TEMAT: Ogród nie tylko różany

Ogród nie tylko różany 03 Maj 2014 11:42 #251690

  • moni
  • moni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1308
  • Otrzymane dziękuję: 995
Dorotko, dzięki piękne :thanks: . Tak zrobię ograniczę się do 2-3. Te hosty to mają po 3 lata i niektóre z nich powinny być większe ale nie ma problemu..poczekam....żałuję tylko, że nie mogę ich jakoś ładniej zaaranżować. Na tym pasku są dobrze widoczne tylko z góry, bo rabata jest w przejściu i jest słabo widoczna z ogrodu...a chciałabym oglądać je częściej ale póki cień mi się nie zrobi to muszą tam siedzieć - najważniejsze dobro roślinek, nie ma sensu żeby się na słońcu przypalały.
Hosty...ślimaki...lecę sprawdzić ...
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Ogród nie tylko różany 03 Maj 2014 11:45 #251693

  • Shirall
  • Shirall's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3980
  • Otrzymane dziękuję: 747
jej Moniś....oczko z kaskadą wygląda nieziemsko! :woohoo: i te hosty przy nim.....no bajka :hearts:
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 03 Maj 2014 13:33 #251772

  • moni
  • moni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1308
  • Otrzymane dziękuję: 995
Martuś, dzięki piękne :thanks: cieszę się, że Ci się podoba. Oczko na razie w budowie/przebudowie i jeszcze nie wygląda ale mam nadzieję, że jak wykończymy będzie ładnie. Tak naprawdę robimy to oczko bo M zamarzyła się lilia wodna :whistle:
pozdrawiam,
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 03 Maj 2014 19:42 #252064

  • moni
  • moni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1308
  • Otrzymane dziękuję: 995
Jako, że zimno i ponuro dzisiaj niemiłosiernie to wracam myślami do słoneczka przy okazji dokumentując kilka wiosennych widoczków ogólnych
20140501-untitled-067.jpg


20140501-untitled-113.jpg


20140501-untitled-170.jpg


20140502-untitled-049.jpg

oraz kwitnące
azalia japońska NN
20140502-untitled-017.jpg

bez NN
20140502-untitled-021.jpg

iryski niskie, które miały być białe

20140502-untitled-025.jpg
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 03 Maj 2014 20:01 #252083

  • edulkot
  • edulkot's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2906
  • Otrzymane dziękuję: 3009
Moni ta kaskada wygląda superowo :supr3: jakże bym chciała mieć kawałek wody w ogrodzie, ale sama wszystkiego nie dam rady obrobić, a nikogo innego to nie ciekawi :placze: to sobie popłaczę i będę mieć wodę a widok u Ciebie :happy3:
Ogród wydaje się już bardziej dojrzały niż piszesz o jego wieku, ślicznie zagospodarowane zakątki i fajne hosty, też mam kilka a niektóre nawet wieloletnie gigantki :drool:
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 03 Maj 2014 23:58 #252317

  • AGNESS
  • AGNESS's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2186
  • Otrzymane dziękuję: 431
Moniś kaskada prezentuje się zachwycająco.... uwielbiam wodę w ogrodzie, a z taką kamienną kaskadą, to już pełnia szczęścia :P Ja niestety nie mam miejsca w ogródku, ale już od dawna noszę się z zamiarem zrobienia niewielkiego kamiennego ciurkadełka.... ale kiedy to zrobię ....i gdzie nie mam pojęcia :unsure:
Z wielką przyjemnością pospacerowałam po Twoim ogródku.... kolejne piękne zdjęcia :hearts:
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 04 Maj 2014 08:44 #252403

  • ewamaj66
  • ewamaj66's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1864
  • Otrzymane dziękuję: 572
Oczko i przed zmianami wyglądało pięknie :)
Hosty wyglądają bardzo fajnie w takim zagęszczeniu. Sama wolę olbrzymki :) Obawiam się jednak, że po dzisiejszym przymrozku będą wszystkie nędznie wyglądać :(
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 04 Maj 2014 08:57 #252411

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
Dzień dobry, Moni!
Piękna niedziela dziś - zaraz wybieram się do ogrodu :)

Oczko z kaskadą super!, ale ja zachwycam się dziś u Ciebie częścią żwirowo-iglakową - ależ to cudnie wygląda.

Dobrego dnia!
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 04 Maj 2014 20:41 #252902

  • moni
  • moni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1308
  • Otrzymane dziękuję: 995
Majeczko dziękuję Ci kochana :thanks: i oczywiście do siebie zawsze zapraszam i do wody i nie tylko :hug:
Ogród naprawdę zaczyna teraz 4 sezon (założyliśmy go wiosną 2011) jeśli wydaje się starszy to się cieszę ale nie wiem czy nie jest to kwestia perspektywy zdjęcia ...Oczywiście widzimy jak roślinki rosną i to nas cieszy ale tak naprawdę to wszystko jest jeszcze stosunkowo małe.
Hostki ja też lubię duże i kilka takich odmian kupiłam ale jeszcze nie urosły. Większość jednak, że względu na brak wystarczającej ilosci cienia to średniaki.

Agness i Tobie serdecznie dziękuję za odwiedziny i tyle pozytywnych słów i o ogrodzie i o zdjęciach :thanks: i zapraszam na spacer kiedy tylko zechcesz :hug:

Dziewczyny, a może jakieś mini ciurkadełko ? Oczko oczkiem ale takie ciurkadełko też jest fajne bo słychać szmer wody, a nie wymaga aż tak dużo ciężkiej pracy fizycznej i nakładu kosztów. My mamy jeszcze taką kulę granitową z pojemnikiem i pompą kupioną w markecie (niżej wrzucam zdjęcie poglądowe, niestety nie mam zbliżenia) i też robi fajny efekt. Do takiego czegoś potrzeba jedynie prądu ...no wiem, z tym może być trochę kłopotu....samo wkopanie nie jest problemem bo pojemnik jest nieduży..

20120602-untitled-189.jpg


Albo jeszcze inaczej... mini oczko w pojemniku ? Widziałam takie propozycje w jakiejś książce o ogrodach...duża szeroka donica, balia lub jakiś inny pojemnik i w nim zasadzone roślinki ...lub gdyby był dostępny prąd, pompka fontannowa... Nie powinno wyjść drogo i nie powinno być problematyczne do zrealizowania.... i takie cuś można ulokować nawet na balkonie czy na tarasie, czy w dowolnym miejscu...

Ewa, dziękuję Ci bardzo :thanks: ja też lubię wielkie hostki ale na razie nie mam na nie miejsca (chodzi o cień) więc wybieram średnie. U nas (odpukać) przymrozku nie było (zobaczymy jak dzisiaj bo zapowiadali blisko zera) ale czytam, że przymrozek dał się mocno we znaki w wielu ogrodach - strasznie współczuję :hug: miejmy jednak nadzieję, że roślinki się zregenerują - wiadomo, że nie wszystkie i raz już poczynionych strat w tym sezonie nie da się naprawić ale jaki mamy na to wpływ...można jednie okryć co się da :(

Aguniu, witaj ponownie u mnie, fajnie, że zaglądnęłaś. Dziękuję za tyle pochlebnych słów o ogrodzie :thanks: i cieszę się, że Ci się podoba.
My bardzo lubimy tą rabatkę iglakową. Tak naprawdę jest to niewielka, łagodna skarpka, która ciągnie się na całą szerokość działki. Z jednej strony przy ogrodzeniu łagodnie zawija i tam wtuliliśmy kaskadę, a z drugiej kończy się przy tarasie lekko opadającą i wijącą się ścieżką trawiastą (nie wiem czy to dobrze przedstawiłam ...). Pośrodku zrobiliśmy 3 niewielkie schodki, które prowadzą od domu do ogrodu (nasza działka lekko opada w stronę ulicy a dom chcieliśmy posadowić nisko aby zachować proporcje od frontu i z tyłu wyjście na taras wyszło na poziomie gruntu, więc zawezwaliśmy koparkę i jakieś 4 m z tyłu domu zebraliśmy ziemię tak aby poziom gruntu przy domu znajdował się jakieś 30-40 cm poniżej wyjścia na taras i tak powstała ta skarpka)... no ale się rozgadałam chyba nie na temat. W jesieni skarpkę z iglakami okraszają rozchodniki i wtedy chyba prezentuje się najpiękniej.

20130912-untitled-094.jpg


20130915-untitled-032.jpg


20131012-untitled-061.jpg


20131013-untitled-036.jpg


20131018-untitled-031.jpg
Ostatnio zmieniany: 04 Maj 2014 20:49 przez moni.
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 04 Maj 2014 21:20 #252940

  • moni
  • moni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1308
  • Otrzymane dziękuję: 995
A żeby nie było, że do reszty zdurniałam pokazując jesień wiosną to coś wiosennego. Jestem dzisiaj w wyjątkowo wiosennych humorze bo całkiem niespodziewanie odbyłam podróż sentymentalną w czasy dzieciństwa...co więcej przytargałam prawdziwe skarby w postaci sadzonek (rozłogów) bzu białego, który sadziła kilkadziesiąt lat temu nieżyjąca już Babcia ...co więcej okazało się, że potomka drugiego bzu, liliowego, również Babcinego, haniebnie wykarczowanego przez nie powiem kogo ponad 20 lat temu,posiada moja Ciocia i jest nadzieja, że jego cząstka zawita i do mnie :dance: wiem, może to i głupie ale cieszę się jak dziecko bo te bzy to wspomnienia dzieciństwa, które wracają do mnie w snach, a teraz jest nadzieja, że i na jawie... odurzona zapachem białego Babcinego bzu, narwanego dzisiaj w rodzinnych stronach wrzucam nie-bzowe wiosenne fotki

ziołowy "ogródek"

20140502-untitled-045.jpg


zaczynają czosnki

20140503-untitled-048.jpg

ogólnie

20140503-untitled-066.jpg


20140503-untitled-050.jpg

azalia

20140501-untitled-167.jpg

lemon dream

20140503-untitled-039.jpg

jak różany to i róża - the pilgrim
20140503-untitled-049.jpg

i tulipan skąpany w słońcu

20140502-untitled-041.jpg


pozdrawiam serdecznie,
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 04 Maj 2014 22:13 #253017

  • edulkot
  • edulkot's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2906
  • Otrzymane dziękuję: 3009
Moni ja tak od razu na ciepło i za pamięci muszę Cię ostrzec właśnie przed tymi rozłogami bzów, któreś przytargała do domu. Wiem że ona są cudne, że nieziemsko pachną, że przywodzą na myśl dziecięce szczęśliwe lata. Posadź te bzy od razu w czymś co ograniczy rozłażenie się rozłogami, które za parę lat sama będziesz przeklinać. Ja to robię codziennie i za karę powinnam siebie walić :club2: :mad2: te rozłogi doprowadzają mnie do szewskiej pasji :mad2: a mam całe dwa szpalery. Nawet nie masz pojęcia z jaką ochotą wykarczowałabym te bzy, tylko jest to technicznie niewykonalne :placze:

No a poza tym widoki ogólne masz śliczne, jesienne również i wcale nie szokują, wszak temperaturowo to tak jakbyśmy mieli jesień :drool:
Lemon Dream też mam i dopiero zaczyna, kiedy reszta Atragene już kończy.
Podobają mi się te schodki no i cała ta skarpa :bravo:
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 04 Maj 2014 22:38 #253044

  • moni
  • moni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1308
  • Otrzymane dziękuję: 995
Majeczko, dziękuję za ostrzeżenie. Zrobię tak jak mówisz, czymś spróbuję je ograniczyć bo faktycznie, u moich rodziców gdzie ten biały bez rośnie pod nim cała horda potomków i też pomstują...ale nie mogę sobie ich odmówić, przynajmniej na razie ...i nie dlatego, że mnie teraz te zerwane kwiaty oszałamiają (a może to czerwone wytrawne .. ?) - ja poprostu uwielbiam bzy, a tu w okolicy ich wiele nie uświadczysz, a te co mam, odmianowe, niby wypasione to nie chcą mi wogóle rosnąć, ani się nie krzewią, ani obficie nie kwitną...wiem, może niecierpliwa jestem ...ale .... strasznie dużo dla mnie znaczą te Babcine bzy ....
dziękuję Majeczko :kiss3: , mnie u Ciebie również ogromnie się podoba, masz taki cudowny bajkowy klimat, którego nie da się zbudować w 3 lata, za żadne pieniądze i żadną harówką. Chylę czoła przed Twoim ogrodem :thanks: nie wiem czy kiedykolwiek osiągnę taki efekt (albo czy dożyję)...wielkie drzewa obrośnięte bluszczem, paprocie, konwalie, hortensje, róże, byliny ...ech...rozmarzyłam się ...

dobrej nocki :bye:
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 05 Maj 2014 21:52 #253605

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Monia, rozumiem sentyment do babcinych bzów...ten zapach jest zniewalający, ale Majeczka słusznie ostrzega, mogą być inwazyjne :teach:
Bardzo podoba mi się szersza perspektywa Twojego ogrodu - widać dojrzałe rabatki, mimo ze to dopiero czwarty sezon Twojego ogrodu. Mój zakładany był od lata 2010 więc podobnie :dance:
Świetny pomysł z tą kaskada - obsadzona hostami prezentuje się bardzo naturalnie.
Ja rownież zapragnęłam mini oczka-sadzawki i zainspirowana angielskimi ogrodami urzadzilam takie małe "bajoro" w terakotowej donicy. Wkopałam ją w ziemię na głębokości 3/4 i posadziłam miniaturowa lilie wodną. Zobaczymy co z tego wyniknie :coffe:
Pozdrawiam serdecznie!
Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 05 Maj 2014 22:03 #253617

  • Shirall
  • Shirall's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3980
  • Otrzymane dziękuję: 747
moje mini bajorko to po prostu wiadro wkopane w ziemię, wystaje troszkę ale zostało osłonięte drewnianą palisadą a wokół bylinki a nad nim róże......albo żeby je pokazać muszę je odchwaścić bo od sąsiada, który na działkę zagląda baaardzo rzadko, przelazł mi podagrycznik i wszystko zarósł......grrrrr :mad2:
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 08 Maj 2014 17:38 #255370

  • moni
  • moni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1308
  • Otrzymane dziękuję: 995
oj dawno mnie u siebie nie było :unsure: niestety w tygodniu mam strasznie mało czasu.

Kasia, Marta, dzięki za przykłady mini oczek - czyli jednak się da ! Super.
Marta współczuję podagrycznika - straszne cholerstwo ! Ale mam nadzieję że pokażesz swoje bajorko - będę zaglądać.

A w ogrodzie na razie cały czas działamy przy kaskadzie. Jakoś idzie powoli do przodu. Róże zapączkowane na maksa - już nie mogę się doczekać kwitnienia. Najszybsza chyba będzie Therese Bugnet bo już pokazała kolorek. Reszta w różnej fazie rozwoju pąka ale na razie wstydliwe nic nie pokazują :flower1:
Powoli jednak zaczynają kwitnąć nieliczne azalie i rododendrony.... i ciągle jeszcze kwitną tulipany więc troszkę kolorku jest.

20140502-untitled-035.jpg


20140501-untitled-156.jpg


20140501-untitled-040.jpg


20140430-untitled-009.jpg


20140501-untitled-036.jpg


zapączkowała mi też piwonia Bartzella (o ile to ona) zakupiona tej wiosny :woohoo: już nie mogę się doczekać

20140427-untitled-162.jpg
Ostatnio zmieniany: 08 Maj 2014 17:40 przez moni.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Firletka

Ogród nie tylko różany 09 Maj 2014 15:19 #255794

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Monia, te pomarańczowe z zieloną smużką kupowałaś celowo? Czy może miały być inne? Bo ja sadziłam jako Virchic - różowo-zielone, a wyszły mi dokładnie takie jak Twoje :P
Pokaż koniecznie te pączki Tereski! Ona chyba zawsze otwiera sezon?
Ja nie mam jej u siebie, ale Ewunia-Gloriadei, moja sąsiadka ją ma i zawsze celebrujemy otwarcie seoznu z jej kwiatami :dance:
U mnie teraz leje jak z cebra, ale może to i dobrze, ogród pewnie się cieszy. Tylko nie mam jak zrobić oprysku :dry: Może jutro.
Miłego dnia!
Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 09 Maj 2014 20:44 #255931

  • moni
  • moni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1308
  • Otrzymane dziękuję: 995
Kasiu,
te tulipanki pomarańczowo-zielone były kupowane jako Virchic u B.K. Dobrze, że ich z innymi nie połączyłam. Nie lubię takich pomyłek chociaż do tych tulipanków nic nie mam.
Jeśli chodzi o Theresę Bugnet to u mnie dopiero drugi sezon i wiesz co ? Nabyłam ją u Ewy zeszłej wiosny :woohoo: U mnie zdecydowanie będzie otwierać sezon bo nie mam innych wcześnie kwitnących. Następna chyba będzie Fruhlingsduft - to będzie jej pierwsze kwitnienie u mnie.
Therese Bugnet:

20140507-untitled-055.jpg


20140509-untitled-042.jpg


Henry Martin (też od Ewy):

20140509-untitled-038.jpg


I przykładowy pączek Luise Odier:

20140509-untitled-058.jpg


Widok ogólny na 2 Veilchenblau rozpięte na 3 łuczkach:

20140507-untitled-058.jpg


I nie różanie:
zaczyna powoli rozkwitać azalia Irene Koster
20140508-untitled-077.jpg

oraz Cornellie (też dopiero pojedyncze kwiaty)

20140508-untitled-028.jpg

I nowość u mnie, którą jestem zachwycona - serduszka Alba

20140509-untitled-021.jpg
Ostatnio zmieniany: 09 Maj 2014 20:46 przez moni.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Firletka

Ogród nie tylko różany 09 Maj 2014 20:51 #255939

  • moni
  • moni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1308
  • Otrzymane dziękuję: 995
To zdecydownie czas iglaków:

20140507-untitled-071.jpg


20140507-untitled-072.jpg


20140508-untitled-072.jpg

Rozkwitł zakupiony wiosną Xerxes:

20140508-untitled-004.jpg

I pękł pierwszy pąk na zeszłorocznym Guersney Cream

20140509-untitled-024.jpg

Zakwitł też irys Going my Way
20140509-untitled-061.jpg

i czosnki

20140508-untitled-047.jpg

szykują się też piwonie

20140508-untitled-025.jpg
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.349 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum