TEMAT: Ogród Dali

Odp: Ogród Dali 19 Wrz 2012 14:05 #70479

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Romciu, Alinko, Marto,
ja nie główkuję, tylko ciężko pracuję :lol: Etap koncepcyjny mam już za sobą, teraz tylko trzeba pomysł :idea2: wcielić w życie. Gdybym wiedziała, ile mnie to będzie kosztować pracy, to nie wiem, czy bym się porwała z motyką na słońce :flower: Właściwie większość robót mam już za sobą, ale wczoraj musiałam posiłkować się M., bo wykopanie kilkuletnich liliowców okazało się ponad moje wątłe siły. A i tak obawiam się, że sporo kłaczy jeszcze zostało w ziemi...
A więc króciutkie podsumowanie: na rabacie "za bukszpanowym płotkiem" wykopałam wszystkie zioła (zostały tylko spore kępy pysznogłówki, która z racji pachnących listków robiła u mnie za ziółko) i resztki warzyw, całą rabatę przekopałam i zasiliłam kompostem. Wyrównałam i posadziłam: dwie trawy (rozplenicę i jakąś inną NN), dwa kłącza piwonii (Prima Vera i White Wings), cztery hosty (podzieliłam moje wielkie), kilkanaście lilii (min. Orange Pixie, Latvia, Citronella,Venezuela, Tigrinium) i kilkadziesiąt tulipanów. No i na razie nie ma co pokazywać, bo cebule i kłacza pod ziemią, więc efekt żaden...Ale obiecuję zrobić fotki...
To jeszcze nie koniec, bo coś trzeba było zrobić z wykopanymi ziołami wieloletnimi. No więc "pod młotek" (raczej pod szpadel) poszły liliowce na wąskiej rabacie w pobliżu wejścia do domu. Liliowce wykopane, część wywalona, część czeka na nową kwaterkę, a w ich miejsce zostały posadzone ziółka - będę je miała pod ręką, a one w końcu dostaną dużo słoneczka :)
Na dzisiaj w planie mam posadzenie irysów na jednej z rabatek wokół kącika słonecznego. Po wielu latach przepraszam się z irysami (wpływ forum, pasjonatów irysowych i wspaniałej sekcji irysowej ;) ) Przesadzę tam moje zwykłe żółte, które dotąd gdzieś były upchnięte i nowo kupione odmianowe, ale nazw oczywiście nie pamiętam :oops: )
I to by było chyba tyle zmian przewidzianych na wrzesień 2012. Oczywiście cały czas sadzę cebule i dzielę hosty i żurawki, którymi wypełniam wszystkie wolne miejsca w ogrodzie B)

A deszcz dzisiaj znowu padał, więc wszystkie roślinki ładnie się ukorzeniają w nowych miejscach, a mi łatwiej kopie się dziury :whistle:

Iwonko, z nowych nabytków mam na razie tylko fotkę kordyliny australijskiej, roślinki doniczkowej, ale już widzę oczami w wyobraźni, jaką fajną kompozycję będę mogła zrobić z nią w roli głównej w przyszłym roku:

00615.JPG


Dawidku, a ja moją rozplenicę wykopałam i podzieliłam na trzy części; tak mi się ona podoba, że postanowiłam ją posadzić również w innych częściach ogrodu B)

Dzisiaj jesienne róże

02017.JPG



02411.JPG


...i hortensje

02210.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Ostatnio zmieniany: 19 Wrz 2012 20:11 przez dala.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Ogród Dali 19 Wrz 2012 14:47 #70491

  • Igor
  • Igor's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4186
  • Otrzymane dziękuję: 2490
Kordylina jest super do kompozycji. Ja mam sporo większą, tylko szkoda, że nie zimuje w ogrodzie, ale za dużo szczęścia nie można mieć B)
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 19 Wrz 2012 16:43 #70510

  • lucy09
  • lucy09's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 675
  • Otrzymane dziękuję: 445
Dalu czasu ciągle mało na wszystkie ulubione ogrody. Ale dziś byłam u Ciebie. Mogłabym tu siedzieć godzinami. Szczęściara jesteś, że nie masz córki- Strzelby. Rozbawiło mnie to do łez. a jeśli chodzi o tych młodych i ich stosunek do życia i partnerstwa to chyba masz rację ale na szczęście nie wszyscy tak żyją. Maja dzieci i tworzą mimo "szybkiego życia" prawie tradycyjne ogniska domowe (a może tak mi się tylko wydaje...?)
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 19 Wrz 2012 17:34 #70519

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Widzę, że i u Ciebie The Fairy króluje :silly:

Też miałam dziś w planie sadzić cebule, ale cholercia, nie zdążyłam :jeez: . Za to nawiozłam sobie końskiego obornika do zaprawiania dołków pod róże :woohoo:
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 19 Wrz 2012 19:59 #70547

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Dalu - jesienne róże, to nie tutaj :funnyface: , a przy okazji - czy Twoja The Fairy też jest ładniejsza jesienią?
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 19 Wrz 2012 20:49 #70568

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Skorzystam z gościnności Dali.

Marta.

Cieszy mnie fakt, że korzystasz z nawozów organicznych, ale nie dodawaj świeżego obornika pod korzenie róż ani żadnych innych roślin. Każdy obornik zawierający materię organiczną należy najpierw przekompostować na pryzmie. Chodzi o to, aby zniwelować najpierw w masie organicznej stosunek węgla C do azotu N który to powinien wynosić średnio 10:1.
W świeżym oborniku który zawiera w swoim składzie słomę stosunek C do N jest bardzo wysoki i wynosi ok 350:1. W uproszczeniu oznacza to, że azot najpierw będzie wykorzystywany w glebie do tego, aby w procesach rozkładu materii organicznej spalić węgiel zmniejszając stopniowo jego zawartość do zrównoważonego poziomu, a dopiero potem będzie dostępny i wchłaniany przez włośniki korzeniowe roślin. Do chwili osiągnięcia optymalnej wartości C do N rośliny będą narażone na niebezpieczny dla nich niedobór azotu.

Pozdrawiam.Waldek.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 19 Wrz 2012 21:05 #70574

  • Roma
  • Roma's Avatar
Dalu- zwracam honor :thanks: faktycznie odwaliłaś kawał roboty.Wiosną jak nic dostaniesz podziękowanie od roślin :flower2:
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 19 Wrz 2012 21:17 #70580

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
waldek727 wrote:
Skorzystam z gościnności Dali.

Marta.

Cieszy mnie fakt, że korzystasz z nawozów organicznych, ale nie dodawaj świeżego obornika pod korzenie róż ani żadnych innych roślin. Każdy obornik zawierający materię organiczną należy najpierw przekompostować na pryzmie. Chodzi o to, aby zniwelować najpierw w masie organicznej stosunek węgla C do azotu N który to powinien wynosić średnio 10:1.
W świeżym oborniku który zawiera w swoim składzie słomę stosunek C do N jest bardzo wysoki i wynosi ok 350:1. W uproszczeniu oznacza to, że azot najpierw będzie wykorzystywany w glebie do tego, aby w procesach rozkładu materii organicznej spalić węgiel zmniejszając stopniowo jego zawartość do zrównoważonego poziomu, a dopiero potem będzie dostępny i wchłaniany przez włośniki korzeniowe roślin. Do chwili osiągnięcia optymalnej wartości C do N rośliny będą narażone na niebezpieczny dla nich niedobór azotu.

Pozdrawiam.Waldek.

Rozumiem, że to do mnie było ;)
Wiem, że świeżego obornika nie wolno stosować bezpośrednio pod rośliny. Swój już przysypałam na wpół rozłożonym kompostem i będzie sobie tak leżał do wiosny co najmniej. Tak więc najwcześniej zostanie użyty za pół roku :silly:
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 19 Wrz 2012 21:48 #70601

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2383
olibabka wrote:
Dalu - jesienne róże, to nie tutaj :funnyface: , a przy okazji - czy Twoja The Fairy też jest ładniejsza jesienią?
Jak miło, że koleżanki wspominają konkurs :hug:
Daluś ta fotka :hearts: taka obfitość kwitnienia :lol:
I u mnie także popadało :happy4: może da się wreszcie z cebulami popracować :think: i przebieżkę po lesie na grzybobranie zrobić :dance:
Ale Ty pracowita jesteś :hug: ja w tygodniu zupełnie czasu nie mam :cry3:
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 20 Wrz 2012 13:45 #70740

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Jolu, ja w tygodniu to w ogrodzie pracuję tak "z doskoku" - dom, praca,apartament, wolontariat, teraz jeszcze doszła mi opieka nad tatą i chwilowo - starszym synem, który paskudnie skręcił sobie nogę i od kilku dni ma full service ;); no i czasu nie za dużo zostaje...A we wrześniu właśnie robię wszelkie przeróbki i przemeblowania w ogrodzie, więc roboty jest sporo B)
Różyczek u mnie nie za dużo, o tej porze honoru bronią The Fairy, które kwitną niestrudzenie do pierwszych przymrozków :flower2: Tak że z wybraniem jakiejś fotki do konkursu będzie mały problem, chyba że liczy się po prostu drugie kwitnienie (moja Augusta po raz drugi kwitła w sierpniu).

Martusiu, Waldku, taki obornik to z pewnością cenna zdobycz B) Ja uświadomiłam sobie, że niedaleko mnie pan ma koniki, więc może też się zakręcę...

Romuś, ano spracowałam się deczko, a efektu na razie nie widać, bo większość cebul i kłączy zakopana w ziemi :search: Tak teraz wygląda moja rabata "za bukszpanowym płotkiem":

00310.JPG


Marysiu, moja The Fairy chyba jest jednakowo ładna w czerwcu i jesienią :flower1: W czerwcu ją troszkę podgryzają mszyce, a teraz występuje czarna plamistość. Ale obfitość kwiatów nieustannie mnie zachwyca:
Kwitnienie czerwcowe:

P1040096_2012-09-20.JPG


Lucynko, cieszę się, że spacer po moim ogrodzie był udany :)
Co do młodych, to obserwując moich synów i ich zmieniające się koleżanki, dziewczyny, partnerki zaczynam mieć wątpliwości, czy życie rodzinne i posiadanie dzieci to rzeczywiście to, o co im chodzi :blink:

Igorku, kordylina to świeży nabytek, ale mam nadzieję, że teraz przez zimę ładnie mi urośnie, a w przyszłym roku podsadzona jakimiś jednorocznymi będzie królową kącika słonecznego B)

W ogrodzie kwiatków już za dużo nie kwitnie, ale nadal jest zielono:

01519.JPG



01815.JPG



01714.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Ostatnio zmieniany: 20 Wrz 2012 13:45 przez dala. Powód: literówka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka

Odp: Ogród Dali 21 Wrz 2012 09:10 #70956

  • AGNESS
  • AGNESS's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2186
  • Otrzymane dziękuję: 431
Daluś kwiatków może faktycznie już zbyt dużo nie kwitnie, ale już lada chwila liście wspaniale się wybarwią i będzie bajecznie kolorowo :P Uwielbiam poprzebarwiane krzewy azalii, u Ciebie ich mnóstwo , wiec będą piękne purpurowe zakątki :P
Fairka przepiękna, hortensje również, widzę, ze wciąż czysto białe, jeszcze nie zaczęły różowieć? U mnie już w większości poprzebarwiane, jedynie Phantom czaruje bielą :P
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 21 Wrz 2012 22:10 #71186

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2684
Dalu, powiem Ci, że takie bardziej radykalne zmiany w ogrodzie, choć wiążą się z pewnym wysiłkiem, niestety, dają jednak wiele radości i satysfakcji! Ja jak tak ciągle tylko plewię i plewię, to się czuję takim wyrobnikiem, nie ogrodnikiem! I jak sobie od czasu do czasu czegoś nie posadzę, nie przesadzę ;) , to jestem nieszczęśliwa! :rotfl1:
Gorąco popieram takie twórcze działania w ogrodzie! Najfajniej by się zakładało nowe rabaty,tylko skąd je wziąć? ;)
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 22 Wrz 2012 06:41 #71237

  • e-genia
  • e-genia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4032
  • Otrzymane dziękuję: 3524
Witaj Dalu widzę że Cię też naszło na zmiany w ogrodzie , ja przypłaciłam to chorobą , już jest prawie dobrze to M się rozchorował.

Na razie wielki bałagan u mnie ,dopiero wiosną posieje trawę.
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 22 Wrz 2012 09:05 #71265

  • Igor
  • Igor's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4186
  • Otrzymane dziękuję: 2490
Przepiękny ten bukszpanowy płocik, chyba nie pokazujesz go za często, może masz fotkę tak od przodu ? B)
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 24 Wrz 2012 19:01 #71999

  • Isia
  • Isia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 448
  • Otrzymane dziękuję: 464
Witaj Dalu i ja chętnie skubne malinkę potrzebuję witamin na paskudny katar, spacer po ogrodzie wskazany ale głównie na słoneczku :) trawki....dojrzewam do nich coraz bardziej właśnie zakupiłam Pampasówkę i inne drobiazgi :)
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 25 Wrz 2012 14:45 #72247

  • Ewelina
  • Ewelina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 881
  • Otrzymane dziękuję: 979
Dalu , nadal masz tak wiele kwiatów w ogrodzie , choć to już naprawdę jesień ! Na zdjęciach zauważyłam MIECHUNKĘ i oczywiście imponujące HORTENSJE. Czy suszysz ich kwiatostany na jesienno- zimowe bukiety ? Ja tak robię ( Miechunkę mam z działki od teściowej), suszę też okwitłe kwiatostany ŚWIECZNICY i oczywiście podczas spacerów ścinam długie gałęzie GŁOGU. Dzięki temu na długie ,szare dni mam w domu nastrajające optymistycznie dekoracje :)

Wkleiłam te moje bukiety w swoim wątku - zapraszam do obejrzenia :)
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 25 Wrz 2012 21:19 #72342

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Ewelinko, oczywiście, że suszę moje miechunki, a potem używam ich do suchych bukietów :flower1: Najczęściej łączę je z różnymi trawami, które zbieram na okolicznych łąkach, a ostatnio mam nawet własne trawki:

01216.JPG


Jesień dopiero się zaczęła, więc w ogrodzie jeszcze trochę kwiatków kwitnie...
Marcinki:

0028.JPG


Astry wrzosolistne:

00914.JPG


... a wrzosy już powolutku przekwitają

Attachment 00511.JPG not found



Isiu, malinki już się kończą, ale słoneczka mam jeszcze w ogrodzie całkiem sporo :) Dzisiaj był piękny dzień, a i jutro zapowiada się wspaniała pogoda :) Zdrówka życzę!

Igorku, bukszpanowy płocik pokazywałam od czasu do czasu przy okazji prezentacji ziółek. Teraz dekoracje się zmieniły, ale płotek chętnie pokażę również en face:
Widoczek wiosenny

02312.JPG


Geniu, oj tak! Zmiany, zmiany, zmiany! A jak zmiany, to i mnóstwo pracy ;) My, ogrodnicy tak już mamy :funnyface:
Mam nadzieję, że u Ciebie już ze zdrówkiem O'k :hearts:
Dla Ciebie wiosenny fiołeczek, który zakwitł we ...wrześniu :eek3:

00810.JPG


Martusiu, pytasz skąd wziąć nowe rabaty? Prosta sprawa! Przerabiając te, które już masz,ale Ci się znudziły :happy4: Ja tak robię! Bo masz rację pisząc, że ogrodnik realizuje się dopiero wówczas, kiedy jest KREATYWNY, kiedy jest artystą, a nie tylko i wyłącznie wyrobnikiem-rzemieślnikiem :silly:

Agnieszko, moje hortensje też już powoli się przebarwiają, ale Anabelka jest teraz biało-limonkowa:

01622.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 26 Wrz 2012 00:20 #72430

  • dawidbanan
  • dawidbanan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 803
  • Otrzymane dziękuję: 388
Wrzosy :woohoo:
Ostatnio tak wzięło mnie na te rośliny, że aż założyłem wrzosowisko :lol:
Twoje są przepiękne! Takie duże, gęste :woohoo:
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.553 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum