TEMAT: W moim ogrodzie

W moim ogrodzie 31 Gru 2015 12:37 #420365

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
markita wrote:
Najbardziej na powyższych zdjęciach podoba mi się... bodziszek :woohoo: :rotfl1:

Marta jesteś nie sprawiedliwa :teach: :devil1: , Ela ma taką kolekcję piwonii a przecież to Majowy Nr.1 wśród bylin - jak dla mnie :flower2: , mus by była w każdym ogrodzie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): elsi


Zielone okna z estimeble.pl

W moim ogrodzie 02 Sty 2016 21:16 #421045

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
Piwonie i bodziszki piękne
Uwielbiam wszystkie roślinki więc nie umiałabym wybrać
Zebrałaś fajną kolekcję piwonii. Ja mam tylko 8, ale nie wszystkie kwitły
Połączenie z bodziszkiem wyszło rewelacyjnie
Szczęśliwego Nowego Roku
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): elsi

W moim ogrodzie 03 Sty 2016 22:21 #421395

  • elsi
  • elsi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1277
  • Otrzymane dziękuję: 611
Pawle, ja się Marcie nie dziwię, mnie także podoba się ten bodziszek.
Taka masa kwiecia jest widoczna z daleka a my idziemy w różne odmiany np, piwonii. :lol:
Tyle, że taka piwonia z czasem też da dużą masę kwiatów, taką mam nadzieję.
Po to je sadziłam. To faktycznie nr 1 majowo-czerwcowego ogrodu.
Hm... nikt nie zwrócił uwagi na białawe kwiaty obok bodziszka?

Gosiu, dziękuję za życzenia i wzajemnie :hug: .
Sama dokładnie nie wiem, ile mam piwonii, dlatego robię przegląd zdjęć i notatek. :coffe: :comp:
Lubię duże kępy roślin, ale zbyt wiele odmian mi się podoba i brak mi konsekwencji.

Kontynuuję przegląd moich piwonii, mam nadzieję, że dzięki temu bardziej je zapamiętam

Piwonia Fesitiva Maksima – jesienny zakup z 2013 r.





Ma duże, płaskie kwiaty w kolorze białym z malinowymi maźnięciami w środku, wymaga podpór.
Bardzo chciałam mieć białą piwonię, więc kupiłam niegdyś taką od koleżanki z fo , okazało się jednak,
że białe może być mniej lub bardziej białe :silly: - ta akurat okazała się identyczna z kupioną jako Festiva Maksima,
a że rosła w niezbyt dobrym miejscu, trafiła jesienią do innych ogródków. ;)

A ta niżej nie ma imienia, kupiłam ją jako dwukolorową;





Mam kilka polskich odmian piwonii.
Piwonia Jadwiga to jedna z nich.





Weszłam w pełnię kwitnienia piwonii (na zdjęciach), więc cd. niebawem nastąpi.
Pozdrawiam.
Elżbieta

W moim ogrodzie
Ostatnio zmieniany: 03 Sty 2016 22:23 przez elsi.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Margo2, chester633

W moim ogrodzie 03 Sty 2016 22:37 #421400

  • aguskac
  • aguskac's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2757
  • Otrzymane dziękuję: 1455
Jak ja kocham piwonie!! Może moje spróbujesz zidentyfikować :wink4: Mam ich parę, a przyjmuja się jak dzikie i od razu w następnym roku kwitną :P
Jednak największą uciechę zrobią mi w tym roku hortensje :hug: Mam nadzieję, że zakwitną już wszystkie :) Muszę się pogłowić gdzie je posadzić, bo do tej pory siedziały poutykane byle gdzie, w takich jakby szkółkach po kilka obok siebie.
Myślisz, że lubią obornik koński?
Pozdrawiam Aga
Na wiejskim podwórku
Temat został zablokowany.

W moim ogrodzie 03 Sty 2016 22:59 #421411

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Aż się wróciłam szukać białych kwiatków :happy3: , masz na myśli te niby "jukowate" kwiatostany? Osobiście nie mam pojęcia co to :rotfl1: , ale że ładne, to masz rację, trzeba było zwrócić uwagę :P
Temat został zablokowany.

W moim ogrodzie 04 Sty 2016 00:01 #421428

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
Ło matko i córko - Elu tak pięknie u Ciebie.Znam Twój warzywniczek z działu warzywnego ale cały ogród super.Jak dużą masz działkę? Przepiękna kolekcja piwonii - to jedne z bylin co chyba mnie nie lubią :think:
Temat został zablokowany.

W moim ogrodzie 04 Sty 2016 18:56 #421549

  • elsi
  • elsi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1277
  • Otrzymane dziękuję: 611
Aguska, ja znam się na odminach piwonii tylko wtedy, gdy mają zawieszki z nazwą :funnyface: .
Chyba, że kupiona biała zakwitnie na bordowo, wtedy od razu widać, że coś jest nie tak ;) .
Kwiaty trochę podobne do Twoich ma piwonia rosnąca u Taty na podwórku:





Przypominają 'Jadwigę' ale są też inne podobne odmiany,
ja nie umiem dostrzec detali charakterystycznych dla poszczególnych odmian.
Hortensjom zamierzasz dogadzać, odwdzięczą się kwitnieniem :) .

Marta, skoro nie znasz kwiatów, to znaczy, że ich nie masz (gdzie byłaś, gdy rozdawali? ;) ).
To cebulowe - kamasja 'biała' pełna.

Marzenko, witaj, chyba 'widzimy się' pierwszy raz?
Mam spory ogród, to 0,30 ha inaczej 3000 m kw., troszkę więcj niż u Ciebie ;)
Piwonie nie są trudnymi roślinami, może sadzisz je zbyt głęboko, przekarmiasz albo szara pleśń je atakuje ?

Obiecałam ….. [sobie] ….. dalszy przegląd piwonii, to jaka następna?
Może kolejna Polka – 'Barbara', mam ją od 2013 r. kwitnie w kolorze ciemnego wiśniowego różu,
śliczny kształt kwiatów, taki regularny ‘czupurek’.







Kolejna piwonia – ‘Duchesse de Nemours’ to wynik pogoni za białą. Pierwszy raz kupiona w 2010 r. zakwitła jak ‘Buckeye Belle – ‘czarna’ czerwień to dość daleko od bieli, no nie? :happy: .
Dwa lata temu kupiłam kolejną i ta jest właściwa, chociaż nadal nie jest to czysto biała barwa.
Śliczna jest;




Następna ‘biała’ w mojej kolekcji to 'Shirley Temple', piszę ‘biała’, bo zdarzają się płatki z różowymi smugami,
ale nie będę się czepiać – ładny kształt kwiatów, krzaczek dość zwarty, ma już 5 lat.





Mówi się, że piwonie nie lubią przesadzania i długo trzeba czekać na kwitnienie, ale to tylko część prawdy,
dużo jednak zależy od tego, jaką sadzonkę kupimy.
Niektóre moje, sadzone w 2010 r. zakwitły pierwszy raz w 2014 r. razem z tymi z 2013 r. – te ostatnie sadzonki były zdecydowanie bardziej dorodne.
Weźmy jako przykład piwonię Madame Julies Elie, ma zaledwie dwa lata:



Jest różowa, ale w lawendowym odcieniu, widać to szczególnie na tym zdjęciu, poniżej piwonii rośnie róża ‘Lavende Ice’








Dodam, że nie wymagała podpór , ma dość sztywne pędy– cenna odmiana (za dwie 10).
Przedstawię jeszcze najstarsze piwonie z mojego ogrodu, przeniosłam je do siebie z ogrodu Mamy;



Beata(Peonia) zidentyfikowała je jako p. 'Madame de Vatry', ja oglądając w necie fotki tej odmiany raz jestem ‘za’ a raz ‘przeciw’ ;)


U mnie rośnie pewnie z 15 lat, więc to już spora kępa;



Jestem w połowie czerwca i nie powiedziałam jeszcze ostatniego słowa, jeśli chodzi o piwonie. :P
Pozdrawiam.
Elżbieta

W moim ogrodzie
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): gorzata, Margo2, chester633

W moim ogrodzie 04 Sty 2016 19:29 #421557

  • aguskac
  • aguskac's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2757
  • Otrzymane dziękuję: 1455
Cudne, cudne!!
Ja kiedyś swoje wykopywałam, bo w głupim miejscu posadziłam. Karpy mi się porozrywały, część celowo podzieliłam. W niektóre dołki takie pypcie powrzucałam i nie wiedziałam nawet czy coś z nich będzie,a tu niespodzianka. Zakwitły w następnym roku. choćby 1 kwiatkiem, ale zakwitły wszystkie :)
Pozdrawiam Aga
Na wiejskim podwórku
Temat został zablokowany.

W moim ogrodzie 04 Sty 2016 19:58 #421576

  • ac1120js
  • ac1120js's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Pozdrawiam :)
  • Posty: 219
  • Otrzymane dziękuję: 159
Witam musiałem zaglądnąć u Pani :dance:
Pierwsza rzecz jaka mi przyszła na myśl , podziw nad żywopłotem taki naturalistyczny piękna ściana! Tawuła prawda , druga płotek z patyczków :thanks: jest piękny! chyba zerżnę sobie taki :D haha :fly: piękna ilość odmian piwonii kocham je za kwiat meega duży i ozdobny chodź krótkotrwały ale i za zapach , piękne! Pozdrawiam serdecznie :) :dance:
....Szczęśliwi Ci którzy mają otwarte umysły....
Temat został zablokowany.

W moim ogrodzie 04 Sty 2016 20:14 #421588

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
A kto i kiedy rozdawał białe pełne kamasje :ohmy: ? Jesteś pewna, że tam byłam?
Temat został zablokowany.

W moim ogrodzie 04 Sty 2016 21:56 #421637

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
Uwielbiam piwonie, ale ze względu na to, że kwitną tak krótko porzuciłam je na rzecz innych roślin, dłużej kwitnących
Niestety jak się ma ograniczony teren trzeba wybierać, ale Ty mnie cały czas zaskakujesz ich ilością :woohoo:
Temat został zablokowany.

W moim ogrodzie 05 Sty 2016 08:20 #421667

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
Piwonie piękne są :hearts: Też je bardzo lubię .Piękne u Ciebie duże okazy ,a one im większe tym ładniejsze .A w nowym roczku ,życzę Ci zdrowia i dużo nowych ,wymarzonych roślin :hug:
Temat został zablokowany.

W moim ogrodzie 05 Sty 2016 20:58 #421826

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
Ja Twoje słowa, że jeszcze nie powiedziałaś ostatniego słowa, jeśli chodzi o piwonie, rozumiem tak, że planujesz kolejne zakupy ;)
I bardzo słusznie! Zauważyłam w kolekcji brak piwonii pojedynczych, anemonowych, to trzeba koniecznie uzupełnić :)
Temat został zablokowany.

W moim ogrodzie 06 Sty 2016 00:49 #421928

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
Ela masz chyba rację , zobaczę w tym roku jak rosną i wtedy ewentualnie poprawnie je posadzę.Jak kupiłam działkę to były piwonie ale chyba też żle posadzone,szara pleśń na nich była więc chyba z 6 lat temu wywaliłam.Te co mam teraz to nówki - wszystkie przywożone z różnych targów.
Kasia dobrze prawi -warzywnik masz cudowny,rozmiar działki odpowiedni,można kolekcje kwiatów mieć i większość gatunków warzyw.Czym zasilasz te swoje księżniczki?
Ostatnio zmieniany: 06 Sty 2016 00:50 przez Marzenka.
Temat został zablokowany.

W moim ogrodzie 06 Sty 2016 22:57 #422305

  • Tamaryszek
  • Tamaryszek's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 135
  • Otrzymane dziękuję: 18
Pomyślności w Nowym Roku, Elu! Piękne masz piwonie. Zapisałam sobie odmianę Pecher. A Shirley Temple się pokłada, wymaga podpierania?
Pozdrawiam,Tamaryszek
"Ogrodnictwo w zgodzie z naturą jest łatwiejsze niż przeciwko niej"
Temat został zablokowany.

W moim ogrodzie 06 Sty 2016 23:16 #422313

  • aguskac
  • aguskac's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2757
  • Otrzymane dziękuję: 1455
kryzysowa wrote:
Bladego pojęcia nie miałam, że przebiśniegi rosną w naturze :woohoo:
... powiedział mieszczuch :happy4: Ja przez wiele lat nie miałam pojęcia, że mogą rosnąć w ogrodzie :wink4:
Pozdrawiam Aga
Na wiejskim podwórku
Temat został zablokowany.

W moim ogrodzie 08 Sty 2016 01:10 #422654

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
Dziewczyny te przebiśniegi to moje ukochane wiosenne kwiatuszki. Ile ja się namęczyłam,żeby je mieć na działce :jeez: Stale dokupowałam cebulki, ale ginęły. Nawet te przebiśniegi które są jesienią sprzedawane w biedronce są już inne z liścia. W zeszłym roku będąc na których już targach z kolei dorwałam kilka doniczek tego kwitnącego cudu - kupiłam,zadołowałam w kompostowniku i czekam jak zakwitną :sick:
Temat został zablokowany.

W moim ogrodzie 08 Sty 2016 11:03 #422709

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Elu najlepszego w nowym roku :kiss3:
Przeglądam ostatnie strony i wydaje się, że nie masz zupełnie róż :devil1: zaś tylko piwonie :tongue2: Kiedy to uzbierałaś taką piękną kolekcję :cool3: Ja mam kilka ... naście może, ale nie wszystkie kwitły :think:
Wiem, znam czytałam Twoją opinię na temat nie kwitnienia :wink4:
Zjazd się szykuje, ale myślę, że wiosną przetrzemy tradycyjnie szlaki szkółkowe :woohoo: czekam na wiosnę z utęsknieniem :lev:
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.483 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum