TEMAT: W moim ogrodzie

W moim ogrodzie 27 Maj 2015 20:18 #373716

  • elsi
  • elsi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1277
  • Otrzymane dziękuję: 611
Magda. lekarz zalecił "rowerek", ale póki co, pogody na dwa kółka nie ma.
U nas zimno i deszczowo, teraz też zimna mżawka siąpi, aż się nie chce wychodzić z domu.
Przeczekam.
Serduszka to obowiązkowa bylina w ogrodzie :) .

Marta, nie ma dobrej pogody na sesję foto, ale zanim pogoda się poprawi, to tawuła przekwitnie.











I zza płota:



Paweł, na pewno jeszcze uda nam się wspólnie kupować ;) , choćby i na odległość,
pamiętasz klona, co to przechodził z rąk do rąk?



Te francuskie ogrody są fascynujące samym założeniem, wielkością, precyzją, (wolę inne) - zobaczyć je warto.
Sama mam bukszpaniki przycinane w różance, tam one pasują moim zdaniem - fotki brak ;) .

Ewo :) , dzięki za spacer po moim ogrodzie, pewnie mogłabyś sobie tu sporo nasadzić, miejsce jeszcze jest ;) .

Marta-artam - masz rację, że ogrody w Kromieryżu nudne - kilometry jednakowych cisów, bukszpanów, żywotników i trawa :rotfl1: .
Czy coś przywiozłam? - tu Ewa zna życie - białe wino ! Być w Lednicach, czy piwnicach Valtice i wina nie kupić???
Jednak zielone też przywiozłam (choć nie kupiłam) w torebce papierowej po kanapce, jak przeżyje to pokażę.

Alinko, duży ogród to z jednej strony błogosławieństwo, bo nie ma ograniczenia dla roślinnych zachcianek,
ale jednocześnie przekleństwo, bo jeśli się tych zachcianek nie ograniczy, to sił brakuje, by to obrobić.





Kwitną różaneczniki, do kilkuletniej Nowej Zembli





dosadziłam w ubiegłym roku trzy, ale niestety nie zakwitły tego roku.

Wiosną dokupiłam u Kurowskich różanecznika Calsap.

[/U
Dokupiłam w Biedronce dwa: Rasputina i Libretto - okazuje się, że są to naprawdę te odmiany.













Kwitną też wszystkie-dwie azalie:







Lubię to wiosenne kolorystyczne rozpasanie azalii w koleżeńskich ogródkach, ale chyba dobrze, że moje są takie "wyciszone" :) .

Pozdrawiam.
Elżbieta

W moim ogrodzie
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, gorzata, Alina-277, chester633, VERA, edulkot


Zielone okna z estimeble.pl

W moim ogrodzie 27 Maj 2015 20:53 #373725

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
Masz rację, Elu, z tym błogosławieństwem i przekleństwem dużych ogrodów, nic dziwnego, że w tym Kr...coś tam ;) same bukszpany i trawa ;)
Ja jednak mozliwość sadzenia tego, co się chce, uważam za cudowną sprawę! :)
A propos ;) , dlaczego chciałaś dosadzić trzy rododendrony z odmiany, którą już masz? :)
W zasadzie, jak patrzę na rząd tawuł, to chyba nie muszę pytać ;)
Ładne poletko pierwiosnków japońskich, też kilka kupiłaś czy doszło do samosiewu? :lol: Bo u mnie doszło! :) Siewek niemal ntyle co werbeny, jestem w szoku :)
Co ta torebka kryje, ciekawe...
A urlop na piątek załatwiony?
Temat został zablokowany.

W moim ogrodzie 27 Maj 2015 22:16 #373808

  • edulkot
  • edulkot's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2906
  • Otrzymane dziękuję: 3009
Elu wycieczkę miałaś piękną, dobrze coś w świecie pooglądać :lol:
Wielki ogród to roboty moc, a i przycinanie takich żywopłotów to też sporo czasu zajmuje, ja ciągle nie mam przyciętych bukszpanów ;)
Za to Twój biały żywopłot zawsze czaruje :flower2: tniesz go każdego roku ?
Czytam że też rodkowo się rozwijasz :wink4: to kolejna choroba która panoszy się przez forum :devil1:
Temat został zablokowany.

W moim ogrodzie 27 Maj 2015 22:41 #373838

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Piękne fontanny :woohoo: , dziękuję :hug:
Moje piętrowe pierwiosnki coś słabo w tym roku :think: , dwa muszę przesadzić spod lilaka, bo chyba tam nie mają co jeść :pinch:
Podlało mi konkretnie :dance:
Temat został zablokowany.

W moim ogrodzie 27 Maj 2015 22:54 #373852

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Elu, ten szpaler tawuł jest niesamowity! Zabrzmi to banalnie, ale wyglądają jakby były pokryte śniegiem :)
Azalie rzeczywiście masz delikatne, stonowane...I takie pasują do Twojego ogrodu...
U mnie też zimno i brzydko, z tą tylko różnicą, że sucho okrutnie :angry:
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.

W moim ogrodzie 28 Maj 2015 17:28 #374048

  • Aszka
  • Aszka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2491
  • Otrzymane dziękuję: 2655
Soir de Paris naprawdę ładnie pachnie?
Elu jak oglądam Wasze ogrody to widzę,że duo straciłam koncentrując się tylko na różach.Jestem bardzo w tyle :jeez:
Temat został zablokowany.

W moim ogrodzie 31 Maj 2015 22:12 #375068

  • lawenda
  • lawenda's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 222
  • Otrzymane dziękuję: 20
Pamiętasz jak Cię namawiałam żebyś kupiła Calsap? Pewna byłam że mam ;) muszę sprawdzić zamówienie, coś mi się nie zgadza z kwitnącymi. Róże już pewnie kwitną, czy ustrzegłaś je przed bruzdownicą?
Ostatnio zmieniany: 31 Maj 2015 22:12 przez lawenda.
Temat został zablokowany.

W moim ogrodzie 01 Cze 2015 12:45 #375186

  • Ave
  • Ave's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 832
  • Otrzymane dziękuję: 395
U mnie na szczęście bruzdownicy w tym roku nie ma (tfu, odpukać w niemalowane...) za to znalazłam już pierwszą ogrodnicę na kwiatku Agnes - w sumie to nic dziwnego, bo to pierwsza kwitnąca u mnie róża w dodatku tak ładnie pachnie...

Elu, cudny masz ten ogród... ja w tym roku dałam sobie spokój z zakupami, no moze tych impulsywnych sie nie ustrzegę, ale takie przemyślane zostawiam sobie na przyszły rok.
Mam nadzieję, że ławeczka jednak wróci...
Ewa
Temat został zablokowany.

W moim ogrodzie 01 Cze 2015 23:19 #375391

  • elsi
  • elsi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1277
  • Otrzymane dziękuję: 611
Marta, chyba nie wyraziłam się precyzyjnie, dosadziłam trzy różne różaneczniki
(Cunningham White, Helsinki i Roseum - tak to chyba leciało, piszę z głowy).
Pierwiosnki jeszcze mi się nie rozsiały, ale mam kilka darowanych z siewek oraz od Kurowskich odmianowe
i trochę różnią się kolorem. Chciałabym ich więcej, lubię duże grupy kolorystyczne,
choć takich dużych jak żywopłot z tawuły nie będę powtarzać :lol: .
Piątek zaklepany. ;)


Maju, żywopłot z tawuły tniemy trochę po kwitnieniu a i to, co kilka lat,
również raz na kilka lat zimą przerzedzam trochę krzewy, wycinam najstarsze gałęzie.
Miał być bezobsługowy ;) w porównaniu z tym od drogi, z żywotnika, ciętego dwa razy w roku.
Moje bukszpany też trzeba przyciąć, wyglądają jak "chłopiec z plakatu".
Zobacz - moja Ballerina (DBD):





A obok rośnie kępa oznaczona jako Memphis Memory, ciekawam, jak zakwitnie?



A wiesz, że ja do różaneczników nic nie czuję? żadnego serca bicia :funnyface: ,
po ubiegłorocznej wizycie w arboretum Bolestraszyce postanowiłam (na zimno) dosadzić różaneczniki do Novej Zembli
i powoli to realizuję; w ubiegłym roku posadziłam trzy, tego roku także, nie wiem, czy znajdę miejsce na więcej.

Za świadka mam Markitę - prawda Marta, że to mój mąż zachwycał się różanecznikami, a nie ja?
Niech chłopak ma swoją rabatę, chociaż i tak zastrzega, że ja to wszystko robię dla siebie. :P .
U mnie też podlało konkretnie i to kilka razy. Po sobotniej ulewie nie ma już kwiatków na tawule,
tak więc do następnego razu:


Dalu, po zimnym i mokrym tygodniu trochę się ociepliło, teraz to wszystko ruszy,
pękają pąki na różach i piwoniach, kwitną irysy- robi się bardzo kolorowo,
więc niechaj chociaż ta cienista rabata zostanie spokojniejsza ;) .
Zimą narzekamy na śnieg, na biały kolor, ale teraz biel z zielenią ładnie się komponuje.

Jako pierwsza w ogrodzie zakwita mi róża gęstokolczasta:



Chyba niezbyt dobrze ją posadziłam - na tle kaliny, kwitnącej również na biało, niewiele jej widać.




Wiciokrzew (suchodrzew?) Maacka, pięknie pachnący,zapach niesie się daleko po ogrodzie
(teraz rozumiem zachwyt zapachem kaprifolium przy dworskich gankach)





.

Pięknie, również z daleka, pachnie lilak Mayera Palibin:



Mam jeszcze liliak kupiony jako "czerwony", ale ani on czerwony, ani zapachu nie czuję, taki sztywny kwiat, "plastikowy":


Olu, rzeczywiście azalia Soir de Paris ładnie i mocno pachnie, ten zapach też snuje się po ogrodzie,
jest dużo ładniejszy niż zapach azalii Irene Kostner, który - jak dla mnie - jest zbyt "ostry".
Trudno o zapachach dyskutować, bo każdy trochę inaczej je odbiera, ja nie lubię zapachu mahonii,
ale wiele osób wręcz przeciwnie.
Ja miałam różne rośliny w ogrodzie i wtedy przyszedł czas na róże, u Ciebie była inna kolejność ;) .

Ula, pamiętam, że na tego Calsapa mnie namówiłaś, ja się opierałam ze wzgledu na powrót busem,
w końcu przywiozłam i różanecznika, i sporą azalię, i jeszcze pierwiosnki japońskie w torebce :happy3:
Kiedy dokładnie przeglądałam róże w niedzielę to zauważyłam tylko kilka zaschniętych różanych pędów,
róże obsypane pąkami, niektóre są sporymi krzakami a rosną z brzegu rabaty :ohmy:

Ewa, u mnie też fruwają ogrodnice, ale chyba jest ich mniej niż w ubiegłym roku.
Ja w zasadzie też już kupuję z umiarem :funnyface: , przynajmniej tak mi się wydaje ;) .
Na temat ławeczki trwają negocjacje, wystąpiła różnica zdań, co do materiału, ale chyba wszystko na dobrej drodze. ;) .
Pozdrawiam.
Elżbieta

W moim ogrodzie
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA

W moim ogrodzie 02 Cze 2015 06:37 #375423

  • Edyta
  • Edyta's Avatar
Elu, ależ się zabieliło u Ciebie :woohoo: . Czy tą kalinę również uwielbiają mszyce?
Temat został zablokowany.

W moim ogrodzie 02 Cze 2015 08:48 #375447

  • Aszka
  • Aszka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2491
  • Otrzymane dziękuję: 2655
Palibin na liście zakupowej
Moje tawuły obcięte na bardzo krótko
Też nie jestem fanką takich ogrodów jak pokazałaś.Tam się nic nie dzieje no ale może sprzyjał Kontemplacji biskupa
Temat został zablokowany.

W moim ogrodzie 02 Cze 2015 12:02 #375493

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Potwierdzam, że to Marek na fali zachwytu różanecznikami w Bolestraszycach kazał dokupić :happy3:

Nie lubię wiciokrzewów, ale ten Twój jest jakiś inny :lol: i jeśli mówisz, że zapach się "niesie" ;) , to chyba się zainteresuję :woohoo:
A róża Majalis nie kwitnie u Ciebie :dazed: ? U mnie już drugi rok z rzędu startuje pierwsza ;)
Temat został zablokowany.

W moim ogrodzie 02 Cze 2015 14:02 #375521

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Mnie też zainteresował Twój wiciokrzew :think: Pierwszy raz taki widzę :ohmy: U mnie pachnie w.lonicera, ale słabo rośnie :( Wcześnie wiosną startuje i często potem przemarza :dry:
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Temat został zablokowany.

W moim ogrodzie 02 Cze 2015 20:09 #375589

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
A ja ten wiciokrzew widzę już drugi raz ;) i nieustająco mi się podoba, Elu, pamiętasz może, gdzie go kupiłaś, może tam gdzieś u Was? ;)
Nie wiedziałam, że różne odmiany azalii inaczej pachną... A to tak jak z różami, no kto by pomyślał ;)
Dobrze, że jednak trzy różne różaneczniki :)
O takiej róży to nie słyszałam (teraz już mało słucham o różach ;) ), ale nawet fajna i dobrze posadzona na tle kaliny, uważam :)
Temat został zablokowany.

W moim ogrodzie 02 Cze 2015 20:21 #375595

  • dodad
  • dodad's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa klimatyczna 6a
  • Posty: 4100
  • Otrzymane dziękuję: 2555
Soir de Paris nie wąchałam, nie miałam okazji, ale sama nazwa pachnąca ;)
Mnie zapach Irene Koster bardzo odpowiada, taki goździkowy, ale rozumiem, ze może byc za ostry. W tym roku po raz pierwszy zauważalnie pachnie u mnie Palibin a ponieważ kwitnie w jednym terminie z azalią miałam czasem nadmiar bodźców ;)
Twoim tawułowym żywopłotem zachwycam sie nieustannie - cudo! A niby taka zwykła roslinka.
Bardzo mnie zaciekawił ten wiciokrzew(suchodrzew), mszyce go lubią?
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam :)
ogrodowo 2016'***
U Doroty 2015'***2014***
Temat został zablokowany.

W moim ogrodzie 02 Cze 2015 22:26 #375694

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
Elu, jak my się dawno widziałyśmy
Nie poznałabym Cię. Może trzeba kiedyś powtórzyć spotkanie?
Ja do tej pory też nie pałałam miłością do rh. MIałam 2 różaneczniki.
Ale co roku stwierdzam wiosną że mam ich za mało.
Jednak robią niesamowitą robotę o tej porze.
Temat został zablokowany.

W moim ogrodzie 12 Cze 2015 00:21 #378441

  • elsi
  • elsi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1277
  • Otrzymane dziękuję: 611
Edytka, zanim się zebrałam z odpowiedzią to i kalina przekwitła, to kalina pozyskana z siewki,
rosną u nas w okolicy i ptaki jedząc owoce rozsiewają je - na pewno nie jest tak atakowana przez mszyce, jak odmianowe.

Olu, palibin zajmuje mało miejsca, tym bardziej, że (mój) szczepiony na pniu - ładnie pachnie, polecam.
Wiem, że masz już sporą pnącą hortensję, więc pochwalę się swoją ;)





Pochwalę się również moją irysową łączką wyłożonaą kartonami, nie dotarłam tam nawet z pierwszym pieleniem ,
a rośliny nie sa zagłuszone przez trawsko - kartony spełniają swoje zadanie :) ,
estetyka jest tymczasem sprawą drugorzędną ..... :think: .





Marta, moja mayalis rośnie w cieniu jabłoni i kwitnie przez to później,
będą ją musiała nieco skrócić, bo weszła wysoko między konary i źle ją widać.


przed nią zakwitła Nevada, mała jeszcze, przesadzana, ale jak zakwitła :lol:







Marysiu, przyznam szczerze, że ja ten wiciokrzew kupiłam bez przekonania, ot, tani był,
nie było kwitnącego krzewu na zachętę, przekonała mnie informacja o ładnym zapachu.

Marta, a wiesz, że różne kolory irysów też pachną odmiennie?
Piwonie także różnią się zapachem a ostatnio sąsiadka skusiła się powąchać moją p. Coral Charm i skrzywiła się z niesmakiem :ohmy: .

Pytałam o wiciokrzew właściciela szkółki - raz tylko mieli go w ofercie, bo nie było zainteresowania kupujących.
Kupuje się jednak oczami, nie? Szkółkarz ma jakiś inny-różowy, ale w końcu nie wiem, czy nie pnącze, muszę tam wstapić kiedyś po drodze i obejrzeć. Może spróbujemy z pędów półzdrewniałych rozmnożyć ? (tak doradzał).
Na Twoją białą rabatę polecam powyższą różę- Nevadę, gęstokolczasta jest zbyt chętna do "łażenia" i okrutnie zaczepna.

Dorotka, nie zauważyłam mszyc na suchodrzewie, za bardzo się nim nie interesuję poza okresem kwitnienia :P .
Będąc w arboretum w Rogowie mieliśmy okazję napawać się zapachami azalii i bzów,
momentami były tak intensywne, że aż za bardzo ;) .
Tawuła poszaleje sobie z kwitnieniem krótko a teraz trzeba się jakoś przymierzyć do podcięcia krzewów :silly: .

Gosiu, może gdzieś tam, kiedyś - ja pamiętam Cię dobrze, bo mam podobną znajomą ;) .
Różaneczniki naprawadę są ozdobne, a jakie piękne okazy były w Rogowie :) .

Teraz tak dużo roślin rozkwita, że poranne zdjęcia mogą być przeterminowane.

Róże











Piwonie









Irysy






I wszystko naraz



Pozdrawiam.
Elżbieta

W moim ogrodzie
Ostatnio zmieniany: 12 Cze 2015 00:27 przez elsi.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, gorzata, Alina-277, Margo2, DANA, VERA, edulkot

W moim ogrodzie 12 Cze 2015 09:39 #378514

  • Aszka
  • Aszka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2491
  • Otrzymane dziękuję: 2655
Elu,hortensja ma ładne płonne kwiaty dużo ich - u mnie więcej płodnych
Kartony chodzę i zbieram - skup już nic nie dostanie . Szkoda,że dawniej nie wiedziałam
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.659 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum