TEMAT: Ogród w cieniu cedra

Ogród w cieniu cedra 01 Kwi 2017 21:33 #532556

  • zeberka363
  • zeberka363's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1722
  • Otrzymane dziękuję: 1445
Piękne kwitnienia Dalu :dance:
I ja dopytuję o piwonię-gdzie kupiona i za ile?
Padalec to śmieszna nazwa-ciekawe skąd się wzięła? Pamiętam ,że jak byliśmy dziećmi to bawiliśmy sie z jej młodymi-tak śmiesznie owijały sie nam na palcach :wink2: ale krzywda sie im nie działa :oops:
Mocno początkująca ogrodniczka kochająca piękną przyrodę ;-)
pozdrawiam agnieszka
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...6217-ogrodki-zeberki
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...a-parapetach-piszczy


Zielone okna z estimeble.pl

Ogród w cieniu cedra 01 Kwi 2017 22:07 #532567

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Zeberko, niestety ludzie często mylą padalca ze żmiją i zabijają go. Ze strachu. Podobno jest ich coraz mniej, więc tym bardziej się cieszę, że jeden (albo więcej?) mieszka w moim ogrodzie :)
Piwonię, niezbyt dużą, ale z pączkiem, kupiłam na naszym bazarku od zaprzyjaźnionego pana. Jak na tę roślinę nie kosztowała drogo - 35 PLN. Kwiaty mają mieć kolor lawendowy, a nazwę podam, jak przepiszę z etykietki. Zapamiętać czteroczłonową nazwę chińską - to ponad moje siły :oops:

Aniu, dzięki za wyjaśnienia :) Co do piwonii - jak wyżej.

Jutro w ogrodzie już nic nie zrobię, bo cały dzień będzie u mnie wnuczka :hearts:
Na dobranoc kwitnące pierisy :bye:

wrzosiecbiayipieris.jpg



pierisvariegatakwiaty.jpg
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): Alina-277, Bozi, elzbieta1, Gosia352, zeberka363

Ogród w cieniu cedra 02 Kwi 2017 21:03 #532756

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Piękne pierisy, moje miały masę pąków ale większośc przemarzła jak i róże..może następna będzie lepsza.

Ogród w cieniu cedra 03 Kwi 2017 07:16 #532798

  • Baptysja
  • Baptysja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2005
  • Otrzymane dziękuję: 3046
U mnie też bywa padalec. Najbardziej podobała mu się kupa obornika końskiego w nagrzanej szklarni. :wink4:
Pieris daje popis, u mnie im za zimno i nie kwitną. Dobrze, że u Ciebie mogę podziwiać. :thanks:
Pozdrawiam zielono Maria

Mój kawałek ziemi

Ogród w cieniu cedra 06 Kwi 2017 19:21 #533554

  • słowikowo
  • słowikowo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1694
Dalu witaj :)
Widok padalca wywołał u mnie dreszcze
Mimo że nie groźny ale ja bym się go bała mimo wszystko
Pierisy cudne , w życiu takich nie widziałam :eek3: Chyba ta zima im podpasowała ?
W ogóle masa kwitnień u Ciebie , stoliczek wystawiony , ogród sprzątnięty teraz tylko
odpoczywać i chłonąć te zapachy , widoki do woli :)
Zdróweczka życzę :bye:

Ogród w cieniu cedra 06 Kwi 2017 20:52 #533587

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Elu, w pierwszej chwili też się przestraszyłam widoku tej beznogiej jaszczurki, ale tak w ogóle to lubię wszystkie żyjątka w moim ogrodzie :hearts:
Zimozielone rośliny to mój mały "konik" :) mam ich sporo i chyba nieźle rosną i kwitną u mnie. I powiem Ci, że pierisy w zeszłym roku słabiej kwitły niż teraz, bo susza im dała w kość. One bardziej nie lubią braku wilgoci niż mrozów :teach:
Teraz oprócz pierisów kwitnie też skimmia (ten zapach!), a za chwilę zakwitnie laurowiśnia.

skimmiakwiaty-4.jpg



skimmiakwiatzbl-2.jpg


Ogród mam już praktycznie sprzątnięty, ale porządki robię już od miesiąca :garden: Codziennie dwie godzinki i powoli widać finał :dance: Ale o odpoczywaniu to ogrodnik może tylko pomarzyć ;) Przecież ciągle jest coś do roboty! Dzisiaj m.in. sadziłam moje prezenty urodzinowe - wisienkę japońską Brilliant, cebule lilii i azalię NN. I tu mam zagwozdkę - czy to jakaś japonka, czy indyjska. Tak to jest jak się sprzedaje i kupuje rośliny bez etykiet :angry:

Marysiu, przecież Ty mieszkasz we Wrocławiu, czy się mylę? To u Ciebie powinno być cieplej niż w podgórskiej Sobótce :think: A mówisz, że Twoim pierisom za zimno? A może w czasie zawiązywania pąków miały za sucho? One bardzo tego nie lubią...
Niebawem będzie też kwitła laurowiśnia. W tym roku będzie miała duuużo kwiatów. Już się cieszę na ten widok i zapach

klonikilaurowinia.jpg


Ewuś, co roku są jakieś straty w ogrodzie z tej czy innej przyczyny...A nam, cóż, pozostaje się z tym godzić...Miejmy nadzieję, że ten rok będzie dobry dla roślinek. Na razie nie jest źle - zima była mroźna, ale bez przesady, wiosna przyszła o czasie, słoneczko świeci ...od czasu do czasu, deszcze padają nawet obficie...
Od paru dni jest jednak dosyć chłodno. Mam nadzieję, że pszczoły i inne owady nie będą się lenić i zapylą drzewa owocowe, które właśnie kwitną :flower2: Uwielbiam ten czas w ogrodzie; kwitnące drzewa owocowe i ozdobne to zjawiskowy widok, nieprawdaż?
Czereśnia

czereniakwitnie-2.jpg


Śliwa ozdobna Hessei

liwahesseikwiaty-2.jpg


Śliwa wiśniowa Pissardi

liwapissardikwiaty.jpg


Magnolia gwiaździsta, niestety, już przekwita :cry3: Na pożegnanie jej piękny kwiat

magnoliagwkwiaty.jpg


Podobnie pierwszy Rh - też już kończy kwitnienie

azaliaimagnoliakwiaty.jpg


Miłego wieczoru :bye:
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): Bozi, Baptysja, sierika, elzbieta1, Gosia352, Łatka, słowikowo, zeberka363

Ogród w cieniu cedra 07 Kwi 2017 16:33 #533724

  • gosiap32
  • gosiap32's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 613
  • Otrzymane dziękuję: 685
Wspomnialas o laurowisni.Napisz proszę jakie stanowisko jej najbardziej odpowiada, bo mam jeden krzew ale posadzilam go w odległej części ogrodu, a teraz chciałabym przesądzić ja bliżej domu,bo pięknie pachnie i kwitnie.
Gosia

Ogród w cieniu cedra 07 Kwi 2017 17:20 #533729

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Gosiu, na zdjęciu powyżej z klonikiem japońskim widać fragment mojej laurowiśni z pąkami kwiatowymi. To jest olbrzymi, kilkunastoletni krzew, który chyba się dobrze u mnie czuje, bo rośnie jak zwariowany :flower2:
Jeśli chodzi o stanowisko, to lubi mniej więcej to samo, co rododendrony. Stanowisko półcieniste, zaciszne, kwaśną ziemię, sporo wilgoci i raz do roku trochę nawozu. Wtedy na pewno odwdzięczy Ci się bujnym wzrostem i obfitym kwitnieniem :)
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019

Ogród w cieniu cedra 07 Kwi 2017 18:21 #533731

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Pięknie kwitną drzewa :woohoo: , u nas dopiero morele i jak zwykle w czasie gdy kwitną przychodzi ziąb :(
Ale, że już u Ciebie takie kwitnące czereśnie :supr3: .Pozdrawiam wiosennie :)
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]

Ogród w cieniu cedra 07 Kwi 2017 22:19 #533808

  • Anowi
  • Anowi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1825
  • Otrzymane dziękuję: 1586
Też jestem w lekkim szoku :) u mnie kwitnie morelka robiąca za ozdobną bo z owocami szału nie ma.Nieustająco zazdraszczam wrzosów i stolika. I padalca :)
Pozdrawiam IWONA
Mały ale mój...

Ogród w cieniu cedra 08 Kwi 2017 07:47 #533834

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19262
  • Otrzymane dziękuję: 79599
Marysiu i Iwono, pozwolę sobie jeszcze bardziej Was zdziwić - jedna z moich szczepionych na niziutkim podkładzie czeresienek właściwie przekwita.
W podwórku posesji, na której stoi budynek, gdzie pracuję - w centrum miasta - rośnie przedwojenna czereśnia, sięgająca 3 pietra (!). I też - całe podwórko zasłane płatkami. Dobra, tam jest taki "komin termiczny", ale zaczęła 2 tygodnie temu.
Wrocław - miasto zdziwień :P
Dalu, przepraszam, że się szarogęszę :oops:
Ostatnio zmieniany: 08 Kwi 2017 07:48 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Anowi

Ogród w cieniu cedra 08 Kwi 2017 10:43 #533869

  • Baptysja
  • Baptysja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2005
  • Otrzymane dziękuję: 3046
Och, jak cudnie kwitną u Ciebie drzewa i krzewy. :hearts: Pierisy, laurowiśnie, skimmie cudne. Wiosna w pełni. U mnie na razie kwitną te przy ziemi. Ale ma być ciepło, to i te na tle nieba zaraz ruszą.
Pozdrawiam zielono Maria

Mój kawałek ziemi

Ogród w cieniu cedra 08 Kwi 2017 12:21 #533879

  • Agusiek
  • Agusiek's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 196
  • Otrzymane dziękuję: 183
Dalu, zawitałam u Ciebie i od razu Miło przywitało mnie wejście porośnięte winobluszczem.
Wchodzi się jak do tajemniczego ogrodu Dali ,tak mi się kojarzy z takim tajemniczym ogrodem. :)
Ogród wśród jabłoni

Pozdrawiam Agusiek

Ogród w cieniu cedra 09 Kwi 2017 01:21 #534015

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
Czytam, że znalazłas miejsce na nowe nabytki. Ale znając Twój ogród to już rabaty były zapełnione
Czyżbyś się czegoś pozbyła?
Ja kupiłam po raz ostatni rh. Zobaczymy czy przetrwają lato, nie mówiąc o zimie
Moje pierysy są w kiepskim stanie
Może będe je zabezpieczała na zimę?
Przepiękny kolor ma ten klonik japoński

Ogród w cieniu cedra 09 Kwi 2017 07:57 #534031

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3084
  • Otrzymane dziękuję: 5968
:bye: Zaglądam za miedzę zobaczyć jak tam wiosna w dolnośląskim sobie poczyna, pięknie, pięknie :bravo:
Też ktoś wymyślił nazwę padalec, u mnie bywają zaskrońce, padalca też bym zaprosiła :)
Moje Laurowiśnie w tym roku nie zakwitną :( , mam tylko dwie, były piękne ale coś je zaczęło zabijać, liście brązowieją opadają, jakby powygryzane, muszę je przyciąć, popryskałam miedzianem, teraz muszę czymś poprawić, smutno mi bo pięknie rosły przez dwa lata a teraz taki klops :placze:
Miłej niedzieli :bye:

Ogród w cieniu cedra 09 Kwi 2017 22:30 #534198

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Iwonko, ciekawe, co dolega Twoim laurowiśniom? Trzymam kciuki za ich wyzdrowienie, bo to piękne rośliny :flower2:
A wiosenka poczyna sobie u mnie coraz śmielej, tym bardziej, że dzisiaj była już całkiem ładna pogoda :)

hiacyntbiay-3.jpg


Gosiu, jest jeden sposób na nowe miejsca w ogrodzie - kosztem trawnika ;) Powiększyłam po prostu rabatę z hortensjami ogrodowymi, oddarniłam kawałeczek - i, hyc, na nowe miejsca od razu wskoczył świeżo zakupiony w Biedronce rododendron Cheer (w końcu pojawiły się ciekawsze odmiany) i dwie azalie japońskie,przesadzone z innej rabaty, na której zrobiło się im za ciasno. Mało tego! Będę mogła jeszcze dokupić ze dwie japonki i jedną wielkokwiatową :dance:
Pierisy zasadniczo nie wymagają zabezpieczania na zimę; mrozy mogą tylko zaszkodzić kwiatom :(
Kloniki japońskie uwielbiam, a Orange Dream o tej porze jest prześliczny!

klonisuchodrzewwIV.jpg


Agusiek, miło Cię gościć w moich skromnych progach. Wpadaj, jak będziesz miała chwilkę :kiss3:
Dla Ciebie tulipanki

tulipankiwczesne.jpg


Marysiu, jak kwitną drzewa owocowe, to chodzę z głową w chmurach :hearts: Uwielbiam!
Ale od czasu do czasu spuszczam głowę, żeby podziwiać też m.in.kwitnące własnie narcyzy

narcyzbiay-3.jpg


Aniu, Sobótka wcale nie pozostaje w tyle za Wrocławiem, bo niektóre czereśnie też już przekwitają, a ich płatki ścielą się gęsto na trawniku. Ta późniejsza jest w pełni rozkwitu i to daje nadzieję, że owady jutro przy niej popracują, bo zrobiło się ciepło. A zapłakałabym się, gdyby miała mało owoców. Bardzo lubię czereśnie, zwłaszcza te z moich drzew, ekologiczne, nigdy niczym nie pryskane, pyszne! Wczoraj był u nas z wizytą Kanadyjczyk, który z zachwytem oglądał ogród i w końcu zapytał, czy na tych drzewach ...będą owoce :happy4: Jego znajoma Polka z humorem mu odpowiedziała, że owoce czasami bywają na drzewach, nie tylko na półkach sklepowych :P
A tu obiecana nazwa mojej pierwszej i jedynej piwonii drzewiastej. Nie do zapamiętania :funnyface:

piwoniadrzewiastaetykieta.jpg


Iwonko (Anowi), morelka już przekwitła, ale też co roku mamy dylemat - będą owoce czy nie? I powiem Ci, że zazwyczaj jest kiepsko :( Przez te 10 lat, jakie u nas rośnie, porządnie owocowała RAZ - dwa lata temu. Miała wtedy mnóstwo pysznych owoców. A zazwyczaj zbieramy ich 2,3 kilogramy...Szału nie ma B)
Właśnie kwitnie moja jedyna cesarska korona - piękna i majestatyczna

koronacesarska.jpg


Marysiu (Olibabka), cieszę się, że zaglądasz :)
Początek wiosny w tym roku był dosyć chłodny, ale i tak wszystko kwitnie na wyścigi...Nie mogę nadążyć z fotografowaniem, bo właściwie wszystko zmienia się z godziny na godzinę...
Piwonie musiały przedrzeć się przez gęsty kożuch ziarnopłonu, ale dały radę :flower1:

piwoniawziarnoponie.jpg


Dzisiaj byłam w kinie na filmie "Dalida - skazana na miłość", opartym na biografii słynnej piosenkarki. Film jak film ( chociaż odtwórczyni tytułowej roli jest naprawdę doskonała), ale wciąż brzmią mi w uszach piękne piosenki, których w filmie jest ...50 :eek3:
Jak ktoś lubi ten okres - czyli lata 60 i 70 w kulturze, a zwłaszcza w piosence francuskie - naprawdę warto wybrać się na ten film :)
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Bozi, elzbieta1

Ogród w cieniu cedra 09 Kwi 2017 23:08 #534217

  • słowikowo
  • słowikowo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1694
Daluniu i Ty masz to czortostwo :mad2: ten czortowski ziarnopłon :mad2:
Ach jaka bieda z nim u mnie , normalnie rozlewa mi się na ogród i nie jestem w stanie zapanować nad nim . Pewna pani kiedyś mi go dała , taki żal mam do niej
Posadziłam diabła , jak skarb jakiś i puki zorientowałem się że to zło to było już za późno , by go wywalić ; mleko się rozlało . Wchodzi w byliny , nic nie mogę rozsadzać , przesadzać
bo nie da się by go z nich wyłupać . Pryskałam randapem gdzieniegdzie chyba w piątek
ale dziś patrzałam to nic on sobie z tego nie robi , rośnie dalej i zakwita jak by nigdy nic .
No zło totalne :mad2:
Morela na pewno zaowocuje bo na razie chyba wiosna mrozami nie rzuca i oby tak dalej:)
:hearts:
Ostatnio zmieniany: 09 Kwi 2017 23:08 przez słowikowo.

Ogród w cieniu cedra 09 Kwi 2017 23:37 #534225

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19262
  • Otrzymane dziękuję: 79599
Dalu, dzięki za recenzję, jako osoba "w pewnym wieku" baaardzo lubię Dalidę, jej płyta towarzyszy nam w aucie, gdy jeździmy po Francji, obok Piaff. Moze w przerwie świątecznej się wybierzemy.
Takiej piwonii nie mam - chyba że nie wiem, ze mam :happy: , bo kilka NN-ek u mnie rośnie.
Ale mam tez o bardziej skomplikowanych nazwach,np. Kokulryunishiki :rotfl1: , pojedyncza, w kolorze dobrego merlota - o ile wierzyć etykietce, bo jeszcze mnie nie zaszczyciła.
Przymrozków w najbliższych 10 dniach nie widać. Czereśnie zdążą się zawiązać


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.629 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum