieczarek zbieranych kiedyś na łąkach ale to samo można powiedzieć o chlebie,mięsie czy nabiale. :( .Zbyt daleko odeszliśmy od tego co naturalne.A wiadomości lubię gromadzić,tak już mam. :bye:
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 03 Kwi 2013 23:26 #140679

  • Roma
  • Roma's Avatar
Zaraz,zaraz,na naszych terenach nadal zbieramy pieczarki na łąkach.Są to łąki na których kiedyś( jeszcze 20 lat temu) kopało się torf,suszyło i służył do palenia w piecach.

OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 07 Kwi 2013 19:05 #142244

  • Grzesik
  • Grzesik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 668
  • Otrzymane dziękuję: 563
Waldek, mogę się uczyć od Ciebie. Przyznam się bez bicia, że czasem stosuję chemię w swoim ogrodzie :oops:
Twój wątek to skarbnica wiedzy!
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.467 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum