TEMAT: Wymarzony ogród Moniki- w budowie cz. 2

Wymarzony ogród Moniki- w budowie cz. 2 08 Lut 2015 17:23 #338523

  • Anowi
  • Anowi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1825
  • Otrzymane dziękuję: 1586
I ja się przywitam bo potem wątku będę szukać :)
Pozdrawiam IWONA
Mały ale mój...
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Monika-Sz


Zielone okna z estimeble.pl

Wymarzony ogród Moniki- w budowie cz. 2 08 Lut 2015 18:28 #338550

  • Sinthell
  • Sinthell's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Michał
  • Posty: 651
  • Otrzymane dziękuję: 438
Monika-Sz wrote:
DSC07340.jpg


Pawle pytasz o tego...?
Juniperus squamata 'Blue Star' - Jałowiec łuskowaty 'Blue Star'
Michał
___________________________________________________________________


___________________________________________________________________
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, Monika-Sz

Wymarzony ogród Moniki- w budowie cz. 2 08 Lut 2015 18:30 #338552

  • hanya
  • hanya's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3913
  • Otrzymane dziękuję: 3479
Nie ma to, jak Moniśki talent do negocjacji :happy: Cały śnieg u Ciebie :hammer: Ale daruję Ci za pomysł z trawnikiem: niezobowiązująco i na luzie. W ogóle nie wyobrażam sobie Ciebie psikającej ogrodu round-upem :woohoo: Tyle zwierzaków! Wiosna kalendarzowa na pewno przyjdzie w marcu, a ta prawdziwa, kto wie? Pamiętasz, jak kilka lat temu 1 kwietnia śnieg nas zasypał po uszy? To dopiero była zabawa :jeez:
Miłego wieczoru :hug:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do Ogrodu wśród starych sosen

Hanka
Ostatnio zmieniany: 08 Lut 2015 18:36 przez hanya.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Monika-Sz

Wymarzony ogród Moniki- w budowie cz. 2 08 Lut 2015 19:07 #338567

  • Monika-Sz
  • Monika-Sz's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4321
  • Otrzymane dziękuję: 2471
Iwonko- witam serdecznie i zapraszam :hug:

Michał- dzięki za dokładne uzupełnienie nazwy :hug:

Haniu- za śnieg nie bij.. przecież wiesz, że spadł bez mojej zgody.. a nawet wbrew zakazowi :mad2: Na szczęście niedużo!

Sama się puknęłam w czoło, skąd pomysł o roundupie.. przecież nie mogę! Miśki w futerkowych majtkach (trzmiele) i ogrodowe smoki muszą mieć zdrowe otoczenie, a że z chwastami.. im tez są potrzebne mlecze kwitnące.. w sumie bardziej, niż mi idealny trawnik :happy3:

Pamiętam ten cudowny kwiecień.. Spadł śnieg w Wielką Niedzielę. Wiosną pojechaliśmy do Teściowej na świąteczny obiad.. a za kilka godzin wracaliśmy zimą :mad2: To był koszmar- na A2 ani jednego pługu śnieżnego, jechaliśmy prawym pasem- jedynym rozjeżdżonym przez samochody.. chwilami tylko rozwijając prędkość do 60mk/h. To była jedna z bardziej nieprzyjemnych podróży. Po dojechaniu do Mamy..iście kwietniowy ogródek :jeez:
003.jpg


006.jpg


0072.jpg


008.jpg


To było chyba w kwietniu 2013.. Pamiętam tamtą majówkę- zimnica, deszcz.. ledwo mizerne kilkanaście stopni.. Pojechałam do szkółki, to dopiero wyciągali niektóre rośliny ze szklarni i narzekali, że sezon się miesiąc opóźnił..
Nigdy więcej, mam nadzieję, tak nie będzie!!

Wyczucie czasu to klucz do sukcesu w negocjacjach ;)

********
Tymczasem puzzlowałam co nieco..
Paweł zaproponował mi odrost od jaśminowca :hug: - jakaś stara odmiana.. Jest więc szansa, że będzie podobny do tego, jaki rósł u mojej Babci przy schodach wejściowych. Był obsypany białym, pięknie pachnącym kwieciem :hearts:
Posadzę bo z boku domu, od strony drogi. To kierunek pn-wsch. Jedyne miejsce, jeszcze zupełnie nie zagospodarowane- tak więc jest miejsce na spory chyba krzew..
Rośnie sosenka samosiejka, dosadzę szpaler thuj, obok jaśminowiec. Skończę jakimś drzewem- wstawiłam brzozę, ale tylko tak dla oka. To za duże drzewo na to miejsce.. Może jakiś klon wąski.. :think: albo brzoza, ale odmianowa, zamiast samosiejki :think:
Za brzozą zaczyna się wiata kominkowo-śmietnikowa i to będzie koniec rabaty. Z czasem pewno coś wymyślę w nogi pod thuje.
rg_2015-02-08.jpg



Poza tym ustawiam rabatę na rogu domu.. Na pewno będą berberysy Red Pillar pod ścianą, cis kolumnowy i po jego bokach Limki. W nogi cisa pewno dam golterię.
Przy schodach niski iglak- planuję thuję Wipcord- baaardzo mi się podoba i muszę ją mieć!
Przed berberysami wstawiłam kostrzewy- ale to jeszcze do przemyślenia..
Posadzę główne rośliny i będę kombinować dalej :)
01_2015-02-08.jpg



Ogólny widok na to miejsce.. Rabata na rogu domu ma iść łukiem wybrzuszonym, a rabata przy ogrodzeniu- wklęsłym. Szerokość trawnika między nimi będzie taka, jak kostki przed schodami, a od miejsca wypukłości brzucha będzie się trawnik rozszerzał.
Na samym brzuchu Limki mają zrobić "tajemniczą krzaczastość" :rotfl1:

Przy ogrodzeniu różowy krzew udaje Vanilkę- już tu rośnie. Będą tu rosły rozplenice Little Bunny i berberysy Bonanza Gold- do kupienia w sezonie.
Rosną już: miskant, klon Crimson Sentry, jałowce blue chip, berberys erecta, cyprysik filifera nana, szmaragdy, powojniki na płocie, jakieś liliowce- ale chyba za kolorowo będzie.. W sezonie wszystko zakwitnie to zobaczę, czy nie przesadziłam z kolorami.. Obawiam się, że z liliowcami przesadziłam.. Chociaż jeśli zakwitną w lipcu, to akurat Vanilka będzie biała.. a jak się zaczerwieni, to liliowce juz przekwitną- może nie będzie źle..?
Zobaczymy w sezonie ;)
02_2015-02-08.jpg


EDIT.. jakieś małe puzzle mi się wkleiły.. pozmieniałam
Ostatnio zmieniany: 08 Lut 2015 19:12 przez Monika-Sz.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, hanya

Wymarzony ogród Moniki- w budowie cz. 2 08 Lut 2015 19:17 #338569

  • hanya
  • hanya's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3913
  • Otrzymane dziękuję: 3479
Wspaniałe zdjęcia zimy! Szkoda tylko, że to nie był styczeń. Puzzlujesz na całego. Nie znam tej tujki, muszę poczytać.
Miłego wieczoru :hug:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do Ogrodu wśród starych sosen

Hanka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Monika-Sz

Wymarzony ogród Moniki- w budowie cz. 2 08 Lut 2015 19:22 #338571

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Tujka fajna, taki dredzik nieuporządkowany :P , mam na własnym korzeniu i na wysokim sztamie, bo też ją uwielbiam :lol:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): hanya, Monika-Sz

Wymarzony ogród Moniki- w budowie cz. 2 08 Lut 2015 19:24 #338574

  • Monika-Sz
  • Monika-Sz's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4321
  • Otrzymane dziękuję: 2471
Haniu- dla Ciebie wzajemnie- również miłego wieczoru życzę :hug: i żebyś się na śnieg doczekała :lol:

Thuja Wipcord to taka trochę wariacja nt cyprysika groszkowego- śmiesznie wygląda. Miałam ją już rok temu w ręgu w ogrodniczym, ale nie miałam pomysłu gdzie posadzić, więc odłożyłam.. W tym kupię na pewno!

Martuśka- prawda, że to śmieszny iglak :lol: Od razu przyciągnął moją uwagę w ogrodniczym- a to znak, że musimy być razem :silly:
Ostatnio zmieniany: 08 Lut 2015 19:26 przez Monika-Sz.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): hanya

Wymarzony ogród Moniki- w budowie cz. 2 08 Lut 2015 19:26 #338576

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Gdybym czekała na aprobatę M w moim ogrodzie byłby trawnik i płot...... :rotfl1:
Temat został zablokowany.

Wymarzony ogród Moniki- w budowie cz. 2 08 Lut 2015 19:39 #338584

  • Monika-Sz
  • Monika-Sz's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4321
  • Otrzymane dziękuję: 2471
Ewciu- ja się z Mężem zgadzam tylko wtedy, gdy jest to zgodne z moim planem ;) Ewentualnie jak wymyśli coś, co mi się podoba. W innej sytuacji walczę do upadłego- a że Mąż ma wcześniej dosyć, niż ja.. :whistle:

A serio mówiąc- praktycznie nie wtrąca mi się do moich ogródkowych planów, a pytania są z serii grzecznościowych "jak Ci się bardziej podoba- z zielonym krzaczkiem czy czerwonym".. bo mi np obie wersje odpowiadają, to niech Mąż sobie porządzi :P
Jak sam wybierze co posadzić, to przecież wiadomo, że będę musiała kupić- skoro już wybrał :silly:
Czasem nie mogę się zdecydować, co gdzie posadzić, to się Go radzę i często fajnie podpowiada.. Czasem nie mogę się zdecydować na jakąś wersję konkretną i potrzebuję, żeby ktoś zdecydował za mnie ;)

Staram się, żeby mniej więcej wiedział, jaki jest ogólny plan- zależy mi, żeby Mężowi też się podobał ogródek. Na razie wychodzi nam nie najgorzej- większość roślin Mąż lubi, rabaty się w miarę podobają..
Tegoroczne rozmowy były bardzo istotne, bo w sezonie będę musiała ostro negocjować nasz domowy budżet- już taras przegrał z szafą.. nie mogę pozwolić, żeby i rabaty odpadły w negocjacjach nt wydatków :hammer: tak więc powoli oswajam Męża z rozległością moich planów :lol:
Ostatnio zmieniany: 08 Lut 2015 19:43 przez Monika-Sz.
Temat został zablokowany.

Wymarzony ogród Moniki- w budowie cz. 2 08 Lut 2015 20:17 #338601

  • Sinthell
  • Sinthell's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Michał
  • Posty: 651
  • Otrzymane dziękuję: 438
Moniko nie wiem jakie są Twoje predyspozycję roślinne ale tak patrzę na tę wizję z jaśminowcem i tujkami... to mam pewien taki pomysł...
a mianowicie, że zamiast tej brzozy samosiejki czy jakiejś innej można by było zastosować Wiąz holenderski 'Wredei' ona ma taki fajną barwę... obok niego posadzić wspomniany już jaśminowiec... a pod jaśminowcem można by było posadzić coś o ciemnych liściach np. żurawki.
Dalej jaki pisałaś tujki chcesz posadzić... można by było nawiązać z tą sosną co tam jest i może coś w kierunku wrzosowiska z trawami i sosną stworzyć... oczywiście jeżeli lubisz takie klimaty... bardzo dobrze by to się zgrywało z hortensjami które planujesz też posadzić... jak mi się uda z chwilką to rozrysuję ci moją wizję może Cię to zainspiruje...

Chyba, że masz jakieś rośliny które miały by tam rosnąć... z czego można by było próbować kombinować...
pozdrwiam
Michał
___________________________________________________________________


___________________________________________________________________
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Monika-Sz

Wymarzony ogród Moniki- w budowie cz. 2 08 Lut 2015 20:39 #338622

  • aguskac
  • aguskac's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2757
  • Otrzymane dziękuję: 1455
Musisz też wziąć pod uwagę, że jaśminowiec docelowo będzie 2 razy wyższy niż ten który zaplanowałaś w puzelkach :)
Trzeba go będzie także dość ostro ciąć, by sięgnąć górę opryskiem na mszyce B)
Pozdrawiam Aga
Na wiejskim podwórku
Temat został zablokowany.

Wymarzony ogród Moniki- w budowie cz. 2 08 Lut 2015 20:51 #338630

  • Monika-Sz
  • Monika-Sz's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4321
  • Otrzymane dziękuję: 2471
Michał- na moje nieszczęście wspomniałeś o Wredei.. Piszę tak dlatego, że swojego czasu bardzo chciałam kupić to drzewo- teraz znowu na nie "zachoruję" ;)

Wrzosowisko bardzo lubię- mam już jedno miejsce z wrzosami i jesienią bardzo mi się podobało. Nie wiem tylko, jak uda mi się wrzosy przezimować i utrzymać przy życiu kilka sezonów :P
To miejsce będzie nieco cieniste- mam na myśli nogi thuj.. i waham się, czy dla wrzosów to będzie dobre miejsce.. :think: chociaż pomysł świetny!
Wstępnie myślałam o posadzeniu tutaj host, liriope, może paproć..
Wrzosy nie powinny mieć więcej słońca, niż chwila w ciągu dnia..?

Jak myślisz- wrzosy w półcieniu mogą się udać? Jak masz jakąś wizję na to miejsce, to jasne, że pokazuj! Wrzosowiko bedę dokańczać w sezonie- jeśli nie tu, to zainspiruję się na drugie miejsce :lol:

Aguś- nie przypominaj mi o mszycach na jaśminach :sick: to niestety też pamiętam z ogródka Babci :hammer:
Wyższy może sobie być o tyle, o ile sobie życzy- miejsce będzie mieć ;)

Rok temu chyba mszyce siedziały mi na jednym berberysie..? Zlałam wodą, resztę dzieła dokończyły biedronki insłuch po paskudach zaginął szybciutko. W razie czego mam taki opryskiwacz duży z długą lancą- może jednak nie będzie potrzebny.. Nie lubię pryskać w ogródku :hammer:

EDIT..
Michał- zobacz.. W ubiegłym roku zaczęłam budować wrzosowisko, które w tym chcę skończyć..
Tu jeszcze z 3 kostrzewami..
DSC06452.jpg


Tu już 5 kostrzew. Rośnie tu pigwowiec, jałowiec płożący a z tyłu po prawej rozplenica
DSC06542.jpg


Widok z góry. Tego krzaka na samym szczycie pagórka nie ma.. Całe to puste miejsce chcę przeznaczyć na wrzosowisko, uzupełnione kosodrzewiną Benjamin, rozlpenicą Little Bunny, berberysem kolumnowym- nie wiem jeszcze jakim..?
Na tle szmaragdów 3 pierwszych od lewej chcę posadzić azalię wielkokwiatową, bo rośnie juz tu Satomi- na tle szmaragdów 2 od prawej.
DSC06615.jpg
Ostatnio zmieniany: 08 Lut 2015 21:17 przez Monika-Sz.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, Ewogrod, Sinthell

Wymarzony ogród Moniki- w budowie cz. 2 08 Lut 2015 21:30 #338659

  • Sinthell
  • Sinthell's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Michał
  • Posty: 651
  • Otrzymane dziękuję: 438


DSC06615.jpg

A ja bym dodał w to puste miejsce derenia 'Ivory halo' tak ze 3 szt. tak bardziej wgłębi, ładnie by rozjaśnił ten zakątek... i dodał trawy... a na brzegu dla kontrastu coś żółtego może cyprysik pfitzera aurea? tak z 5 szt przy samym murku... i w środku właśnie te trawy... wydaje mi się, że było by takie bardziej żywe...
Ale decyzję pozostawiam Tobie...
może tak...
DSC06615.jpg
Michał
___________________________________________________________________


___________________________________________________________________
Ostatnio zmieniany: 08 Lut 2015 22:01 przez Sinthell.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Monika-Sz

Wymarzony ogród Moniki- w budowie cz. 2 08 Lut 2015 21:42 #338671

  • aguskac
  • aguskac's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2757
  • Otrzymane dziękuję: 1455
Monika-Sz wrote:
Aguś- nie przypominaj mi o mszycach na jaśminach :sick: .... Rok temu chyba mszyce siedziały mi na jednym berberysie..?
Na berberysie? Jak one śmiały?? To już bezczelność :happy4:
Pozdrawiam Aga
Na wiejskim podwórku
Temat został zablokowany.

Wymarzony ogród Moniki- w budowie cz. 2 09 Lut 2015 01:48 #338707

  • Monika-Sz
  • Monika-Sz's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4321
  • Otrzymane dziękuję: 2471
Agniesiu- też się dziwię i sądzę, że w tym roku będą mieć więcej rozumu ;)

Michał- plan bardzo fajny, ale u mnie nie da się go zrealizować ;)
Pierwsza i najważniejsza sprawa to to, że chcemy mieć widoczne pnie brzozowe- dlatego wyleciał stąd pigwowiec, bo był za wysoki i zbyt krzaczasty.
Rosną tu już 2 iglaki płożące- jałowce Mordigan Gold. W samym rogu działki jałowiec Mint Julep.
Z tyłu między Mint Julep a szpalerem szmaragdów 1sz berberysa Red Pillar- wstawiłam w puzzlach, bo to zimowa fotka..
Wstawiłam też coś kwitnącego w miejscu azalii Satomi.

Szkoda, że derenia Ivory nie znałam wcześniej- bardzo fajny! Niestety tutaj nie posadzę- musi być raczej płasko, żeby to, co na brzegu murka posadzę, nie zasłaniało jałowców ani pni brzozowych.
Tak to wygląda z góry- zimą, więc wrzosowisko po lewej stronie pod stroiszem, a berberysa i Satomi nie widać.. W nogach Satomi rośnie jałowiec procumbens- ale jeszcze mały
DSC07247.jpg


Tu widok z ogródka- wstawiłam berberysa i Satomi. ZObacz- nie mogę zasłonić jałowców w głębi- stąd pomysł na raczej płaskie rośliny- wrzosy, kosodrzewina miniaturowa, może macierzanka zwisająca z murka?.. Jedynym wysokim punktem będzie kolejny berberys, dosadzę też rozplenice.
brzoza_2015-02-09.jpg


Widzisz- dereniami zasłoniłabym wszystko w głębi :unsure: a przesadzenie nie wchodzi w grę :hammer: Muszę się dostosować do tego, co już mam, więc niestety pomysły ograniczone- rośliny muszą być niskie. :flower:

Dziękuję CI bardzo, że się napracowałeś- derenie, jakkolwiek bardzo ładne, nie mogą tu rosnąć, bo wszystko by mi zasłoniły.
Muszę pomyśleć, czy jakieś inne miejsce bym dla nich znalazła, bo bardzo są fajne! Mam już derenia elegantissimę i bardzo go lubię.

Na pagórku brzozowym muszę zaplanować dokończenie wrzosowiska, ale na płasko. Na szczęście mam czas do sierpnia- może coś sie wyklaruje do tego czasu..? Przede wszystkim bede mieć wiosenne zdjęcia i będzie widać, co gdzie rośnie.
Chcę też zobaczyć, jak będą wyglądać wrzosy po zimie, bo jeśli mizernie, to cały pomysł z wrzosowiskiem tutaj padnie..
Nie przywiązuję się zbytnio do moich puzzlowych planów ;) - i tak w sezonie coś innego wpada w oko, a ustawianie doniczek pokazuje, że pomysły zdalnie robione mają się nijak do rzeczywistości. Szczególnie zdjęcia oszukują, udając, że jest więcej miejsca, niż w rzeczywistości.. taki ze mnie zdolny fotograf :silly:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ewogrod

Wymarzony ogród Moniki- w budowie cz. 2 09 Lut 2015 08:13 #338716

  • asia2
  • asia2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1105
  • Otrzymane dziękuję: 484
Hej! Znowu poniedziałek… Nie lubię, nie lubię…
Ja w kwestii wrzosowiska - może do wrzosów dosadzisz też wrzośce? Będziesz miała kwiatuchy również wiosną ;) . A jeślibyś chciała trochę wrzosowisko urozmaicić, to pomyśl np. o dabecji czy modrzewnicy.
Ostatnio zmieniany: 09 Lut 2015 08:14 przez asia2.
Temat został zablokowany.

Wymarzony ogród Moniki- w budowie cz. 2 09 Lut 2015 08:39 #338719

  • Bogulenka
  • Bogulenka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 208
  • Otrzymane dziękuję: 61
Monia witaj poniedziałkowo, śnieżnie...
Ja tylko w kwestii wrzosów, koniecznie na słońcu, wymagają nieco kwaśnego podłoża (ale przepuszczalnego), podobnie jak azalie i rh. Na wiosnę tnij króciutko czuprynki, naprawdę nie żałuj tego cięcia i będą piękne. Mróz im nie straszny, raczej susza fizjologiczna spowodowana suchymi, zimowymi wiatrami, zwłaszcza kiedy śniegu brak. Zawsze podlewam zarówno je jak i rh porządnie na jesieni, woda wskazane jest aby odstała.
Temat został zablokowany.

Wymarzony ogród Moniki- w budowie cz. 2 09 Lut 2015 08:39 #338720

  • dorciaj
  • dorciaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4349
  • Otrzymane dziękuję: 836
Monia kuszona przez Ciebie znów zawitałam do puzzli. Od zeszłego sezonu ciągle myślę o zagospodarowaniu kawałka ogrodu tuż przy schodach wejściowych. Koncepcja zmieniała mi się chyba ze sto razy :jeez: . Ale dziś chyba w końcu znalazłam to co mi odpowiada :woohoo: . Tak więc pierwszy plan na nową rabatę w 2015 mam :rotfl1: .

Widzę, że Ty puzzlujesz na całego :lol: . Jest to jakaś odskocznia od tego co za oknem i taka namiastka ogrodowania prawda? :silly:

Miłego tygodnia :bye: .
Dorcia :garden:
Świat Dorci 2016
Archiwum... 2015,2014,2013,2012
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.622 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum