TEMAT: OGRÓD MARKITY

OGRÓD MARKITY 17 Lis 2015 20:28 #414138

  • elsi
  • elsi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1277
  • Otrzymane dziękuję: 611
Marta, a kto mówi, że usypię kopczyki :evil: - chyba, że naprawdę będę miała kiedy to zrobić.
Może zimy nie będzie :whistle:
Wracam do domu to jest już ciemna noc, wybieranie liści zabiera dużo czasu.
Podejrzewam, że odkurzaczem też nie dam rady ich wydmuchać, bo zrobiło się mokro.
Nowy system odbioru odpadów działa już prawie półtora roku, u nas worki są w kosztach funkcjonowania systemu.
Chyba, że w umowie między firmą a gminą nie ujęto dostarczania worków do selektywnej zbiórki, ale nie sądzę.
Dopytaj w swojej gminie.
Pozdrawiam.
Elżbieta

W moim ogrodzie
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

OGRÓD MARKITY 17 Lis 2015 20:53 #414145

  • gorzata
  • gorzata's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Jeszcze w zielone gramy...
  • Posty: 8603
  • Otrzymane dziękuję: 1935
elsi wrote:
Nowy system odbioru odpadów działa już prawie półtora roku
A nawet dwa i pół... strasznie upi***we zajęcie te deklaracje - u nas liczy się od m2 :sick:
Pozdrawiam - Gosia
Temat został zablokowany.

OGRÓD MARKITY 17 Lis 2015 21:10 #414147

  • elsi
  • elsi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1277
  • Otrzymane dziękuję: 611
No popatrz, Gosiu, jak ten czas leci - od 1 lipca 2013 r. to faktycznie ponad 2 lata - u nas liczy się od liczby zamieszkałych osób; są małe gospodarstwa domowe [1-2] i duże [3 i więcej] - jakby nie patrzeć, to sprawiedliwie nie będzie, bo przecież m. kw. śmieci nie produkuje, tylko ludzie. Mój samotnie mieszkający tata płaci tyle, co rodzina pięcioosobowa. Temat - rzeka.
Pozdrawiam.
Elżbieta

W moim ogrodzie
Temat został zablokowany.

OGRÓD MARKITY 17 Lis 2015 21:13 #414148

  • magdala
  • magdala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4524
  • Otrzymane dziękuję: 1071
Ale dziwnie ...
Zawsze ,kiedy zaglądałam do Twojego wątku , aż wylewały się róże ,niebieskości ,fiolety i morze kwiatów :)
A tu jesień ,panie ,jesień ....
Też piękna, aczkolwiek przyzwyczaiłam się do zupełnie innych widoczków u Ciebie ;)

Żółte sosny strasznie mi się zaczęły podobać. Moja wejmutka Louie aż świeci na trawniku !

Ela mnie pocieszyła ,bo i ja nie bardzo "palę" się do kopczykowania róż. Co będzie to będzie.

W sprawie śmieciowej : u nas teraz tez jest od metra , wcześniej było od ilości osób i to wydawało mi się bardziej sprawiedliwe.
No ,bo przecież w dużym 80 metrowym mieszkaniu nieraz mieszka samotna starsza osoba,
za to w 50 metrach często żyje cała rodzina. I kto naprodukuje więcej śmieci ? Bez sensu...


PS. :happy3: :happy3:

Ela napisała dokładnie to samo :happy4:
Ostatnio zmieniany: 17 Lis 2015 21:15 przez magdala.
Temat został zablokowany.

OGRÓD MARKITY 17 Lis 2015 21:15 #414149

  • gorzata
  • gorzata's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Jeszcze w zielone gramy...
  • Posty: 8603
  • Otrzymane dziękuję: 1935
I zaśmieciłyśmy Marcie wątek ;)
U nas właśnie od października wzrosły dość drastycznie stawki, bo po dwuletnim okresie obowiązywania umowy pomiędzy miastem a firmą wywożącą odpady, okazało się, że za te pieniądze się nie da.
Jeśli chodzi o osoby starsze, zamieszkujące duże mieszkania i mające niskie dochody, istnieje (przynajmniej u nas) możliwość ubiegania się o dofinansowanie z OPS, ale wymaga to wizyty w ośrodku i papierologi, zaświadczeń i generalnie zachodu - sugerując takie rozwiązanie, usłyszałam wprost... że nie warto :unsure:
Pozdrawiam - Gosia
Ostatnio zmieniany: 17 Lis 2015 21:20 przez gorzata.
Temat został zablokowany.

OGRÓD MARKITY 17 Lis 2015 21:26 #414152

  • elsi
  • elsi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1277
  • Otrzymane dziękuję: 611
Marta przyjdzie i posprząta... listek po listku :happy: .
Pozdrawiam.
Elżbieta

W moim ogrodzie
Temat został zablokowany.

OGRÓD MARKITY 17 Lis 2015 21:43 #414159

  • Monika-Sz
  • Monika-Sz's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4321
  • Otrzymane dziękuję: 2471
U nas worków dają sporo a i tak zabierają wszystko, w jakichkolwiek się wystawi. Zawsze też można podjechać do gminy i wziąć trochę od nich z biura- ale nikomu się nie chce jechać :silly:
Terminy odbioru zielonych są od czapy ustalone- tylko 2x wiosną i 1x jesienią i nijak się mają do terminów porządków ogrodowych. Na szczęście punkt odbioru jest 3km od nas, przy gminie- zawsze można przyjechać i wrzucić odpady bez względu na terminy odbioru z domu.

Jeszcze porządki w ogrodzie robisz.. :jeez: Nooo Kochana, się tak nie obijaj- zobacz..ja się w jedno popołudnie uwinęłam :silly: :rotfl1:

Opłata zależna od metrażu jest kosmicznie niesprawiedliwa! To my z P byśmy płacili więcej, niż sąsiedzi w dwójką dzieci :hammer: Kto to w ogóle wymyśla :crazy:
Temat został zablokowany.

OGRÓD MARKITY 17 Lis 2015 21:52 #414164

  • elsi
  • elsi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1277
  • Otrzymane dziękuję: 611
No, jak to kto - przedstawiciele narodu :whistle: .
Można jeszcze od zużytej wody :evil: , czyścioszki zapłaca więcej :think: .
Pozdrawiam.
Elżbieta

W moim ogrodzie
Temat został zablokowany.

OGRÓD MARKITY 17 Lis 2015 21:56 #414166

  • gorzata
  • gorzata's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Jeszcze w zielone gramy...
  • Posty: 8603
  • Otrzymane dziękuję: 1935
Monika-Sz wrote:
Opłata zależna od metrażu jest kosmicznie niesprawiedliwa! To my z P byśmy płacili więcej, niż sąsiedzi w dwójką dzieci :hammer: Kto to w ogóle wymyśla :crazy:
Ma to jedną zaletę: powierzchnia lokalu nie ulega zmianie. No i podlega łatwej weryfikacji, jako że gmina posiada dostęp do rejestrów.
Co oczywiście nie zwalnia obywatela ;) z obowiązku złożenia deklaracji z samodzielnie wyliczoną opłatą.
Jako osoba odpowiedzialna za składanie takich deklaracji, wyliczanie, egzekwowanie i na koniec - wnoszenie kwartalnie do gminy, opłat dla kilkudziesięciu nieruchomości wielolokalowych, dostałabym, kolokwialnie mówiąc kociokowiku, informując urząd każdorazowo o zmianie liczby osób w lokalach.
W sytuacji, kiedy opłata naliczana jest od powierzchni, korektę deklaracji składam tylko w sytuacji, kiedy właściciel deklaruje, że lokal pozostaje niezamieszkały (taka niegramatyczna nomenklatura obowiązuje w tej kwestii :dry: )... lub gdy mamy do czynienia z sytuacją odwrotną...
No to się powymądrzałam :silly:
Pozdrawiam - Gosia
Temat został zablokowany.

OGRÓD MARKITY 17 Lis 2015 21:57 #414167

  • gorzata
  • gorzata's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Jeszcze w zielone gramy...
  • Posty: 8603
  • Otrzymane dziękuję: 1935
elsi wrote:
Można jeszcze od zużytej wody :evil: , czyścioszki zapłaca więcej :think: .
No przecież muszą wyrzucać opakowania po środkach czystości! :devil1:
Pozdrawiam - Gosia
Temat został zablokowany.

OGRÓD MARKITY 18 Lis 2015 08:13 #414193

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
Marta jedź do Gminy i dowiedz się jak to jest z tymi workami :think: , u nas jak eksmitowałem wydmuchrzycę i badyle które nie nadawały się na kompost pchałem wszystko w worki jakie miałem pod ręką min. 150 litrów, a Pany od biodegradowalnych wszystko zabrali i zawsze zostawiają taką samą ilość worków :teach: .

Co do palenia śmieci....od czasu wejścia Ustawy w życie naokoło mam mniej ,,dziwnych'' zapachów.... :devil1: ....chociaż teraz w sezonie grzewczym co poniektórzy debile rozpalają jeszcze piece plastikami bo czuć to w nozdrzach.... :mad2: :mad2: :mad2: a potem ,, o jeżu komin się pali''

U mnie dziś rano popadało (lało) a teraz słońce próbuje się przebić przez chmurki.... :think:

Marta do miłego.... :kiss3:
Temat został zablokowany.

OGRÓD MARKITY 19 Lis 2015 22:10 #414433

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
U nas jest płacone o liczby osób,a worki bio są odbierane 2 razy w miesiącu. Dla mnie zrobili rewelacyjną sprawę, bo ile bym worków nie wystawiła płacę tyle samo, przedtem w zależności od tego co ile przyjeżdżali, wiosną to co chwila, bo kosz się szybko wypełniał.
Temat został zablokowany.

OGRÓD MARKITY 25 Lis 2015 00:02 #415313

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
W kwestii przepisów śmieciowych ja jestem zachwycona nowymi regulacjami. Płacę 1/3 tego co wcześniej, śmieci segreguję, a worki z odpadami ogrodowymi zabierają 2 razy w miesiącu od marca do teraz. Jak dla mnie bomba.
Ognisko fajna rzecz, muszę znaleźć miejsce na takie ustrojstwo na nowej działce :lol: Dużo tych pomysłów, za chwilę mi metrażu braknie na wszystkie plany hahaha
Jesień u Ciebie zachwyca Marta, piękne przebarwienia i miskanty wciąż trzymają fason :bravo: Ciekawa jestem czy będą siewki jęczmienia grzywiastego wiosną... :whistle:
Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Temat został zablokowany.

OGRÓD MARKITY 25 Lis 2015 16:57 #415427

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Witam wszystkich dyskutantów i pozwólcie, że odniosę się do tematu ogólnie, bo każdemu bym musiała napisać to samo ;)
Ja również jestem generalnie zadowolona z nowych uregulowań. Płacę dużo mniej niż kiedyś, a stawka naliczana jest od osoby, czyli sprawiedliwie :silly: . Nie segregujący płacą podwójną stawkę, co też mi się podoba :lol: . Tak czy inaczej jest bardzo tanio, bo obecnie stawka to 7,50 od osoby ( z segregacją) i dlatego dziwią mnie sąsiedzi palący swoje śmieci :hammer:
Po worki na odpady organiczne chyba w końcu sama się wybiorę, ale to juz raczej wiosną ;) . Wszystko u mnie odbierane jest raz w miesiącu, ale jak chcę, to oczywiście mogę odwieźć jakieś odpady sama, oni przyjmą wszystko.

Jeśli chodzi o sytuację obecną, to powoli zapadam w śpiączkę zimową :sleep:
Zostało mi zadołowanie nie posadzonych roślinek, no i biję się z myślami co z różami :silly: . Kompost prawie zamarzł, ale przecież ma być odwilż, potem znowu raczej przymrozi i tak w kółko :tongue2: . Kopcować czy nie kopcować, oto jest pytanie :bad-idea:
Żadnych innych zabezpieczeń nie planuję, no chyba, że uda mi się zdobyć trochę stroiszu, to parę rzeczy przykryję na wszelki wypadek.

Dziś pocukrzyło, jak w większości ogrodów, tylko Ela szczęściara miała śnieg :dry:
U mnie zaledwie tak...


DSC_8431.jpg



DSC_8432.jpg



DSC_8433.jpg



DSC_8436.jpg


...czyli szaro i beznadziejnie :jeez:

Zdaje się, że najwyższy czas na kolory :lol:


DSC_6353.jpg



DSC_6418.jpg



DSC_6545.jpg



DSC_6632-2.jpg



DSC_6660-2.jpg



DSC_6692.jpg



DSC_6755.jpg



DSC_6787.jpg



DSC_6822-2.jpg



DSC_6863-2.jpg



DSC_6947.jpg



DSC_7021-2.jpg



DSC_7071.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Margo2, chester633, Amarant, hanya, Krzysia, agaros, broja, Łatka, zanetatacz

OGRÓD MARKITY 25 Lis 2015 18:51 #415449

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Marta, pocukrzony ogród wygląda bajecznie, ale lilije ;) o tej porze roku to istny obłęd, będę warować u bram lilypolu :devil1: .

U Marty już po raz kolejny żalimy się się na palenie śmieci :devil1:, śmieci, a nie liści. Ja nie palę, ale sąsiedzi owszem, w zwartej zabudowie, prawie w centrum miasta, w piecach też palą byle czym, plastikiem i kośćmi :mad2: .
Grilowanie też nie znoszę :mad2: .
tak jak już pisałam Monice, ja w tym roku dostałam JEDEN worek na odpady organiczne :dazed: , wszystkie inne frakcje dają worków do woli, nie rozumiem...
Teraz wystawiam wory z liśćmi różanymi we własnych workach, czarnych, bo takie mam :huh:

U nas wcale nie dają worków na odpady organiczne, ani jednego , ale odbierają raz w miesiącu przez cały rok, tyle ile wystawię i w czym wystawię. Z ogrodu niewiele wyrzucam, tylko to czego nie mogę kompostować, mam jednak 4 duże drzewa na chodniku, który mamy obowiązek sprzątać, więc jesienią jest trochę worów.

Płacimy od metrażu, uważam, że dość dużo, segregujemy, pojemnik na zmieszane jest zazwyczaj napełniony do połowy, worki na szkło i plastiki też zapełniamy umiarkowanie, ale cóż robić :jeez: .

dziwią mnie sąsiedzi palący swoje śmieci :hammer:

A mnie jeszcze bardziej dziwią porozwalane worki ze śmieciami, stare meble itp. na pobliskich łączkach, w zagajnikach i w rzece tuż obok parku, żeby tam dojść mija się kilkanaście śmietników i koszy, odpady wielkogabarytowe zabierają pracownicy administracji osiedla, raz w tygodniu objeżdżają traktorkiem z przyczepą wszystkie śmietniki. Nikt nie sprawdza kto i co wynosi do śmietnika, niech ten ktoś wrzuci śmieci do mego pojemnika zamiast do mego ogrodu, pod żywopłot, bo i tak bywa.
To już nie jest skąpstwo czy głupota, to zwykłe chamstwo :mad2: żeby nie użyć słów jakich potem musiałbym się wstydzić :devil1:
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich
Ostatnio zmieniany: 25 Lis 2015 19:01 przez Krzysia.
Temat został zablokowany.

OGRÓD MARKITY 25 Lis 2015 19:11 #415455

  • Anna96
  • Anna96's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1485
  • Otrzymane dziękuję: 2242
Lilie rewelacyjnie wyglądają, posadzone były po kilka sztuk czy tak się rozrosły? Wiosną posadziłam po jednej cebulce, jednak nie wszystkie zakwitły...może gryzonie ich nie zjedzą i zakwitną w nowym sezonie. Ta z drugiej fotografii jest bardzo ładna :)
Temat został zablokowany.

OGRÓD MARKITY 25 Lis 2015 20:02 #415463

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Krzysiu przyznam się bez bicia, że ja też szykuję się na wiosenne zakupy w Lilypolu :lol: , choć coraz trudniej mi znaleźć odmiany, których nie mam albo nie przypominają do złudzenia tych, które mam ;)
To, co piszesz o porozwalanych śmieciach u mnie również występuje :angry: , w lasku, do którego chodzę z psem ktoś porzucił stertę śmieci w workach do segregacji :dazed: :crazy: (???), a w innym lasku na skrzyżowaniu leśnych dróg stoi kompletny, choć zdewastowany "wypoczynek" :evil: :hammer: . Osobny rozdział to doły po wydobyciu piachu, do nich to chyba całymi ciężarówami zwożą wielkogabarytowe śmieci :club2: . Te doły są potem zasypywane, ale nie wiem, czy razem z tą śmieciową zawartością, pewnie tak :jeez:

Aniu lilie zwykle sadzę po dwie sztuki, bo tak sprzedaje Lilypol :happy3: , wyjątkiem jest Lankon - to ta, która Ci się spodobała ;) . Była droga 3 lata temu, kiedy pierwszy raz się pojawiła, więc kupiłam jedną cebulę. Okazało się, że rozrasta się pięknie i szybko, a dzieci od razu kwitną :woohoo:
Tak wyglądała kępa w tym roku


DSC_6514.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Margo2, chester633, Amarant, Anna96, Krzysia

OGRÓD MARKITY 25 Lis 2015 20:48 #415478

  • broja
  • broja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Ogród od nowa
  • Posty: 1028
  • Otrzymane dziękuję: 980
Czy te lilie są drzewiaste? :eek3: no coś pięknego.... takie wielkie kępy :supr3:, a u mnie pojedyncze kwiaty, mam nadzieję, że powodem jest ich młodość ......
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.637 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum