TEMAT: Wymarzony ogród Moniki- w budowie

Wymarzony ogród Moniki- w budowie 29 Sty 2015 00:31 #334571

  • Monika-Sz
  • Monika-Sz's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4321
  • Otrzymane dziękuję: 2471
Lawendo- oczywiście, że ułożysz sama.. Wychodziłam z tego samego zdania- nikt nie ułoży tak, jak ja bym chciała.. więc zbudowałam sama.. kolana czułam co najmniej kolejne kilka miesięcy :jeez: Ale nie żałuję.
Z murkami to jest tak- przynajmniej tak czytałam- że do wysokości 50cm nie muszą mieć fundamentu, wyższe powinny mieć z powodu solidności budowli.
Fundament nie był oczywiście niczym zabezpieczany ani nie robiłam szalunków :lol: - wykopany rów na głębokość max 20cm i w to wylany beton półsuchy. Faktycznie to trudna częśc i sama bym się z tym strasznie narobiła..
Zrobiłam tak, bo inaczej trudno byłoby utrzymać w ryzach trawę, lub- jak u mnie- chwasty.. Przerastałyby murek- a tak, to nic nie przerośnie w środek kamieni, bo wszystko osadzone na betonie. Z tego samego powodu nie ma takiego strachu, że murek będzie się coraz bardziej zapadał w trawę.
Poniżej wstawiam fotkę z budowania. Fundament ma szerokość taką, że mieści się kamień i jeden rząd kostek. Kostki są po to, żeby jeździć po nich kosiarką i żeby trawa nie wrastała. Pierwsza warstwa piaskowca osadzona na betonie, reszta kawałków klejona na placki kleju, podkleiłam też z tyłu trochę. Cały murek od tyłu obsypany ziemią i stanowi murek oporowy dla pagórków. Żeby sie ziemia nie przesypywała, to od tyłu murek wyłożony czarną agrowłókniną, na samo dno nasypałam trochę drobnych kamyczków i piasku, a dalej sypałam ziemię, tym sposobem dociskając agrowłoknine do murka. Tym sposobem ziemia nie przesypie się przez szczeliny, ani też korzenie roślin w pagórka nie przerosną przez murek.
Takie przynajmniej jest założenie- już 2 lata się sprawdza :lol:
DSC_0769.jpg


EDIT.. jeszcze w kwestii układania- Starałąm sie, żeby łączenia kamieni w poszczególnych warstwach wychodziły na mijankę a murek wyglądał, jak szachownica. Na pewno byłoby łatwiej z kamieniem ciętym w regularne klocki, a nie taki nieregularnymi łupanymi kawałkami- tu nie dość, że czasami trudno było dawać spoiny na mijankę, to jeszcze zachowanie równej grubości w każdej wartstwie bardzo trudna- murki wyszły trochę koślawe :silly: Z tego powodu żałuję, że kupiłam te nieregularne kawałki- trzeba było brać klocki :hammer:

Paleta piaskowca koło mnie w składzie to 500pln, a do tego transport 10km-70pln.. Za paletę w kamieniołomie w Szydłowcu płąciłam chyba 220pln, a dostawę zrobili moi budowlańcy, jak wracali z weekendu w domu. Mijali Szydłowiec, więc nieco nadrobili drogi, naładowali samochód po dach, a ja dałam 150pln na paliwo. Ja się cieszyłam, że mam taniej kamień a Oni- że zapół darmo do domu pojechali :happy:

Aguś- wiadomo... zaczyna się od chaosu, jak widać, nawet w ogrodzie ;)
Podziwiałam cały sezon Twoje smakowicie wyglądające warzywa i owoce- piękne masz co roku plony, ale ile z tym pracy.. Podziwiam! :hug:

Paweł- aż mnie korci, żeby zapytać, czego jeszcze z Dorcią będziecie mnie uczyć :P

Czemu nie jestem zdziwiona, że pojawiasz się, jak tylko temat cięcia poruszam :funnyface: Zreszta wiesz co- nie śmiej się! Ja do cięcia mam tylko mały ręczny sekator- myśle, że gdybym miała coś większego, to bardziej regularne kształty by wychodziły- a takie skubanie po jednej gałązce.. :hammer: Dochodzę jednak do wniosku, że zmieniam front.. od dziś upieram się, że wszelkie kształty są zaplanowane i pieczołowicie wykonane :rotfl1:
Ostatnio zmieniany: 29 Sty 2015 00:38 przez Monika-Sz. Powód: uzupełnienie postu
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, hanya


Zielone okna z estimeble.pl

Wymarzony ogród Moniki- w budowie 29 Sty 2015 00:48 #334574

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
Monika chylę czoła przed Tobą... :thanks: ...może taki murek ułożysz u mnie w ogródku a ja przytnę u ciebie wszystkie krzewy :wink4: ..a jakie masz fajne spodnie w szlaczek-to kwiatki :woohoo:
Ludziska taka kobitka to istny skarb..... :teach:...aaa zapomniałem nauczymy cię robić azaliowe Origami.... :devil1:
Ostatnio zmieniany: 29 Sty 2015 00:50 przez chester633.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Monika-Sz

Wymarzony ogród Moniki- w budowie 29 Sty 2015 01:19 #334579

  • Monika-Sz
  • Monika-Sz's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4321
  • Otrzymane dziękuję: 2471
Haha- nie wiem, czy będziesz umiał ODPOWIEDNIO krzewy przyciąć :funnyface: ale murek mogłabym u Ciebie machnąć :cool3:

Spodnie w szlaczek..ale masz oko :bravo: - faktycznie to szlaczek z kwiatków..różowych :lol: To moje ulubione spodnie z dawnych lat- niestety tak już ściachane, że tylko na takie "wyjścia" się nadają ;)

Azaliowe origami..- mam węszyć spisek w tych słowach :think: ?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633

Wymarzony ogród Moniki- w budowie 29 Sty 2015 01:25 #334580

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
Spisek skąd... :blink: :oops: Dorcia to przecież plaster miodu na serce, a ja jestem potulny jak baranek.... :tongue2: A tak naprawdę :devil1: to taki murek będzie i u mnie... :bad-idea: ale musi najpierw ,,kasa przypłynąć'' ale to może być nie wykonalne...jak kieeeedyś powstaną scieżki zrobione przez fachowców :whistle: zostanie sporo ziemi z ,,korytowania'' którą wykorzystam na wzgórek z murkiem oporowym.... :woohoo:

aaa....co to za facet który ,,nie obcina'' :supr3: kobiet... :rotfl1:
Ostatnio zmieniany: 29 Sty 2015 01:26 przez chester633.
Temat został zablokowany.

Wymarzony ogród Moniki- w budowie 29 Sty 2015 01:32 #334583

  • Monika-Sz
  • Monika-Sz's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4321
  • Otrzymane dziękuję: 2471
Zdradzę Ci tajemnicę, skąd się bierze kasę na murek.... :idea1:

Jedziesz drogą, swoim pasem, w korku.. Sąsiedni pas się kończy- zwalniasz, żeby wpuścić samochód próbujący sie włączyć, a w tym momencie najeżdża na Ciebie z tyłu gapowicz, rysując Twój zderzak.. Podpisuje oświadczenie, przyjeżdża rzeczoznawca, wycenia szkodę na 500pln, bierzesz kasę- masz murek i zarysowany zderzak :rotfl1:

Dorcia może i jest plasterkiem miodu.. ale w baranka to nie uwierzę :happy3:

A propos "obcinania".. dowcip: ;)

Żonaty facet, idąc z kolegą po ulicy, ogląda się za dziewczynami z zainteresowaniem.. Towarzyszący mu kumpel zdziwiony stwierdza "przecież jesteś żonaty".. Na co ten odpowiada "żonaty, ale nie fanatyk" :P
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633

Wymarzony ogród Moniki- w budowie 29 Sty 2015 01:47 #334586

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
Czy ja jestem podobny do tego gościa :blink:

:laugh1:
Alladyn.jpg


skoro nie, to nie jestem fanatykiem.... :teach: ,a wracając do zderzaka .....wracam do domu i po miesiącu :jeez: albo po połowie roku chce wyciągnąć zapas a tu figa,tył cofnięty ,zapas zakleszczony a blacharz mówi :laugh1: da pan panie tego 2000 zł to sie zrobi...zrobi sie... :rotfl1: :rotfl1: :devil1:
Temat został zablokowany.

Wymarzony ogród Moniki- w budowie 29 Sty 2015 02:15 #334590

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
Skoro Pani nie ma tzn.że Moniś jesteś w objęciach Morfeusza albo Alladyna się przestraszyłaś....... :lev:
Temat został zablokowany.

Wymarzony ogród Moniki- w budowie 29 Sty 2015 02:25 #334594

  • Monika-Sz
  • Monika-Sz's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4321
  • Otrzymane dziękuję: 2471
Paweł- ja i Morfeusz.. no coś ty.. ja wpadam w objęcia tylko Męża :silly:

Byłam zajęta podawaniem przepisów na moje ulubione desery- zgłodniałam :dry:
Temat został zablokowany.

Wymarzony ogród Moniki- w budowie 29 Sty 2015 02:31 #334597

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
Monika-Sz wrote:
Byłam zajęta podawaniem przepisów na moje ulubione desery- zgłodniałam :dry:

o tej godzinie no co ty... :rotfl1: to powiedz jak to robisz że jesteś łasuchem a po tobie nic nie widać....tak,tak...wiem..wiem spalasz :blink: :devil1:
Temat został zablokowany.

Wymarzony ogród Moniki- w budowie 29 Sty 2015 02:34 #334598

  • Monika-Sz
  • Monika-Sz's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4321
  • Otrzymane dziękuję: 2471
Jak to robię? Proste- nie jem obiadu i liczba kalorii dziennie sie zgadza, a że podana w czekoladzie :P Poza tym- widać Paweł..widać.. :cry3:

Godzina dziwna na bycie głodną..? Pamiętam, jak z Tatą spotykaliśmy sie ok 4 nad ranem w kuchni przy lodówce i śmiałam się, że nie wiadomo, czy to kolacja, czy śniadanie ;)
Temat został zablokowany.

Wymarzony ogród Moniki- w budowie 29 Sty 2015 02:51 #334603

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
Monika no przecież jakie to proste... :happy3: tylko nie jeść obiadu.. :yummi: kobieta nie powinna zbyt często przeglądać się w lustrze....ja tam kanapki na śniadanie już zjadłem a za chwilę to zjem obiad....i dziś wieczorem zjem śniadanie bo kolację zjadłem rano w pracy....

Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): hanya, Monika-Sz

Wymarzony ogród Moniki- w budowie 29 Sty 2015 03:12 #334607

  • Monika-Sz
  • Monika-Sz's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4321
  • Otrzymane dziękuję: 2471
Filmik- :rotfl1: :rotfl1: Mój rytm dnia ;)

Żeby nie było nudno wstawię kilka zdjęc z budowy- faza, gdy jadłam i słodycze i obiady :silly: Jutro wyciągam z szafy "spodnie kontrolne"- będzie motywacja ;)

Fotki- wdrapałam się po rusztowaniu..
4.07DSC01360.jpg


i znowu.. a jeszcze trzeba zejść :happy3:
27.06DSC01333.jpg


jak widać- nie umiem stanąć normalnie, na ziemi :silly:
27.06DSC01340.jpg


oo- tu sie udało, chociaż nie do końca, bo "stoję na tarasie" :happy3:
1.08DSC01398.jpg


Lubie oglądać zdjęcia z etapu budowy- jaka to wtedy była radość :woohoo: A gdybyśmy mieli ten rozum, co teraz- ile błędów by nie było. Zaczęłabym od ekipy tynkarzy- szlag mnie trafia, jak spojrzę na niektóre ściany.. W tej sytuacji należy bawić się cieniem :happy3:

Pierwsza jesień "w ogrodzie"
DSC03112.jpg


ile miejsca na rabatach było :woohoo: dobrze, że nie miałam kasy- dopiero byłby ścisk na rabatach :happy:
DSC03180.jpg


a teraz :blink: już nie ma gdzie roślin wciskać chwilami, trzeba wybierać.. Nie lubię wybierać :angry:
DSC06482.jpg


Jestem mocno niepocieszona- liczyłam na to, że w tym roku zawalczymy w trawnikiem a zanosi sie na to, że to będzie plan na 2016r.. a w tym pozostaje mi nadzieja, że chwasty szybko zarosną i dadzą chociaż nieco zieleni :dry:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, hanya

Wymarzony ogród Moniki- w budowie 29 Sty 2015 03:31 #334609

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
No... sąsiad na pierwszym zdjęciu to chyba bardzo długo myślał :think: nad projektem - to ,,coś'' wygląda jak ptaszarnia lub żyrafiarnia z Warszawskiego ZOO :rotfl1: chyba że ja się nie znam i to taki futurystyczny domek miał powstać... :dazed:
Monika na tarasie to cuś niepodobna jesteś masz siostrę bliźniaczkę... :whistle: ,fajne takie wspominki i tylko nie narzekaj na fachowców - pokażę ci niedoróbki u nas to szybko zmienisz zdanie :devil1: .Chcesz przepis na najtańszy i prosty trawnik (zamieniam się w słuch :dazed: ) to ty mówisz tę kwestję :think: bierzesz z wypożyczalni za 80 zł glebogryzarkę do tego zatrudniasz eMa...i worek trawy a Leroya...wczesną wiosną wszystko mielisz na drobniutkie kawałeczki, siejesz trawkę , podlewasz i :garden: :bravo: - jak ktoś lubi robotę to może wygrabiać starą darń.... :wink4:
Temat został zablokowany.

Wymarzony ogród Moniki- w budowie 29 Sty 2015 03:40 #334611

  • Monika-Sz
  • Monika-Sz's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4321
  • Otrzymane dziękuję: 2471
Paweł- zamieniłam się w słuch..i w czyt ;) i podoba mi się ten pomysł. Zawsze lepsze to, niż obecne pobojowisko i czekanie na chwasty.. albo na trawnik w 2016r. M się na pewno ucieszy- tak lubi, jak Go zatrudniam :rotfl1:

Co jest nie tak ze mną na tarasie :think: :angry: ?

Dom sąsiada na wszystkich robi wrażenie.. ;) Nawet kurierzy dopytują, co to jest :lol: Pomysłów jest sporo, Twoje są nowością.. Już słyszałam Gruba Kaśka, stróżówka, budka zwiadowcy na stacji.. ale skojarzenia z ZOO rewelacyjne :happy3:

Chyba spadam spać- muszę P obudzić o 7.30 :silly:

Dobranoc..czy dzień dobry.. :think:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633

Wymarzony ogród Moniki- w budowie 29 Sty 2015 04:08 #334613

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
Monika-Sz wrote:
Co jest nie tak ze mną na tarasie :think: :angry: ?

tarasu brak.... :rotfl1:
Temat został zablokowany.

Wymarzony ogród Moniki- w budowie 29 Sty 2015 07:21 #334622

  • dorciaj
  • dorciaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4349
  • Otrzymane dziękuję: 836
Ale przez noc nastukaliście postów do przeczytania :tongue2: ... całą kawę wypiłam i teraz muszę sobie drugą zrobić :coffe: .
Dementuję od razu to co Paweł wypisuje... ja i plaster miodu :dazed: :rotfl1: ... plastrem miodu to ja mogę najwyżej kogoś zdzielić :rotfl1: .

Monika, instrukcja budowy murka świetna - już zaczęłam kombinować gdzie mam zrobić podwyższoną rabatę :happy-old: , chociaż mi to się marzy z innego kamienia :tongue2: , ale to plan nie na ten rok chyba :fly: .

Fajne masz te fotki z czasów budowy. Ja nie mam prawie żadnych zdjęć z tamtego czasu :dry: . Epoka przed aparatami cyfrowymi niestety :tongue2: . Szkoda, bo by teraz człowiek powspominał co nieco (na przykład jak pomagałam tacie kłaść blachę na dachu :silly: ).
Dorcia :garden:
Świat Dorci 2016
Archiwum... 2015,2014,2013,2012
Temat został zablokowany.

Wymarzony ogród Moniki- w budowie 29 Sty 2015 07:38 #334626

  • gorzata
  • gorzata's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Jeszcze w zielone gramy...
  • Posty: 8603
  • Otrzymane dziękuję: 1935
chester633 wrote:
...bierzesz z wypożyczalni za 80 zł glebogryzarkę do tego zatrudniasz eMa...i worek trawy a Leroya...wczesną wiosną wszystko mielisz na drobniutkie kawałeczki...
M-a też? :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1:
Ech, te nocne Polaków rozmowy ;) i Moniś się pokazała w wielu odsłonach... ba! Coraz bardziej z każdym zdjęciem odsłonięta :devil1:
Pozdrawiam - Gosia
Temat został zablokowany.

Wymarzony ogród Moniki- w budowie 29 Sty 2015 08:43 #334647

  • asia2
  • asia2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1105
  • Otrzymane dziękuję: 484
Gorzato, podziwiam Cię, że od samego rana wykazujesz się taką błyskotliwością umysłu :wink4: … Kocham Cię za te skojarzenia :funnyface: ….
No... sąsiad na pierwszym zdjęciu to chyba bardzo długo myślał :think: nad projektem - to ,,coś'' wygląda jak ptaszarnia lub żyrafiarnia z Warszawskiego ZOO :rotfl1: chyba że ja się nie znam i to taki futurystyczny domek miał powstać... :dazed:

Już dawno miałam Cię Moniu zapytać o to kuriozum, myślałam (zdecydowanie mniej oryginalnie), że to może jakiś sklep, albo firma jest :happy: .

Przechodząc do meritum…
Tojeść rozesłaną to i ja Ci mogę podesłać. W każdych ilościach. I innym zainteresowanym również ;) . Co roku wiosną mocno ją ograniczam i dzięki temu trzymam w ryzach. Da się. Hakonechloa mam trzy odmiany i wszystkie rosną wolno, więc nie bój się, że Ci od razu taka kępa wyrośnie
124-2.jpg

źródło: sublimegardendesign.com
Co do kaliny roseum, widziałam też egzemplarze na pniu. Może zdecydujesz się dwa w jednym?
P.S. usunąć zdjęcie?
Ostatnio zmieniany: 29 Sty 2015 08:44 przez asia2.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.492 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum