TEMAT: Ogród Dali '2013

Ogród Dali '2013 10 Lis 2013 12:56 #203465

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Dagmarko, jakoś tegoroczny listopad ... daje się lubić :hearts: Pogoda jest całkiem niezła, słoneczka całkiem sporo, a w ogrodzie jeszcze jest na czym oko zawiesić. A ponieważ wszystko jest już właściwie zrobione, tak jak piszesz, można się na chwilę zatrzymać, pomyśleć, docenić urodę późnej jesieni...Ja chodzę sobie po ogrodzie i planuję, zmieniam, przesadzam...Na razie w głowie, ale pomysłów mam sporo. M.in. muszę znaleźć miejsce dla 20 kann, bowiem absolutnie niespodziewanie stałam się ich szczęśliwą posiadaczką. A że mój ogród jest raczej cienisty, to jest to dla mnie nie lada wyzwanie...
Amanogawę polecam z całego serca - piękny, strzelisty pokrój, zjawiskowe kwitnienie, wspaniale przebarwiające się liście, które utrzymują się do grudnia...Same zalety! Swoją kupiłam u siebie, na targu w Sobótce :)
Jesienny widoczek:

X13kcikcien.JPG






Markus, mam wielką nadzieję, że w przyszłym roku doczekam się już takich ślicznych kwiatków :flower2: Na razie jest ciepło, ale niebawem kamelka dostanie zimowy płaszczyk. No, a potem tylko trzeba będzie mieć nadzieję, że zima będzie łaskawa. Mam jeszcze młodego figowca w gruncie - dla niego ta zima też będzie dużym wyzwaniem.
O tej porze roku zarówno kamelia jak i inne zimozielone sprawiają, że ogród nadal jest ciekawy i efektowny. Lubię moje zimozielone przez cały rok, ale późną jesienią i zimą szczególnie je doceniam.

5XI13Ilaurowi.JPG



X13suchodrzewpekiski.JPG



XI13rodkiiazalie.JPG


Ewo, rzucam hasło "odczarujmy listopad"! W listopadzie nie musimy już nigdzie pędzić, w ogrodzie wszystko mamy zrobione, a ciągle jest tak ładnie...Może już nie tak spektakularnie kolorowo jak w październiku, ale nadal piękne są te przygaszone żółcie, szarości, brązy, ciemne zielenie. Sowa jest chyba tego samego zdania:

X13sowa.JPG


Romuś, "bo w życiu piękne są właśnie chwile...". Poranna, aromatyczna kawa, moment, kiedy słońce wyjdzie zza chmur i oświetli szczyt Ślęży, radość psa cieszącego się ze spaceru...
Na szczęście ten listopad jest, jak na razie, ciepły i słoneczny :) A mój domek jest zimą pięknie doświetlony; kiedy słońce jest nisko, pięknie zagląda do salonu.
Dla Ciebie troszkę listopadowego kolorku w ramach koloroterapii:

X13fuksja.JPG


Wiesiu, Geniu, przyłączcie się do mnie i propagujmy hasło, że 'listopad też jest fajny'!


X13zbli.win.trj.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Ostatnio zmieniany: 10 Lis 2013 13:07 przez dala.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, waldek727


Zielone okna z estimeble.pl

Ogród Dali '2013 10 Lis 2013 13:20 #203468

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
Dalu, brawo :bravo: za fotę sowy uszatej lub puchacza(i to jeszcze we własnym ogrodzie-Super)
Temat został zablokowany.

Ogród Dali '2013 10 Lis 2013 21:16 #203642

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2684
No tak, taki listopad to można polubić... Mój się do lubienia nie nadaje...
Dalu, ile Ty masz jeszcze liści! Niektóre nawet zimozielone! :) Trzymam kciuki za kamelię i figowca, w końcu, jeśli gdzieś ich przezimowanie ma się udać, to gdzie, jak nie u Ciebie!
Spojrzenie sowy super, nawet jeśli trochę z góry! ;)
Temat został zablokowany.

Ogród Dali '2013 10 Lis 2013 21:20 #203644

  • gorzata
  • gorzata's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Jeszcze w zielone gramy...
  • Posty: 8603
  • Otrzymane dziękuję: 1935
Listopad listopadowi nierówny... jak się nim cieszyć, kiedy po powrocie z pracy tak szybko zmrok zapada? :think:
Ale dziękuję za dawkę optymizmu... zawsze się przyda! :kiss3:
Pozdrawiam - Gosia
Temat został zablokowany.

Ogród Dali '2013 11 Lis 2013 19:43 #203877

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Gosiu, dzień zrobił się rzeczywiście nieprzyzwoicie krótki :angry: Na szczęście w listopadzie dni wolne od pracy przekraczają średnią, więc n.p. dzisiaj wybraliśmy się na dłuuuugi spacer po górach. Pogoda ciągle nie jest zła, widoki ładne, a że wczorajsza proszona kolacja była pyszna i obfita, mieliśmy co spalać (myślę o nadmiarze kalorii) :happy4: Psy były przeszczęśliwe, a nam dobrze zrobił taki marsz i rześkie, listopadowe powietrze ;)
W ogrodzie trzy ostatnie dni nie robiłam literalnie NIC. M. schował tylko oleandry, bo zdaje się, że w przyszłym tygodniu mają być przymrozki...
Co jeszcze? Na łące obok buszują kreciki, więc wyskoczyłam tam dzisiaj z wiaderkami i wypełniłam je doskonałą, pulchną, czarną ziemią. Do kopczykowania róż będzie jak znalazł!
Przekornie pokażę dzisiaj ...zieleń listopadową:

XI13paprocie.JPG


Marto, taki listopad jak w tym roku u mnie naprawdę da się lubić! Na drzewach jest jeszcze sporo liści, trawa zielona, zimozielone ...też zielone. Na spacerze podziwialiśmy zbocze Wieżycy mieniące się nadal różnymi odcieniami zieleni (iglaki) i złota (brzozy).
Z kamelią i figowcem MUSI się udać! Zawzięłam się!
Sowa dzisiaj też siedzi...Jakaś taka samotna...I gapi się na mnie tymi swoimi wielkimi oczami...Ja obserwuję ją a ona mnie :)
I dalej na zielono - szałwia:

X13szawia.JPG




Pawle, cieszę się, że sowy wybrały mój ogród i moje drzewa na swój dzienny azyl! To niesamowite ptaki...

Ogród już właściwie przygotowany do zimy. Jeszcze tylko kopczykowanie róż i hortensji ogrodowych oraz zabezpieczenie kamelii i figowca. Ostatnie sprzątanie przed weekendem:


X13sprztaniejesienne.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Ostatnio zmieniany: 11 Lis 2013 19:46 przez dala.
Temat został zablokowany.

Ogród Dali '2013 11 Lis 2013 19:50 #203882

  • gorzata
  • gorzata's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Jeszcze w zielone gramy...
  • Posty: 8603
  • Otrzymane dziękuję: 1935
No to w zasadzie jesteśmy na podobnym etapie prac...

Czy sąsiedzi nie patrzą dziwnie na te wycieczki z wiaderkami do kretowisk? :lol:
Pozdrawiam - Gosia
Temat został zablokowany.

Ogród Dali '2013 11 Lis 2013 20:22 #203899

  • aleb-azi
  • aleb-azi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1596
  • Otrzymane dziękuję: 539
Taki listopad jak na Twoich zdjęciach, to marzenie. I nas wkoło już prawie bezlistnie, ale i tak grzechem byłoby narzekać na aurę.
Zgadzam się z Tobą, że jesień ma swoje uroki :) Choć może... to takie uroki... nienachalne ;)
Temat został zablokowany.

Ogród Dali '2013 12 Lis 2013 11:43 #204030

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Chyba naprawdę zaczarowałaś Dalu listopad u siebie, bo ciągle jeszcze złotojesiennie i pięknie. A sówek zadroszczę :) , masz wspaniały klimat w ogrodzie, że tak chętnie u Ciebie bywają :)
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Temat został zablokowany.

Ogród Dali '2013 12 Lis 2013 19:16 #204090

  • Roma
  • Roma's Avatar
Cudownie nastrojowy kącik, jesienno wypoczynkowy.Ciekawe jak długo jesień będzie nas rozpieszczać. :think:
Mnie jeszcze potrzeba tygodnia do zakończenia sezonu.Muszę posadzić ok 50 krzewów i zrobić obrzeże na dwóch rbatach :jeez:
Ostatnio zmieniany: 12 Lis 2013 19:17 przez Roma.
Temat został zablokowany.

Ogród Dali '2013 12 Lis 2013 19:26 #204094

  • AGNESS
  • AGNESS's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2186
  • Otrzymane dziękuję: 431
Daluś Twój ogród nawet w listopadzie przepiękny i bardzo bogaty w kolory..... liści jeszcze u Ciebie dużo na drzewach, krzewach i pnączach..... taki listopad jak w tym sezonie, to piękny okres.....
U Ciebie już wszystko pięknie wysprzątane..... z tym kopczykowaniem to chyba jeszcze przyjdzie nam poczekać, bo podobno zima będzie bardzo późna..... podobno dopiero pod koniec listopada mają pojawić się małe nocne przymrozki....ale za to styczeń, luty i marzec mają być bardzo zimne :dry:
Kubeczek prześliczny i niesamowicie oryginalny :)
Temat został zablokowany.

Ogród Dali '2013 12 Lis 2013 20:05 #204106

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Agnieszko, do wczoraj było ładnie i cieplutko, dzisiaj - diametralna zmiana pogody :angry: Zrobiło się naprawdę zimno; w tej chwili termometr pokazuje 2 stopnie, a w nocy ma być przymrozek. Dzisiaj rzutem na taśmę M. wyczyścił i schował fontannę, beczkę i ustrojstwo do podlewania. Ja wcześniej jeszcze zużyłam wodę z beczki - podlałam zimozielone, a potem razem posprzątaliśmy resztki liści. M - kosiarką, ja ręcznie z podjazdu. Ufff, to już chyba definitywny koniec sezonu 2013 :)
Mówisz, że zima będzie ostra? Oby nie...

Romuś, stół i ławeczki już schowane do domku ogrodnika - czekają na wiosnę. Ogród powoli zasypia...Ja już to, co miałam posadzić, posadziłam, głównie cebulowe. Z prac ogrodowych zostało mi tylko okrycie roślin w odpowiednim momencie.
Tobie życzę dobrej pogody, żebyś mogła spokojnie zrealizować swoje plany!

Wiesiu, dzisiaj rano jeszcze świeciło słoneczko, ale już koło południa zachmurzyło się i ochłodziło :angry: Mam nadzieję, że jeszcze będzie ładnie, ale w końcu listopad, to listopad...Za wiele po nim oczekiwać nie możemy. I tak podarował nam blisko dwa tygodnie stosunkowo ładnej pogody i pięknych widoków B)

Izo, dzisiaj, kiedy marzłam pracując w ogrodzie, już nie byłam taka skłonna wychwalać zalet tegorocznego listopada. Przemarzłam do szpiku kości i uciekłam do domku, żeby ogrzać się przy piecyku z gorącą herbatką w ręce. Ale do wczoraj było pięknie!

Gosiu, na szczęście u mnie sąsiedzi nie są zbyt wścibscy, zresztą nie ma ich wielu i o tej porze roku raczej są pochowani w domkach. Bardziej obawiam się turystów, gdyż wzdłuż mojego ogrodu przebiega jedna z tras turystycznych i to oni śmigają tam z dziećmi, psami, kijkami, a czasem wszystkim naraz ;) Widok szalonej ogrodniczki, wymorusanej, grzebiącej w kretowiskach, musiał ich chyba deczko zdziwić :eek3:

Świeżych fotek z ogrodu nie mam, więc pokażę Wam zaległe z mojej wycieczki do Skalnego Miasta w czeskim Adrspach. Pojechaliśmy tam 20 października. W zeszłym roku zwiedzaliśmy Teplickie Skalne Miasto i obiecaliśmy sobie zwiedzić również to w Adrspach. Trafiliśmy na piękną pogodę, a widoki...Zobaczcie sami:








adrspachskaa.JPG



adrspachskaaidrzewa.JPG



adrspachzblienieskay.JPG



adrspachjezioro.JPG



ardspachjeziorko.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Ostatnio zmieniany: 12 Lis 2013 20:13 przez dala.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Roma, piku, waldek727, sierika

Ogród Dali '2013 12 Lis 2013 21:37 #204144

  • lukos1983
  • lukos1983's Avatar
U Ciebie Dalu rośliny jeszcze rosną a u mnie już na drzewach liści brakuje, wsio wyschło albo spadło. Teraz czekam na pierwszy śnieg ;)
Temat został zablokowany.

Ogród Dali '2013 12 Lis 2013 21:38 #204146

  • gorzata
  • gorzata's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Jeszcze w zielone gramy...
  • Posty: 8603
  • Otrzymane dziękuję: 1935
dala wrote:
Widok szalonej ogrodniczki, wymorusanej, grzebiącej w kretowiskach, musiał ich chyba deczko zdziwić :eek3:
Podejrzewam, że nawet w kretowiskach grzebiesz z właściwą sobie dystynkcją ;)
Nowy cel wycieczki... już na przyszły rok, oczywiście, dopisany... bardzo dziękuję! :)
Pozdrawiam - Gosia
Temat został zablokowany.

Ogród Dali '2013 13 Lis 2013 07:35 #204208

  • dodad
  • dodad's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa klimatyczna 6a
  • Posty: 4100
  • Otrzymane dziękuję: 2555
Och Dalu, przypomniałaś mi nasza wędrówke po Adrspaskich skałkach. Cudnie tam jest!
Ja powinnam jeszcze kila rzeczy w ogrodzie zrobić, ale tak mie się nie chce!!! Wymówkę mam, bo zatoki cały czas dokuczają, ale wiem, ze to zaniedbanie odbije się na mnie wiosną. Będę mieć roboty :jeez:
Miłego dnia :)
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam :)
ogrodowo 2016'***
U Doroty 2015'***2014***
Temat został zablokowany.

Ogród Dali '2013 13 Lis 2013 08:11 #204215

  • gorzata
  • gorzata's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Jeszcze w zielone gramy...
  • Posty: 8603
  • Otrzymane dziękuję: 1935
Dorota... zaniedbanie zatok odbije się wcześniej, będzie trwać dłużej... i będzie bardziej bolesne :idea1: ;)
Wiem, bo mi się zdarza... zaniedbać :whistle:
Pozdrawiam - Gosia
Temat został zablokowany.

Ogród Dali '2013 13 Lis 2013 08:48 #204224

  • dodad
  • dodad's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa klimatyczna 6a
  • Posty: 4100
  • Otrzymane dziękuję: 2555
Mam Gosia tą świadomośc i dlatego zaniedbany ogród. A z zatokami mam umówioną wizyte u lekarza.
Dalu, przepraszam, ze u Ciebie prywatę uprawiamy :kiss3:
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam :)
ogrodowo 2016'***
U Doroty 2015'***2014***
Temat został zablokowany.

Ogród Dali '2013 13 Lis 2013 08:51 #204227

  • gorzata
  • gorzata's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Jeszcze w zielone gramy...
  • Posty: 8603
  • Otrzymane dziękuję: 1935
A Dala nam wybaczy... bo wie, że ogrodnicy muszą coś... uprawiać ;)
Pozdrawiam - Gosia
Temat został zablokowany.

Ogród Dali '2013 13 Lis 2013 20:12 #204300

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Dalu, u mnie na 13 dni listopada pogodne były moooże 2 :devil1: Góra 5 godzin słońca :whistle:
Ziąb i szarość to dla mnie normalka, jestem szczęśliwa, kiedy nie pada, choć niewielki deszcz w sobotę nie jest w stanie odwieść mnie od ogródkowania, bo kiedy jak nie w sobotę??? :happy3:

Równie piękny jak słowackie skały jest nasz Szczeliniec, prawda? Człowiek z nizin takich widoków nie zapomina nigdy :hearts:
Ostatnio zmieniany: 13 Lis 2013 20:12 przez sd-a.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.354 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum