TEMAT: Wymarzony ogród Moniki- w budowie cz. 2

Wymarzony ogród Moniki- w budowie cz. 2 11 Wrz 2015 21:43 #401341

  • Monika-Sz
  • Monika-Sz's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4321
  • Otrzymane dziękuję: 2471
Martuśka- nic extra nie planowałyśmy, bo miałam wpaść na chwilę..Wyszła z tego "trochę" dłuższa chwila, ale z Dorcią świetnie mi się czas spędzało, więć nie wiadomo kiedy minęło :woohoo:
Do Ryk nie pojadę..czy Ty chcesz, żeby mnie Mąż przestał poznawać..Bardzo się mijamy..dziś np jeszcze nie wrócił.. :unsure: jakbym ja jutro wybyła na cały dzień, to w niedzielę przy śniadaniu musiałabym się chyba przedstawić kto ja jestem :funnyface:

*******

Byłam dziś u Dorci :dance: Ależ to super Dziewczyna- wesoła, szalenie sympatyczna, energiczna, dowcipna..tylko trochę niedożywiona ;) Ta kruszynka studnię "dociążała" :happy3:
Bardzo sie cieszę, że wreszcie udało mi sie poznać Sąsiadkę i mam nadzieję, że jeszcze niejedno spotkanie będziemy miały okazję zorganizować.

Oczywiście po wizycie w ogrodzie Dorci doznałam u siebie klaustrofobii :P Jednak co to znaczy piękna ogromna działka i rabaty wyeksponowane na tle trawnika..gdy jest miejsce, aby to wszystko podziwiać z perspektywy..móc "rzucić" okiem nieco dalej, niż na 2-3 metry :lol:
Jestem pełna podziwu, jak Dorcia wszystko super organizuje, ma plan, który sukcesywnie realizuje i za to "szacun".
Miałam szkolenie przy kompostowniku z prezentacją gotowego kompostu włącznie :woohoo:
Muszę się też pochwalic, że byłam niezwykle dzielna przy poznani Piorunka- ach, jak ja się z nim wybawiłam :funnyface:

Miałam ogromną przyjemność przespacerować sie po ogrodzie..oczywiście tematy do rozmowy pchały się jeden przez drugi, a że czas nas gonił, to chciałysmy o wszystkim na raz pogadać :lol: więc zdjęć cyknęłam kilka na szybko.

Coś, co podobało mi sie od pierwszej chwili, gdy Dorcia pokazała u siebie w wątku.. donice z wylewającymi się rojnikami.. dla mnie bomba!!
DSC00012.jpg


DSC00013.jpg


śliczny Wreduś :hearts:
DSC00014.jpg


okazałe i bujne wrzosowisko- jakie tam rosną duże wrzosy :woohoo: Miałąm przyjemność poznać młodszego synka Dorci- Szymona. Młody ogrodnik rośnie.. nie dośc, że uroczy chłopiec :hearts: , to do tego z rewelacyjną ręką do roślin! Bujna trzmielina w centrum wrzosowiska sadzona Szymkową rączką..no sami popatrzcie- talent.. żeby mi tak wszystko bujnie rosło, co posadzę, to już bym ogród miała urządzony :whistle:
DSC00015.jpg


długaśna rabata, bardzo ciekawa, różnorodna i kolorowa..a jednocześnie nie pstrokata- elegancko i interesująco. Imponujący iglak płaczący- Dorciu..cyprysik nutkajski..? Śliczny jest
DSC00016.jpg


tu zdjęćie celowane częściowo na Wredusia- mojego faworyta..ale to cyprysik jest gwiazdą.
Pięknie prezentuje się klon palmowy sąsiadujący z Wredusiem. Zapomniałam dopytać, jaka to odmiana, ale jest tak zadbany, zdrowy i urokliwy, że aż by się chciało takie cudo u siebie mieć :woohoo:
DSC00017.jpg


W ogóle dużo by się chciało.. Ja mam mała działkę, dziś zrobiłam rekonesans u Dorci i po cichu mam plan, że jak mi miejsca zabraknie (a już brakuje :silly: ) to zakradnę się na boisko i zacznę rabato-trybuny obsadzać.. aż się prosi o jakieś tego typu założenie.. :rotfl1:

Dorciu- bardzo dziękuję za zaproszenie i cieszę sie ogromnie, że mogłam CIe poznać. Świetnie mi się z Tobą rozmawiało na tematy wszelkie..o ogrodzie, o życiu, o budowie.. i mam nadzieję, że jeszcze nie raz uda nam się spotkać :hug: Może uda się Tobie w codziennym zabieganiu wygospodarować chwilę na rewizytę.. Aaaaa.. pamiętaj, że na tynk jesteśmy umówione :drink1:
Ostatnio zmieniany: 11 Wrz 2015 21:47 przez Monika-Sz.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, r-xxta


Zielone okna z estimeble.pl

Wymarzony ogród Moniki- w budowie cz. 2 12 Wrz 2015 03:51 #401373

  • Monika-Sz
  • Monika-Sz's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4321
  • Otrzymane dziękuję: 2471
Witam serdecznie w sobotni poranek.. już po 3ciej i wygląda na to, że wstałam pierwsza.. :woohoo: :rotfl1: :rotfl1:

Uprzejmie donoszę, że stojąc o 2 w nocy na ogródku, z latarką w ręku, podjęliśmy z P kluczowe decyzje nt ogródka..np jakim drzewkiem zastąpić złamanego klona :lol: i powiem tylko tyle, że nie będzie to kolejny klon. Od razu uprzedzam, że żaden rarytas..po prostu zwyczajne zielone drzewko..ale najważniejsze, że decyzja podjęta.. :dance:

Poza tym się wkurzyłam bo przeglądając ubiegłoroczne zdjęcia upewniłam się w tym, czego sie obawiałam- studnia chłonna jest dokładnie w miejscu, w którym planowałam posadzić Wredusia :mad2: więc muszę co nieco poprzesuwać, a bardzo z tego powodu jestem niezadowolona. No cóż- co jak co..ale studni nie przekopię w inne miejsce :happy3: ..a szkoda ;)

Pozdrawiam..i zmykam. Wredusia muszę odebrać do 14tej i jak tak dalej pójdzie, to zaśpię :P

Miłego dnia- oby było cieplutko i słonecznie..i wiatr żeby nie wiał :flower2:
Temat został zablokowany.

Wymarzony ogród Moniki- w budowie cz. 2 12 Wrz 2015 06:50 #401376

  • dorciaj
  • dorciaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4349
  • Otrzymane dziękuję: 836
Monisiu, Ty to jak zwykle kładziesz się spać jak ja wstaję :rotfl1: . O 2 w nocy z latarką w ogrodzie :dazed: ... szalona! :happy3:
Ciekawa jestem co tam zamiast tego klona wymyśliłaś :think: .


Ja również dziękuję Ci za miło spędzony czas. Trochę go dla nas było za mało przy naszym gadulstwie :happy: . Następnym razem zapraszam na dłużej :happy-old: , albo po prostu częściej :happy-old: .
Przy psiakach byłaś bardzo dzielna :lol: . Fituś Cię urobił w 5 minut :wink4: . Jeszcze i Piorunka poznasz bliżej, choć wczoraj już przecież świetnie dawałaś radę :flower1: .

Cieszę się, że się Pani podobało :kiss3: . Nic tak nie cieszy ogrodnika jak słowa pochwały :flower1: . Płaczący iglak to nutkaj - dobrze zapamiętałaś :) . Klonik obok Wredei kupowałam w 2012 w Hortorusie - to klon palmowy 'Sindeshojo'. Niczym go nigdy nie zabezpieczałam i wcale o niego nie dbam :happy3: .
Trybuno-rabaty? :dazed: :happy: ... oszzz Ty :flower: . Moje łąko-boisko jest nietykalne :P :rotfl1: .

Zapomniałam Ci wczoraj powiedzieć, że chętnie się z Tobą wybiorę kiedyś do ZP. Nigdy u nich nie byłam i na taką wycieczkę bym się pisała :flower1: .

Na tynk jesteśmy umówione :drink1: :happy3: .

Jeszcze raz bardzo dziękuję za odwiedziny. Z rewizytą chętnie wpadnę :hug: .
Dorcia :garden:
Świat Dorci 2016
Archiwum... 2015,2014,2013,2012
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Monika-Sz

Wymarzony ogród Moniki- w budowie cz. 2 12 Wrz 2015 14:40 #401414

  • Monika-Sz
  • Monika-Sz's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4321
  • Otrzymane dziękuję: 2471
Dorciu- witaj serdecznie.. Fakt, znowu sie minęłyśmy przed świtem ;) Pomysł na latarkę i oglądanie rabat był pomysłem P- tłumaczyłam na podstawie zdjęć, co chcę zrobić i uznał, że musi to zobaczyć na żywo..a że ciemno było :whistle:

Nie moge powiedzieć, jakie to będzie drzewko- wszystko tak klepię tu bez opamiętania, to chociaż jedną tajemnicę będę mieć :rotfl1:

Cieszę się ogromnie, że się poznałyśmy i na serio mam nadzieję, że będzie jeszcze niejedna okazja do spotkania. Nigdy nie byłaś w ZP..i dopiero teraz mi to mówisz :hammer: Koniecznie trzeba to nadrobić!

Na trybuno- rabaty tak tylko podpuszczam, wiem, że boisko to najbardziej niezmienna rabata w Twoim ogrodzie :lol: Ale wiesz..jak ja Ci zazdroszczę taaaaaakiego terenu :cry3: Gdybym miała taką ogromną działkę, to na końcu zrobiłabym zagajnik sosnowo- brzozowy..chociaż przy takim metrażu musiałabym chyba mieć meleksa, żeby tam dojechać :happy3:

Widok Twojego klonika przypomniał mi, że ja bardzo jakiegoś klona chciałam mieć- Twój jest absolutnie piękny :woohoo:

Działasz dziś ogrodowo.. :think: Ja miałam takie plany..tyle mam doniczek znowu nazwożonych, Mąż ugadany ostrzy szpadel :P a tu klops- ciągle mżawka :mad2: :mad2: Nienawidzę takiej bzdurnej pogody- czuję się normalnie uwięziona w domu :jeez: Co robić.. dom wysprzątany, temat obiadu ogarnięty.. wianków nie kręcę, na drutach nie robię.. boszzzzzz oszaleję :silly:
Temat został zablokowany.

Wymarzony ogród Moniki- w budowie cz. 2 12 Wrz 2015 15:20 #401422

  • dorciaj
  • dorciaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4349
  • Otrzymane dziękuję: 836
Miałam w planach zwijanie basenu, ale zimno jak cholera :hammer: i mży :mad2: . Sebastian twardo coś tam dłubie, ja robię na drutach :rotfl1: ... rozpaliłam w kominku i robię na drutach :rotfl1: .

No wiesz, ale jesteś - no napisz co tam za drzewko planujesz? :happy-old: - nikomu nie powiem :happy3:
Dorcia :garden:
Świat Dorci 2016
Archiwum... 2015,2014,2013,2012
Temat został zablokowany.

Wymarzony ogród Moniki- w budowie cz. 2 12 Wrz 2015 21:45 #401490

  • Monika-Sz
  • Monika-Sz's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4321
  • Otrzymane dziękuję: 2471
Nie dziwię się, że odpuściłaś prace ogrókowe i podziwiam Sebastiana za wytrzymałość.. żeby pracować w takim mrozie :jeez: U nas wiało, padało i ogólnie było paskudnie.

Z samego rana (ok. południa ;) ) pojechałam po wredusia, ale niestety musi na posadzenie poczekać do jutra- dziś się nie dało :hammer: Mieliśmy ambitny plan, ale po wyjściu na ogródek zakręciliśmy się w miejscu i zwialiśmy do domu.
Cały dzień spędziłam na kanapie z przysypiającym Cygusiem, oglądając stae odcinki Mai w ogrodzie.. Skoro nie mogę nic porobić, to chociaż pooglądam, jak ludzie mają :silly:

Z rozpaczy pojechałam też do Lidla po cebulki :wink4: - nie przebiję niektórych z Was w ilościach..ale zawsze te kilka sztuk na wiosnę kupione :oops: Zahaczyłam też o Biedronę i chyba tam też będę się musiała wybrać uzbrojona w portfel- pomarańczowe hiacynty..hmmmm :think:
Temat został zablokowany.

Wymarzony ogród Moniki- w budowie cz. 2 13 Wrz 2015 08:26 #401523

  • katja
  • katja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1562
  • Otrzymane dziękuję: 552
Monika, Helga w Daglezji prezentuje się wspaniale. Rośnie na eksponowanym miejscu. Oto moje fotki. Śmiałyśmy się, że wszystkie zrobiłyśmy dla Ciebie fotki Heldze :happy:


DSCF4283-2.jpg


DSCF4282-2.jpg


DSCF4285-2.jpg


DSCF4284-2.jpg


DSCF4286-2.jpg


:bye:
Pozdrawiam
Kasia

Ogród Kasi
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Monika-Sz

Wymarzony ogród Moniki- w budowie cz. 2 13 Wrz 2015 09:31 #401536

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Ja zdjęcia nie zrobiłam ;) , ale rozmawiałam z panem Arturem, że ona jest jednak sporo niższa od Memory :dazed: , jak Limka Ci urośnie, to niewiele może wystawać :dry: . I krótkie cięcie nie pomoże, wiem, bo tnę krótko co roku, a ona co roku i tak wyższa rośnie :lol:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Monika-Sz

Wymarzony ogród Moniki- w budowie cz. 2 13 Wrz 2015 21:49 #401705

  • Monika-Sz
  • Monika-Sz's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4321
  • Otrzymane dziękuję: 2471
Niedzielno-wieczorne pozdrowienia. Wreszcie przyjemny wrześniowy dzień, ze słońcem i miłymi temperaturami..nie to co wczorajsza kpina :jeez:

Wszysko było.. i ogródek (zaległości z wczoraj, kiedy to nie chciało się nosa za drzwi wystawić)..i spacer z Cygusiem (nieopodal nas jest małe bistro z obiadami domowymi, gdzie przyjmują psy i nawet je zapraszają do stolików w ogródku- sami mają Cavaliera :woohoo: ), wizyta Sąsiadki na ploteczki, i na "tarasie" trochę posiedzieliśmy.. Słowem- dzień idealny..byłby, gdyby jutro nie było poniedziałku :funnyface:

Kasiu- ogromne dzięki za fotki! Kępy, które widziałam w ZP są nieco mniejsze- młodsze, ale urzekły mnie te delikatne listki. WIdzę, że w Rykach kłosy młodsze- w ZP rosnące kępy mają większość kłosów już szeroko otwartych w płowym kolorze..te wyglądają na niedawno wyrośnięte, bo ciemniejsze :think:

Martuś- ja widziałam na żywo obydwa miskanty i liście znacznie bardziej podobają mi się w Heldze..taki delikatniejszy jest i urokliwy..
Moje posadzone są tak, że chyba jakoś da się je zza Vanilek widzieć.. bo one mają rosnąć za Vanilkami, a nie LImkami ;) Vanilki też wysoko rosną- wiem, ale mam nadzieję, że miskanty będą widoczne..no muszą być :cry3:
Zresztą na stronie szkółkarzy wyczytałam, że Vanilka dorasta do 2m, ale co kilka lat zalecają odmładzające cięćie na 50cm..więc jakoś może nad tym zapanuję.. :think: Jak wspomniałam, posadzone tak, że jakoś boczkiem zza Vanilek będą wyglądać- zobaczymy za kilka lat, jak Vanilki poszaleją :whistle:

Pytałyście może o termin rozpoczęcia kłoszenia.. Na necie podany wrzesień, na Kasi zdjęciach widzę kłosy jeszcze czerwonawe.. a w Zp mówili, że to sierpniowy miskant.. zresztą tam kępy mają kłosy już blade, szeroko "rozkwitnięte" jeśli tak można określić kłosy..
To jak z nimi w końcu jest :think:

*****
Nie ma co zresztą zbytnio dywagować nad Helgą..kupiona, posadzona..zobaczymy za rok :lol:

Najpierw moja nowa gwiazda-drzewko moje urodzinowe tegoroczne..Wreduś :woohoo:
Jest ulistniony od samego dołu, żego zbytnio nie widać na zdjęciach. W połowie pnia ma lekki prześwit, ale z dolnej części wyrastają dwie symetryczne gałązki, więc szybko to zasłonią.. Jest śliczny :hearts: (jak dla mnie :oops: )
DSC00035.jpg


DSC00036.jpg


DSC00038.jpg


złoty berberys będzie przesadzony, żeby nie robił konkurencji :lol: Na tej rabacie za rok pojawią się jakieś rodki- przez zimę pomyślę, jakie. Wiadomo było "od zawsze", że rabata rodkowa być musi..w końcu projekt naszego domu nazywa się "dom w rododendronach" :P


Co poza tym dziś robiliśmy.. ? Rozdrabnialiśmy zielone odpady na kompost..
DSC00025.jpg


zamiataliśmy trawnik :silly:
DSC00027.jpg


DSC00028.jpg


DSC00029.jpg


śmieszne klony.. lato po prawej..z lewej strony nadchodzi jesień
DSC00026.jpg


DSC00039.jpg


Dziś skupiłam się na rabacie "urodzinowej"- przed schodami z klonem Crimson Sentry..na niej od jakiegoś czasu trwał remont, który jest prawie ukończony.. Prawie, bo jeszcze brakuje kilku żurawek no i do posadzenia są cebulowe.
Przymiarki..
DSC00041.jpg


Vanilka z Helgami w tle..
DSC00049.jpg



wszelkie donosy nt wyremontowanej rabaty nadam w kolejnym poście :bye:
Ostatnio zmieniany: 13 Wrz 2015 21:56 przez Monika-Sz.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Margo2

Wymarzony ogród Moniki- w budowie cz. 2 13 Wrz 2015 23:02 #401733

  • Monika-Sz
  • Monika-Sz's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4321
  • Otrzymane dziękuję: 2471
Wracając do tematu rabaty urodzinowej, nad którą się głowiłam od ubiegłego roku.. sadziłam różne rośliny. Wyszło z tego pomieszanie z poplątaniem, ale powoli zaczynałam sadzić to, co uznawałam za najładniejsze dla mnie. Tu etap próbowania tego, co najbardziej mnie cieszy- jest więc pierwszy miskant, Vanilka, Hakone, tuje mini-kuliste, żurawki.. i reszta roślin, nad którymi zbierały się czarne chmury ;)
Ten etap zdaje się zastała Kasia RObaczek i dała kopniaczka na odwagę, żeby poszerzyć asortyment tego, co cieszy, a usunąć to, co nie pasuje..
DSC09916.jpg


Trochę sugestie Kasi pozmieniałam "po swojemu".. np miało być 5 Vanilek w rzędzie, ale są 4, bo kamienie pod klonem muszą być widoczne..dla wtajemniczonych wiadomo, dlaczego nie chcę przy nich sadzić krzewu.. Dlatego kamienie są przerywnikiem, a przed nimi posadziłam turzyce Frosted Curls :hearts: .. Na razie dwie, bo nie mogę nigdzie dorwać 3 sztuki :hammer:
DSC00060.jpg


DSC00055.jpg



Postanowiłam też porobić plamki z żurawek- będą obustronnie na końcach szpaleru kulkowo-tujowego. Na razie żurawki są po prawej stronie, ale na lewym końcu już robiłam przymiarkę..
DSC00040.jpg


utwierdziło mnie to w przekonaniu, że na lewym końcu plamka być musi, ale te doniczki kupione zostały dla dokończenia plamki po prawej stronie i tak też je posadziłam.. o tu..
DSC00059.jpg


przesadziłam uroczego miskanta SIlberspinne- miały tu rosnąc 3 sztuki wzdłuż ogrodzenia- zresztą jeden w doniczce czekał na posadzenie od czerwca :oops: :oops: , ale miskancik okazał się za niski.. Jeden przeniósł się jakiś czas temu na trawiastą, drugi do zaprzyjaźnionego ogrodu, a tu ich miejsce zajęły 3 miskanty Helga Reich.

Trochę jestem w kropce, bo na stronie ZP podane są wysokości 1.8m zarówno dla Helgi jak i Memory.. O Heldze podana info nt kłoszenia- że wrzesień, ale p Przemek mówił, że u nich zaczął w połowie sierpnia- i faktycznie kłosy były już dojrzałe, otwarte, a sama kępa rosnąca przy ogrodzeniu miała więcej niż 1.8- ustawiłam się przy niej dla porównania :silly:
No nic.. muszę za rok wiosną sypnąć nawozu, uczciwie podlewać i może wyrośnie i wykłosi się porządnie. Po rozplenicach widzę, jak podlewanie może diametralnie zmienić ten termin- w tym roku jedna miała opóźnienie prawie 2 tyg, a inna nie wydała kłosów wcale.. Za to kolejna, która rok temu nie kłosiła się, w tym zaczęła i produkuje na bieżąco te piękne szczotki do butelek :happy:
Tak więc.. Helga Reich, 3 sztuki wzdłuż ogrodzenia. Kupione 2 dni temu, na razie z daleka niezbyt widoczne, bo zwiewne sadzonki
DSC00046.jpg


DSC00047.jpg


DSC00057.jpg


więc teraz, skoro już wiecie, że z tyłu za Vanilkami rosną 3 miskanty, których prawie nie widać bo chude.. :P czas na fotki całej rabaty :lol:
Zapomniałam dodać, że dwie Vanilki kupione na ZtŻ jeszcze nie kwitną :blink: a pędy dość długie zbytnio latały na wietrze, więc obydwie podwiązane do bambusa- dzięki tym tyczkom chociaż trochę wiadomo, gdzie te Vanilki są :happy:
DSC00044.jpg


wkurza mnie ta Vanilka po lewej stronie- taka rozcapierzona :angry: Rosnąca po prawej porządnie sztywna, a ta lewa jak stara miotła wygląda :hammer: rosła w innym miejscu i tu została przesadzona- może tam miała gorszą ziemię..albo słabiej podlewałam :think:
DSC00042.jpg


przypominam, że po lewej stronie na zakończenie szpaleru tujowo-kulokowego będzie plamka z żurawek jako powtórzenie plamki z prawego końca. Szkoda, że Vanilki kupione na targach nie kwitną, a jedynie mają pączki młode jak w początkach lipca :dry: bo nie widać, że to szpaler ładny jest- za rok jednak będzie widać :silly: a przy kupnie zależało mi na odpowiedniej ilości pięter, żeby po wiosennym cięciu krzaczki wyglądały na w miarę podobne wiekowo
DSC00056.jpg


i jeszcze raz, ale tylko przez wzgląd na gwiazdę drugiego planu :rotfl1:
DSC00054.jpg


to byłoby na tyle nowinek remontowych :)

Pozdrawiam :flower2:
Ostatnio zmieniany: 13 Wrz 2015 23:17 przez Monika-Sz.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Robaczek, Margo2, anabuko1, Adasiowa

Wymarzony ogród Moniki- w budowie cz. 2 13 Wrz 2015 23:09 #401734

  • Monika-Sz
  • Monika-Sz's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4321
  • Otrzymane dziękuję: 2471
Znowu to samo.. nowy post na stronie nie pokazuje się.. :mad2: piszę więc tego, żeby był drugim, odczarowującym nową stronę :funnyface:
Temat został zablokowany.

Wymarzony ogród Moniki- w budowie cz. 2 13 Wrz 2015 23:12 #401735

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
W zeszłym roku oddawałaś sadzonki żurawek sąsiadce, to teraz musisz kupować :whistle:
Jak Ci Helga nie będzie wystawać, to sobie ją obejrzysz z drugiej strony płotu :happy3: . Ja najpierw myślałam, że chcesz posadzić miskanta za Limkami na tle domu, wtedy nie byłoby jak oglądać :silly:
Niestety mam jeszcze jedną niezbyt dobrą wiadomość ;) , Vanilki nie mają pokroju wyprostowanego, a zwłaszcza w trakcie kwitnienia :happy3: , pomijam już mój przykład, pięć kwiatostanów wyprostowanych na 20 leżących :rotfl1: , ale specjalnie oglądam w różnych ogrodach i wszędzie "rozwichrzona" mówiąc oględnie :whistle: :happy3:
Temat został zablokowany.

Wymarzony ogród Moniki- w budowie cz. 2 13 Wrz 2015 23:26 #401740

  • Monika-Sz
  • Monika-Sz's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4321
  • Otrzymane dziękuję: 2471
A jakieś dobre wieści masz dla mnie.. :rotfl1: :rotfl1: ?

W sprawie Vanilek- widziałam w OBI zielone półokrągłe pręty do podpierania wykładających się krzewów i chyba za rok będę nimi Vanilki ratować. Dziwi mnie tylko, że prawa ma ładny pokrój, a ta głupia po lewej wygląda jak zużyta szczotka do zębów :silly:

Jeszcze dygresja nt Helgi i Memory.. w ZP p Przemek pokazał mi obydwie kępy wspominając, że Helga ładnie trzyma się kępy i ma pokrój okrągły, a Memory ma domieszkę cukrowego i chociaż nie łazi oczywiście jak cukrowy, to nie trzyma zwartej kępy tylko rozchodzi się na boki. Faktycznie patrząc na kępy rosnące wzdłuż ogrodzenia w ZP widać było osobne kępy Helgi rosnące obok siebie, a kącik z Memory to był ciąg pędów bez wyraźnych kęp. Podaję to jako ciekawostkę- ja wcześniej nie zwracałam na to uwagi, który miskant jak wygląda "w nogach" ;)

Sąsiadki z żurawek cieszą się bardzo- bo sadzonek dostałam tyle :woohoo: , że obdzieliłam dwie Sąsiadki. A szczerze mówiąc..zaprosiłam je, żeby sobie coś wybrały, ale nie sądziłam, że AŻ tak się rozgoszczą, że mi zostanie zaledwie kilka sztuk :funnyface: Na przyszłość najpierw posadzę szybko co ma zostać i dopiero wtedy będę zapraszać na straganik :lol:

EDIT..jak w RYkach- obłowiłaś się :woohoo: ?

Pytałaś może o termin kłoszenia Helgi :oops: bo mam sprzeczne info :jeez:
Ostatnio zmieniany: 13 Wrz 2015 23:27 przez Monika-Sz.
Temat został zablokowany.

Wymarzony ogród Moniki- w budowie cz. 2 14 Wrz 2015 08:55 #401784

  • katja
  • katja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1562
  • Otrzymane dziękuję: 552
Monika, w Daglezji Helga kwitła w najlepsze, ta różowa poświata na moich fotkach to wynik tła, Vanilka rosła bardziej z tyłu. Helga rosła z przodu rabaty. Widać, że i tam zaczęła się kłosić w sierpniu. Poza tym to zależy od warunków w danym sezonie i warunków jakie im stworzymy. Co do Memory masz rację, to mieszaniec, żywotny, szybko rośnie, przyrasta, ale nie łazi... takie lubię.
Pozdrawiam
Kasia

Ogród Kasi
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Monika-Sz

Wymarzony ogród Moniki- w budowie cz. 2 14 Wrz 2015 09:04 #401788

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Dobra wiadomość jest taka, że Vanilka jednak niższa ;) , zwłaszcza jak leży :rotfl1: :rotfl1:

Z tym kłoszeniem Helgi jest tak jak Kasia mówi, może być różnie w różnych latach, poza tym zależy od stanowiska, nawodnienia, nawożenia lub jego braku ;) . Generalnie kwitnie wcześnie, ale czasem Memory ją wyprzedza, tak mówił pan Artur...

Troszkę się obłowiłam :P , chociaż dwóch miskantów, które kupiłam nazw nie pamiętam :happy3: , mało tego, nigdy o nich nie słyszałam :happy3: , ale pan Artur polecał, brałam w ciemno :silly: . Do tego piękne, wysokie molinie i stipa gigantea. W innych szkółkach parę krzaczków :P
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Monika-Sz

Wymarzony ogród Moniki- w budowie cz. 2 14 Wrz 2015 14:01 #401835

  • hanya
  • hanya's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3913
  • Otrzymane dziękuję: 3479
Moniśka, nic nie napiszę o nasadzeniach na przerabianej rabacie; słuchasz Robaczka, to Kasia oceni i podpowie. A Tobie ma się podobać i już. Nie przemęczaj psa, taki malutki, a harówka bez końca :devil1: Zastanawiam się nad sposobem podwiązywania dużych drzew po posadzeniu. Mam ciągle dwa klony w donicach /bo gorąco, bo wiatr.../ i nie wiem, czy podwiązywanie wysoko nie spowoduje złamania korony, tak, jak u Ciebie się stało :( Chyba spróbuję nisko, z kijami wbijanymi skosem /jak radził Alan T./ Mam wysoko podwiązanego grujecznika, nic mu się nie stało mimo wielkich wiatrów, ale on jest chroniony murem, to jednak ma znaczenie.
Nie wiem, czy są hortensje bukietowe z wielkimi, pełnymi kwiatami, które utrzymają ten ciężar po deszczach i nie będą się kładły :think: Oczywiście, mam na myśli prawdziwy deszcz :happy:
Dobrego tygodnia :hug:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do Ogrodu wśród starych sosen

Hanka
Temat został zablokowany.

Wymarzony ogród Moniki- w budowie cz. 2 14 Wrz 2015 15:20 #401842

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
Ja znam lekarstwo na pokładające się pędy
Nie trzeba ciąć tak nisko. Tylko, że wtedy i kwiaty sa mniejsze, ale jest ich więcej
Ja tak zrobiłam, ale w tym roku przy suszy wyszła zupełna malizna. W przyszłym roku obetnę niżej
Rabatka już wtedy była ładna
Masz rację, że to Tobie ma się podbać
Ja stwierdziłam po obchodzie swojego stwierdziłam, że mimo wszystko lubię swój ogródek. Nie jest idealny, czyli pasujemy do siebie
Oczywiście zmiany będą, ale nie będę już dążyła do uspokojenia go na siłę.
Na razie :happy:
Temat został zablokowany.

Wymarzony ogród Moniki- w budowie cz. 2 14 Wrz 2015 23:38 #401947

  • Monika-Sz
  • Monika-Sz's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4321
  • Otrzymane dziękuję: 2471
Kasiu..ja o Memory nie wypowiedziałam się krytykując go- jedynie przekazałam coś, co uznałam za ciekawostkę ;) Miałam okazję widzieć Memory na żywo i faktycznie jest imponującą kępą :woohoo:

Pewno masz rację, że sztywnego terminu kłoszenia nie ma..widzę to na rozplenicach u mnie..w tym roku opóźnienie co najmniej tydzień- zapewne to wina nieodpowiedniego podlewania i może za mało nawozu sypnęłam..Jest też możliwość, że nie sypnęłam wcale- teraz już nie pamiętam :silly:

Raz jeszcze dziękuję serdecznie, że zrobiłaś dla mnie fotki Helgi i że się w mojej sprawie dopytałaś:hug:

Martuś- oj, jak ja się czuje pocieszona informacją o Vanilce- jak Ty wiesz, co może podnieść ogrodnika na duszy..leżący krzew :rotfl1:

Nie będę się targować o kilka dni między Memory a Helgą..najważniejsze, że jest sierpniowa.. Memory nie było, więc i tak sprawa padła na wstępie- brałam co mieli, obiecując sierpniowe kłosy. Zdębiałam czytając info na necie o kłoszeniu się wrześniowym- oj to byłoby rozczarowanie..
No nic- w przyszłym roku nawóz, woda..i będę czekać jakże cierpliwie :happy3: na kłosy.
Ogromne dzięki, że pamiętałaś o podpytaniu się w mojej sprawie :kiss3:

Martuśka- kolekcja Twoich traw, jak widzę, rośnie w siłę :woohoo:

Haniu- widzę, że rabatka urodzinowa w nowej odsłonie nie zrobiła na Tobie wrażenia i nawet zbytnio tego nie ukrywasz :(
No cóż- mi się tak podoba jak jest, P też zadowolony z efektu. Trudno, żeby wszystkim podobało się wszystko. Ja też zwiedzając forumowe ogrody "nie kupuję" wszystkiego jak leci..w każdym mam coś co lubię i coś, co może ładne, ale nie w moim stylu ;)

"Słuchanie Kasi" to zbyt mocno chyba powiedziane- prosiłam o rady w sprawie kilku miejsc, w którą stronę by sugerowała pójść z zastanym misz-maszem roślin. To nie jest Kasi rabata, tylko moja wersja zastosowania sugerowanych porad- zresztą część rad Kasi i tak miałam wcześniej w planie- chociażby szpaler z miskantów czy plamki żurawek albo rząd kulek, tylko roślin nie miałam..
Kasi spojrzenie jedynie mnie utwierdziło w tym, że w dobrą stronę kombinuję i nieco dodało odwagi dzięki kilku fajnym w mojej ocenie pomysłom.
Gdyby mi do gustu sugestie nie przypadły, to przecież nie sadziłabym bezmyślnie pod czyjeś dyktando wbrew sobie..zresztą i tak pozmieniałam po swojemu, a cieszę sie, że Kasia dodała mi nieco animuszu, żeby się za to wreszcie zabrać.. i podsunęła kilka fajnych pomysłów pod rozwagę. :dance:

Mój klon nie złamał się z powodu wiązania, bo pień wiązany czuje się doskonale :hammer: ..zresztą moje wiązania są dość słabe. Złamał się wewnątrz korony, w miejscu zagojonej rany sprzed 2 lat, ale jak widać zagojona nie znaczy tak silna, jak reszta drzewa.
Na szczęście wiem już, jakim drzewem zastąpię tego klona i jestem bardzo zadowolona ze swojego wyboru. Nie mogę się doczekać, żeby przywieźć nowy nabytek- niestety muszę czekać, bo nie mogę jeszcze przesadzić złamanego Crimsona- teraz nie termin na kopanie drzew.

Gosiu- wydawało mi sie, że właśnie niskie cięcie jest pomocne..a mówisz, że to wysokie zapobiega wykładaniu się :think: Ten rok w ogóle chyba cięzki dla roslin pod każdym względem.. Ja cięłam na 3 oczka i jedna się wyłożyła.. Mamie kupiłam też Vanilki- już w sklepie przycięte nad 5tym..leżą tak samo :jeez: Ehh..zawsze pod górkę :jeez:


Miło mi, że i tamtą wersję rabatki pozytywnie oceniałaś.. :hug: było na niej jednak kilka "kich"..
Jałowce płożące, które przez cały sezon nie raczyły zacząć ładnie wyglądać.. Mam w innym miejscu takie same i są śliczne..a tutaj jakoś nie nabierały urody. Piękny cyprysik filifera nana..po bliższym obejrzeniu doszłam do wniosku, że to nie jest nana.. Na klasyczną filiferę nie mam miejsca :blink: a zupełnie ten egzemplarz na nanę nie wygląda- musieli się rąbnąć w sklepie :mad2: Miskanty, które tu wiosną posadziłam aby zasłoniły ogrodzenie okazały się za niskie i musiałąm wymienić. Jedyne co mi się naprawdę podobało na tej rabacie to kiścień, hakone z żurawkami i Vanilki.

Gosiu- każda z Nas musi rabatki robić "po swojemu"- masz rację, nic na siłę.. Ja po sobie widzę, że jeśli coś mi się podoba to zostawiam w spokoju i patrzę z przyjemnością, a jeśli nie mam przekonania to z każdym spojrzeniem sie wkurzam i zwyczajnie męczę..i muszę coś zmienić!
Ja raczej właśnie powoli zmierzam w stronę uspokojenia- podobają mi się sadzone rośliny w grupach. Rabaty z wieloma gatunkami zaspokajają moją potrzebę posiadania :rotfl1: ale mam poczucie chaosu i w sumie sama nie wiem, na co patrzeć. Wygląda na to, że urządzanie rabat robię "uczuciowo"- jeśli czuję spokój patrząc na rabatę to zostaje..jeśli się męczę i denerwuję na jej widok- zmieniam ;) Najgorsze jest to, że najpierw posadzę i jestem dumna z efektu..po czym mija jakiś czas i diametralnie zmieniam zdanie :crazy:

Dobrze, że pogodziłaś się ze swoim ogródkiem :hug: . ZMiany na siłę nic by nie dały.. jeśli robiłabys to na siłę, to i tak za chwilę sadziłabyś odruchowo tak samo, wracając do punktu wyjścia. To jak u mnie z uspokajaniem koloru..Jadę kupić coś zielonego, a wracam z czerwonym :rotfl1:


******
prawdziwy ogrodnik zawsze w biegu..
WP_20150914_009.jpg


WP_20150914_010.jpg


WP_20150914_011.jpg


WP_20150914_015.jpg


azalki na wrzosowisku, żeby było tu wesoło wiosną nie tylko dzięki wrzoścom..
DSC1000164.jpg


na jesień też jest kwiatek
DSC1000165.jpg


DSC1000168.jpg


DSC1000171.jpg


DSC1000188.jpg


DSC1000177.jpg


DSC1000183.jpg


DSC1000184.jpg


DSC1000185.jpg


szałwia Marcus zadziwiająco długo się trzyma
DSC1000170.jpg


bodziszek Rozanne na razie nie powala rozmiarem, ale za to ten kolor kwiatów jest w moim odczuciu wspaniały
DSC1000175.jpg


DSC1000174.jpg


DSC1000163.jpg


DSC1000186.jpg


DSC1000155.jpg


DSC1000166.jpg


Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniany: 15 Wrz 2015 00:03 przez Monika-Sz. Powód: uzupełnienie postu
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Robaczek, Margo2, anabuko1, Ewogrod, hanya, Adasiowa


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.584 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum