TEMAT: Ogród w cieniu cedra

Ogród w cieniu cedra 04 Lis 2016 15:00 #509190

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
Jaką masz piękną jesień :woohoo:
U mnie jeszcze aż tak kolorowo nie ma. Na razie tylko opadły liście orzecha, a czereśnia nadal zielona, tak samo morelka. W ogóle moje liściaste mało się przebarwiają. Nadal bardziej zielono.


Zielone okna z estimeble.pl

Ogród w cieniu cedra 05 Lis 2016 16:14 #509383

  • Aszka
  • Aszka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2491
  • Otrzymane dziękuję: 2655
Jakby na to nie patrzeć , kobierzec z jesiennych liści jest cudny.Zachwycałabym się jesienią gdyby była inna pogoda a tak...ciągle marudzę :hammer:
U mnie jesion goły, akacje zsiniały czyli jutro ,pojutrze goło.Jedynie te z czerwonymi listkami jeszcze się trzymają.Najgorszy miesiąc...mówiłam,że marudzę

Ogród w cieniu cedra 05 Lis 2016 22:16 #509479

  • Bozi
  • Bozi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4472
  • Otrzymane dziękuję: 2418
Piękne przebarwienia :) Oczar :woohoo: I tylko świąt jeszcze brak...

Ogród w cieniu cedra 06 Lis 2016 15:12 #509592

  • Justka
  • Justka's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 11
  • Otrzymane dziękuję: 10
Cieszę się, że zajrzałaś na moją stronkę. Zwiedziłam wirtualnie Twój ogród. Jest cudownie, niewiem czy najzdolniejszy malarz namalowałby tak pięknie na płótnie. Pozdrawiam.

Ogród w cieniu cedra 06 Lis 2016 18:14 #509630

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Justko, miło Cię gościć w moim jesiennym ogrodzie :) Dzisiaj się rozpadało, ale kolorki nadal cieszą!

hortAnnigriljesieni.jpg


Bożenko, ten oczar przez cały rok nie rzuca się w oczy, ale jesienią zwraca na siebie uwagę najpierw malutkimi żółtymi kwiatuszkami, a potem ślicznie przebarwionymi listkami.
Ale kalina Onondaga też fajnie wygląda jesienią:

kalinaonowX.jpg


...a do Świąt jeszcze mi niespieszno ;) Zresztą wcześniej czekają mnie jeszcze Andrzejki i Mikołajki :)

Aszko, jak tu nie marudzić w listopadzie? Dzień krótki, zimno, coraz zimniej, szaro, mokro...Rozumiem Cię doskonale, chociaż u nas widoki jeszcze całkiem, całkiem...Lubię sobie stanąć w oknie i patrzeć na tę feerię jesiennych kolorów. Drzewa z bordowymi listkami jeszcze w pełnej krasie! U mnie to śliwy wiśniowe Pissardi:

liwypissardiwX.jpg


Gosiu, o, morela już dzisiaj nie ma liści, ale czereśnie są nadal piękne, złote :) Ta fotka jest z 27.X.

morelaiczereniazote.jpg


Zeberko, w tym roku większość drzew i krzewów ładnie się przebarwiła; szkoda tylko, że jest tak mało słońca, bo gdy wyjdzie zza chmur, to widoki są bajeczne!

widokjesienny.jpg


Izo, dlatego też tak bardzo nie narzekam na moje liściaki ;) Grabię, grabię, pakuję do worów, wyrzucam na kompost, częściowo zostawiam na rabatach...No, jest robota z tymi listkami, ale jak ich nie kochać za te kolory? Troszkę w tym roku rozczarowały mnie moje winobluszcze - pięciolistkowy od razu zwiędł i opadł, trójklapowy jest taki :(

winobluszcztrX.jpg



Elu, nie znam nazwy odmianowej mojego miskanta :think: Bywały lata, że pięknie kwitł; w tym roku trochę się spóźnił i zdążył pokazać tylko kilka kwiatostanów.A bywało tak:

miskantX.jpg


Wiesz, ja też nie przepadam za jesienią...Zwłaszcza taką smutną, szarą i wilgotną jak dzisiaj :angry: Dołują mnie te krótkie dni i wszechpanująca ciemność już od czwartej po południu :(

Merlin, bardzo dziękuję za wizytę i miłe słowa :kiss3: Naprawdę, chyba nie zasłużyłam na tyle pochwał :oops: Na forum jest mnóstwo ślicznych ogrodów...Staram się, a rezultaty? No cóż, różnie to bywa, ale rzadko jestem tak naprawdę zadowolona. Ale w ogrodnictwie chyba o to chodzi, żeby gonić króliczka ;)

czereniailicie.jpg


Marysiu, lejcesteria spędziła już u mnie dwie zimy. Pierwsza była dla niej bardzo łaskawa, bo nawet nie musiałam jej przycinać :) Po drugiej nisko ją przycięłam, tak jak budleję i pięknie odbiła i w terminie zakwitła. Polecam, to piękny, oryginalny krzew B)
Dla Ciebie listopadowy widoczek tym razem nie z mojego ogrodu, lecz z terenów spacerowych w Sobótce:

sobtkawX.jpg
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, markussch01, piku, Bozi, merlin, sierika, Gosia352, zeberka363

Ogród w cieniu cedra 07 Lis 2016 08:21 #509718

  • markussch01
  • markussch01's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1209
  • Otrzymane dziękuję: 1262
Piękną jesien masz w ogrodzie Dalu-nostalgiczna,cicha a na jednym ze zdjec niebiańska -swietne ujęcia
Ja sie nie gniewam ;) Twoja kamelka w towarzystwie obuwika :wink2: dla Ciebie

IMG_7460.jpg


Pozdrawiam Markus
Za tę wiadomość podziękował(a): dala

Ogród w cieniu cedra 08 Lis 2016 17:07 #509958

  • Tamaryszek
  • Tamaryszek's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 135
  • Otrzymane dziękuję: 18
Witaj! Rzeczywiście każdego roku rośliny są nieco inne, inaczej się przebarwiają, czasem nie zdążą... Lubię to zjawisko w naszym klimacie.
Kiedy patrzę na Twój jesienny ogród, to wydaje mi się, że masz same liściaste rośliny.
Oczar kwitnie jesienią? Myślałam, że zimą lub wczesną wiosną.
Pozdrawiam,Tamaryszek
"Ogrodnictwo w zgodzie z naturą jest łatwiejsze niż przeciwko niej"

Ogród w cieniu cedra 12 Lis 2016 22:14 #510481

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
Rewelacyjnie wygląda ogród o tej porze roku.
Te wszystkie liście robią za wszystkie kwiaty świata.

Ogród w cieniu cedra 13 Lis 2016 00:19 #510493

  • Aszka
  • Aszka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2491
  • Otrzymane dziękuję: 2655
Dali, ostatnio dużo piszą o nie grabieniu liści.Żeby zostawić i bardzo mi odpowiada takie podejście bo..bez obaw można sadzić drzewa i martwić się o liście jesienią ale w zamian dostaje się takie jak u Ciebie widoki

Ogród w cieniu cedra 15 Lis 2016 19:50 #510833

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Olu, troszkę nie wyobrażam sobie zostawienia wszystkich opadłych liści na trawniku :think: U mnie jest ich tyle, że po deszczach, opadach śniegu, mrozach, miałabym na trawniku grubą warstwę brei, niebezpieczną, bo bardzo śliską. Nie mówiąc już o tym, jak wyglądałaby trawa po zimie :( Nie, ja pozostanę przy swoich zasadach - kilka dni nacieszę się różnokolorowym dywanem z liści, zrobię fotki, a potem zgrabię lub zbiorę kosiarką i - do worów, albo na kompost. A po roku będę miała piękną ziemię liściową :)
Jeszcze parę dni temu takie piękne kolory przybrały liście na Amanogawie:

Amanogawaliciejesieni.jpg


Gosiu, kolorowa jesień już się, niestety, skończyła :( Teraz dni są krótkie, ranki mgliste, co chwilę popaduje, a kolorów w ogrodzie coraz mniej. Ale jeszcze na początku listopada było co podziwiać.
Ładnie przebarwiał się klonik:

klonikkatsurajesieni.jpg


...i zażółciła kokoryczka:

kokoryczkajesieni.jpg


Izo, może nie mam tylko liściastych roślin, ale faktycznie - iglaków mam bardzo mało. Nie przepadam za nimi, ale doceniam ich rolę w ogrodzie, zwłaszcza zimą. Zachwycam się jedynie moim cedrem, który ma piękne, niebieskie igiełki, o ciekawym kształcie i śliczne malutkie szyszeczki, które dodatkowo dodają mu uroku. A o tej porze roku stanowi jeszcze schronienie dla moich sówek uszatych.
Natomiast mój ogród pełen jest drzew liściastych i to zarówno owocowych jak i ozdobnych. Mam też sporo krzewów - i tych tracących liście na zimę, i zimozielonych.
Nie znam nazwy odmianowej mojego oczaru, ale co roku kwitnie on w październiku małymi żółtymi kwiatuszkami :flower2:
A ta różnorodność liściaków - uwielbiam :hearts:
Taki klonik Orange Dream 3 listopada:

klonODjesieni.jpg


...i dzisiaj po pierwszej naprawdę mroźnej nocy:

klonikODszad.jpg


Markus, miło Cię gościć -po dłuższej przerwie - w moim ogrodzie!
Dziękuję za śliczną kamelkę :hearts:
W rewanżu dla Ciebie bukiet rozchodników pomalowanych poranną szadzią:

rozchodnikiszad.jpg


Dzisiaj rano szadź pięknie udekorowała ogród :) Ale już w ciągu dnia ociepliło się i zaczął padać nieprzyjemny deszczy. Ja powoli zamykam sezon ogrodowy; zostało mi jeszcze trochę liści do zebrania, zrobienie kopczyków i opatulenie wrażliwych roślin. Na to jednak poczekam, aż minusowe temperatury będą się utrzymywały również w ciągu dnia. Na razie jest za ciepło, a kołderka z liści stanowi wystarczające zabezpieczenie przed nocnymi przymrozkami.
Pozdrawiam wszystkich cieplutko, choć listki klonika zmrożone ;)

kloniklistkiszad.jpg
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): Tamaryszek, markussch01, merlin, Gosia352, Łatka, słowikowo, zeberka363

Ogród w cieniu cedra 15 Lis 2016 20:17 #510836

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19240
  • Otrzymane dziękuję: 79411
Dalu, chyba rzeczywiście u Ciebie liście utrzymują się jeszcze dłużej, niż u mnie. Bo teraz to praktyczniefinito, do wczoraj całkiem zaliścione były glicynie, i ta wielka przed domem, i plena obrastająca taras. Ale po ostatniej nocy - wyłysiały. A kloniki to już dawno wszystko z siebie strząsnęły. Prócz glicynii najwytrwalsze są u mnie śliwa wiśniowa i miłorząb, ale ten ostro przycinany i niewielki.
Ja wory wystawiam - gdybym zachowała wszystkie, musiałabym wyłączyć z psiego użytkowania znaczną część ogródka, tfu, toru wyścigowego :happy:

Ogród w cieniu cedra 15 Lis 2016 20:18 #510837

  • zeberka363
  • zeberka363's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1722
  • Otrzymane dziękuję: 1445
piękne są takie przymrożone fotki :)
Mocno początkująca ogrodniczka kochająca piękną przyrodę ;-)
pozdrawiam agnieszka
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...6217-ogrodki-zeberki
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...a-parapetach-piszczy

Ogród w cieniu cedra 15 Lis 2016 22:14 #510877

  • słowikowo
  • słowikowo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1694
Daluniu , ale u Ciebie wciąż bajecznie , wcale nie zauważam końca sezonu
koloru a koloru . Klony bardzo mi sie podobają :hearts:
Ale na takie nasadzenia pozwolić sobie nie mogę , brak miejsca :(
ale obiecuje , jak będę miała ogród przy domku to ... hulaj dusza , piekła nie ma .
Ostatnio oglądałam posesję do kupienia, ale to nie to ; perz , piach i VI klasa ziemi . Życia by zabrakło gdyby to przyszło użyźnić :(
Kloniki śliczne a już rozchodnik pudrowany cukrem to mega piękność :)
Pozdrawiam cieplutko :bye:

Ogród w cieniu cedra 16 Lis 2016 14:25 #510954

  • Aszka
  • Aszka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2491
  • Otrzymane dziękuję: 2655
Dalu, u mnie nie ma jeszcze tylu drzew liściastych...jeszcze.W miejscach gdzie jest prawie trawnik mąż wygrabił.Reszta opadła tam gdzie miała czyli na rabaty .Jedynie pod leszczynami zabroniłam grabić.
Zapowiadają kilka znośnych dni i skończę chyba to czego wcześniej nie zdążyłam

Ogród w cieniu cedra 22 Lis 2016 14:04 #511745

  • markussch01
  • markussch01's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1209
  • Otrzymane dziękuję: 1262
Dala,znakomite zdjecia jesieni :bravo: dziekuje
odwzajemnie- pozna miechunka rozdęta /urok listopada w ogrodzie..

fot. 19.11.2016
IMG_7564.jpg


Pozdrawiam Markus

Ogród w cieniu cedra 23 Lis 2016 22:16 #511915

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
Ty przynajmniej cieszyłaś się tymi kolorami
U mnie raczej w tym roku słabo z kolorami. I chyba już tak zostanie
W większości liście opadają, zanim zdążą się przebarwić.

Ogród w cieniu cedra 24 Lis 2016 18:01 #511998

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Gosiu, fakt - był kilka takich pięknych dni, kolorowych, słonecznych...Ale teraz mamy koniec listopada i pogodę adekwatną do tego okresu - jest mglisto, szaro, ale, na szczęście, jeszcze niezbyt zimno :)
Liście w końcu u mnie opadły; zebrałam je i zutylizowałam i mogłabym odtrąbić koniec sezonu, gdyby ...nie mój szalony pomysł :idea2: Ale o tym napiszę niżej :comp:

jesie1-2.jpg



Markus, miło, że podobają Ci się moje mega amatorskie zdjęcia ;) Dziękuję za miechunkę :kiss3: Moja jeszcze do niedawna rozświetlała jesienny ogród. Teraz suszy się w domku ogrodnika, żeby w końcu wylądować w suchym bukiecie :)

miechunka-3.jpg



Olu, te liście i jabłka to mnie kiedyś wykończą :angry: Mam tego jakieś astronomiczne ilości i nawet nie jestem w stanie policzyć w ilu worach wylądowało to dobro; a jeszcze część poszła na kompostownik, a wiele, bardzo wiele zostało na rabatach. Wiosną znowu będzie co robić, bo u mnie jakoś przez zimę rozkłada się tylko niewielka część liściastej pierzynki...

jesiewidoczek-2.jpg



Elu, ja miałam to szczęście, że kupiłam ogród z bardzo fajną, żyzną glebą :) Wprawdzie to teren podgórski i w ziemi jest mnóstwo kamieni, ale - coś za coś! Właściwie nie stosuję nawozów sztucznych; ograniczam się do kompostu i obornika.
Podobają Ci się kloniki? To musisz je posadzić!!! One zmieszczą się nawet w najmniejszym ogrodzie. Są odmiany, które po 10 latach nie przekraczają 1,5m wysokości.

klonEmeraldlace-3.jpg



Zeberko, taki przymrozek i szadź zdarza się u mnie bardzo rzadko - raz, dwa razy w sezonie, ale roślinki takie 'przypudrowane' wyglądają niezwykle malowniczo :flower2:

jabkazszadzi.jpg




Aniu, ja część worów też wystawiam, bo mój ogród produkuje niesamowite ilości liści...Ja w końcu zebrałam PRAWIE wszystkie :evil: Prawie, bo na jednej jabłonce jeszcze trochę liści wisi. No i całkiem sporo jabłek, wrrrr.
Dzisiaj dostałam lilie, o których Ci pisałam. 50 lilii, żeby być dokładnym ;)
No i musiałam wszystkie posadzić biegusiem i na cito, póki ziemia jest niezmarznięta. A miejsca nie ma! Co tu zrobić? :think: Ano, przemeblowanie na rabatach - wysadzanie, przesadzanie, rozsadzanie. Tylko taka szalona ogrodniczka jak ja mogła się porwać na taką robotę 23 dnia listopada. Roboty huk, wszystko mokre, ja brudna jak nieboskie stworzenie, dzień krótki, więc trzeba się spieszyć...A pewności, że lilie wytrzymają zimę - żadnej :( Pozostaje tylko nadzieja, że głupi ma szczęście :P

liliascheherzbl-4.jpg
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, jadwiga1, merlin, Łatka, słowikowo

Ogród w cieniu cedra 24 Lis 2016 18:12 #512002

  • Aszka
  • Aszka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2491
  • Otrzymane dziękuję: 2655
Pięknie wyglądają owocki i liście tak oszronione.Nie lubię zimy ale takie widoki oszronionych roślin są bardzo ...apetycznie.
Mam wyrzuty sumienia,ze nie korzystam z wyprzedaży ale...jak się kupi trzeba sadzić a żeby posadzić trzeba znależć i przygotować miejsce.Zresztą wiesz o co chodzi :jeez:


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.522 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum