TEMAT: Ogródek Edy cz.2

Ogródek Edy cz.2 15 Kwi 2015 11:48 #358294

  • eda_s
  • eda_s's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 479
  • Otrzymane dziękuję: 241
Witam serdecznie w nowej części mojej przygody z ogrodem :)

Wiosna ociąga się z ciepełkiem, jest zimno i deszczowo. Ale nie narzekam, szczególnie na opady, których to-od zeszłego lata-było u nas bardzo mało.
Ogród względnie posprzątany, trawa wygrabiona, rośliny zasilone. Mamy trochę bałaganu związanego z przekładaniem obrzeży (kostki granitowej) kilku rabat. Niestety praca się ślimaczy, ze względu na niesprzyjającą pogodę. Czekamy na cieplejsze dni ;)

Wielkich zmian w ogrodzie nie będzie w tym roku, poza kilkoma drobiazgami. Planuję posadzić kilka iglaczków na rabatach gdzie królują same krzewy i byliny-dla poprawy ich wizerunku zimą. Muszę uzupełnić jedną z przerabianych jesienią rabat o trawy i jeżówki.

Spróbuję powalczyć z larwami chrząszcza majowego, który pustoszy mój pseudo, ale jednak jakiś tam trawnik oraz rabaty :( Walka wymaga systematyczności, środek-niestety chemiczny-już kupiony. Tak jak my, czeka na cieplejsze dni.

Ale czy to oznacza, że będę się lenić-nie wróżę sobie takiego szczęścia. Sami wiecie, że pomimo braku zmian zawsze jest co robić, mimo że często wychodzi się tylko na obchód... :P

Ze zdjęciami u mnie póki co kiepsko, pogoda fatalna, ale i ja jakoś mało chętna do zgłębiania tajników "prawdziwej" fotografii :oops: Dalej uparcie pstrykam zdjęcia telefonem lub małą cyfrówką. Może mój eM jakoś mnie zmobilizuje :whistle:

Na razie niewiele kwitnie, raczej zieleni się w ogrodzie. Czekam na kwitnienie tulipanów, irysów, sasanek, drzew owocowych... :hearts:

Zapraszam! :bye:


IMG_3375P.jpg


Tylko te miniaturowe żonkile chcą u mnie rosnąć...
WP_20150411_004P.jpg


...szafirki potrzebują słoneczka...
WP_20150411_007P.jpg


...sasanki również...
WP_20150411_011P.jpg


...mam nadzieję, że przylaszczkom Stefan nie powyrywał wszystkich płatków, bo kwitną od niedawna.
WP_20150411_021P.jpg



Miłego dnia, udanego tygodnia i do napisania w Waszych wątkach :hug:
Ostatnio zmieniany: 15 Kwi 2015 11:50 przez eda_s.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, chester633


Zielone okna z estimeble.pl

Ogródek Edy cz.2 15 Kwi 2015 13:03 #358302

  • andrzejek
  • andrzejek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1360
  • Otrzymane dziękuję: 1664
Wpadam się przywitać w nowej części. U mnie od kilku dni paskudnie zimno z powodu wiatrów. Ja muszę podjąć walkę z mniszkami w trawniku,bo jest ich pełno. :mad2:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): eda_s

Ogródek Edy cz.2 15 Kwi 2015 13:17 #358304

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
Edytko, serdecznie witam w nowej części Twojego wątku :bye:
Bardzo się cieszę, że będzie Cię znowu można odwiedzać!
Ogródek już na początku wiosny masz pięknie wysprzątany - czyżby pierwsze koszenie już było za Wami?
Również mam ambicję, by mój trawnik wyglądał w tym roku bardzo ładnie.
Oby się udało zapanować nad chwastami i krecią działalnością.
Pozdrawiam!
Temat został zablokowany.

Ogródek Edy cz.2 15 Kwi 2015 21:08 #358432

  • ewamaj66
  • ewamaj66's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1864
  • Otrzymane dziękuję: 572
Pogoda chyba nas wszystkich dobija-tylko roślinom niewiele przeszkadza :)
Z żonkilami mam podobnie, może coś im nie pasuje-za to narcyzy rosną przyzwoicie, szczególnie te stare, pachnące...Widzę ich pąki, więc niedługo będzie czas nawąchiwania się na zapas :)
Zazdroszczę porządku-mój nadal w sferze marzeń i planów :mad2: Ale robię, co mogę, żałując, że nie wzięłam się za to poważnie w lutym, kiedy pogoda była o wiele lepsza niż teraz :mad2:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): eda_s

Ogródek Edy cz.2 16 Kwi 2015 07:14 #358562

  • anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4542
  • Otrzymane dziękuję: 2203
Witaj Edytko :bye:
Ta kwietniowa pogoda jest w kratkę.To zimnica to znów dni pogodne i ciepłe :silly:
więcej tych ciepłych mogłoby być ;)
Wiosenne kwiatuszki ładne.
Kępa sasanek śliczna. ;) Moje mniejsze. :(
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): eda_s

Ogródek Edy cz.2 16 Kwi 2015 07:23 #358566

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
Cześć Edziu :kiss3: Cieszę się bardzo ,że otworzyłaś swój ogród .Z przyjemnością zawsze do Ciebie zaglądam więc pragnę się przywitać i na początek przesłać pozdrowienia i zameldować dalszą gotowość do odwiedzin . :hug:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): eda_s

Ogródek Edy cz.2 16 Kwi 2015 08:29 #358584

  • Monik
  • Monik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 104
Witaj Edytko!
Pozwoliłam sobie do Ciebie zajrzeć i jeśli nie masz nic przeciwko będę Cię jeszcze odwiedzać bo zapowiadają się piękne widoki :)
Ściskam cieplutko
Monika

Mój ogród moje marzenie
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): eda_s

Ogródek Edy cz.2 16 Kwi 2015 08:41 #358589

  • eda_s
  • eda_s's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 479
  • Otrzymane dziękuję: 241
Witam serdecznie moich miłych gości :bye:

Andrzej, przynajmniej z mleczem w trawniku można powalczyć i liczyć choćby na chwilowy sukces. Niewiele go mam w trawniku (po zeszłorocznej wycince ), za to na rabatach ma się świetnie. Wczoraj po południu trochę popieliłam tego zielska.
Za to u mnie na trawniku króluje kostrzewa trzcinowa. Dowiedziałam się, że to właśnie ona podczas oglądania jednego z odcinków "Mai w ogrodzie". Przy tej ilości którą mamy w trawniku, walka z nią nie do wygrania. Nie czepiałabym się jej, gdyby była zielona przez cały sezon, ale ona ładnie wygląda tylko wiosną, później przysycha. Może za jakiś czas zrobimy trawnik od nowa :)
Aguniu, u mnie nie ma jeszcze co kosić. Trawnik wygrabiony, dosiewki zrobione, nawóz na start rozsypany-czekam na zielone. Czekam też na ciepłą stabilną pogodę i bierzemy się z eMem za walkę z larwami chrząszczy.
Wiem, że placki po wertykulacji mogą być denerwujące, ale wiesz że szybko zarosną ;) Najbardziej zdewastowany trawnik mam w tej części ogrodu, gdzie stoją kompostowniki-rozjeżdżony i zmasakrowany wczesną wiosną. Ale po wygrabieniu i zasileniu do końca sezonu trzyma się najlepiej. Trawa tam jest odpowiednio gęsta, ciemnozielona o soczystych, szerokich liściach. W innych częściach ogrodu mogę o takiej tylko pomarzyć.
Kretów nigdy nie miałam-tfu,tfu. Walki z nimi nie zazdroszczę :(
Ewa, porządki zaczęłam wcześnie-chyba właśnie w lutym. Nie miałam zbyt wiele czasu na nie, więc poświęcałam-zależnie od pogody-około godzinki dziennie. W minioną sobotę udało nam się wywieźć wszystkie odpady zielone do kontenera, który wystawiany jest we wsi od ok. 15 kwietnia. Niestety kompostowniki mam zawalone i dwie dodatkowe góry leżą oddzielnie. Wszystko to przez jesienne darniowanie pod nową rabatę. Za to wiosną 2016 będę mieć kompostu na zasilenie całego ogrodu :)
Ja w dalszym ciągu nie odróżniam żonkili od narcyzów, ciągle mylę je. I chyba już tak niestety zostanie. A te pachnące, o których piszesz kojarzą mi się właśnie z ogródkiem mojej Babci.
Aniu, też nie lubię takiej pogody, ale cóż nie mamy na to wpływu.
Moje sasanki to zeszłoroczne nasadzenia. Z moich obserwacji wynika, że słabo rozrastają się białe. Jedna z sadzonek padła po zimie. Ciemnofioletowe i bordowe rozrosły się średnio, natomiast ta pokazana na zdjęciu jest najokazalsza. Wszystkie mają te same podłoże i dostęp do światła.
Ewa, tęskniłam za Wami. Czasu nie mam za wiele na systematyczność w moim i Waszych wątkach, ale postaram się go powyszarpywać z pośród innych obowiązków. Zapraszam zatem serdecznie do odwiedzin i z niecierpliwością czekam na Twój wątek :)
Moniko, witam Cię serdecznie i zapraszam :) Mam nadzieję, że po południu uda mi się (lub eMowi) zrobić kilka zdjęć ogrodu.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anabuko1

Ogródek Edy cz.2 17 Kwi 2015 09:23 #359010

  • eda_s
  • eda_s's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 479
  • Otrzymane dziękuję: 241
Rabata po lewej-wiosną poprzesadzałam na niej kilka bylin, m.in.: rozchodniki, jeżówki. Zabiorę z niej kilka bodziszków i dosadzę na ich miejsce małe iglaki.
WP_20150416_038z.jpg


WP_20150416_077z.jpg


Na rabacie pod domem posadziłam dwa lilaki Palibin na pniu.
WP_20150416_067z.jpg


WP_20150416_068z.jpg


Wokół tarasu będziemy przekładać kostkę jako obrzeże rabat.
WP_20150416_063z.jpg


WP_20150416_066z.jpg


WP_20150416_062z.jpg


Nowa rabata z zeszłego roku czeka na obrzeże z kostki.
WP_20150416_059z.jpg


WP_20150416_060z.jpg


Ten fragment rabaty owocowej graniczącej z trawnikiem też czeka na przełożenie kostki.
WP_20150416_056z.jpg


Kwitnące derenie jadalne.
WP_20150416_058z.jpg


Mini sad i po lewej stronie mini warzywnik.
WP_20150416_021z.jpg


Inne rabaty.
WP_20150416_050z.jpg


WP_20150416_048z.jpg


WP_20150416_044z.jpg


Wrzośce w tym roku słabo kwitną.
WP_20150416_046z.jpg


Po prawej stronie zdjęcia miłorząb dostał jesienią towarzystwo w postaci kilku bylin i róży okrywowej The Fairy. Rabatka czeka na obrzeże z kostki.
WP_20150416_037z.jpg


Rabata centralna z magnolią i jodłami. Wiosną przerabiana. Ze starych nasadzeń zostały: magnolia, jodły, liliowce, bodziszki. Dosadziłam miskanta, floksy, szałwię, irysy miniaturowe, krwawnik. Dosadzę kilka niewielkich traw i jeżówki.
WP_20150416_070z.jpg


Na niej też przekładamy obrzeże, bo zmieniła nieco kształt dla wygodniejszego koszenia.
WP_20150416_041Pz.jpg



Pozdrawiam :bye:
WP_20150416_006z.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633

Ogródek Edy cz.2 17 Kwi 2015 09:34 #359015

  • Monik
  • Monik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 104
Edytko piękny masz ogród :bravo: Zawsze podobały mi się takie kamienne obrzeża. U siebie też planuję takie zrobić.
Ściskam cieplutko
Monika

Mój ogród moje marzenie
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): eda_s

Ogródek Edy cz.2 17 Kwi 2015 11:43 #359037

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
Ale się cieszę, że otworzyłaś wątek :dance:
Brakowało mi odwiedzin u Ciebie
Mówisz, że nie ma co pokazywać, a ja lubię takie wiosenne rabaty
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): eda_s

Ogródek Edy cz.2 18 Kwi 2015 16:10 #359338

  • eda_s
  • eda_s's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 479
  • Otrzymane dziękuję: 241
Moniko, obrzeża z kostki to fajna sprawa. Jednak należy pamiętać, żeby dobrze przemyśleć ostateczny kształt rabat i nie przekładać kostki kilka razy (tak jak to u nas ma miejsce) :lol: My układamy swoją na podsypce piaskowo-cementowej i podczas korygowania kształtów rabat gromadzi nam się zbędny gruz.
Gosiu, ale zrobiło mi się ciepło na serduchu po przeczytaniu Twoich słów :kiss3:

Zimnooooo!

Zawilce pokuliły płateczki
P1060653z.jpg


Na szafirkach chłód nie robi wrażenia, dzięki niemu mają ciemny, głęboki kolor
P1060673z.jpg


Tawuły japońskie pokazują młode listki
P1060693z.jpg


Pęcherznica "Anny's Gold"- dla mojej córy Anusi, która z nieznośnym bólem gardła (na antybiotyku) leży w łóżku :kiss:
P1060689z.jpg



Oby do środy, bo podobno w połowie tygodnia ma przyjść zdecydowane ocieplenie :bye:
Ostatnio zmieniany: 18 Kwi 2015 16:12 przez eda_s.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633

Ogródek Edy cz.2 21 Kwi 2015 07:12 #360261

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
Edyciu ale porządek u Ciebie wzorowy .Z zazdrością zerkam ile Ty masz jeszcze miejsca na nowe nasadzenia .Co ja bym za to dała ,bo u mnie to już dżungla i nic dziwnego ,że robali mam tak dużo .
Ale i u mnie trochę się dzieje ,wycinam stare i brzydkie ,dosadzam nowe .I ogrodowe koło wciąż się toczy . :garden1:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): eda_s

Ogródek Edy cz.2 22 Kwi 2015 08:46 #360583

  • eda_s
  • eda_s's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 479
  • Otrzymane dziękuję: 241
Ewa, zawsze po pracach wiosennych w ogrodzie mówię-to już ostatnie zmiany :happy: ...i dalej zmieniam, przesadzam, dosadzam, eksmituję. Tak bez końca. Ale dobrze mi z tym ;)
Może i miejsca na nowe nasadzenia jest, ale mam zakaz zmniejszania powierzchni trawnika. Dzieci i eM bardzo tego pilnują.
Pewnie jeszcze chwila i u Ciebie zacznie się różanecznikowy festiwal :flower2: Ja nie mam ani jednego. Na mojej działce brakuje miejsc cienistych i półcienistych. Ale mam pewien plan. Jak drzewa owocowe rozrosną się to warzywnik nie będzie miał racji bytu i tam poszaleję z tymi pięknymi krzewami :)

Niebieści się ułudka
WP_20150421_007z.jpg


Dziś powinny zakwitnąć tulipanki
WP_20150421_032z.jpg


Młodziutki Palibin ma kilka pączków kwiatowych
WP_20150421_034z.jpg


Serduszka też szykuje się do kwitnienia, mam nadzieję że w tym roku nie zetnie jej przymrozek.
WP_20150421_043z.jpg



Czy po kwitnieniu lilaka Palibin można go dowolnie formować?

:bye:
Temat został zablokowany.

Ogródek Edy cz.2 22 Kwi 2015 08:48 #360585

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
Cześć Edi!
Ładna dziś pogoda - pozdrawiam Cię serdecznie!
Rzeczywiście, przy dużej ilości słońca na jaką się dziś zapowiada, tulipanki rozchylą płatki.
Uroczy kolor mają.
Palibiny tnę po kwitnieniu, zresztą one potrafią ponownie w lipcu zakwitnąć pojedynczymi kwiatami.
Swojego śmiało ciachaj po.
Miłej środy!
Temat został zablokowany.

Ogródek Edy cz.2 22 Kwi 2015 08:51 #360586

  • Monik
  • Monik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 104
Edytko zapowiada się niesamowite kwitnienie tulipanków. Wydaje mi się, że serduszki przymrozek nie powinien ruszyć :think: U siebie przynajmniej nigdy nie zauważyłam, żeby niskie temperatury im zaszkodziły.
Ściskam cieplutko
Monika

Mój ogród moje marzenie
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): eda_s

Ogródek Edy cz.2 22 Kwi 2015 11:32 #360632

  • anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4542
  • Otrzymane dziękuję: 2203
Mojej, serduszki nie widzę :(
co ja tu czytam,ze białe sasanki słabo się rozrastają . :( Oj , a ja właśnie kupiłam sobie białą sasankę :blink:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): eda_s

Ogródek Edy cz.2 22 Kwi 2015 22:09 #360758

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
Czyli masz podobną historię z trawnikiem jak ja.
A tak bym chciała coś z nim zrobić. Jest zdecydowanie za duży
Albo znowu ulegam wpływom
W tym roku na Oazie w modzie sa drzewa.
Kusza te dziewczyny, oj kuszą. A ja zawsze lubiłam drzewa, tylko nie miałam gdzie ich sadzic
A jak tam Twoje jarzębinki?
Pokarzesz jak się rozrosły?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): eda_s


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.264 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum