TEMAT: Ogród Doroty '2014

Ogród Doroty '2014 12 Paź 2014 08:40 #305106

  • Keetee
  • Keetee's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1021
  • Otrzymane dziękuję: 128
Dorotko ale rozrabiasz...no no :whistle:
Widzę ,że wiele z nas ma powera tej jesieni.... :woohoo:
Hej a co Ty masz do Larissy i Kosmosa ...przecież to dziarskie różyce są
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Ogród Doroty '2014 12 Paź 2014 08:44 #305108

  • dodad
  • dodad's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa klimatyczna 6a
  • Posty: 4100
  • Otrzymane dziękuję: 2555
Monia odwiedziny koniecznie!
Też bardzo mi szkoda przesadzać tej wiśni. Wreszcie znalazłam jej miejsce gdzie wygląda i i rosnie dobrze. Ale mam do wyboru albo ostro ciąć albo przesadzić. Przyznam, że dalej sie wahom ;)
Dziś jestem sama z synkami. M. pojechał na wycieczkę w góry, niestety za późno się zorientowaliśmy i było ostatnie miejsce. Ale po moich wczorajszych rewolucjach i tak chyba nie miałabym siły na parogodzinne łażenie po górkach. Pojedziemy z małym po obiedzie na rowerek i wystarczy. Może jakieś liście, kasztany się trafią. Mam sporo nasuszonej hortensji, jakaś dekoracja by się przydała.

Doris, nic do nich nie mam, tym bardziej, ze ta grupa to w tej chwili najzdrowsze moje rózyce, całe w zielonych liściach. Ale koncepcja mi sie zmieniła. Rabata była prawie cała różana a teraz zostaną tak ni przypiął ni wypiął. Zobaczę jak się będa komponować w przyszłym sezonie z reszta. Z pewnością muszę je mocniej ciąć, bo strasznie wielkie są u mnie.
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam :)
ogrodowo 2016'***
U Doroty 2015'***2014***
Ostatnio zmieniany: 12 Paź 2014 08:48 przez dodad.
Temat został zablokowany.

Ogród Doroty '2014 12 Paź 2014 10:51 #305138

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
Dorotka, fajna jest ta tegoroczna jesień - większość z nas wprost szaleje w ogrodach, pracując nad przeróbkami, metamorfozami czy wręcz rewolucjami.
To jest fajne, zwłaszcza, że się udziela ;-)
Bardzo się napracowałaś i na pewno jesteś zadowolona... do jutra odpoczniesz i cóż, można dalej działać, bo i jest co robić - ogrody coraz bardziej jesienne i prac porządkowych czeka co niemiara.
Dobrej niedzieli! My też wybieramy się w plener :)
Temat został zablokowany.

Ogród Doroty '2014 12 Paź 2014 18:55 #305219

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Moje Larissy mają 2 metry jak nic, zrobiły się ogromne krzaczory a posadziłam je na brzegu rabatki.....bo takie malizny... :lol: ,pogodę mamy cudną i dalej tak nam prognozują, Podkarpacie słoneczne....oby się sprawdziło.
Temat został zablokowany.

Ogród Doroty '2014 13 Paź 2014 19:45 #305550

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
Faktycznie w tym roku jest bardzo dużo rewolucji.
I chyba większość z nas zaczęła rozluźniac rabaty i zmienia styl ogrodu
Chyba mamy już za sobą to szaleństwo roslinne, kiedy to każda kusiła, każdą chciało się mieć
Kiedyś była moda na poszczególne gatunki, a teraz jest moda na luz w ogrodzie :)
Temat został zablokowany.

Ogród Doroty '2014 13 Paź 2014 20:29 #305574

  • dodad
  • dodad's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa klimatyczna 6a
  • Posty: 4100
  • Otrzymane dziękuję: 2555
Gosia, nie wiem czy to moda na luz, ale u mnie zrobiło się po prostu za ciasno i podejrzewam, ze to z tego powodu mam taki problem z chorobami grzybowymi. Z reszta zaczynam być zmęczona natłokiem barw, faktur. Choć z drugiej strony sztywny, monulukturowy ogród to na pewno nie dla mnie. Musze znaleźć 'złoty środek' a z tym jak wiadomo najtrudniej ;)

Ewunia, no właśnie. Miała być niewielka, kompaktowa a wyrósł potwór. Choć pewnie przy mocnym cieciu byłaby niższa. Monia tnie róze bez sentymentów i u niej mają ok 70 cm (Larissy). Pogoda dalej cudna. Dziś było prawdziwie letnio :)

Agunia, no niestety dzis nic nie zdziałałam. Do południa miałam z małym maraton laboratoryjno-lekarski :( A po południu zwyczajnie nie miałam już siły. Chyba nerwy mnie tak wypompowały.
Roboty w ogrodzie jeszcze oczywiście sporo, ale nie przejmuję się już. Nie zdążę to wiosną nadrobię.

Jeszcze w sobotę w miejscu hortensji rosły dwie róże - teraz chyba lepiej


klon przy tarasie przebarwia sie w poziomie :rotfl1:


zabłąkana w ostnicy werbena


i u mnie trawki :)
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam :)
ogrodowo 2016'***
U Doroty 2015'***2014***
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania, piku, Ewogrod

Ogród Doroty '2014 13 Paź 2014 23:49 #305666

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Dorotko, doskonale rozumiem Twoje dylematy w poszukiwaniu złotego środka. Fabrycznej monokultury nie posadzę, to domena zieleni miejskiej..ale mam ochotę na więcej spokoju, przestrzeni i spójności..Tyle że poszukiwania harmonii w nasadzeniach wiążą się z rezygnacją z wielu odmian i tu zaczyna się problem :unsure:
Co zostawić, żeby o każdej porze roku ogród był atrakcyjny? :bad-idea:
Gdybym miała 5 razy większy areał to można postawić na ogrody tematyczne, ale przy mniejszej przestrzeni...sama wiesz jak jest ;)
Ciasnota i mnie uwiera, nie jesteś sama.. :flower1:
Pozdrawiam serdecznie!
Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Ostatnio zmieniany: 13 Paź 2014 23:49 przez Robaczek.
Temat został zablokowany.

Ogród Doroty '2014 14 Paź 2014 08:59 #305700

  • moni
  • moni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1308
  • Otrzymane dziękuję: 995
Dorotko,
oj wiem jak potrafi człowieka wypompować bieganina lekarska..a raczej nerwy z nią związane. Mam nadzieję, że wszystko ok :hug:
Zamiana 2 róż na hortensję in plus w moim odczuciu - super się komponuje z tymi niziutkimi trawkami i tam chyba lawendę widzę i werbenę - ekstra!
Jeśli mnie miałaś na myśli z niskim cięciem aspiryn to potwierdzam, wiosną króciutko na jeża niezależnie od stanu pędów i ciut wyżej po 1 kwitnieniu (wycinam te rozgałęzione kwitnące gałązki) i przy takim goleniu mają ok 70 cm.
trzymaj się kochana i korzystaj z pogody póki jest :hug:
Temat został zablokowany.

Ogród Doroty '2014 15 Paź 2014 10:23 #305968

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Ale, że jaki maraton lekarski :oops: wszystko ok aby :hug:
Mam nadzieję, bo szkoda piękną złotą jesień oglądać zza okien :cry3:
Skąd Ty bierzesz kochana tyle siły na ogrodowe prace :think: Nie pojmuję :think:
U mnie dosadzanie ewentualnie i sprzątanie :ouch:

Uprzejmie donoszę, że u mnie sezon basenowy rozpoczęty :woohoo: ale relaks przy wysiłku :woohoo:
Kiedyś już pisałam, że polecam na smutki wszelkie :flower1:

A wiesz, że mój M zwariował :happy: wczoraj cały wieczór zachwalał tę przygarniętą tymczasowo suczkę :happy4: że niby szkoda oddać :silly: I co ja mam z nim zrobię, poradź :happy-old:
Tym bardziej, ze może dzisiaj .... przybędzie do mnie jeszcze takie jedno maleństwo, najmniejsze w rodzinie :woohoo: Boo kolejny :crazy:
Temat został zablokowany.

Ogród Doroty '2014 15 Paź 2014 19:11 #306061

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
Cześć Dorotko!

Jak tam sprawy zdrowotne? Mam nadzieję, że sytuacja jest opanowana :kiss3:

Cudne zdjęcia wykłoszonego miskanta i włosów ostnicy... wiem, że ta ostatnia się wysiewa - muszę jutro sprawdzić, czy mam jakiś zapas na przyszły rok :)

Buziaki i miłego wieczoru!
Temat został zablokowany.

Ogród Doroty '2014 16 Paź 2014 18:28 #306377

  • dodad
  • dodad's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa klimatyczna 6a
  • Posty: 4100
  • Otrzymane dziękuję: 2555
Dzięki za troskę :hug: Młody po badaniu usg, niby wszystko ok. Mamy zrobić kilka razy badania krwi. Jeśli wyniki będą się powtarzać zastanowimy sie co dalej.
Kasia, jakoś zawsze tak mam jesienią, ze zaczyna mnie drażnić mój ogród. Zwłaszcza mnogość gatunków. Ale sama jak piszesz masz takie dylematy. No cóż, może kiedyś będziemy mieć więcej pola do popisu :) Na razie musimy zadowolić się tym co mamy a niedługo i tak wszystko stanie się jednolicie.... białe :angry:

Monia :kiss3:
Zastanawiam się nad wykopaniem z tego miejsca jeszcze trzech róz (Jaquelin du Pree, Allisar Princes of Pheonica i Angela) i zastapienia jeszcze dwoma hortensjami i azaliami japońskimi. Szkoda mi zwlaszcza tej ostatniej bo kwitła całe lato po prostu bosko a nie badzo mam miejsce by ja gdzies upchnąc. No cóż, zastanowię sie do wiosny. Lawenda owszem tam jest, ale... dwa stare krzewy wysokiej lawendy super, ale trzy nowe załapały jakiegoś grzyba chyba :( Nie wyglądają najlepiej. Znów czekam do wiosny, jak nie załapią powera czeka je wylot. Dosadzę trawy i będzie gites.
Moje wszystkie róże czeka wiosna ostre cięcie - niestety mały ogród ma swoje wymagania. W tym roku owszem pierwsze kwitnienie było wspaniałe ale potem zginęłam przytłoczona różami. Z pewnością rabatówki osiągnęły zbyt pokaźne rozmiary, trzeba ograniczyć.

Jola, jak tam? nowy domownik juz jest? Kobieto - masz wielkie serce, wiem to nie od dziś. Szacun :kiss3:
M. chyba suki nie odda? no to masz już niezłą gromadkę do ogarnięcia :happy: Ale przecież ty to lubisz.
Basen jutro - wybieramy się na basen z saunami, wygrzeję się wreszcie, zrelaksuję.
Młody dobrze, na szczęście :)

Aga dobrze, dziekuję :kiss3:
Niektóre trawy kłoszą się u mnie pierwszy raz. ML, Zebrinus muszą mieś długą i ciepłą jesień. U ciebie wykłosiła sie żyrafa - tez chyba pierwszy raz? Fajnie jest.
Jeśli nie nastąpi jakaś katastrofalna zima wiosna znów będę miała masę siewek ostnicy, jak co roku zresztą. Juz myślę jak je zagospodarować :) To kapitalna trawa - bardzo ją lubię.
Dziś znów był piękny dzień, ale wieczorem nadciągnęła potężna chmura - zapowiada się niezła burza. Nie powiem deszcz by się przydał ale z umiarem, nie chcę jeszcze jesiennej pluchy.
Tym bardziej, ze w ogrodzie jeszcze nie całkiem jesiennie






Pozdrawiam serdecznie i zapraszam :)
ogrodowo 2016'***
U Doroty 2015'***2014***
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania

Ogród Doroty '2014 16 Paź 2014 18:40 #306380

  • gorzata
  • gorzata's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Jeszcze w zielone gramy...
  • Posty: 8603
  • Otrzymane dziękuję: 1935
Cieszę się, że z Młodym wszystko w porządku :kiss3:
A jesień w ogrodzie rzeczywiście ładna... tym bardziej więc prognoza, którą obecnie serwują Amerykanie na kolejny tydzień, lekko mnie dołuje :(
Pozdrawiam - Gosia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): dodad

Ogród Doroty '2014 16 Paź 2014 18:41 #306381

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Co ja bym dała za jakikolwiek opad :( ...
Mój ogród też mnie drażni obecnie, ale z zupełnie innych powodów niż Ciebie, wszystko zżółkło, uschło lub opadło :( masakryczna susza :jeez:
Temat został zablokowany.

Ogród Doroty '2014 16 Paź 2014 18:53 #306389

  • moni
  • moni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1308
  • Otrzymane dziękuję: 995
Dorotka,

no jakby to cholerka bo mi to nie wypada :crazy: - szczerze to uważam, że ta rabata, z której wyleciały już 2 róże będzie lepiej wyglądała w wydaniu hortensje-trawy-azalie niż z domieszką róż. Rozumiem Twoje rozterki co do angeli - 2 pozostałych nie mam więc się nie wypowiadam...ale pozostawienie tej decyzji do wiosny to dobry ruch, przemyślisz, zastanowisz się na spokojnie. Niestety ogrodowanie to ciągłe wybory i rozterki bo to piękne a tego szkoda...chciałoby się mieć wszystko a tak się nie da. Kloniki u Ciebie takie piękne, że oczu oderwać nie można i foty fenomenalne. Och oby ta piękna jesień trwała jak najdłużej.
Ja mam chyba więcej miejsca niż Ty ale mnie też róże zarosły i to pomimo tego, że zawsze radykalnie tnę. Do wielu nie mogę się dostać a żeby utrzymać ich formę i zdrowie dostęp musi być. Nie ma przeproś.
Och basenik - nawet nie mówcie - od soboty jestem uziemiona (impreza urodzinowa, piesia, potem choróbsko chłopaków) ale jak tylko M wróci to jadę i nie ma przeproś!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): dodad

Ogród Doroty '2014 16 Paź 2014 19:11 #306399

  • dodad
  • dodad's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa klimatyczna 6a
  • Posty: 4100
  • Otrzymane dziękuję: 2555
Monia, wypada, wypada jak najbardziej :hug:
Sama wiem, ze ta rabata bez róż będzie wyglądać znacznie lepiej. Tym bardziej, ze za nią, za ścieżką rosną angielki więc róz tam nie brakuje.
Tylko ta Angela.... myślę usilnie. Może gdzieś trawnik dziubnę, albo wywalę coś innego ;)
Klony rzeczywiście wyglądają całkiem dobrze. Przymrozków nie było więc całe w liściach. No jedynie shisasawy zaschnięty, nie wiem czemu :(
Moja działka teoretycznie ma 11 arów, ale na ogród mam niewiele, może pięć, kiepsko. Po okresie 'wszystko chcę' zaczyna docierac do mnie, ze na takim areale wiele nie zdziałam a rośliny muszą mieć przestrzeń. I dla wyglądu i dla zdrowia.

Marta, dalej nie pada.
Tegoroczne lato u was rzeczywiście strasznie suche. U nas tak było rok temu.

Gosia, jaka prognoza? nic nie wiem, nie patrzyłam. Może nie będe sie dołować... ;)
Młody dziś jak szczygiełek, ja też odetchnęłam, choć to nie koniec. Mam nadzieje, ze wszystko jakoś się ułoży.

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam :)
ogrodowo 2016'***
U Doroty 2015'***2014***
Temat został zablokowany.

Ogród Doroty '2014 16 Paź 2014 20:25 #306420

  • dodad
  • dodad's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa klimatyczna 6a
  • Posty: 4100
  • Otrzymane dziękuję: 2555
Zdjęcie dla Moni

W tym roku turzyce większe od hortensji, ale mam nadzieje, ze w przyszłym sezonie proporcje się odwrócą ;)
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam :)
ogrodowo 2016'***
U Doroty 2015'***2014***
Temat został zablokowany.

Ogród Doroty '2014 17 Paź 2014 07:10 #306493

  • moni
  • moni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1308
  • Otrzymane dziękuję: 995
Dorotko kochana dziękuję ślicznie za fotkę - to będzie dla mnie inspiracja -hortensje z turzycami będą pięknie wyglądać :woohoo: ale ta żurawka też dodaje sporo uroku :)

Jeśli chodzi o angelę to też jest to jakaś myśl - mam nadzieję, że coś wykombinujesz bo to piękna różyca :hug:
a przełam jaką małą gałązkę temu zaschniętemu czy żywa jest - może tylko wcześniej liście zgubił chociaż u mnie 1 klonik tak ni z tego ni z owego usechł całkiem :(
To faktycznie masz mniej miejsca niż ja ale tak urządziłaś ogród, że mam wrażenie jakby był sporo większy :woohoo: chyba każdy z nas ma taki okres wszystko chcę a ostateczny gust ogrodowy kształtuje się i ewoluuje z czasem :hug:
u mnie siąpi - taka ni pies ni wydra. Zapowiadają jednak na dzisiaj i jutro spore opady.
miłego dnia
Temat został zablokowany.

Ogród Doroty '2014 17 Paź 2014 20:25 #306651

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
Dorotko, doszłysmy do tych samych wniosków, jesli chodzi o gęstość nasadzeń i mamy takie same dylematy co do decyzji co zostawić, a co wyrzucić.I jak to wszystko uspokoić. Ja też nie chciałbym bardzo jednorodnego ogrodu, ale taki bardziej stonowany.A to wiąże się z ograniczeniem gatunków. Chyba nie umiem jeszcze wybrać
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.467 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum