TEMAT: Dżemy, konfitury, powidła, marmolady i inne przetwory owocowe

Dżemy, konfitury, powidła, marmolady i inne przetwory owocowe 10 Lis 2015 12:09 #412797

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19264
  • Otrzymane dziękuję: 79621
Też czasem robię dżemy - ale nie w wielkiej ilości, tylko szybkiego spożycia. Chętnie eksperymentuję z mieszaniem smaków - jak Hiacynta dodając imbir, papryczki chili, a także ziarna gorczycy, limonki pokrojone w kostki ze skórą, albo migdały w płatkach i siekane orzechy... Zainspirowana włoskimi dodatkami do sera przyrządzam w ten sposób figi (jesienią trafiają się świeże, są do d...y jako owoc deserowy, ale do przetworów jak najbardziej), żurawinę, także cytrusy. Te staram się nabyć ekologiczne, niepryskane i ścieram na tarce ze skórką. Dodaję jak najmniej cukru (albo wcale), za to pektynę - owszem. Uważam, że owoce gotowane dwie minuty i zagęszczone pektyną i tak są zdrowsze, zawierają więcej witamin, niż smażone wiele godzin.
Pomysł z agrestem jako źródłem pektyny podoba mi się - tylko czy trzeba koniecznie dawać całe owoce? Można rozparzony agrest przetrzeć przez sito i dodać tę pulpę bez pesteczek?


Zielone okna z estimeble.pl

Dżemy, konfitury, powidła, marmolady i inne przetwory owocowe 10 Lis 2015 12:31 #412801

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Jeśli doda się agrest przetarty, dżem będzie bardziej elegancki :) Ale przy wiaderku agrestu ta metoda odpada :)
Świetnym zagęszczaczem są też owoce pigwowca japońskiego.

Dżemy, konfitury, powidła, marmolady i inne przetwory owocowe 10 Lis 2015 12:34 #412802

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19264
  • Otrzymane dziękuję: 79621
Dzięki za radę! Pech w tym, że agrest jest owocem pojawiającym się bardzo krótko, a ja, jak napisałam, robię dżemy na bieżąco. Też z powodów taktycznych: jak mniej jest, to mniej zjemy, a nikt w domu nie ma niedowagi :happy3:

Dżemy, konfitury, powidła, marmolady i inne przetwory owocowe 10 Lis 2015 15:26 #412812

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że najlepiej żeluje agrest zielony, gdyż ma wtedy najwięcej pektyn. Jakimś wyjściem z sytuacji jest robienie przecieru, gdy owoce są gotowe do zbioru, a potem dodawanie ich do przetworów :)
W tym roku robiłam tak ze śliwkami, zbyt dużo ich było, nie nadążałam z przerabianiem, więc zrobiłam kilka słoików rozgotowanego przecieru, a potem dodawałam go do winogron :)

Dżemy, konfitury, powidła, marmolady i inne przetwory owocowe 10 Maj 2016 23:46 #467421

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Nowy sezon rozpoczęłam od przygotowania dżemu z pędów świerku.

Przy okazji formowania iglaczka narwałam sporą torbę zielonych pędzelków. Opłukałam je , dobrze osuszyłam, przemieliłam w maszynce do mięsa.

dzem-pesy-swierku.jpg


Powstało ok. 2 litrów zielonej masy. Na dno rondelka nalałam odrobinę wody, wrzuciłam mielone pędy świerkowe, dosypałam niecały kilogram cukru. Całość wymieszałam i postawiłam na najmniejszym palniku ustawionym na minimum. Po godzinie przesmażania dodałam przemieloną cytrynę z odrobiną skórki.
Smażyłam te pędy jeszcze godzinę, od czasu do czasu mieszając, aż całośc dostatecznie zgęstnieje.

Podczas smażenia kolor z jasnozielonego zmienił się na oliwkowy. I to jest jedyna wada tego dżemu, bo smak ma wspaniały, kwaskowy z delikatnym posmakiem żywicznym.

Dżem z młodych pędów świerku łagodzi schorzenia gardła, kaszel, uodparnia na przeziębienia, gdyż zawiera ogromne ilości wit. C.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, whitedame

Dżemy, konfitury, powidła, marmolady i inne przetwory owocowe 19 Maj 2016 01:18 #471184

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Podobnie robiony dżem z młodziutkich szyszek sosny i z sosnowych przyrostów dał w efekcie substancję nieco trocinowatą.

Dżem z pędów sosny ma nieco ciemniejszy kolor i smak łagodniejszy, niż dżem z szyszek, który ma ostry, nieco żywiczny posmak a kolor ciepły, żółtooliwkowy.
Za tę wiadomość podziękował(a): nelu-pelu

Dżemy, konfitury, powidła, marmolady i inne przetwory owocowe 19 Maj 2016 06:50 #471198

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19264
  • Otrzymane dziękuję: 79621
W kontekście powyższego mój dżem z rabarbaru z (sporym) dodatkiem porto jest trywialny ;)
Ale dobrze podchodzi np. do emmentalera, także do owczych serów włoskich (pecorino), ale mnie kręci i jako smarowanko śniadaniowego rogalika.
Za tę wiadomość podziękował(a): nelu-pelu

Dżemy, konfitury, powidła, marmolady i inne przetwory owocowe 19 Maj 2016 20:59 #471472

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Mi z kolei nigdy nie przyszło do głowy robić dżem z rabarbaru :) Ale gdybym miała przepis .... :happy:

Dżemy, konfitury, powidła, marmolady i inne przetwory owocowe 19 Maj 2016 21:12 #471481

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19264
  • Otrzymane dziękuję: 79621
Nie trzeba przepisu ;) . To wyrób lekki, łatwy i przyjemny - ponieważ mamy spory przerób wina, do tego jakis ser zawsze - a nauczyliśmy się do sera używać wytrawne konfitury.
Kupiłam kilo rabarbaru, ściągnęłam skórę (łatwo schodzi teraz), pokroiłam byle jak, zasypałam szklanka brązowego cukru, żeby "puściło". Potem zagotowałam z żelfixem 3:1. Na sam koniec dolałam szklankę dobrego porto. Wyszły 3 standardowe słoiczki.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, nelu-pelu

Dżemy, konfitury, powidła, marmolady i inne przetwory owocowe 19 Maj 2016 21:17 #471485

  • nelu-pelu
  • nelu-pelu's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • na pewno się uda!
  • Posty: 229
  • Otrzymane dziękuję: 195
Hiacynto,
już czuję aromat tego dżemu... :yummi:
Niestety z witaminą C jest jest tak, że ona ginie w temp. powyżej 40 stopni. Często o tym zapominamy przy spożywaniu owoców i warzyw. A nie dałoby się jakoś bez gotowania? :wink2:
Moja mama robi jakiś nalew alkoholowy na młodych pędach sosny, ale to już nie do wcinania tylko raczej ku zdrowotności po parę kropelek do herbaty...
pozdrawiam Nela
Moje metamorfozy

Dżemy, konfitury, powidła, marmolady i inne przetwory owocowe 19 Maj 2016 21:36 #471506

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Mam nadzieję, że jednak coś z tej mega dawki zostanie :)
Zastanawiałam się jakiś czas temu nad zrobieniem zamrożonych kostek z sokiem iglakowym, ale na razie nie dorobiłam się wyciskarki do soku, a wirówka zbyt napowietrza, więc z kolei wit. C ulega utlenieniu.

Jaki wyjściem byłoby pomieszanie zmielonej masy z cukrem i zamrożenie w woreczkach strunowych. Takie płaskie tabliczki później łatwo się łamie, a kolor jaki piękny :) Ale ja mam zamrażalnik zapchany oregano i takimi tam różnymi, więc chyba się nie skuszę :)

Rosjanki robią też na bazie różnych młodych pędów napoje, soki. Gdy zasypie się pędy iglakowe cukrem i odstawi w ciepłe, ciemne miejsce, puszczą one pyszny sok, ale niestety baaardzo słodki.

Kwas chlebowy z pędami iglakowymi można robić. Można też zasypać cukrem i zalać wodą, po paru dniach powstanie lekko alkoholowy napój iglakowy :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Stokrotka_jz

Dżemy, konfitury, powidła, marmolady i inne przetwory owocowe 19 Maj 2016 21:55 #471524

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Rano poczytałam sobie waszą dyskusje o rabarbarze i świerku przytargałam 1,5 kg rabarbaru, pół litry szyszek sosnowych trochę pędów ze świerka. Zrobiłam z tego dżem . Cukru dałam 0,7 kg. Ja cukier nie daje w/g przepisu tylko próbuje i dosypuję. Pod koniec zmiksowałam żyrafą. Pychota.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fabiola

Dżemy, konfitury, powidła, marmolady i inne przetwory owocowe 20 Maj 2016 00:50 #471611

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Lucynko, i to jest ciekawa propozycja :) Na działce rośnie rabarbar, sąsiadka zza płota prosiła, żeby przyciąć jej sosnę wejmutkę, więc paluchy sosnowe też będą, u dziecka kolejny świerk czeka na przycięcie.
A w szafie stoi resztka whisky, zgodnie z sugestią Łatki trzeba by dodać :) Po prostu czuję wiatr w patelni :happy:

Dżemy, konfitury, powidła, marmolady i inne przetwory owocowe 06 Cze 2016 11:36 #478122

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19264
  • Otrzymane dziękuję: 79621
Tym razem dżemik na słodziutko :happy:
Dwa dojrzałe banany, do kilograma uzupełnione truskawkami, laska wanilii (pesteczki i wrzucona skórka, wyjęta na koniec), odrobina cukru, żelfix (wg producenta ten prawdziwy nie zawiera sorbianu potasu ani innych tego rodzaju substancji - staram się wierzyć). 5 minut i po krzyku.



Kupiłam też morele, te mniej dojrzałe użyję do produkcji dżemu morelowego + jedna marakuja dla zapachu :hearts:
Ostatnio zmieniany: 06 Cze 2016 11:37 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Dżemy, konfitury, powidła, marmolady i inne przetwory owocowe 20 Sie 2016 19:26 #497596

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Poproszę o przepis z owoców róży, dżem, konfitura wszystko jedno, najlepiej taki by nie bawić się z pestkami...... :oops:

Dżemy, konfitury, powidła, marmolady i inne przetwory owocowe 20 Sie 2016 21:29 #497617

  • Dorota15
  • Dorota15's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2869
  • Otrzymane dziękuję: 2502
Ewko Sieriko ja przejrzałam moje stare książki z przepisami na konfitury i bardzo się zdziwiłam ale róży nie ma :unsure:
Za tę wiadomość podziękował(a): sierika

Dżemy, konfitury, powidła, marmolady i inne przetwory owocowe 20 Sie 2016 21:43 #497619

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Owoce należy przepołowić, opłukać pod bieżącą wodą, aby pozbyć się pestek. Do prawie wrzącej wody nasypać cukier tak, aby roztwór był nasycony, czyli dużo cukru trzeba sypać dopóki się rozpuszcza :)
Wody powinno być połowę mniej niż owoców - czyli litr owoców, 1/2 litra wody.

Do gorącego syropu wsypać owoce, godzinkę potrzymać na maleńkim ogniu najmniejszego palnika gazowego z dodatkową płytką ochronną. Syrop z owocami nie powinien wrzeć, tylko dochodzić do temp. 80-90 oC. Potem garnek odstawić następnego dnia znów godzinkę podgrzewać, po 3 dniach konfitura powinna być gotowa, poznaje się to po szklistych owocach zawieszonych w gęstym syropie.

Gorącą konfiturę przekłada się do słoiczków i zakręca. Można dla pewności przepasteryzować. Smak takiej konfitury jest rewelacyjny, ale dłubanie w pestkach powoduje, że robi się ją raz w życiu :)
Za tę wiadomość podziękował(a): sierika

Dżemy, konfitury, powidła, marmolady i inne przetwory owocowe 20 Sie 2016 22:00 #497624

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Właśnie te pestki...... ;) ale ja mam Karpatię, duże owoce, może nie będzie tak żle?


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: pszczelarz5
Wygenerowano w 0.269 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum