TEMAT: Martowy ogród

Martowy ogród 05 Sie 2014 07:01 #289259

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
Cześć Marciu ,nie ma to jak floksy w zestawie :bravo: Napisz mi ,jak u Ciebie sprawuje się hortnsja Hayes Starburs ,czy przykrywasz ją na zimę i czy przycinasz na wiosnę .Mnie się ona bardzo spodobała i ciekawa jestem ,co to za ziółko :kiss3:
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Martowy ogród 05 Sie 2014 08:30 #289272

  • Edyta
  • Edyta's Avatar
Naparstnice to moja stała miłość i z uporem próbuje wprowadzić je do mojego ogrodu (3-ci raz posadziłam sadzonki). Chyba dotychczas umieszczałam je na zbyt słonecznych miejscach i mam nadzieję, że teraz wreszcie zamieszka na stałe B) . Twoja Digitalis 'Dalmatian Peach' jest naprawdę ciekawa :bravo: .

Lobelię kupiłam w tym roku taką samą, chociaż mnie aż tak bardzo nie zachwyca. Dostałam jesienią niebieską i ta druga kwitnie bez porównania obficiej.
Temat został zablokowany.

Martowy ogród 07 Sie 2014 22:53 #290028

  • aleb-azi
  • aleb-azi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1596
  • Otrzymane dziękuję: 539
Wrrrr.... zjadło posta... Post, post ścisły ustanowić!

A u mnie Hayes Starburst nie zakwitła... Nie wiem o co jej chodzi :unsure:

Róże Martulu chwalić mi przysżło - dla odmiany ;) Zacnie się prezentują jak na brak atencji jaki manifestujesz wobec ich istnienia.

No i podziwiam zdjęcia Gorzatki i piękne Martowe rabatki. Rymuję... Czas na mnie :)
Temat został zablokowany.

Martowy ogród 08 Sie 2014 09:53 #290084

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Podziwiam Twoją kolekcję floksów... z daleka :silly: U mnie tylko szydlasty się ostał, jakoś nie mam ręki do pozostałych i straciłam do nich serce. Skoro mnie nie lubią :wink4: to do widzenia :lol: Ale jeżówki, te tak, będę powiększać kolekcję podpatrując najpiękniejsze odmiany w Waszych ogrodach ;)
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Temat został zablokowany.

Martowy ogród 08 Sie 2014 10:07 #290087

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Naparstnicowanie czas zacząć ;) , cudna ta 'Dalmatian Peach' :woohoo:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Temat został zablokowany.

Martowy ogród 08 Sie 2014 21:28 #290233

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Wiesia ma rację, cudna ta naparstnica........ :hearts: ,kolor rewelacja......zbieraj nasionka :flower: .
Temat został zablokowany.

Martowy ogród 08 Sie 2014 21:31 #290236

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
Ewa, dziura w kieszeni to nie nowość, da się z tym żyć! ;) A nic tak nie cieszy jak udane zakupy, a cieszyć się w życiu trzeba, no i koło się zamyka... :lol: Ale ja mam tylko jako taką orientację w roślinach, które lubię :)
Marta, na tych zdjęciach jeszcze nie widać, ale jak sobie odpuściłam wyjazdy na cztery dni w te upały, to było dość żałośnie... Ale moje podlewanie plus dwa solidne deszcze sytuację poprawiły, sadzenie i przesadzanie lepiej zostawić na razie, bo znów jakieś upały wróżą :mad2: Też snuję plany różnych roszad, już się cieszę na myśl, ile mnie czeka roboty ;)
Dorcia, no ja też mam nadzieję :) To trytomki trzymam na nasionka, choć te przekwitnięte tyczki szpecą, ale dobra nauki ;) gotowam to znieść :) Też uważam, że przesadzam z tym koszeniem! :rotfl1: Jeszcze z raz i starczy! :)
No właśnie jeszcze nie odkryłam żadnych korzyści płynących z jogi, to jeszcze bardziej nudne niż plewienie!
Anetka, kolorów coraz mniej, takich burości za to przybywa, upały przyspieszyły pewne procesy ;)
Ale na szczęście są trytomki i dzielżany! :)
Julka, ta jeżówka to Coconut Lime, a Green Jewel nie przeżył moich zabiegów odmładzających :rotfl1: Ale w wątku o jeżówkach zamieściłam swego czasu zdjęcia, można zobaczyć, jaki cudny był :)
Mirka, ja też lubię ten czas w moim ogrodzie, w przyszłym roku wszystko (prawie ;) ) będzie inaczej, idą zmiany! :) A ten floks, który też jest moim ulubionym, w tym roku zmasakrowany przez psa i jakoś podnieść się nie może, taka bidula, ale dycha na szczęście, będę go odmładzać, może on przeżyje! :lol: 'Spider Miracle' chociaż żółty ;) , to jednak ładny, oszczędzę go, bo większość żółtych liliowców wyleci...
Danusiu, wszędzie! ;) Część wysadzona, część na balkonie, część na przyszopiu... Bo czasem żeby posadzić coś, trzeba coś przesadzić, wiesz, jak to jest... :)
Beata, ja floksy gromadzę od lat, to trochę się nazbierało... Trytomki to też nie nowa fascynacja, choć teraz nabrała przyspieszenia, bo tyle nowych, pięknych odmian na świecie... Jest sposób, żeby trytomy nie przemarzały, trzeba je sadzić głębiej i to się sprawdza! Widziałam wielkie kępy, których ta podła zima nie ruszyła, ale to było na glinie, mam nadzieję, że i na moich piaskach będą bezpieczne :)
Ewa, otóż to! Jakbyś mi w myślach czytała, bo właśnie się zmieniła koncepcja ;) i nowa jest taka, że będzie floksowa łączka, początek już jest, teraz pójdziemy dalej :) Hortensja Hayes Starburst jest pięknym kwieciem, ale niezbyt foremnym krzewem ;) Ja mam ją od zeszłego roku, jakoś się trzyma pionu, myślę, że trzeba jej dać trochę czasu, w miarę jak się rozrośnie i zmężnieje, może poprawi sylwetkę ;) Ja swoją cięłam tak jak bukietówki, ale raczej nie za nisko...
Edyta, mnie na naparstnice nachodzi falami ;) No i jak mnie naszło jakieś cztery lata temu i posadziłam sobie w jednym miejscu, tak do tej pory zewsząd wyrywam siewki... Ja mam po prostu glebę dla nich wymarzoną, a Ty nie! Z czego w zasadzie należy się cieszyć! :lol: To oznacza, że masz dobrą glebę :)
Ale teraz mnie naszło na inne naparstnice nie z gatunku Digitalis purpurea, tylko inne... I to nie będzie chwilowa zauroczenie, to będzie coś na stałe ;) Chociaż ta 'Dalmatian Peach' akurat z Digitalis purpurea
Nieważne kolory, byleby nam te lobelie przeżyły! :)
Izulu, widocznie to był post ruchomy jak niektóre święta! :rotfl1:
Hm, może jeszcze zakwitnie, to nie ogrodówka ;)
Róże i ja to była jednak pomyłka! Ja nie jestem ogrodnikiem pryskającym ;) Tylko te z ADR-em mają u mnie szansę! Kolejny sezon mija i ja się dalej nie nauczyłam dbać o róże :rotfl1: , chęci nawet brak... Ale mam w związku z nimi takie skryte marzenie, którego ujawniać nie wypada ;) , powiem przy najbliższej okazji :) Rymujesz, znowu na upały? ;) Nie...
Marysiu, a co Twoim floksom stać się mogło? Bo to takie uparte france ;) , że jak pies nie zdepcze, to nic ich nie zatrzyma! :rotfl1: Moje rosły nawet, jak serca do nich nie miałam... ;) Ale decyzję rozumiem, nie, to nie! Jest tyle innych, które by chciały rosnąć w Twoim ogrodzie! Chociażby jeżówki właśnie! :)
Wiesiu, naparstnicowanie to jest to! Już zaczęłam i wiem, że Ty też! :) To jest zdecydowanie dobry kierunek!
Ewa, pozbieram, ale będą ciekawsze do zbierania! :)

Susza i upały zrobiły swoje, siły szybkiego reagowania nie zareagowały na czas ;) , omdlewały w domu, a ogród sechł... Na szczęście niebo się ulitowało, jak się zabrałam za podlewanie, to przyszła taka ulewa, potem znowu, sytuacja jest opanowana...
I kwitnień nowych sporo :) Na początek kwitnienia, które cieszą najbardziej. Ogrodnik o każdej porze roku (poza zimą ;) ) powinien mieć w ogrodzie rośliny, które go do ogrodu przyciągają! :happy-old: Bo jak już przyciągną, to nie tylko poogląda, ale i coś pożytecznego zrobi ;) Wiosna, lato wiadomo, problem był z jesienią... Ale pojawiły się nowe trytomki i to jest strzał w samo serce! :) Uwielbiam! Przy każdej wizycie zaglądam głęboko w liście i ciągle coś tam się kluje! :)
To te, które się już wykluły :)

'Percy's Pride'

DSC_0297.JPG


'Green Jade'

DSC_0305_2014-08-08.JPG


DSC_0346_2014-08-08.JPG


NN...

DSC_0369.JPG


'Papaya Popsicle'

DSC_0368_2014-08-08.JPG


Kolejna 'Pineapple Popsicle' Mam dwie, okazało się! :woohoo:

DSC_0344_2014-08-08.JPG


'Little Maid' Dziękuję :hug:

DSC_0367_2014-08-08.JPG


Zakwitło też takie maleństwo...
Zauschneria californica

DSC_0296_2014-08-08.JPG


I tym zdjęciem przechodzimy do żywszej tonacji kolorystycznej :)
Do dzielżanów przechodzimy, które też bardzo potrafią przyciągać ;)
Niektóre jakoś tak nadspodziewanie nad podziw ;) wyrosły...

W tej grupce jest 'Helena Red Shades', 'Rauchtopas', 'Biedermeier' i 'Ruby Tuesday'

DSC_0347_2014-08-08.JPG


'Margot'

DSC_0349_2014-08-08.JPG


'Feuersiegel'

DSC_0350.JPG


'Vicky'

DSC_0357.JPG


I nieznane...
Ten jest najpiękniejszy...

DSC_0348_2014-08-08.JPG


Ten najstarszy ;)

DSC_0375_2014-08-08.JPG


I roczniaki ;)
Prawda, że każdy inny? :)

DSC_0351_2014-08-08.JPG


DSC_0352_2014-08-08.JPG


DSC_0353_2014-08-08.JPG


DSC_0354_2014-08-08.JPG


DSC_0355_2014-08-08.JPG


DSC_0356_2014-08-08.JPG
Ostatnio zmieniany: 08 Sie 2014 21:43 przez artam.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, xMonia

Martowy ogród 08 Sie 2014 22:03 #290256

  • dorciaj
  • dorciaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4349
  • Otrzymane dziękuję: 836
Nie lubimy dzielżanów :P ... no jak można lubić dzielżany? :crazy: Krokusów jesiennych też nie lubimy :happy3: .

Marta jak to jest z tymi trytomami... moje kwitły dawno temu, no późną wiosną, albo wczesnym latem. A Twoje teraz? :dazed: Kiedy one powinny kwitnąć? :think:

Muszę się pochwalić - kupiłam książkę o trawach :woohoo: ... nawet ją przeczytałam :woohoo: . I dalej nie wiem co kupować :rotfl1: . Muszę się z Tobą umówić na tele-konferencjo-zakupy. Ja będę brać doniczkę z trawą (nie ważne jaką) a Ty mi będziesz krzyczeć "Brać!" .
Dorcia :garden:
Świat Dorci 2016
Archiwum... 2015,2014,2013,2012
Temat został zablokowany.

Martowy ogród 09 Sie 2014 09:16 #290320

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Przewijając zdjęcia dzielżanów naszła mnie refleksja ;) , że wszystkie one takie same :dazed: , dokładnie w tym momencie wzrok mój padł na tekst "prawda, że każdy inny?" :rotfl1:
No więc dla mnie są nie do odróżnienia :happy3:
U mnie deszcz, choć najdłuższy od trzech tygodni, nie był solidny :huh: . Kopałam liliowce dla Marysi i centymetr pod ziemią już susza i skała :sick: . Mam tylko nadzieję, że chociaż upały odpuszczą :pinch:
Temat został zablokowany.

Martowy ogród 09 Sie 2014 17:32 #290380

  • mirdem
  • mirdem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2652
  • Otrzymane dziękuję: 2335
Dorcia ...oj tak tak nie lubimy dzielżanów ;) ;) ;) .........ale chryzantemy i marcinki lubimy :rotfl1: :rotfl1: ...i trawy :)
Pozdrawiam.....wiosennie przez cały rok ... Mirka :P :P

Kolorowy galimatias Mirki

Kramik -wymienię , sprzedam ( głównie ogrodowe)2015
Temat został zablokowany.

Martowy ogród 09 Sie 2014 18:12 #290384

  • dorciaj
  • dorciaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4349
  • Otrzymane dziękuję: 836
Trawy lubimy :wink4: - chryzantemy niekoniecznie :devil1: .

Marta uprzejmie donoszę, że dzisiejszy pobyt w ogrodniczym zakończył się zakupem traw :woohoo: - byłam z książką :rotfl1: .
Dorcia :garden:
Świat Dorci 2016
Archiwum... 2015,2014,2013,2012
Ostatnio zmieniany: 09 Sie 2014 18:12 przez dorciaj.
Temat został zablokowany.

Martowy ogród 11 Sie 2014 07:31 #290743

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
Marciu piękne dzielżany .Mam i ja u siebie ,nie może być inaczej .Teraz jest tyle odmian ,że nie wiadomo na którą się zdecydować .U mnie sucho strasznie ,niektóre kwiaty na łodygach ,jak zasuszone rodzynki .Przykro patrzeć .A innych zalewa :cry3:
Temat został zablokowany.

Martowy ogród 11 Sie 2014 21:22 #290946

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
Bardzo dobry pomysł na nową rabatę. Co więcej, miałam podobny :) .
Podobnie chciałam obsadzić rabate za paleniskiem.
I u mnie nie wiadomo kiedy to nastąpi.
Przez Ciebie zakupiłam pierwsza trytome jak już zresztą wiesz.
Czy to może być 'Percy's Pride'?
Temat został zablokowany.

Martowy ogród 11 Sie 2014 22:25 #290991

  • iwa27
  • iwa27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2168
  • Otrzymane dziękuję: 488
Też mam dzielżany :) dostałam teraz od Basi - takie wysokie żółte z brązowymi środeczkami. Wracając do moich ślimaków to wyobraź sobie, że one nawet po szyszkach pełzają :mad2:

Chciałam się jeszcze poradzić. Ładnie rozrosły mi się trytomy. Niestety nie znam nazwy - to chyba te najzwyklejsze koralowo - żółte. Teraz rosną w takim półcieniu, fajnie by kwitły gdyby nie ślimaki :mad2: Myślałam czy by nie przesadzić je pod dom, ale tam były by na takiej patelni do samego zachodu słońca. Dały by radę?
Temat został zablokowany.

Martowy ogród 12 Sie 2014 20:48 #291203

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
Dorcia, ja też kiedyś nie lubiłam i słyszeć nie chciałam nawet o dzielżanach, ale to się zmieniło... Dzielżany w zestawieniu z trawami wyglądają rewelacyjnie i da się je lubić, naprawdę :)
Jak to jest z trytomami? Otóż gatunek rzeczywiście kwitnie w czerwcu, a odmiany generalnie później, a te nowe z srii Popsicle i z serii Glow są właściwie jesiennymi kwiatami, bo kwitną do października albo i listopada, o ile przymrozki nie przeszkodzą... U mnie te nowe nieustannie produkują kwiaty! :woohoo:
Książka o trawach, a jaka? Ja myślę, że obędzie się bez telekonferencyjnych ;) zakupów, załatwimy to jesienią w realu :)
Martusia, a byłaś w okularkach? :rotfl1: Pewne podobieństwa istnieją ;) , ale różnice są też kolosalne! :lol:
No i doczekałyśmy pogody odpowiedniej dla nas! :) Po całonocnym deszczu już nie jest tak źle, można się brać za przesadzanie! :)
Mirka, no właśnie, nadchodzi pora tradycyjnej dyskusji nad wyższością jednych nad drugimi ;) Z marcinkami to może być różnie, ale od chryzantem dzielżany wyższe! :rotfl1: Trawy zgodnie lubimy ;) , one i tak najwyższe! ;)
Dorcia, trawy bardzo lubimy! Ale miskanty najbardziej, pamiętaj! ;) Wiosną jak nic będziemy kląć trawy podczas cięcia, ale to się do jesieni zapomina! I kupuje! :) Z książką czy bez... ;)
Ewa, oj, ale w dzielżanach jest trochę bałaganu, trudno trafić na dobrze pooznaczane te odmiany i wcale tak dużo się ich nie spotyka, ja sytuację dzielżanową na naszym rynku śledzę i nie jest wcale dobrze... No ale przybywa, ja tam biorę wszystko, byle nie było żółte ;) , jakoś żółte dzielżany nie... Susza się odbiła na roślinach, najbardziej chyba przyspieszyła przekwitanie floksów...
Małgoś, dzięki za wsparcing ;) To jest pomysł na rabatę czarowną późnym latem i jesienią, ale to taka najtrudniejsza pora w ogrodzie, trzeba ją jakoś uatrakcyjnić...
Pokażę może początki, jeszcze to nie wygląda, ale będzie! :)

DSC_0359_2014-08-12.JPG


Ja Twoją trytomkę z daleka widziałam, zrób zbliżenie, 'Percy's Pride' dość charakterystyczna...
Iwa, dzielżany trzeba mieć :) Bardzo słusznie! Tylko te ślimory... Jeśli uważasz, że w tym nowym miejscu, bardziej nasłonecznionym ich będzie mniej, to pewnie, przesadzaj, ratuj trytomki! :) To są rośliny słońca, one to lubią, moje wszystkie rosną w pełnym słońcu. I naprawdę rosną :)

Uff, wreszcie pogoda dla ludzi! Podlało, pochłodniało ;) , jest dobrze! I niech się tak utrzyma jak najdłużej, bo przesadzania mam mnóstwo!
Dziś będzie na biało :) To zdjęcie sprzed kilku dni, tu zaczynają się już wkradać różowości...

DSC_0323_2014-08-12.JPG


Pierwszy kwiat hibiscusa... Obawiałam się, czy przeżyje akcję przesadzania zeszłej jesieni, jakie on ma korzenie! Nie sposób tego w całości wykopać! Ale żyje i kwitnie teraz na białej...

DSC_0389.JPG


I widoczki z białej prawie ;)

DSC_0308_2014-08-12.JPG


DSC_0390_2014-08-12.JPG


DSC_0392_2014-08-12.JPG


DSC_0395_2014-08-12.JPG


DSC_0408_2014-08-12.JPG


DSC_0409_2014-08-12.JPG


DSC_0411_2014-08-12.JPG


DSC_0381_2014-08-12.JPG


I jeszcze krótka opowieść o moim psie, jakby nie było psie ogrodnika ;)

Któregoś dnia podczas plewienia napotkałam taki widok...

DSC_0329_2014-08-12.JPG


Autorem tego jakże nieodpowiedniego nasadzenia jest oczywiście mój pies, który jak nie wszczyna burd na wioseczce ;) , to sobie jesienną porą lubi coś posadzić...
O tak to wygląda...
Tu akurat akcja z ogórkiem....
Gdzie by tu, gdzie?

DSC_0330.JPG


Jest koncepcja! Sadzimy!

DSC_0332_2014-08-12.JPG


I posadzone!

DSC_0336_2014-08-12.JPG


A dzisiaj zobaczył, że deszcz mu podmył tego ogórka, wykopał go i posadził w inne miejsce! Naprawdę! :rotfl1:
Ostatnio zmieniany: 12 Sie 2014 20:54 przez artam.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ingrid, Amlos, ewa1953, xMonia

Martowy ogród 12 Sie 2014 20:58 #291207

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Ja z bliska doskonale widzę bez okularków :P i nadal uważam, że się niczym nie różnią :happy3:

Temperatury dziś fantastyczne :woohoo: , zabrałam się wreszcie za moją poczekalnię i trochę zapał mi sklęsł ;) , bo u mnie deszczu było malutko, jaka cała noc :dazed: , ziemia na centymetr mokra, dalej to samo co było :evil: . Ale skoro od góry nie dogrzewa, to ryłam w tej skale, bo ile można czekać :rotfl1:

Po Twoich hortensjach w ogóle nie widać upałów :huh: , moje zanim się zrobiły całe białe, to już były brązowe :angry:

Edit: popłakałam się ze śmiechu czytając o nasadzeniach Twojego pieska :rotfl1:
Ostatnio zmieniany: 12 Sie 2014 21:00 przez r-xxta.
Temat został zablokowany.

Martowy ogród 12 Sie 2014 21:38 #291219

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
:rotfl1: Wspaniały pomocnik z niego :woohoo:
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Temat został zablokowany.

Martowy ogród 12 Sie 2014 22:02 #291236

  • iwa27
  • iwa27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2168
  • Otrzymane dziękuję: 488
Ja też :rotfl1: Boski jest z tym ogórkiem w pysku, a jaką ma konspiracyjną minę :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1:
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.706 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum