TEMAT: Ogródek Robaczka

Ogródek Robaczka 07 Maj 2016 21:34 #466177

  • moni
  • moni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1308
  • Otrzymane dziękuję: 995
U Ciebie można na zawał zejść - serio ! Przepięknie :hearts: :hearts: :hearts:
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Ogródek Robaczka 07 Maj 2016 21:48 #466185

  • andrzejek
  • andrzejek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1360
  • Otrzymane dziękuję: 1664
Tulipanowe kępy powalają na kolana :supr3: Widzę, że hamak jest zawieszony dość wysoko. Wygodnie się na niego kładzie ? Jak sprawdza się stelaż pod niego ?
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 08 Maj 2016 00:33 #466251

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Witajcie!
Piękną pogodę mieliśmy dzisiaj! Prawdziwa majówka :dance:
Rano byłam na giełdzie, kupiłam jakieś drobiazgi do donic, posadziłam i podlałam, a potem laba :drink1:
Judaszowiec zaczął kwitnienie i wygląda zajwiskowo :lev: Nie zdążyłam mu dzisiaj zrobić fotek, może jutro.
A jak Wam mija weekend?

Aguś, dziś wielki dzień u Ciebie, strasznie jestem ciekawa efektu końcowego :woohoo:
W kwestii tulipanów, to niewiele doradzę, bo nie wiem co to za paskuda zżera Twoje cebule i jak tego uniknąć  :dry: U mnie jak dotąd (tfu, tfu) nie znikały cebule, choć zdarza się im gnić w naszej glinie. Szkoda marnować czas i energię na pożywkę dla gryzoni, to fakt..o kosztach nie wspominając, ale może są jakieś, które tym żarłokom nie smakują? :think:
Wiem, że pikutek pisał kiedyś, że u niej wyjadają cebule i tylko szachownic nie jedzą..może na początek spróbujesz posadzić coś, co się nie mieści w ich menu? :huh:
Z nowego obiektywu jestem bardzo zadowolona, choć zdaję obie sprawę, że 90 sukcesu leży i tak w rękach tego, co obiektyw trzyma ;-) A z tym już gorzej u mnie..., ale na potrzeby dokumentacji ogrodu musi wystarczyć ;-)
Monia, mój dentysta też zawsze mnie grzecznie zagaduje, ale jakoś małomówna wtedy jestem ;-)
Na włościach byłam, ale aparatu nie zabrałam...z resztą teraz to zwykłe, zaorane pole...mało fotogeniczne :lol:
Bozi, świdośliwę mam od ubiegłego roku, przecudne drzewko. Pięknie się przebarwia jesienią, a wiosną kwiaty dają efekt ażurowej mgiełki..Chciałabym na nowej działce posadzić ich kilka... :whistle:
Juliet, witaj! U mnie mszyce również są, ale są też biedronki, więc równowaga w przyrodzie :lev: Niestety pojawiły się też symptomy mączniaka rzekomego, ale na razie oberwałam chore liście, podlałam biohumusem na wzmocnienie i czekam na poprawę. Ostatnio dużo więcej słońca, więc warunki do inkubacji grzyba słabe, mimo zimnych nocy. Oby się nie rozniosło..tego się trzymam :pinch: Ale różanych pączków nie widziałam, jutro poszukam dokładniej :search:
Artamciu, i jak, wąchałaś? :wink4: Dzisiaj zrobiłam z nich bukiet i jak się okazuje, w ciągu dnia zapach się zmienia i jest znacznie delikatniejszy niż wczesnym rankiem. Ale po południu...mogłabym je wąchać bez końca :hearts:
Z tulipanami w donicach nie mam najlepszych doświadczeń, bo w styczniu posadziłam ich sporo, ale są znacznie marniejsze są niż te w gruncie..albo wcale nie wschodzą. Donice zimowały przy domu. Podejrzewam, że nawaliłam gdzieś po drodze...ziemia dobra, drenaż odpowiedni, ale rzadko podlewane..gdybym miała gdzie je wkopać do ziemii, byłoby łatwiej ;-)
Edytko, dziękuję, marzyłam o takim spektaklu całą zimę :)
Hiacynto, imieniny - imieninami, ale "Zośka" w różnych częściach kraju przychodzi o różnej porze, tak jak wiosna ;-)
Juliet, u nas też 2-3 tygodnie przed czasem, choć w okolicach 15-go widać ochłodzenie w pogodzie, miejmy nadzieję, że niezbyt mocne :unsure:
Marta, trzeba być dobrej myśli ;)
Januszu, Ballerina zasługuje na szczególna uwagę, najlepiej blisko miejsca wypoczynku, żeby delektować się zapachem..Yellow Crown również ciekawy, a przy tym wysoki i niezwykle elegancki! Kształt korony zupełnie wyjątkowy :flower2: Polecam wszystkie trzy, doskonały wybór!
Iwonko, dziękuję za przemiły wpis, bardzo mi miło czytać takie słowa :kiss3:
Wykopywanie tulipanów u mnie niemożliwe..nie byłabym w stanie się nawet połapać w tych odmianach i rodzajach..poza tym u mnie wszystko piętrowo, zawsze będą straty przy wbiciu łopaty - ale mi się zrymowało :laugh1:
Edytko, dosadzam tulipany co roku i sadzę dużymi grupami, żeby uzyskać plamy koloru wiosną, a przy okazji jak robię z nich bukiety to nie żal ;-)
Moni, witaj! Miło mi poznać kolejnego anonimowego gościa mojego ogrodu :) Kształt rabat zmieniał się cały czas, choć już niewiele trawnika zostało do wykrojenia ;-)
Ciągle coś dosadzam, zmieniam...wszak ogród to proces, niekończąca się historia i za to kochamy naszą pasję, prawda? :hearts:
Gosiu, jesienią zawsze staram się znaleźć miejsce na nowe nasadzenia, ale teraz będzie już ciężko..jak nic muszę zacząć obsadzać nowy teren hahaha :happy4:
Ino, Toronto z błękitem wygląda niesamowicie - są tam niezapominajki, błękitne ułudki i clematis Maidwell Hall. Miło mi, że Tobie też podoba się ten zestaw kolorystyczny!
Zosiu, witaj! Cieszę się, że zajrzałaś, zapraszam! Nie liczyłam nigdy odmian cebulowych...pytasz tylko o tulipany? Te najliczniejsze odmiany mam gdzieś spisane, ale liczby ciężko ocenić bo co roku jakieś dosadzać, a nie mam głowy do statystyk ;-)
Bozi, Burgundy mam pierwszy raz, bardzo ciekawa odmiana. Mają zmienny kształt i kolor - od purpurowych po fioletowe, a kształt od wąskiego kielicha bo niemal całkowicie otwarty kształt rozgwiazdy :woohoo: Próbowałaś sadzić w donicach i zakopywać je w gruncie, tuż przy ziemii? Może wtedy gryzonie ich nie zjedzą? :think:
Monia, nie wierzę, że leniuchowałaś cały dzień! :woohoo: Przecież Ty zawsze coś robisz :lol:
Buksów jeszcze nie cięłam..mocno oberwały po przymrozkach i czekam, aż się wzmocnią. Jeśli młode przyrosty już są kilkucentymetrowe i lekko ściemnieją, to można ciachać :)
Monia, ale czemu od razu zawał? :hug: Ciągle te same kąty, wieje nudą...
Andrzejku, stojak na hamak mamy trzeci rok, sprawdza się super. Niestety nasz ukochany meksykański hamak z bawełny dopełnił żywota i nabyłam teraz ten ze zdjęć. Zawieszony jest tak samo jak poprzedni, także na normalnej wysokości i jak dla nas wygodnie można na nim siedzieć/leżeć. Jedyna różnica jest taka, że tamten był z siatki i wpadało się w niego do środka od razu, a z tego łatwiej.....spaść :happy4:



donicowo



ścieżka









wejście



przedogródek





i wyspa ślimaków



dobranoc :bye:
Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Ostatnio zmieniany: 08 Maj 2016 01:00 przez Robaczek.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, Bozi, Amarant, edulkot, inag1

Ogródek Robaczka 08 Maj 2016 06:32 #466261

  • Dorota15
  • Dorota15's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2869
  • Otrzymane dziękuję: 2502
Pięknie i nastrojowo :hearts:
Po obejrzeniu zdjęć przypomniało mi się, że miałam zrobić osłonki jutowe na donice.
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 08 Maj 2016 11:47 #466323

  • Monika-Sz
  • Monika-Sz's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4321
  • Otrzymane dziękuję: 2471
Dzięki za info o bukszpanach- przekabluję Sąsiadce :hug:

MOje nic-nie-robienie, to było koszenie 2 ogródków (mój i u Mamy), podlewanie u mnie (2 godziny :jeez: ) i zakupy. To było o tyle "nic", że bez szpadla i całego dnia na kolanach w rabatach :rotfl1:
Jakoś zmęczona jestem i klapnięta :think:

Imponujące masz Hakuro przy furtce- ja się do mojej nie mogę przekonać- stoi w rogu domu, w donicy i uparcie żyje :angry:

Udanej niedzieli- u nas ciepło i słonecznie, jak w lato :hearts:
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 08 Maj 2016 22:12 #466612

  • Qra
  • Qra's Avatar
Cóż poza zachwytami mogą napisać, pięknie jest u Ciebie, zdjęcia poezja. Czy mogę prosić o zbliżenie domku dla ptaków, bo będę budował takowe i chciałem zapożyczyć pomysły. Mam nadzieję że pantofelnik pokaże więcej kwiatków.
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 09 Maj 2016 08:25 #466725

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
Kasik, witaj w nowym tygodniu... ech, każda następna godzina przybliża nas do weekendu, tak się pocieszam :)

W ogrodzie pięknie, wszystko niesamowicie rozrośnięte.
Podziwiam kule i stożki cisowe - sama się mocno spinam w myśleniu, co mogę nimi zastąpić.
Chciałabym tylko spore posadzić, ale czy to się uda... zobaczymy.
Czy one zniosłyby towarzystwo brzóz?

Wyspa ślimaków i ilości cebulowych urzekają!
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 09 Maj 2016 09:15 #466739

  • asia2
  • asia2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1105
  • Otrzymane dziękuję: 484
Pięknie, soczyście, zielono i kolorowo! Doczekaliśmy się. Nareszcie wiosna pełną gębą, prawda?
U Ciebie jak zwykle najdobitniej to widać ;) .
Pokazuj judaszowca koniecznie.
Jak pączki glicyniowe? Będzie spektakl?
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 09 Maj 2016 12:27 #466800

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Kasiu, wpadłam do Ciebie, żeby nasycić oczy tulipanami! Tylko u Ciebie można podziwiać takie łany dorodnych tulipków :flower2:
Masz super hamak - wpadł mi w oko, ponieważ uwielbiam hamakowe bujanie i jeśli leniuchuję w ogrodzie (rzadko) to właśnie w hamaku :)
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 09 Maj 2016 20:28 #466910

  • Gabriel
  • Gabriel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1485
  • Otrzymane dziękuję: 3118
Wiosną każdy, nawet pojedynczy kwiat cieszy, a u Ciebie jest tyle tulipanów :woohoo: Widok niesamowity. Tylko co w ich miejscu rośnie latem?
Wszystkie Twoje kompozycje są udane, ale szczególnie spodobała mi się ta z ułudką :)
Przemrożonej wisterii strasznie szkoda, niestety pogoda czasem psuje nam plany. Na szczęście na ogólnych zdjęciach z ogrodu tego nie widać :lol:
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 09 Maj 2016 21:50 #466973

  • elsi
  • elsi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1277
  • Otrzymane dziękuję: 611
Kasiu, wiem, że niektóre tulipany pachną, Baleriny nie znam,
ale nie mogę się nawąchać Queen of Night - nawet robiliśmy kiedyś zbiorowe wąchanie,
ostatecznie ustalone zostało, że pachnie syropem klonowym ;) .
Mam tulipany z serii 'Lady', to 'Elegant Lady', jeszcze nie mam ustalonego stosunku do niej :P .
Również lubimy się bujać, ale szczęściem mamy co najmniej trzy miejsca hamaczkowe pod drzewami,
dobre rozwiązanie na upalne popołudnia :) , nigdzie indziej tak nie odpoczną nogi, jak na hamaku.
I rzeczywiście, w 'siatkowym' hamaku można się zapaść, z gęstego łatwiej wypaść :happy3: .
Pozdrawiam.
Elżbieta

W moim ogrodzie
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 10 Maj 2016 06:36 #467053

  • Madżenka
  • Madżenka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 105
  • Otrzymane dziękuję: 33
Przyszłam podziwiać tulipany i się nie zawiodłam :)
"Madżenie ogrodnika" w innej przestrzeni wirtualnej
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 10 Maj 2016 22:44 #467383

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Witajcie!
Pogoda u nas dopisuje, ale słyszałam, że na wschodzie gradobicia.. :ohmy: Co też się porobiło z tą pogodą :jeez:
Mam jednak nadzieję, że aura się utrzyma, bo judaszowiec kwitnie obłędnie i zaczyna już glicynia! Ogród wypełnia się jej intensywnym zapachem, a ja mogłabym bujać się na hamaku koło niej do rana... :hearts:
Tulipany powoli kończą spektaktl, ale póki trwa, cieszę się ostatnimi kwiatami i czekam na czosnki :dance:
Posadziłam już siewki z parapetów na rabaty, hartowały się od 2 tygodni i wzmocniły się wystarczająco, żeby zawędrować do ziemii. W tym roku siałam głównie aminki - z nasion zebranych z ogrodu, ale pierwszy raz mam też angielską odmianę 'Graceland' i bardzo jestem jej ciekawa. Poza tym wysiałam maczki-biedroneczki czyli odmianę "Ladybird", w której zakochałam się na Chelsea - pamiętacie uroczy ogród plecionkarza z 2015?

oooo TEN

Papaver C.'Ladybird'





Po dzisiejszym obchodzie stwierdziłam też, że chwasty nie czekają na mój urlop, tylko muszę się sprężyć i popołudniami trochę gimnastyki na rabatach uskutecznić, bo mi niedługo byliny zagłuszą :wink4:
Fot natrzaskałam chyba z tysiąc, bo każdy listek i pączek prosił o atencję, ale zanim foty - odpowiedzi dla szanownych gości:

Dorotko, dziękuję! Ja chodząc po ogrodzie mam poczucie, że wiele bym zmieniła, zrobiła inaczej...ale z drugiej strony dobrze się czuję w tym otoczeniu, mimo wszystkich niedoskonałości. Nastrój jest bez wątpienia, a w nasadzeniach czytelne są emocje..innymi słowy, ogród ma duszę, a chyba o to głownie chodzi. Cieszę się, jeśli tak to odbierasz :kiss3:
Bukiecik dla Ciebie:



Monia, Ty to potrafisz wypocząć :rotfl1:
Muszę Cię zmartwić, moje Hakuro też za nic w świecie nie chcą zdechnąć, mimo iż zostały niemal z korzeniami wyrwane - kilka razy podczas burz i wichur, a innym razem z moją pomocą, gdy przywiązałam je do bramy. Przesuwnej :laugh1:
Teraz już do nich przywykłam, a ptaki mają z nich ogromną radochę, wróble organizują sobie między gęstymi gałązkami imprezki i zlatują się dziesiątkami!
Wybrałam Ci tulipanka Black Parrot, bo chyba też masz to cudo, prawda (tulipan Twojego M)?:



Qro, bardzo dziękuję za przemiłe słowa pod adresem ogrodu! Jeśli chodiz o domek dla ptaków, to nie wiem o którym piszesz? W altanie mam metalowy, ale jest też brzozowa budka lęgowa, czy o tym myślisz? A może chodzi o domki dla owadów na ścianach domu?
Pantofelek kwitnie cudnie i ciągle ma kolejne kwiaty! Jest w donicy, w cieniu - czy takie miejsce będzie ok?
W podziękowaniu wybrałam Ci zielone tulipany:



Witaj Aguś, oo tak..każda godzina przybliża do weekendu...A dzisiaj to już prawie mamy półmetek ;)
W kwestii cisów - są bardzo wytrzymałe i niewybredne odnośnie stanowiska. U mnie rosną i w głębokim cieniu i na otwartym słońcu. W ciężkiej zbitej glinie na froncie i między kamieniami w altanie..pod bukiem dają radą mimo, że to spore drzewo, ale brzozy to żarłoczne bestie są jak wiadomo, więc gdyby miały być w bezpośrednim sąsiedztwie, to na początku wymagałyby specjalnej troski i podlewania. Chcesz wymieniać jałowce?
Klonik w towarzystwie - dla Ciebie:



Cześć Asia! W buszu nastała wiosna, ooo tak! :dance: Ale Ty też powitałaś wiosnę z przytupem, w dodatku na nowych dechach! Brawa za determinacje i wytrwałość budowniczego :bravo:
Judaszowiec na zamówienie, sie robi psze pani:



Dalu, witaj! Bardzo mi miło, że zaglądasz :kiss3:
Tulipanki powoli kończą spektakl, ale jeszcze jest co oglądać. Dla Ciebie - Curly Sue:



Gabrielu, tulipany sadzę na niemal wszystkich rabatach, między bylinami, różami..dosiewam też jednoroczne, więc rabaty są czubate po brzegi ;-) Z czasem liście zasłaniają byliny, a po 5 tygodniach usuwam resztki, mulczuję, a cebulki zostają w ziemii. Niektóre odmiany co roku są słabsze, ale zawsze coś kwitnie..a ja i tak dosadzam co roku gdzie się da, bo tulipany uwielbiam :hearts:
Wisteria mimo przymrozków zachowała sporo pączków i już zaczyna spektakl, więc natura i tak jest łaskawa :lev:
Ułudka w zestawie dla Ciebie, dziekuję za dobre słowo!



Witaj Elsi! Z serii pań mam Blushing L. i Elegant L., ale żadna nie pachnie...przynajmniej ja nie wyczuwam. Queen of the Night specjalnie dzisiaj wąchałam...i faktycznie, lekko pachnie, ale zapach Balleriny zdecydowanie bardziej działa na moje zmysły :hearts: Taki bonus do uroczego tulipanka :) Polecam!
ps. z hamaka dzisiaj też poleciałam sięgając po gazetę :happy4:



Cześć Madżen! łoooomatko jak dawno u Was nie byłam :jeez: Nie wiem kiedy to nadrobię, pewnie zimą ;-)
Tulipanki dla Ciebie, dzięki za odwiedziny!

Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Ostatnio zmieniany: 10 Maj 2016 23:27 przez Robaczek.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Aguniada, Alina-277, r-xxta, Gabriel, edulkot, Monika-Sz, broja, zanetatacz

Ogródek Robaczka 10 Maj 2016 23:15 #467407

  • Monika-Sz
  • Monika-Sz's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4321
  • Otrzymane dziękuję: 2471
Przywiązanie do bramy przesuwnej..to zawsze jakaś myśl :silly:

Z tulipanami trafiłaś idealnie :hug: Tak, to tę odmianę P sobie wybrał, niezwykle szczęśliwy, gdy zaciągnęłam go jesienią do ogrodniczego ;)

Na ogródku działam ostatnio jedynie z poczucia obowiązku- podlewam..i mega obrażona jestem na moje rabaty. Coś tam porządkuję, ułożyłam kolejny fragment ekobordu, dokańczam obrzeże z kostki- jednak bez serca to robię :jeez:
Jutro planuję dokupić 2-3 cisy, żeby zasłonić troszkę widok kosza w wiacie śmietnikowej...ale też wyprawa do ogrodniczego raczej na siłę. Coś się popsułam ogrodniczo :crazy:

Jak to wiele lat minęło od czasu, gdy spadłam z hamaka.. To zawsze poprawiało mi humor :happy3:

Pozdrowionka!
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 10 Maj 2016 23:42 #467420

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Moni, a co to za zamykanie wątku??? Kiedy będzie następny???? Heloooooooł ? !
Wena ogrodnicza Ci siadła? Kochana, jak masz doła - wsadź tam jakąś azalię :P
A na wrzosowisko...tak sobie myślę, może enkiant dzwonkowaty? :think: On jest z wrzosowatych, choć może wymagać okrywania..ale w zasadzie podobnie jak japonki, a będzie pasował do azalek.., co myślisz? Mój się zbiera do kwitnienia, za jakiś tydzień, dwa...pokażę Ci jak zakwitnie, mam go od ubiegłego roku. Ewentualnie jeszcze fajna jest stewarcja pseudokamelia, też z wrzosowatych i kwitnąć powinna właśnie w maju... :whistle:
A na wiatę od kosza polecam jakiś powojnik np. summer snow, albo purpurea plena elegance - zakryje kosz i wejdzie na płot :happy4:
Uszy do góry i wracaj z kolejnym wątkiem :hammer:







Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Ostatnio zmieniany: 10 Maj 2016 23:44 przez Robaczek.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): edulkot

Ogródek Robaczka 11 Maj 2016 08:10 #467450

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Robaczek wrote:
Poza tym wysiałam maczki-biedroneczki czyli odmianę "Ladybird"


Nieustannie podziwiam łany tulipanów u Ciebie :woohoo: , ale w tym maczku zakochałam się po uszy :hearts: i nie wiem co Ty na to ale będę się szeroko uśmiechać o nasionka :thanks:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): broja

Ogródek Robaczka 11 Maj 2016 09:02 #467465

  • Bozi
  • Bozi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4472
  • Otrzymane dziękuję: 2418
Takie maczki jak Ladybird kiedyś dziko kwitły...
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 11 Maj 2016 17:07 #467574

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
Kasiu ,a u Ciebie jak zwykle atmosfera ładu i elegancji.No po prostu pięknie .Tak się zastanawiam co to za kwiatuszki niebieskie za tymi maczkami .Wiesz może ? wszystko co niebieskie jest dla mnie kompresem na zmęczone oczy .Lubię ten kolor od dziecka ,czyli już bardzo długo . :hug:
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.790 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum