TEMAT: OGRÓD MARKITY

OGRÓD MARKITY 07 Gru 2015 14:19 #417223

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Ewcia mój staż ogrodniczy niestety krótki ;) , raptem 5 lat :tongue2: , nie mam takich fajnych, sentymentalnych wspomnień. Małą, jednoarową działeczkę mieli moi rodzice i oczywiście rosły na niej warzywa. Jak można się domyślać, nie cierpiałam tej działki :happy3: , a zwłaszcza gdy w lecie trzeba było nosić wodę z mieszkania w bloku na 4 piętrze, bo na terenie działek wody nie było :evil:

Dorotko witam serdecznie nowego gościa :bye:
Pergolki na razie nie spędzają mi snu z powiek, ale im bliżej wiosny, tym będzie gorzej :happy3: . Bo ciągle nie wiem skąd wziąć coś solidniejszego, a jednocześnie nie rujnującego kieszeni :dazed: .
Cieszę się, że moje ogrodowanie przypada na czas dużej dostępności i wielkiego wyboru :lol: , chociaż trudy zdobywania w dawnych czasach też musiały mieć swój urok :silly:
Muszę w końcu wpisać się do Twojego wątku, który odwiedzam od powstania :oops:

Aniu piękna jest Twoja historia z liliami w tle :hug: . Ja też uwielbiam te białe piękności i ich urzekający zapach, a tu jak na złość nornice właśnie tę odmianę sobie upodobały :hammer: . Jesienią dokupiłam jedną cebulę, posadziłam poza zasięgiem gryzoni i teraz bedę czekać aż się rozrośnie :silly:
Co do żółtych róż, to obiektywnie wcale nie są "be" ;) , nawet niektóre są bardzo piękne, ale... jakoś w moim ogrodzie ich nie widzę ;) . Kupując pierwsze kwiaty jakieś 5 lat temu zupełnie nie zastanawiałam się nad kolorami, szczerze mówiąc brałam jak leci, bo na niczym się nie znałam :happy3: . Jakież było moje zdziwienie, gdy te wszystkie kwiaty zaczęły kwitnąć - okazało się, że kompletnie nieświadomie wybierałam same różowe, fioletowe, niebieskie i białe :happy3: . Efekt bardzo mi się spodobał i od tamtej pory (czyli zawsze :silly: ) trzymam się tej kolorystyki. Niezaprzeczalną korzyścią takiego podejścia jest fakt, że gdziekolwiek nie posadzę czegokolwiek - kolorystycznie zawsze pasuje :happy4:
Jeśli będziesz się trzymała tej zasady kompletując kwiaty w ciepłej kolorystyce - osiągniesz efekt dopracowanej kompozycji ;)

Gorzatko uwielbiam urok starych rycin ;) , nawet jeżeli to tylko kopie...

Dorcia no i gdzie ten wianek :happy-old: ??? Ja rozumiem, że nie bywasz w ogrodzie, ale możesz w wątku pokazywać swoje wytwory, powiem więcej, powinnaś :teach:
1 grudnia było u mnie tak ;)


DSC_8444.jpg


oczywiście dziś to już przeszłość ;) , dziś wiosna na całego :silly:

Małgosiu a wiesz, że tamta burza zerwała kilka dachów sąsiedniej gminie :dazed: , dopiero w telewizji zobaczyłam :jeez:
O śniegu dawno zapomniałam, wygląda na to, że do Świąt nie mamy na co liczyć :dry: . O ile nie mieszkamy w górach :huh:




No cóż, zimy nie ma, dekoracje jeszcze nie porobione, trzeba nadal kotlety odgrzewać :silly:
Myślę, że już bardzo dawno nie było róż :woohoo: , co Wy na to?



DSC_6254.jpg



DSC_6251.jpg



DSC_6240.jpg



DSC_6224.jpg



DSC_6222-2.jpg



DSC_6215-2.jpg



DSC_6210.jpg



DSC_6202.jpg



DSC_6179.jpg



DSC_6161.jpg



DSC_6053.jpg



DSC_6042.jpg



DSC_5976.jpg



DSC_5877-3.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Zielona Ania, gorzata, Alina-277, katja, Margo2, Bozi, sierika, Amarant, agaros, Łatka


Zielone okna z estimeble.pl

OGRÓD MARKITY 07 Gru 2015 15:13 #417230

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Marta nie wiem, czy już mówiłam, ale te Twoje lelije :hearts: osłupiałam i tak trwam nieustannie :lev:
Dokupiłam nawet kilka, ale takich się nigdy nie doczekam, never :happy-old:
Temat został zablokowany.

OGRÓD MARKITY 07 Gru 2015 21:04 #417304

  • katja
  • katja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1562
  • Otrzymane dziękuję: 552
markita wrote:
DSC_6514.jpg

Czy Lankon to ta lilia, która tak wyjątkowo pachnie?
Pozdrawiam
Kasia

Ogród Kasi
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bozi

OGRÓD MARKITY 07 Gru 2015 21:39 #417309

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Oooo kochana dałaś po oczach :woohoo:
Większość rozpoznaję ;) napiszę jednak to co Ula :P proszę podpisywać różyczki :happy-old:
Temat został zablokowany.

OGRÓD MARKITY 07 Gru 2015 21:50 #417311

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79759
Marto - usilnie proszę, wytłumacz mi jak się uzyskuje "miejsce bezpieczne od nornic" :supr3: Rozumimem, że nie chodzi o donicę ustawioną kilka metrów nad ziemią :happy: .
U mnie na wsi te przebiegłe, małe demony zniszczenia pożerają każdą posadzoną cebulkę (z wysadzonych rok temu 5 kg narcyzów ocalało może 10 sztuk). Mało, podkopują i ogryzają korzenie azalii - dwie mniejsze nagle "zapadły się", co było skutkiem szkód górniczych wyrządzonych przez te gryzonie. Nie pomaga karbid, butelki wbite szyjką w ziemię, zwabiony kot sasiadki :hammer: Moja nieodżałowana Łateńka, nos nad nosy, potrafiła wywąchać gniazdo pół metra pod ziemią i rozkopać - ale to też niewiele pomagało, wesoły ludek pierzchał i zakładał nową rezydencję tuż obok.
Marto, ja również nie cierpiałam ogrodu rodziców, zwłaszcza, że był spory, a mimo że w mieście, królowały w nim rośliny jadalne. Wyznaję ze skruchą, że nadal nieszczególnie kocham grzebać w ziemi, urządzam się tak, by ograniczać prace ogrodowe do minimum. Ale kocham kwiaty, na przykład właśnie lilie, a one zgodnie z Biblią, same nie przędą ani nie pracują, czekają najwyraźniej, aż ktoś to dla nich zrobi.
Co do kolorystyki od kiedy "zawiaduję" terenem wokół domu, w którym mieszkamy, staram się - podkreślam: staram się, by z przodu rosły odmiany kwitnące różowo/biało, + niebieskie, a za domem paleta zachodzącego słońca (+niebieskie, które dla mnie są the best i pasują wszędzie :rotfl1: ). Odstępstwa się zdarzają, bo po pierwsze 18 lat temu nie było jeszcze takiego zalewu ofert i możliwości, po drugie - czasem kupione nie wygląda, jak na metce :happy3: A czasem - wstyd wyznać - przemożna żądza posiadania jakiejś rośliny każe mi przymknąć oko na to, ze akurat nie ma odmiany w odpowiednim kolorze. Tak było na początku mojej poufałości z rh, choć teraz "po niewłaściwej stronie" został tylko jeden. A i to przemyśliwam, czy da sie spory krzak wykopać i wywieźć. Trochę gorzej z powojnikami, tych już po prostu nie mam gdzie wsadzać, a przed domem kompletnie 0 szans, siłą rzeczy troche różowych/bordowych rosnie za domem ;)
Pozdrowienia cieplutkie, dziś +11.
Temat został zablokowany.

OGRÓD MARKITY 07 Gru 2015 22:11 #417312

  • Ewik7
  • Ewik7's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 67
  • Otrzymane dziękuję: 26
Cudny ogród, pozwolisz , ze zostane dłużej .
Temat został zablokowany.

OGRÓD MARKITY 08 Gru 2015 20:00 #417398

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
Ale róże miałaś piękne :hearts: miło popatrzeć .A Lankony cudniście Ci kwitły .Moje nieboraki pożarte przez robale ,ucierpiały bardzo .Ale za to pachniały cudownie i delikatnie resztkami ,które mi robale zostawiły :hammer:Planuję na wiosnę kilka cebul zabrać z tego miejsca i posadzić gdzie indziej .One się bardzo ładnie mnożą ,czy u Ciebie też ? :)
Temat został zablokowany.

OGRÓD MARKITY 08 Gru 2015 20:13 #417404

  • Dorota15
  • Dorota15's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2869
  • Otrzymane dziękuję: 2502
Róże przepiękne :ohmy: Patrzyłam i patrzyłam.
Ja choćbym spuchła to nie uzyskam takiego kwitnienia na moich urodzajnych ziemiach :unsure:
Wiosną dokupię sobie jeszcze parę krzaczków.
Temat został zablokowany.

OGRÓD MARKITY 08 Gru 2015 20:21 #417407

  • aguskac
  • aguskac's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2757
  • Otrzymane dziękuję: 1455
Coś pięknego!!

DSC_6161.jpg
Pozdrawiam Aga
Na wiejskim podwórku
Temat został zablokowany.

OGRÓD MARKITY 09 Gru 2015 14:08 #417488

  • ulakonie
  • ulakonie's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2728
  • Otrzymane dziękuję: 390
Wymęczona ciężką pracą - zajrzałam do Ciebie i dostałam miód na umęczoną duszę.
Temat został zablokowany.

OGRÓD MARKITY 10 Gru 2015 19:26 #417647

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Marta, ta pierwsza to Novalis?, masz w słońcu czy znalazłaś jej cień? powojnik z różą boski......daleko masz jedno od drugiego posadzone?
Temat został zablokowany.

OGRÓD MARKITY 14 Gru 2015 09:43 #418161

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
No właśnie poproszę o podpisy
To ułatwia zakupy :devil1:
Temat został zablokowany.

OGRÓD MARKITY 15 Gru 2015 20:20 #418363

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Zacznę od nazwania ostatnio pokazanych róż, skoro prosicie :P
Niestety edytować nie mogę, może Romcia w wolnej chwili znajdzie troszkę czasu, a tymczasem według kolejności zdjęć:
1. Blue Girl
2. Tourbillon
3. Bukavu
4. Michel Bras
5. Venrosa
6. Rosa Belmonte
7. Angela i Avalon
8. Lipstick
9. NN, być może Blue River
10. Jasmina z powojnikiem Princess Diana
11. Afodyta
12. Dagenhadt
13. Pirouette
14. Ingrid Bergman



Jolu ależ doczekasz się, w końcu na glinie nie gospodarujesz ;) , daj im tylko trochę czasu i papu :P
Podpisy powyżej ;)

Kasiu zgadza się, Lankon pachnie obłędnie, z zarazem oryginalnie, inaczej niż inne pachnące lilie.

Aniu w moim ogrodzie miejsca bezpieczne od nornic (póki co :evil: ) znajdują się na rabatach w centralnej części ogrodu. Od innych rabat opanowanych przez nornice są oddzielone trawnikiem, pod którym nic nie jest w stanie się przeryć :devil1: (póki co :evil: ). Staram się utrzymywać takie enklawy bez dostępu do terenu za płotem, gdzie oczywiście hulaj dusza :jeez: . Nawet kreta złapałam latem jak leciał górą :rotfl1: , wyschnięty do cna trawnik nie nadawał się do rycia ;)
Widzę, że całkiem nieźle radzisz sobie z dyscypliną kolorystyczną w swoim ogrodzie rozdzielając kolory ciepłe od zimnych :lol: . Niektórym nie przeszkadzają wszystkie barwy tęczy na raz, ja jednak wolę jak jest zachowana pewna równowaga :silly:

Ewo witam i dziękuję za miłe słowa :hug: . Zapraszam częściej :bye:

Ewciu z Tobą i tak nie mogę konkurować na piękne róże ;) , ale trzeba przyznać, że lato im sprzyjało :lol:
Lankon mnoży się błyskawicznie i łatwo, na zdjęciu zacytowanym przez Kasię jest kępa powstała z jednej cebulki w 3 sezony :P

Dorotko ależ się tak nie zarzekaj ;) , ja gospodaruję na glebie V i VI klasy :happy3: . Wystarczy, że dobrze zaopatrzysz różę podczas sadzenia, jak się przyjmie i zadomowi, to już będziesz miała z górki :happy4: . A jakie odmiany planujesz posadzić wiosną?

Lucynko dziękuję :hug: , opłacało się 3 lata czekać na taki efekt :lol:

Ula a cóż to za ciężka praca, jeśli można wiedzieć ;) ?

Ewo pierwsza róża to Blue Girl, Novalisa nie mam w ogóle, to znaczy raz posadziłam, ale od razu zmarzł ;)
Blue Girl rośnie na patelni, jak większość u mnie :happy3:

Małgosiu podpisy na początku postu ;) , coś upatrzyłaś?





W ferworze porządków, pieczenia ciasteczek, nieustająco chodzącej pralki (bo popsuta i nie chce wirowac :hammer: ) i ostatnich klasówek przed końcem półrocza :tongue2: wpadam na chwilę, bardzo serdecznie pozdrawiam wszystkich zaglądających :bye: i zostawiam jeszcze porcyjkę PODPISANYCH róż :devil1:


William Baffin

DSC_5440-2.jpg


Rose de Resht

DSC_5507-2.jpg


Madame Pierre Oger

DSC_5545.jpg


Queen of Sweeden

DSC_5565-2.jpg


Souvenir du Doctoeur Jamain

DSC_5616.jpg


Cardinal Richelieu

DSC_5620.jpg


Sibelius

DSC_5711-2.jpg


Chippendale

DSC_5718.jpg


Baronesse

DSC_5795.jpg


Munstead Wood

DSC_5798.jpg


Cardinal Hume

DSC_5814.jpg


Ascott

DSC_5880.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Zielona Ania, Alina-277, Margo2, chester633, Bozi, Amarant, Łatka

OGRÓD MARKITY 15 Gru 2015 21:04 #418368

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79759
Marto, rzeczywiście wyjatkowo bujne te Twoje róże. No,kolory może bym wybrała inne, jak wiadomo - o gustach się nie dyskutuje ;) . Swoją drogą dzięki za zdjęcie Chippendale, widzę, że ona jednak wyraźnie różowa. A w ofercie pewnej firmy była pomarańczowa i o mało się nie złakomiłam. Czy Ty też tak masz, że widzisz na zdjęciu odmianę, o której wiesz dokładnie, że jest świnkowato różowa, a w opisie: morela??? Albo jako niebieskie nagminnie są oferowane rośliny kwitnące po prostu fioletowo, w tym brudnofioletowo (róże, tulipany)? Oczywiście, nikt rozsądny nie oczekuje tulipana głęboko szafirowego, ale laik płaci frycowe, jak mój biedny małżonek - kupił mi kiedyś niebieskiego falka, oczywiście farbowanego :laugh1: .
U mnie zakończenie robót niby odtrąbione, ale ciągle coś wyłazi i jak to mówią, robota szuka głupiego. Pomijam moje ostatnie szaleństwa zakupowe (roślinne), ale wiatr ze ściany domu urwał ogromny milin wraz z rynną spustową oplecioną grubymi jak ramię dziecka łodygami... Rośliny też nie wyglądaja na uśpione, a niektóre jakby właśnie chciały zacząć nowe życie - róże mają 3-4 cm czerwonych, młodych pędów, o cebulowych wyłażących wszędzie nie wspomnę...
A te klasówki to piszesz czy układasz? :teach:
Temat został zablokowany.

OGRÓD MARKITY 15 Gru 2015 22:01 #418378

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Aniu nie wiem w ofercie jakiej firmy Chippendale był pomarańczowy ;) , ale spieszę zapewnić, że to nie do końca kłamstwo :silly: . Jest to bardzo zmienna kolorystycznie róża w zależności od stopnia rozkwitu. Zobacz kwiaty na różnych etapach rozwoju, najbardziej pomarańczowe w pąku i od razu po rozkwitnięciu, im później, tym bardziej różowieje. A wiesz, że ja się długo przed nią broniłam, bo za pomarańczowa :rotfl1:


DSC_1211-2.jpg


Sporo jest takich kameleonów w różanym świecie ;) , do tego dochodzi pora kwitnienia, ustawienia aparatu podczas robienia zdjęć, pora dnia i ...indywidualne odczucie koloru, zwłaszcza, gdy opisują faceci :happy3: . Ja już się nie nabieram na "niebieskie" róże, bo to po prostu zwykłe "brudaski", jak je nazywam pieszczotliwie, a przedstawicielką jest choćby Blue Girl na pierwszym zdjęciu poprzedniego postu. I też się wkurzam na opis, że fioletowe rośliny kwitną na niebiesko :silly:

Klasówki pisze moja córka (I klasa gimnazjum), a że nie bardzo umie uczyć się sama :jeez: , to...sama rozumiesz :happy4:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant

OGRÓD MARKITY 15 Gru 2015 22:02 #418379

  • gorzata
  • gorzata's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Jeszcze w zielone gramy...
  • Posty: 8603
  • Otrzymane dziękuję: 1935
Koniec półrocza? U nas ferie w tym roku w ostatnim możliwym terminie: druga połowa lutego :dry:
Choć rzeczywiście, na licealnym Librusie widziałam już propozycje ocen na semestr...
Za to w podstawówce dziś próbne testy szóstoklasisty... ale my jacyś dziwni jesteśmy, bo w ogóle szkołą się nie stresujemy :silly:
Pozdrawiam - Gosia
Temat został zablokowany.

OGRÓD MARKITY 15 Gru 2015 22:06 #418380

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Gorzatko koniec półrocza jest niezależnie od terminu ferii :evil: , zresztą u nas też druga połowa lutego :jeez: . Ostateczne wystawienie ocen 7 stycznia, ale wiadomo, że wszyscy chcą mieć z głowy do Świąt ;)
Testami szóstoklasisty możecie się nie przejmować, nawet nie wiadomo, czy w ogóle się odbędą, a jeśli nawet, to już nie będą miały takiego znaczenia jak do zeszłego roku. Wiesz przecież co nasza nowa "władza" planuje :pinch:
Temat został zablokowany.

OGRÓD MARKITY 15 Gru 2015 22:11 #418382

  • gorzata
  • gorzata's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Jeszcze w zielone gramy...
  • Posty: 8603
  • Otrzymane dziękuję: 1935
No niby prawda... pamiętam, że już się zdarzało, że drugi semestr zaczynał się w pierwszym ;)
Co do zmian... zobaczymy... może nie zdążą... szczerze mówiąc nie mam zdania na ten temat... jedno już w liceum, a drugie niby nawet już ma zaklepane miejsce w tej samej szkole w gimnazjum, ale jeśli zostanie w dotychczasowej podstawówce, to też rozpaczy nie będzie...
Tylko kto ułoży podstawę programową do tych siódmych klas? :eek3:
Pozdrawiam - Gosia
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.518 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum