TEMAT: Prace ogrodnicze wiosną

Prace ogrodnicze w kwietniu 29 Mar 2012 12:30 #17630

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
W tym temacie bardzo proszę podzielic się informacjami dotyczącymi prac ogrodniczych w kwietniu - sianie, sadzenie, przycinanie, nawożenie. :thanks:


Róże przycinamy, kiedy zakwitają forsycje, czasem wypada to pod koniec marca, a czasem, gdy wiosna jest chłodniejsza na początku kwietnia.
Ostatnio zmieniany: 02 Sty 2014 16:55 przez Igor.


Zielone okna z estimeble.pl

Prace ogrodnicze w marcu 29 Mar 2012 12:33 #17633

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
W tym temacie bardzo proszę podzielic się informacjami dotyczącymi prac ogrodniczych w marcu - sianie, sadzenie, przycinanie, nawożenie.

Temat trochę na wspomnienia, ale jeszcze parę dni marca zostało.

Przytoczę więc powiedzenie mojej babci:
"Kto sieje groch w marcu, zbiera w garncu, kto sieje w maju, zbiera w jaju"
Ostatnio zmieniany: 02 Sty 2014 16:56 przez Igor.
Za tę wiadomość podziękował(a): beataogrodniczka

Odp: Prace ogrodowe w marcu 29 Mar 2012 16:07 #17705

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Trawnik:
napiszę, co ja i mój M. robimy pod koniec marca, z zastrzeżeniem, że nie jestem żadnym ekspertem od trawników :)

-porządne wygrabienie resztek liści, mchu, drobnych gałązek i in.
-wertykulacja (są specjalne maszyny do wertykulacji, a nawet 2w1, czyli jednocześnie wertykulują i aerują, czyli nacinają i napowietrzają darń)
-jeżeli maszyna ma zbiornik, to oszczędza nam zbierania suchej trawy, jeśli nie - pozostaje ją zebrać, my to robimy kosiarką
-dosiewka trawy w miejsca zniszczone po zimie
-nawiezienie trawy dobrym nawozem, może być specjalny do trawy (wiosenny), ja używam Polifoski kupowanej w miejscowym GS (worek 50 kg kosztuje poniżej 100zł)
-czekanie na wiosenny deszczyk, który pięknie podleje nam tak przygotowany trawnik, albo...podlewanie zraszaczami, jeżeli na deszcz się nie zanosi :)
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, iwa27, Dosia, beataogrodniczka

Odp: Prace ogrodnicze w kwietniu 29 Mar 2012 23:40 #17989

  • Kocina
  • Kocina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 643
  • Otrzymane dziękuję: 180
Zajrzałam do swojej ściągi z terminarzem prac i mam tam:

1. rozsypać nawóz azotowy na rabatki

2. przełom marca/kwietnia w zależności od pogody:
- przycięcie berberysów
- przycięcie wierzby hakuro
- przycinamy i rozkopczykowujemy róże
- cięcie kosmetyczne lawendy
- reanimacja rh ((asahi + chelat żelaza)

3. powojniki zagrożone uwiądem: podlanie a następnie oprysk preparatem Folpan

4. połowa lub koniec kwietnia: sadzenie cebulowych nie zimujących w gruncie (np. Acidantera)

5. koniec kwietnia: wysiew nasturcji do gruntu

4. magnez dolistnie dla róż
Pozdrawiam ciepło - Ogródek Marty
FO Oaza na Facebook'u

Prace ogrodowe w marcu 28 Lut 2013 17:51 #130086

  • dodad
  • dodad's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa klimatyczna 6a
  • Posty: 4100
  • Otrzymane dziękuję: 2555
W marcu, jak temperatura się ustabilizuje i nie będą groziły duże przymrozki możemy ciąć powojniki.
Sprzątamy rabaty z resztek bylin, traw.
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam :)
ogrodowo 2016'***
U Doroty 2015'***2014***
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, beataogrodniczka

Prace ogrodowe w marcu 28 Lut 2013 18:18 #130093

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
W marcu, jeśli pogoda pozwoli, można też przyciąć hortensje bukietowe i krzaczaste :flower1:
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): beataogrodniczka

Prace ogrodnicze w marcu 13 Lut 2014 21:46 #224235

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
To w zasadzie początek sezonu, dobra pora na sadzenie krzewów ozdobnych (w tym róż) oraz krzewów owocowych, jak: maliny i jeżyny. Z drzew można sadzić morele i brzoskwinie. Wczesną wiosną, jeśli nie ma już mrozów należy zdjąć okrycia z miejsc nasadzeń roślin cebulowych.

Można zacząć sadzić byliny. Do zabiegów pielęgnacyjnych należy przycinanie krzewów ozdobnych i owocowych, prześwietlenie drzew pestkowych. Z grządek usunąć warstwę ściółki, glebę spulchnić i przekopać z kompostem. Pod drzewami, krzewami i na grządkach warto rozsypywać kompost.

Cięcie roślin liściastych

Posiadacze inspektów mogą wykonywać w nich wysiewy. Można też przygotowywać wysiewy w warunkach domowych. Jeżeli są dobre warunki pogodowe to pod koniec marca można zacząć sadzić krzewy róż.

Pielęgnacja róż

Prace ogrodnicze w kwietniu 13 Lut 2014 21:51 #224237

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Najwyższa pora aby zabrać się za wiosenne porządki jeśli zima długo trwała. Należy zagrabić i usunąć zanieczyszczenia z trawnika i grządek oraz można przeprowadzić nawożenie. Gdy się ociepli, należy usunąć okrycia zimowe z krzewów oraz z wrażliwych bylin i traw. Z krzewów róż usunąć kopce, okopać je oraz przyciąć usuwając jednocześnie uszkodzone i chore pędy.

Cięcie róż należy przeprowadzić tak by najwyższe oko pędu było skierowane na zewnątrz. W tym miesiącu dokonuje się również cięć pielęgnacyjnych i prześwietlających innych krzewów i drzew. Krzewy kwitnące wiosną należy ciąć zaraz po ich przekwitnięciu.

To odpowiednia pora na dzielenie i sadzenie bylin kwitnących latem i jesienią. Zbytnio rozrośnięte kępy dzieli się na mniejsze i można posadzić na nowo.

Byliny

Na początku miesiąca można wysiać do inspektu portulakę wielkokwiatową, astry letnie, żeniszki, kapustę ozdobną. Można już też wysiać prosto do gruntu bardziej wytrzymałe na chłody rośliny jednoroczne: nasturcje, kosmosy, ślazówki, nagietki, słoneczniki czy kocanki oraz zioła: pietruszka, koper, kminek i kolendra.

Sadzenie drzew lub krzewów owocowych należy planować najpóźniej w II połowie kwietnia - wtedy mają większe szanse, że dobrze się przyjmą. Przez cały miesiąc można sadzić krzewy róż - sadzenie ich jest wtedy najbardziej optymalne. Od połowy miesiąca można sadzić cebule mieczyków.

Prace ogrodnicze w marcu 13 Lut 2014 22:58 #224258

  • Roma
  • Roma's Avatar
Koniec lutego do połowy marca w temperaturze dodatniej(+5 st.) póki jeszcze nie wykształcają się liście, można wykonać oprysk olejowy przeciw mszycom,przędziorkom
Przepis otrzymałam od naszej forumowej koleżanki Gosi muszę przyznać,że w ubiegłym roku prawie wcale nie miałam mszycy.

100ml oleju parafinowego
5-6 litrów wody (deszczówki)
Dobrze wymieszać i dokładnie spryskać rośliny i drzewa.
Ostatnio zmieniany: 23 Lut 2014 21:11 przez Roma.

Prace ogrodnicze w marcu 16 Lut 2014 11:47 #224947

  • Norka
  • Norka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 123
  • Otrzymane dziękuję: 14
Romka, a gdzie można kupić taki olej?

Mam trochę roślin przykrytych gałązkami jodły czy świerku. Co z nimi potem zrobić? Osobno gdzieś kompostować,
spalić czy położyć pod kwasolubne rośliny?
Co roku zostają mi też gałązki po świętach Bożego Narodzenia - do tej pory je wyrzucałam, ale może i one
mogą zostać wykorzystane?

Biorąc pod uwagę nietypową aurę, może marcowe prace przenieść już na luty?

Prace ogrodnicze w marcu 16 Lut 2014 11:59 #224950

  • dorciaj
  • dorciaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4349
  • Otrzymane dziękuję: 835
Olej parafinowy można kupić w aptece za parę zł. :wink4:

Ja wszelkie iglaste odpady (również choinkę) rozdrabniam i wrzucam na rabaty jako ściółkę :) .
Dorcia :garden:
Świat Dorci 2016
Archiwum... 2015,2014,2013,2012
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, Norka, Daniela, Dosia, beataogrodniczka

Prace ogrodnicze w marcu 17 Lut 2014 10:54 #225352

  • Gosija
  • Gosija's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 112
  • Otrzymane dziękuję: 103
Deszczówkę z olejem wypróbuję. Poświąteczne igiełki podrzucam pod borówkę amerykańską.
Pozdrawiam
Gosia

Prace ogrodnicze w marcu 17 Lut 2014 11:23 #225362

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Przy okazji przestrzegam przed opryskiem olejowym iglaków o niebieskim lub srebrnym zabarwieniu igieł. Po takim zabiegu tracą one nieodwracalnie swój kolor.

Dzieje się tak dlatego, że kolor srebrzysty lub niebieskawy powstaje poprzez załanie się promieni świetlnych na warstwie wosku pokrywającego igły. Oprysk olejowy zmienia właściwości tej woskowej warstwy ochronnej.
Za tę wiadomość podziękował(a): iwa27, Dosia, VERA, Gosija

Prace ogrodnicze w marcu 21 Lut 2014 21:58 #227051

  • marzenaF
  • marzenaF's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1306
  • Otrzymane dziękuję: 309
Co konkretnie opryskujecje tym roztworem olejowym ?
Spełnione marzenia Marzenki part 2 ]
kto nie ryzykuje,ten .... nie wącha :-D

Prace ogrodnicze w marcu 21 Lut 2014 22:14 #227060

  • Roma
  • Roma's Avatar
Opryskuję,krzewy(jaśminowiec,kalinę,forsycję)róże,drzewka owocowe,właściwie wszystko tak jak leci :)

Prace ogrodnicze w marcu 21 Lut 2014 23:33 #227096

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
Jeśli ktoś wykonuje profilaktyczne opryski miedzianem na brzoskwinie czy inne drzewa owocowe, róże to powinien go wykonać przed opryskiem olejowym. A co do samego oprysku olejowego to pryskajmy tylko jeśli w poprzednim sezonie mieliśmy plagę mszycy, przędziorka owocowca, mszycy jabłoniowej, misecznika śliwowego. Szkodniki te zimują w formie jaj. Oprysk olejowy jest w stanie wyeliminować je skutecznie z ogrodu. Opryski olejowe najlepiej wykonać od fazy pękania pąków do fazy zielonego pąka kwiatowego. Wcześniejsze wykonywanie oprysku jest mało skuteczne.
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.
Ostatnio zmieniany: 21 Lut 2014 23:34 przez Gosia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, marzenaF, futrzasta, Daniela, Elżbieta, beata, beataogrodniczka

Prace ogrodnicze w marcu 22 Lut 2014 09:13 #227139

  • hanya
  • hanya's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3913
  • Otrzymane dziękuję: 3479
A jak nie mam deszczówki, to może być woda destylowana?
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do Ogrodu wśród starych sosen

Hanka

Prace ogrodnicze w marcu 22 Lut 2014 09:28 #227141

  • jola
  • jola's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 168
  • Otrzymane dziękuję: 54
W marcu róże i inne.


Po pojawieniu się pierwszych paczków zrobię oprysk z czosnku , denaturatu i mydła potasowego.
5 l ciepłej wody , po 10-15 łyżek denaturatu i mydła + zmiażdżona główka czosnku . Odstawić na 2 -3 dni i pryskać . Można stosować co 2 tygodnie.
Mydło powoduje przyleganie denaturat i czosnek działa bakteriobójczo i odstrasza owady ssące.
Za tę wiadomość podziękował(a): dodad, marzenaF, Jadwiga, futrzasta, chester633, beataogrodniczka, wpoldo5tak


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.441 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum