TEMAT: Ogród Dali '2013

Ogród Dali '2013 05 Kwi 2013 19:09 #141297

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Kochani, czekałam i zwlekałam z otwarciem nowego wątku, cały czas łudząc się, że wiosna w końcu nadejdzie ;)
A tu - kicha :evil: Zimno, mokro, szaro, buro i ponuro :angry:
Jakieś wprawdzie światełko w tunelu jest, ponieważ na przyszły tydzień prognozy przewidują pond 10 stopni, ale marne to pocieszenie...
Aż tu dzisiaj dojrzałam już ostatecznie do powrotu 'na łono' Forum :) I to dojrzałam dosłownie, ponieważ 5 kwietnia od jakiegoś czasu obchodzę urodziny :whistle: 'Obchodzę' to może zbyt duże słowo, ale staram się brać to na klatę i z godnością przyjąć do wiadomości, że jestem o rok ...no, właśnie - dojrzalsza :happy4: W tym roku to jest nawet ładna, okrągła rocznica, ale -proszę- nie drążmy już tego tematu :sick:
Zazwyczaj w dzień moich urodzin jest już pięknie, wiosennie, kwitną krokusy, tulipanki botaniczne, ciemierniki; wczesna azalka, migdałek i magnolia gwiaździsta szykują się do kwitnienia, a ogród jest posprzątany i poprzycinany po zimie. Zawsze też dostaję moje ukochane fiołeczki, które niezmiennie stoją w kieliszku na moim nocnym stoliku i pachną, pachną...
No, dobra, koniec tego marudzenia i rozczulania się! W ramach poprawy humoru zakupiłam sobie słodką sukienkę (letnią, oczywiście) i zamówiłam świetne mebelki do ogrodu. I wróciłam ze swoim wątkiem, więc - koniec zimowego letargu i marazmu!

Mój ogród większość Oazowiczów świetnie zna, moją historię też, więc napiszę króciutko dla nowych Forumków:
Od 10 lat mam 1000m ogród w Sobótce koło Wrocławia, ale tak naprawdę zajmuję się nim od 5 lat. Wtedy to, w 2008 roku przeprowadziliśmy się z Wrocławia i zaczęła się nasza przygoda z ogrodem.
I dom, i ogród są dojrzałe, żeby nie powiedzieć - stare; niektórzy mówią 'z duszą' i chyba to określenie bardziej mi się podoba. Więc remontując dom i zajmując się ogrodem, robiłam wszystko, by zachować tę 'duszę', czyli ich naturalny charakter. W ogrodzie rosły już wiekowe drzewa, głównie owocowe i trochę krzewów, oraz bylin. Co mogłam - zostawiłam (drzewa nie wycięłam ani jednego!) i zaczęłam swoje gospodarowanie. Powolutku, powolutku kształtowały się moje gusty, moja filozofia ogrodowania. Nie ukrywam, że niedoścignionym wzorem są dla mnie ogrody angielskie...
Lubię, kiedy ogród jest bujny, a rośliny dorodne. Nie mam ciągot kolekcjonerskich, nie znam wielu nazw odmianowych, a znaczników w ogrodzie nie toleruję. Uwielbiam, gdy rośliny tworzą duże plamy kolorystyczne i dlatego staram się nie sadzić ich pojedynczo, w jednym lub dwóch egzemplarzach. Denerwuje mnie widok gołej ziemi, więc albo sadzę bardzo gęsto (a potem rozsadzam), albo wykorzystuję rośliny zadarniające. Nie stosuję chemii w ogrodzie pod żadną postacią! Zaprzyjaźniłam się za to z kompostem, obornikiem, gnojówkami, Bioseptem, mydłem potasowym...
I jest dobrze - rośliny rosną zdrowe i dorodne, a jak nie chcą rosnąć, to ...trudno :whistle:
Teraz troszkę doskwiera mi brak słońca w ogrodzie, bo większość roślin, które już rosną, albo mogę sadzić, to roślinki cieniolubne. Miłośnicy host byliby chyba zadowoleni z takich warunków...
Moje hosty zresztą też są zadowolone, podobnie jak azalki, rododendrony i inne kwasoluby :flower2:
Ale gdzie tu sadzić ukochane lilie, które potrzebują więcej słoneczka?

Mam pewną satysfakcję, że z kompletnego ignoranta ogrodniczego powoli staję się OGRODNIKIEM pełną gębą i nawet od czasu do czasu komuś podoba się to, co robię. M.in. o moim ogrodzie można było poczytać w Działkowcu, Moim Piękny Ogrodzie, Ogrodach, Werandzie (www.weranda.pl/ogrody/male/13729-zielono-zakreceni).

Pozwólcie więc, że kilka pokażę kilka fotek ogrodu, widzianego oczyma profesjonalego fotografa; ja nie umiem robić takich zdjęć.

_MG_5415_2013-04-05.jpg



_MG_5420_1_2013-04-05.jpg



_MG_5433_1_2013-04-05.jpg



_MG_5440_11.jpg


...i na koniec fotka mojego M. p.t. 'Dala w kwietniowym ogrodzie' (ale to koniec kwietnia zeszłego roku)

DSCF4734.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia, waldek727


Zielone okna z estimeble.pl

Ogród Dali '2013 05 Kwi 2013 19:17 #141301

  • Shirall
  • Shirall's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3980
  • Otrzymane dziękuję: 747
Daluś jej jak super, jesteś :kiss3: :dance:
co do pogody.......cierpliwie musimy poczekać no a potem....nic tylko ogrodowe szaleństwo!!!! :hug:
Temat został zablokowany.

Ogród Dali '2013 05 Kwi 2013 19:19 #141302

  • dodad
  • dodad's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa klimatyczna 6a
  • Posty: 4100
  • Otrzymane dziękuję: 2555
Kochana, cieszę się, że wreszcie będzie można odwiedzać cię znów w twoim ogrodzie.
Jeszcze rz serdeczne życzenia :hug:
A pogoda wkrótce się poprawi, gorąco w to wierzę :)
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam :)
ogrodowo 2016'***
U Doroty 2015'***2014***
Temat został zablokowany.

Ogród Dali '2013 05 Kwi 2013 19:27 #141305

  • Margolka
  • Margolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1747
  • Otrzymane dziękuję: 234
Dalu :hug: i ja z przyjemnością zaglądam do Twojego ogrodu. Jeszcze urodzinowy buziaczek :kiss3:
Temat został zablokowany.

Ogród Dali '2013 05 Kwi 2013 19:29 #141306

  • gorzata
  • gorzata's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Jeszcze w zielone gramy...
  • Posty: 8603
  • Otrzymane dziękuję: 1935
Pozwól, że jeszcze raz ucałuję Cię urodzinowo :kiss3: i wyrażę życzenie, aby taki kwiecień, jak na fotce, nadszedł już wkrótce... dla Ciebie... a przy okazji dla nas wszystkich ;)
Pozdrawiam - Gosia
Temat został zablokowany.

Ogród Dali '2013 05 Kwi 2013 19:43 #141309

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Piękne zdjęcia pięknego ogrodu! Cieszę się, że uchyliłaś nam znowu do niego furtkę :hug: Pomyślności w kolejnym sezonie ogrodniczym :drink1:
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Temat został zablokowany.

Ogród Dali '2013 05 Kwi 2013 19:45 #141310

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
O, przepraszam! Jak ktoś ma ponad dwieście cebul lilii (dobrze pamiętam?), to trudno go o pewne skłonności kolekcjonerskie nie posądzać! ;)
Dalu, dobrze, że już jesteś z powrotem, myślę, że wiosna zaraz zechce się zrehabilitować za to, że Ci odpowiedniego kwiecia w dniu urodzin nie dostarczyła! Przyjmij więc życzenia, wszystkiego najlepszego! :hug: I rozwoju kolekcji lilii! :)
Temat został zablokowany.

Ogród Dali '2013 05 Kwi 2013 20:12 #141325

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
A ja życzę mniejszych plonów jabłek :kiss3:
Temat został zablokowany.

Ogród Dali '2013 05 Kwi 2013 20:19 #141332

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Też wpisuję się w wiosenny wątek :lol: i na początek za zdrowie gospodyni :drink1:
Temat został zablokowany.

Ogród Dali '2013 05 Kwi 2013 20:24 #141334

  • Grzesiu
  • Grzesiu's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Życie jest piękne
  • Posty: 715
  • Otrzymane dziękuję: 213
Siberia wrote:
A ja życzę mniejszych plonów jabłek :kiss3:

I liści...do tego wczesnej wiosny
Długiego lata i wspaniałych roślin w tym sezonie :flower1:
Dalu wszystkiego najlepszego
Temat został zablokowany.

Ogród Dali '2013 05 Kwi 2013 21:19 #141386

  • aleb-azi
  • aleb-azi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1596
  • Otrzymane dziękuję: 539
Urodzinowe serdeczności i ja ślę :hug:
Rychłej wiosny życzę, żeby spełniała zielone marzenia :)
Temat został zablokowany.

Ogród Dali '2013 05 Kwi 2013 23:29 #141436

  • elsi
  • elsi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1277
  • Otrzymane dziękuję: 611
I jeszcze zdrowia i sił - spełnienia tych wszystkich życzeń :kiss3:
Pozdrawiam.
Elżbieta

W moim ogrodzie
Temat został zablokowany.

Ogród Dali '2013 06 Kwi 2013 01:00 #141454

  • Roma
  • Roma's Avatar
Dalu z przyjemnością melduję się w wiosennym wątku,życząc Ci abyś zawsze tak pięknie wyglądała na tle Twojego ogrodu. :flower1:
Ostatnio zmieniany: 06 Kwi 2013 01:39 przez Roma.
Temat został zablokowany.

Ogród Dali '2013 06 Kwi 2013 01:13 #141459

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Daluś i ja jestem kochana :hug: choć już późno :lol:
Zdrówka życzę głównie, bo to najważniejsze :) ponadto wszystkiego o czym marzysz ;)
Wiem, że u Ciebie wiosna najpierw zapuka, będę więc zaglądała.
Temat został zablokowany.

Ogród Dali '2013 06 Kwi 2013 09:37 #141497

  • anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4542
  • Otrzymane dziękuję: 2203
Witaj Dalu :bye:
I ja też przyszłam do nowego wiosennego wąteczku ;) ,no cóż zima mam doskwiera jeszcze :cry3: ale lada moment wiosna wybuchnie ze zdwojoną siłą,i będziemy mieli pełne ręce roboty,aby kręgosłupy wytrzymały :crazy: :happy:
I będziemy podziwiać nasze kwiatuchy,roślinki :garden1:
Acha,i wyczytałam,że wczoraj było Twoje święto,,,więc przymij dzisiaj jeszcze---
WSZYSTKIEGO NAJ,,,,NAJLEPSZEGO!!!DUŻO ZDROWIA,RADOŚCI I SZYBKIEJ WIOSNY!!! B)
Temat został zablokowany.

Ogród Dali '2013 06 Kwi 2013 09:48 #141503

  • dorciaj
  • dorciaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4349
  • Otrzymane dziękuję: 836
Dalu, mam nadzieję, że beznadziejnie spóźnialskich gości jeszcze przyjmujesz? :oops:

Wszystkiego najzieleńszego :woohoo: :flower1: :flower1:
Dorcia :garden:
Świat Dorci 2016
Archiwum... 2015,2014,2013,2012
Temat został zablokowany.

Ogród Dali '2013 06 Kwi 2013 11:18 #141566

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Dalu.

Nawet nie wyobrażasz sobie jaką mi zrobiłaś frajdę zakładając swój nowy wątek w dniu w którym od niedawna obchodzisz swoje urodziny.
Żyj nam sto lat, albo i jeszcze dłużej.
Niech Twoje zdrowie zawsze będzie odzwierciedleniem kondycji Twoich roślin, a dusza całego ogrodu.

Pozdrawiam.Waldek.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Temat został zablokowany.

Ogród Dali '2013 06 Kwi 2013 11:20 #141569

  • TeBe
  • TeBe's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1487
  • Otrzymane dziękuję: 897
Dala, spóźnione ale szczere :-) Najlepszego!
Pozdrawiamy,
Małgosia i Tomek
Ogród Małgosi i Tomka
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.452 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum