TEMAT: Z psami po Europie

Z psami po Europie 11 Wrz 2018 10:24 #624630

• Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 5170
Łatka wrote:
Magda, wielkie dzięki za tecomarię, co do kremowego pnącza, to już wcześniej Ania Amlos je rozpoznała, to jest jednak róża - róża cośtam, z powodu dziury w głowie umknęła mi nazwa :hammer: , nie mogę jej tez znaleźć w wątku identyfikacyjnym.[...]

Znalazłam, Aniu, to było tutaj -> forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/4...liny?start=54#610699

Miłych dalszych wrażeń pod włoskim niebem :bye: :bye:
Pozdrawiam - Ania
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka

Z psami po Europie 11 Wrz 2018 13:17 #624646

• MagdaH
  • MagdaH's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Uzależnienie roślinne silniejsze jest niż inne
  • Otrzymane dziękuję: 1186
Łatka wrote:
Magda, wielkie dzięki za tecomarię, co do kremowego pnącza, to już wcześniej Ania Amlos je rozpoznała, to jest jednak róża - róża cośtam, z powodu dziury w głowie umknęła mi nazwa :hammer: , nie mogę jej tez znaleźć w wątku identyfikacyjnym.
[...]

A to? Milin?

Obstawiam podranea ricasoliana też z rodziny bignoniowatych :-) Z różą wtopa ;-) Faktycznie łatwiej zgadnąć na wyraźnym zdjęciu lub na żywo. Ale widoki przecudne, ołownika chyba nigdy takiego nie doczekam :oops:
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos

Z psami po Europie 11 Wrz 2018 17:26 #624658

• Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Moderator
  • Otrzymane dziękuję: 8671
Aniu, Magdo - :kiss3:
W tym czasie (głowiłam się dwa dni :rotfl1: ) otworzyła się klapka w mojej głowie, tak róża o bladokremowych, drobnych kwiatkach, włażąca na wysokie drzewa, to róża Banksa, Rosa bancsi Lutea. Teraz nawet jeśli zapomnę, będę wiedziała, gdzie zapisałam ;)

Magdo - ołowniki są tu po prostu powalające na kolana, nie chodzi tylko o wielkość i chmury kobaltowych kwiatuszków - po prostu są wszechobecne, pełno samosiejek - nikt specjalnie się nimi nie przejmuje, a rosną szaleńczo.
To nie jest sprawiedliwe!
Wczoraj z racji takiej sobie pogody (tylko 26 stopni i chmurnawo) pojechaliśmy do oddalonej o 28 km stolicy regionu, Alghero.
Założone w 12 wieku przez genueńczyków, dwa wieki później przeszło w ręce Aragonii; po wykryciu spisku politycznego rdzenni Sardyńczycy zostali z miasta wypędzeni (co to nam przypomina?) i zastąpieni ludnością mówiącą po katalońsku. Do dziś podobno 40% mieszkańców ma za język ojczysty mowę barcelończyków (sama słyszałam - witają się nie buongiorno, tylko hola!), miasto wygląda również jakby żywcem przeniesione z Półwyspu Pirenejskiego.

Nadbrzeże jachtowe

Plac katedralny

i wnętrze renesansowej katedry

Alghero jest miastem korali

Zachwyciły mnie wiszące na murach wielkie fotografie ponad stuletnich mieszkańców

Ta pani ma 106 lat

A ten pan pracujący na polu - 102; dieta i klimat!

Na koniec - oczywiście lody :tongue2:

A tak wygląda nasza obecna plaża

Ostatnio zmieniany: 11 Wrz 2018 17:28 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Amlos, MagdaH, Dorota15, Gosia352

Z psami po Europie 13 Wrz 2018 21:47 #624843

• Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Moderator
Dziś przechodził nad nami burzowy front, fale deszczu jak z cebra, temperatura w momencie przejścia frontu spadła do 21 stopni :woohoo: (ale już się podwyższyła , bez obaw ;) ). Dlatego zaplanowaliśmy trochę zwiedzania - a konkretnie małą (około 100 km łącznie w tę i nazad) rundkę po romańskich budowlach sakralnych tej części wyspy.
Największym romańskim kościołem jest San Gavino w portowym miasteczku Porto Torres (skąd odpływają również promy na Korsykę i do Francji). Trochę trudno bez szerokokątnego obiektywu - wokół ciasne uliczki.

Jednak o wiele bardziej znany - i malowniczy, położony wśród bukolicznych okoliczności przyrody - jest kościół Santissima Trinita di Saccragia; wybudowany przez pizańczyków w 12 wieku w charakterystycznym dla Pizy stylu, z elewacją ozdobioną pasami szarego i kremowego kamienia.

Wnętrze z polichromiami - Chrystus i apostołowie

Piękne kapitele

Podobno w czasach głodu pojawiła się znikąd tłusta, dojna krowa - i swym mlekiem ocaliła mnichów - stad drugi człon nazwy, "święta krowa", saccragia.

Dla beagle największą atrakcją jest soczysta, bujna trawa - jaka to rozkosz się wytarzać!

Kilka kilometrów dalej - podobny, choć dużo mniejszy i nie tak odnowiony romański kościół San Michele; w kraju innym, niż Włochy, byłby miejscem pielgrzymek turystów, tu stoi samotny wśród pól.

Jedziemy jeszcze około 20 km - do wielkiego kościoła San`Antiocho koło Ozieri; tu styl romański miesza się z wczesnogotyckim, przywiezionym przez francuskich budowniczych.

Jutro ostatni dzień plażowania... w sobotę w nocy przeprawiamy się z powrotem na kontynent.
Ostatnio zmieniany: 13 Wrz 2018 21:52 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Amlos, MagdaH, Dorota15

Z psami po Europie 20 Wrz 2018 22:58 #625380

• Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Moderator
Co prawda jestem już na miejscu, we Wrocławiu - ale wcześniej nie bardzo miałam jak dokończyć relację z sardyńskiej podróży. Dopiero teraz internet działa, jak trzeba...
Ponieważ nasz prom na kontynent płynął w nocy z soboty na niedzielę, ą wynajęte mieszkanie należało opuścić w sobotę rano, nie pojechaliśmy do Porto Aranci najkrótszą drogą - lecz z przystankami, jak zwykle; pierwszym z nich była różowa zatoczka w okolicy Isola Rossa.
Ostatnie morskie pływanie w tym roku

Trochę zakupów - ta część wybrzeża to teren uprawy warzyw i owoców

Nieco posoleni skierowaliśmy się w stronę Palau - i znanego parku przyrodniczego z unikalnymi skałami.
Ta nazywa się "Urso" (niedźwiedź)

Inne, choć mniej sławne, bardzo malownicze

Na terenie parku narodowego rosną dzikie oliwki - w sensie, nie przypadkowo wyrośnięte, lecz protoplastki uprawnych drzew oliwnych. To wielka rzadkość.
Kierujemy się ku portowi promowemu, ale zahaczamy jeszcze na moment o Porto Cervo - szczyt snobizmu. Podobno wiekszość terenów wykupił jeden z szejków - i narzucił swój styl. Niekoniecznie zgadza się z moim ;)

Przez całą noc płyniemy na stały ląd - ponieważ mamy 3 psy, musimy wykupić kabinę na odpowiednim pokładzie. Burki śpią jak zabite - my też dość dobrze. W dobrej formie zjeżdżamy z promu w Livorno; już dawno zaplanowaliśmy, że po drodze zobaczymy perełkę Toskanii, miasto San Gimignano, nazywane Manhattanem średniowiecza z powodu wież tworzących prawdziwy skyline.

Już jesteśmy w środku murów

Piazza del Duomo z Torre Grossa i frontonem katedry

Dziedziniec Palazzo Comunale z wspaniałymi freskami

Ostatnie dwie noce spędzamy znowu w Umbrii, w mieszkanku mojej córki; robimy zakupy - mój małżonek wiadomo, jakie :rotfl1:

Miliziade Antano jest drugim najlepszym producentem win w Umbrii, nie nastawia się jednak na ilość, lecz na jakość; butelka sagrantino jego produkcji kosztuje (kupowana w piwnicy) 50 euro, passito - pół litra 70 euro :silly: ; zadowalamy się zwykłym Rosso di Montefalco

Idalne winnice

ziemia nie może być zbyt żyzna

Winogrona na passito jeszcze podsychają na krzewie

Mnie nie mniej interesują rządki pomidorków San Marzano

I to już koniec - na ten rok. Na pożegnanie - ogromny, kwitnący krzew rozmarynu - jego zapach wypełniał cały czas letniej wyprawy

Ostatnio zmieniany: 20 Wrz 2018 23:00 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Gosia352

Wygenerowano w 0.126 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum