TEMAT: Ogród Dali

Odp: Ogród Dali 23 Sie 2012 11:40 #63438

  • Ewelina
  • Ewelina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 881
  • Otrzymane dziękuję: 979
Dziękuję za informacje ad. AGAPANTU i HORTENSJI- zrobię , jak radzisz.

Rozumiem Twoje zmagania z nawadnianiem ogrodu - przy panującej suszy u mnie(na moich piaseczkach) jest podobnie (od rana biegam z konewką , by podlać skrzynki i donice, których trochę mam). Na szczęście większość rabat i trawnik podlewany jest nocą automatycznie, co nie znaczy ,że co 2-3 dni nie dolewam pewnych miejsc i roślin wężem. Nawet to lubię , tyle,że zabiera sporo czasu... No ale na pogodę nie mamy wpływu, trzeba więc po prostu przyjmować z cierpliwością taką aurę , jaka jest.

Na koniec - muszę szybko zmienić okulistę , bo mój chyba mnie oszukuje !!! Napisałaś:"(...)(Ogród) ile bym w nim nie pracowała - ciągle wydaje mi się zaniedbany (...)" Mimo uważnego oglądania , jakoś nie dostrzegam śladów
zaniedbania, przeciwnie - ten ogród późnego lata jest nadal bujny , barwny, romantyczny i nostalgiczny zarazem.Zaniedbany nigdy !!!
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Ogród Dali 23 Sie 2012 14:38 #63491

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Masz w okolicy takie krajobrazy, które podobają mi się najbardziej :woohoo:
U mnie dużo mniej pięknie i do tego płasko, ale i tak za nic nie wróciłabym do miasta :P
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 23 Sie 2012 17:10 #63504

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Marto, to masz tak jak ja - nigdy więcej miasta!
Jestem wielką fanką Sobótki - pięknie tu u nas i sielankowo :)

Ewelinko, też bym chciała mieć automatyczne podlewanie, ale problem w tym, że odziedziczyłam dojrzały ogród po poprzednich właścicielach, a założenie takiego systemu wiązałoby się z przekopaniem całego ogrodu, a to odpada :(
Dzisiaj mam już trochę lepszy nastrój - wczoraj porządnie podlałam ogród, uporządkowałam kilka rabat, M. skosił trawnik i ...jest lepiej B)

Gosiu, mąż faktycznie trochę ...krótszy, a o końcówkach zamilczę, wszak pora jeszcze wczesna :happy4:
A górki, łąki i lasy na wyciągnięcie ręki to faktycznie wspaniała rzecz i codziennie i niezmiennie cieszy mnie to, że mieszkam w tak pięknych okolicznościach przyrody :hearts:

Dzisiaj biało, słodko i niewinnie:
Aspirynka:

03012.JPG


Mieczyk abisyński:

0436.JPG


Galtonia (Elu, dzięki raz jeszcze!)


0484.JPG


Budleja


0503.JPG


...i leciutko już różowiejące bukietówki


0553.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka

Odp: Ogród Dali 23 Sie 2012 19:52 #63519

  • Roma
  • Roma's Avatar
Niech mi ktoś tylko powie, że koniec lata to koniec pięknego ogrodu :angry:
Dalu! ja także staram się jak najrzadziej opuszczać moją leśną głuszę i wcale nie tęsknię za zgiełkiem.
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 23 Sie 2012 20:10 #63527

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2383
Daluś i u mnie gorąco, duszno i jakieś takie ciężkie powietrze.
Wczoraj posiedzieliśmy późnym wieczorem z M na tarasie i powiem szczerze, że żadnej rześkości nie odczuliśmy :think:
Podlewam wyłącznie doniczkowe kwiaty i nowe nasadzenia, czasu ustawiczny brak :cry3:
Zapowiadane opady, jak zwykle przechodzą bokiem :whistle:
Jesień w ogrodzie kolorowa, ale pamiętajmy, że jeszcze miesiąć lata pozostał :woohoo:
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 23 Sie 2012 23:49 #63635

  • elsi
  • elsi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1277
  • Otrzymane dziękuję: 611
Mój agapant (biały miał być i okazał się biały, aż się mile zdziwiłam :happy4: )
zakwitł także w drugim roku po zakupie.
Mam kilka odmian hortensji bukietowych, ze swoich najbardziej lubię Limelight,
ale jednorodne, jak u Ciebie, nasadzenie jest chyba lepsze niż kolekcja :silly: .
Cieszę się, że przyczyniłam się do rozszerzenia listy białych roślin :) ,
bardzo lubię galtonie, za to, że kwitną pod koniec ( :( ) lata.
Mimo upału czuje się, że jest inaczej, noce chłodniejsze dają trochę wytchnienia.
Piewiki-cykady nadal grają w zaroślach, jak w lipcu - lubię ich słuchać.
O tej porze roku też trochę "zwalniam" w ogrodzie.
"Urosło dobro" i trzeba choć trochę przetworzyć, to takie czasochłonne i .. nudne.
Pozdrawiam.
Elżbieta

W moim ogrodzie
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 24 Sie 2012 09:00 #63658

  • dorciaj
  • dorciaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4349
  • Otrzymane dziękuję: 836
Dalu, Aspirynka śliczna - muszę pomyśleć o białej róży u siebie :think: .
Wrocław to piękne miasto. Nie wiem jak jest teraz - bo byliśmy z 10 lat temu :oops: - ale kiedyś było kiepsko oznaczone. Co myśmy się nakręcili :drool: - ale warto było pobłądzić bo widoczki super :woohoo: . Ja mieszkam na obrzeżach Warszawy - dosyć ruchliwych obrzeżach :evil: - ale ostatnio zamknęli naszą ulicę, bo robią kanalizację - mamy teraz spokój, ciszę i chwilową sielankę :wink4: .
Dorcia :garden:
Świat Dorci 2016
Archiwum... 2015,2014,2013,2012
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 24 Sie 2012 14:12 #63769

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Dorciu, czyli i kanalizacja będzie, i trochę spokoju JEST! Fajnie!
Trudno mi ocenić jak oznakowany jest Wrocław, tym bardziej, że teraz to już nigdzie nie ruszam się bez nawigacji ;) Ale kiedyś w niektórych miastach to rzeczywiście był problem.

Elu, jednorodne kompozycje z reguły są bardziej spektakularne, no i "bezpieczne", w takim sensie, że kompozycje nie zawsze nam wychodzą, bo w ich przypadku trzeba się wykazać już z reguły sporą wiedzą ogrodniczą. Najbardziej nie lubię takich "misz-maszów", gdzie na jednej rabatce są posadzone pojedyncze kwiatki, w różnych , że tak powiem, kolorach i wzorach :happy4: Co innego kolekcja różnych odmian jednego gatunku; to może być interesujące zestawienie :)
Galtonie znalazły kwaterkę na mojej białej rabacie i teraz pięknie wyglądają z ostatnimi liliami, mieczykami abisyńskimi i floksami. Wczoraj ze zdumieniem odkryłam, że dołączył do nich ...jaśminowiec pełny, który powtórnie zakwitł.
Ja co do schyłku lata mam mieszane uczucia. Ostatnio wszystko mnie w ogrodzie denerwowało, m.in. miliony opadających jabłek, których nie jestem w stanie zagospodarować, a zbierać z trawnika muszę...Ale dojrzały sierpniowy ogród też ma wiele zalet :think:

Jolu, u mnie coś tam popadało, ale tyle co kot napłakał, jednak wyraźnie się ochłodziło. Tzn. temperatura spadła z 35 stopni do 25 :dance: No i już da się żyć! I nawet można coś tam porobić w ogrodzie. Chwasty już wprawdzie wolniej rosną, ale zaczął się czas zbierania jabłek, suchych listków, obcinania przekwitłych kwiatów, wyrywania i wycinania brzydko żółknących liści wielu bylin, n.p. liliowców...

Romuś, Ty to dopiero masz u siebie pięknie!
A koniec lata w ogrodzie też może być interesujący, bujny i kolorowy...Żeby tylko jeszcze zechciało popadać, bo inaczej to za chwilę zrobi się jesień...

...o której przypomina taka wybarwiona już u mnie miechunka

0319.JPG


I jeszcze drugie kwitnienie barokowej piękności - Augusta Luiza

0289.JPG


I moja niestrudzona okrywówka

02912.JPG


Fresia

0543.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 24 Sie 2012 14:24 #63773

  • Roma
  • Roma's Avatar
U nas dzisiaj pada :hug: Piękna jest ta okrywówka, znasz może jej imię?
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 24 Sie 2012 14:38 #63775

  • magdala
  • magdala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4524
  • Otrzymane dziękuję: 1071
Dziękuję ,Dalu za zdjęcie Wrocławia :)

Póki co jeszcze mieszkam w centrum dużego miasta i jeszcze mam świadomość ,że tutaj wszystko jest blisko.
We wszystkie miejsca można dostać się piechotą, rowerem.
No i przede wszystkim ,że to wszystko jest wokół mnie . Nie muszę planować jakoś specjalnie czasu
na zebranie w szkole u dzieci (10 minut),wizyty w przychodni(7 minut),kupienia "zapomnianego" zeszytu
w sklepie (4 minuty?).

Ale nie wyobrażacie sobie jak smutne było dla mnie zawsze podjeżdżanie pod mój blok ,wracając z wakacji...
Albo w ogóle z jakiegoś ładnego miejsca -tak smutne i szare jest moje podwórko. No i to zamknięcie w czterech
ścianach (bez balkonu).

Myślę ,że ani przez chwilkę nie pożałuję przeprowadzki za miasto, nawet wstając do pracy o świcie...

Poza tym moje dzieci są już w miarę duże i kończy się powoli nieszczęsne podwożenie na liczne zajęcia-
Czasem matka staje się taksówką do późnego popołudnia.

Teraz już coraz częściej poruszają się same :P Cóż -czas leci ;)

Śliczne te lampiony Miechunki :P
Moja Augusta dopiero ma pąki przed drugim kwitnieniem -ciekawa jestem co pokaże?
Ostatnio zmieniany: 24 Sie 2012 14:40 przez magdala.
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 24 Sie 2012 17:02 #63809

  • Alina-277
  • Alina-277's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1867
  • Otrzymane dziękuję: 1253
Dalu ..w pięknych mieszkasz okolicach ...cóż każdego losy rzucają gdzie indziej ...nie wszyscy mogą mieć tak jak ty ...piękny ogród który kupiłaś razem z domem i zarazem piękną okolicą...każdy mówi że latem jest najwięcej kwiatów ...ja nie widzę różnicy ..tylko kwitną inne...hortensje i róże masz cudne...
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 24 Sie 2012 20:07 #63870

  • wanda7
  • wanda7's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 266
  • Otrzymane dziękuję: 53
Witaj Dalu. Powiedz mi kochana taką jedną rzecz. Pamiętam u ciebie szpalerek różyczek The Fairy. Tak mi się kiedyś, już bardzo dawno, spodobał, że postanowiłam odgapić. No i jestem w trakcie realizacji. Ale mam wątpliwości, bo te mojesą typowo okrywowe, to znaczy mają wiotkie pędy i raczej się kladą niż wznoszą. Natomiast u ciebie wydawaly mi się dość wysokie, w każdym razie nieleżące, ale stojące. Czy ty masz je przy jakimś niewidocznym płotku, czy może inaczej je podpierasz? Wiem, że są u ciebie już ileś tam lat, więc być może z wiekiem stają się sztywniejsze?
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 24 Sie 2012 20:45 #63888

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Dalu, u nas nadal upał i nic się nie chce robić. A do tego susza. Twoje róże piękne są :woohoo:
Muszę, tam do Ciebie, pdesłać mojego M. po te jabłka :rotfl1: - bo on często bywa w tamtej okolicy. A takie niepryskane to skarb!
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 24 Sie 2012 21:02 #63895

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2684
Co my się mamy z tą Gorzatą! :rotfl1:
Dalu, z ogromną przyjemnością obejrzałam Twoje "białe" zdjęcia, wszak ja wciąż planuje białą rabatę! I jakoś w ogóle nie brałam pod uwagę sadzenia tam hortensji... Czemu, nie wiem... Bo różowieją? Najwyżej zdjęć wtedy nie będę robić! ;) I o mieczykach abisyńskich powinnam pomysleć! Budleję tylko chyba sobie odpuszczę...Zbyt często okazuje się jednoroczna...
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 24 Sie 2012 22:33 #63940

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Witaj Dalu.

Piękny, uroczy i tajemniczy ogród sprawił, że zatrzymałem się u Ciebie na dłużej. Przemyślane nasadzenia odpowiednio dobrana kolorystyka i dopasowane elementy małej architektury czynią z niego prawdziwą oazę spokoju. Nareszcie mam możliwość popatrzeć na ogród z prawdziwego zdarzenia a nie na pstrokaciznę wśród polnych kamieni w dodatku pełną chwastów.
Widać, że ręka która go pielęgnuje ma dar do naturalnego sposobu jego utrzymania. Bajkę którą się czyta z obrazów Twojego ogrodu można czytać w nieskończoność.

Pozdrawiam. Waldek.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 24 Sie 2012 22:37 #63941

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Martusiu, to dzięki naszej Gorzatce pękałam ze śmiechu przed kompem, a moja rodzinka patrzyła na mnie wielce zdziwiona ;)
Jeśli chodzi o moją białą rabatę, to nie wszystkie powyższe fotki akurat na niej rosną. Budleja jest posadzona w duecie ze swoją fioletową koleżanką w innym miejscu (jest tegoroczna, bo u mnie też wszystkie wymarzły :( ), a hortensje zdobią kącik wypoczynkowy cienisty i same tworzą białą rabatę, bo jest ich na niewielkim skrawku 10!
A na białej aktualnie zakwitł...jaśminowiec i kończą kwitnąć lilie :flower2:

Marysiu, zapraszam i Ciebie, i Twojego M. po każdą ilość jabłek - mam trzy drzewa! Uff, te jabłka to moja coroczna udręka, bo ile jabłek można zjeść, a ile przerobić???
U mnie też jest ciągle bardzo sucho; do tego stopnia, że liście na drzewach zaczynają żółknąć. W sierpniu :eek3:

Wandziu, moje róże też się pokładały i -zwłaszcza po deszczu- brzydko leżały na ziemi. W sklepie ogrodniczym kupiłam takie drewniane niewysokie, płotki, które od paru lat świetnie spełniają swoje zadanie i podtrzymują te wiotkie pędy, a same są prawie niewidoczne.
Na tej fotce, jak się przypatrzysz, dojrzysz fragment płotka:

P1040096.JPG


Alinko, jeszcze parę lat temu przez myśl mi nie przeszło, ze mogłabym mieszkać w domku z ogrodem w małym miasteczku. A jednak! i jestem z takiego obrotu rzeczy bardzo zadowolona :hearts:
Masz rację, ogród może być równie piękny i wiosną, i latem, i jesienią, a nawet zimą, trzeba tylko chcieć i umieć tę urodę dojrzeć :flower1:

Magdo, ale ja mam to szczęście, że i teraz mam wszędzie blisko, bo mieszkam w małym, że tak powiem "kompaktowym" miasteczku i prawie nie używam samochodu! Wszędzie chodzę piechotą, albo jeżdżę na rowerze, bo odległości tutaj są niewielkie. A we Wrocławiu wręcz przeciwnie - to ciągłe stanie w korkach, te godziny stracone na dojazdy zabijały już mnie i mojego M. A pracę mamy teraz ...piętro wyżej, więc w moim przypadku nawet to mi się udało :funnyface:
Ale jestem przekonana, że i Ty będziesz szczęśliwa w swoim nowym domku i ogrodzie i ani przez chwileczkę nie zatęsknisz za wielkim miastem :)

Romuś, jakże ja bym chciała, żeby i u mnie popadało!
Moje róże to z pewnością częściowo The Fairy, ale w tym szpalerze jest kilka odmian i nie potrafię nazwać wszystkich...Są tam posadzone białe, leciutko różowe i różowe róże, ale w tamtych, zamierzchłych czasach nie interesowałam się specjalnie nazwami, a w niektórych sprawach pomagała mi moja koleżanka - projektantka ogrodów.

Na dobranoc dla moich gości całkiem już spore rączniki (żeby było jasne - nie przepadam za nimi, nie pasują mi do koncepcji ogrodu, ale MUSZĘ je siać, a potem sadzić, bo to ulubione rośliny mojego M. Czy ktoś zrozumie upodobania facetów??? Mam nadzieję, że on nie wie, że rącznik jest baaardzo trujący :happy4: )

0368.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma

Odp: Ogród Dali 25 Sie 2012 07:19 #63978

  • Monik
  • Monik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 104
Dalu pozwoliłam sobie wypić poranną kawkę w Twoim ogrodzie, podziwiając cudne kwiaty. A oglądając ostatnie zdjęcia zauważyłam, że mieszkasz we Wrocławiu. Ostatnio spędziłam tydzień w tym mieście i jestem nim naprawdę zauroczona. Wszędzie jest tyle zieleni... Całymi dniami spacerowałam po mieście i podziwiałam. W moich okolicach niestety nie ma szans na takie widoki, bo mieszkańcy nagminnie kradną wszystko co zostanie posadzone :(
Ściskam cieplutko
Monika

Mój ogród moje marzenie
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 25 Sie 2012 08:19 #63984

  • markussch01
  • markussch01's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1209
  • Otrzymane dziękuję: 1262
Czesc Dala ide sobie posiedziec,wiesz w ktorym kaciku
Znowu zostalem internetowym slomianym wdowcem :) na szczescie ;) tylko na kilka dni,nie ciesze sie nadrabiam mina na dodatek poginely fotki w moim watku
Zaszwankowal Hosting zdjec,Pawel mowil ze do wtorku ma wrocic wszystko do normy
Moze masz jakis gasiorek z nalewka,tylko jak najwiekszy prosze,zamierzam sie ubzdryngolic w samotnosci
A rącznika nie pokazuj mi gdzie rosnie :)
Piekny ten rozany busz,widac ze roslinki bardzo Cie lubia i ja

Pozdrawiam Markus
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.550 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum