TEMAT: Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 13 Lut 2015 00:21 #339883

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Rzeczywiście wrzosowisko do pozazdroszczenia :bravo: jak i wszystko inne :flower2:.
Glicynii nie widziałam w żadnym znanym mi ogrodzie, chyba nasz klimat jest dla niej za surowy, znam ją tylko z amerykańskich filmów :devil1: Twoja im dorównuje.
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 13 Lut 2015 15:06 #339990

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Krzysiu, jest kilka forumowych ogrodów na zachodzie Polski, gdzie glicynia całkiem dobrze sobie radzi :)
W tym roku chyba będzie pięknie kwitła, bo zima była wyjątkowo łagodna.


glicyniawkwiatach.jpg


Dzisiaj jakoś zatęskniłam za liliami, więc dla Ciebie jedna z ubiegłorocznych:

liliabeverlydream.jpg


Beatko, lubię krzewy w ogrodzie,a zwłaszcza te kwitnące:

krzewuszkawkwieciu.jpg


Wiem, wiem dlaczego nie możesz się doczekać czerwca ;) Czyżbyś śniła w zimowe noce o tych kwiatach?

piwoniakwiat.jpg


Dorotko, oj, glicynia może dać popalić :angry: U mnie dokumentnie zgniotła i zmiażdżyła drewnianą pergolę, po której się pnie. Pień ma grubości męskiego ramienia, a jakie roczne przyrosty...nie jestem w stanie tego zmierzyć. Kilka metrów :evil:
No to dalej lecimy z lilijkami:

liliabiaazpompylnikami.jpg


Agusiu, a u mnie z kolei wrzośce niby rosną, ale jakieś marne są, niby kwitną, ale niezbyt bujnie...A wrzosy rozrastają się na potęgę!
Ale dzisiaj pokazuję kwiaty z mojej innej, też ukochanej bajki:


liliaczerwonawkro.jpg


Aniu, jak miło Cię czytać po dłuższej nieobecności :bye:
Dla Ciebie lilie:


liliagardenplease.jpg



liliahiawatha.jpg
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, Krzysia

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 13 Lut 2015 18:30 #340039

  • andrzejek
  • andrzejek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1360
  • Otrzymane dziękuję: 1664
Dalu, kilka lat temu byłem w okolicach Warszawy i widziałem pół domu porośniętego glicynią .Widok był obłędny ,ściany były skąpane w kwiatach.Bardzo żałuję ,że u mnie mogłaby mieć problemy z zimowaniem ,bo jej kwitnienie jej niesamowite.
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 14 Lut 2015 13:31 #340262

  • Tamaryszek
  • Tamaryszek's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 135
  • Otrzymane dziękuję: 18
Witaj Dalu! Tak dawno Cię nie odwiedzałam, że już prawie zapomniałam wyjątkowy nastrój Twojego ogrodu. I że masz tyle pięknych, w doskonałym stanie roślin. Ale teraz będę zaglądać, bo będę miała więcej czasu.
Jakoś nie pamiętam z początków naszej znajomości, że kwasoluby były Twoją wielką pasją... Jak by nie było - kolekcja jest bardzo efektowna. Czytałam, co piszesz o wrzosach (wyglądają popisowo),moje mają za mało słońca i nie umywają się do Twoich.
Cudnie wygląda azalia w niezapominajkach.
Pozdrawiam,Tamaryszek
"Ogrodnictwo w zgodzie z naturą jest łatwiejsze niż przeciwko niej"
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 14 Lut 2015 20:14 #340366

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Dalu, niesamowite, że mimo braku cięcia glicynia wciąż zachwyca kwiatami!

Ostudziłaś nieco moje emocje wpisem dotyczącym derenia ;-)
Nie sądziłam, że jest taki kapryśny z kwiatami..Ja posadziłam jesienią i liczyłam na kwitnienie w tym roku :laugh1:
Pozdrawiam serdecznie!
Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 14 Lut 2015 20:26 #340369

  • iwa27
  • iwa27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2168
  • Otrzymane dziękuję: 488
Krzewuszka oszałamiająca :supr3:
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 14 Lut 2015 23:52 #340460

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
Przepięknie wygląda to wrzosowisko szczególnie wiosną.
Tym nic nie robisz, żeby rosły kwasoluby, a ja znowu musze włozyć dużo wysiłku, że rosły.
Ale staram się i na razie sobie radzą, ale nie ma szału
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 15 Lut 2015 07:03 #340465

  • Firletka
  • Firletka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 640
  • Otrzymane dziękuję: 433
Dalu, glicynia piękna i – z tego co piszesz – …straszna zarazem. :ohmy:
Czytałam ,że „ekspansywna”, ale żeby pochłaniała wszystko na swojej drodze, to nie podejrzewałam. A może to tej Twojej tak dobrze, że prze do przodu po wszystkim , co napotka? :lol:

Zawsze marzyłam o glicynii, błękitnej, ale jakoś dotąd nie zrealizowałam tego pomysłu.Zatrzymałam się na spokojniejszych powojnikach.
Więc glicynię podziwiam u Ciebie i u Wendusi. :happy4:
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 15 Lut 2015 08:26 #340471

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
dala wrote:
Mam derenia kousa odmiana chińska - tak napisano na etykietce B) Odczucia mieszane - tzn. rośnie już u mnie ze trzy lata, ani razu nie zakwitł, a przyrosty roczne ma dość mizerne :(

Witaj Dalu w ten piękny słoneczny dzień...mam w ogrodzie dwa derenie Kousa......jeden rośnie na dość jałowej i zbitej ziemi i powiem że rośnie tam ,,tak sobie'' :devil1: ...drugi rośnie w ziemi próchnicznej , przepuszczalnej , z domieszką obornika końskiego....kwitnie co roku i pięknie przebarwia się jesienią :woohoo: wzrostem dogania swojego starszego kolegę.....chyba tajemnica tkwi w ziemi... :bad-idea:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Robaczek

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 15 Lut 2015 09:12 #340482

  • Roma
  • Roma's Avatar
Glicynia to moje nieosiągalne marzenie :( Nasz klimat nie pozwala jej zakwitnąć. Dotychczas najwięcej tych pięknie kwitnących roślin widywałam a Poznaniu.Prawie w każdym ogródku kwitła glicynia.
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 15 Lut 2015 10:38 #340515

  • Firletka
  • Firletka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 640
  • Otrzymane dziękuję: 433
A właśnie ! 'A propos derenia ,Dalu - u mnie było podobnie - dłuuugo zwlekał zanim w końcu w zeszłym roku zakwitł.Może dlatego ,że dość regularnie go podlewałam ,bo w poprzednich latach bywało różnie... :oops:
Życzę Ci ,żeby i Twój w tym roku Cię ucieszył.
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 15 Lut 2015 15:46 #340593

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Firletko kochana, właśnie umówiłam się z panem, który będzie przycinał u mnie drzewa i krzewy, a także - spróbuje powalczyć z glicynią ;) Nie jest to dobry moment na jej przycinanie, ale nie mam innego wyjścia, bo plątanina gałęzi wręcz uniemożliwia nam funkcjonowanie w tamtym miejscu w ogrodzie, więc glicynia w końcu idzie 'pod nóż'.

glicyniakwiaty.jpg


A propos derenia kousa - przyglądam się mu i przyglądam i żadnych pączków nie widzę :placze: A Kasia Robaczek już na swoim 'coś' dojrzała :flower2: No cóż, daję mu jeszcze szansę - dopieszczę go w tym roku, dostanie więcej kompostu, solidniej go podleję, a jak nie zakwitnie - na kompost! Jest tyle pięknych krzewów, które czekają w kolejce...Wiosną posadziła obielę, o której dawno marzyłam, kocham też kaliny :hearts:


kalinah.kwiaty.jpg


Romuś, glicynia jak kwitnie jest piękna, ale równie efektowne są nasze swojskie lilaki, jaśminowce, krzewuszki :flower1: A w Twoim leśnym ogrodzie wspaniale udają hortensje, więc może hortensja pnąca?



hortensjapncakwiaty.jpg


Pawle, akurat u mnie w ogrodzie ziemia jest żyzna,wszystkie roślinki dostają swoją porcję kompostu lub obornika...Może faktycznie dereń jest bardziej wymagający? Ostatnie lata są dosyć suche, więc może trzeba go bardziej podlewać? Pomyślę o tym! Dziękuję za cenne spostrzeżenia :)
A tak kwitnie jeden z moich jaśminowców

jaminowiecpeny.jpg


Gosiu, myślę, że tajemnicą uprawy kwasolubów są dwa czynniki - kwaśna ziemia i sporo cienia :garden1: A w moim ogrodzie mam i jedno, i drugie! To fajne, ale - na zasadzie przekory - czasami marzy mi się więcej słoneczka i n.p. różanka ;) A rzeczywistość jest taka, że mam kilkadziesiąt azalii i Rh, a róż - jak na lekarstwo:


azaliasatomi.jpg


Iwonko, krzewuszki są mało wymagające, a jakże urocze! Mam jeszcze takie o ciemnych listkac:


krzewuszkaociemnychlis.jpg


Kasiu, może Twój dereń 'zaskoczy' i zakwitnie w tym roku? Tym bardziej, że dostrzegasz na krzaczku prawdopodobnie zalążki pączków :think: Tego Ci serdecznie życzę, bo takie wyczekane kwiaty baaaardzo cieszą!
Tak jak mnie ucieszył pierwszy kwiat malutkiej piwonii drzewiastej:


piwoniadrzewiasta.jpg


Tamaryszku, bardzo miło, że zajrzałaś do mojego skromnego ogródka :kiss3: Ja doskonale pamiętam Twój ogród jeszcze z tamtego Forum, gdyż był jednym z moich ulubionych :hearts: Mam nadzieję, że i na Oazie założysz swój wątek :)
Dla Ciebie taki lipcowy widoczek:

drkawlipcu.jpg



Dzisiaj na Dolnym Śląsku kolejny piękny, ciepły, słoneczny dzień! To już chyba koniec zimy? To, że kwitną u mnie śnieżyczki i prymule, to już wiecie, ale dzisiaj dojrzałam pierwszy kwiatek ...krokusa :eek3:
Ogród woła 'posprzątaj mnie', ale ja jestem twarda! Do końca lutego paluszkiem nie ruszę w ogrodzie ;) Sezon zaczynam od marca, a Was pozdrawiam słonecznie i życzę miłego niedzielnego popołudnia :bye: Może z kawką w ogrodzie? ;)


kcikszlantan.jpg
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Roma, Grzesik, markussch01, Amlos, chester633, Krzysia

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 15 Lut 2015 16:10 #340606

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Dzisiaj i u nas piękny słoneczny dzień, ale jeszcze żaden kwiatek nie wychylił noska. Myślę, że jeszcze trochę musimy poczekać na wiosnę. Na razie ślizgam się po błocie bo ziemia na powierzchni rozmarzła. Masz rację Dalu, glicynia wcale nie jest takim cudem, bardziej utrapieniem ze względu na silny wzrost i miażdżące uściski. U nas prawie pogięła solidne drewniane belki :( Wolę bzy ;)
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 15 Lut 2015 17:46 #340632

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
dala wrote:
dopieszczę go w tym roku, dostanie więcej kompostu, solidniej go podleję, a jak nie zakwitnie - na kompost!

Dalu nieeeeeeeeeee :teach: , może tylko na szrot - u mnie to takie miejsce w ogrodzie, w kącie, wędrują tam rośliny których nie chcę przekompostować i dostają tam ostatnią szansę....sadzę do ziemi i zapominam.....już pokazywałem na Forum takiego RH co chciał mnie oszukać że odjechał do Krainy Wiecznych Łowów...a tu figa odbił,przyrosty roczne jak perzu :devil1: i w tym sezonie będzie kwitł...nawet nie pamiętam jaka to odmiana... :wink4:

może warto poczekać.... :think:
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 15 Lut 2015 18:29 #340653

  • Roma
  • Roma's Avatar
Masz rację Dalu,nic na siłę.Mam hortensję pnącą na ścianie domu od strony północnej przy wejściu do domu,kwitnie przepięknie.Trochę zaczynsm się o nią martwić gdyż w tym roku chcemy zrobić zadaszenie i nie wiem jak ona sobie poradzi pod dachem :think: (przezroczystym).
U Was już wiosna za progiem,niestety jak co roku u mnie będzie za dwa ,trzy tygodnie.Na razie mamy jeszcze biało na polanie.
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 19 Lut 2015 19:44 #341731

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
Piszesz, że rh potrzebują cienia. Pocieszyłaś mnie, bo ja zamierzam posadzić jeszcze parę rh pod sosną, a tam prawie w ogóle słońca nie będzie. Dadzą radę?
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 19 Lut 2015 20:48 #341757

  • Tamaryszek
  • Tamaryszek's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 135
  • Otrzymane dziękuję: 18
Witaj Dalu, dziękuję za zdjęcie z floksami. Ty wiesz, że ja kiedyś ich nie dostrzegałam? JacekP mnie namawiał, a ja: nie i nie. A teraz tak mi się podobają, mam białe.
Wątku nie otworzę, bo zaczęłam pisać bloga, mam nadzieję, że zajrzysz czasem (wejście jest w moim oazowym profilu). Ale będę odwiedzać Oazę.
Pozdrawiam,Tamaryszek
"Ogrodnictwo w zgodzie z naturą jest łatwiejsze niż przeciwko niej"
Ostatnio zmieniany: 19 Lut 2015 20:48 przez Tamaryszek.
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 19 Lut 2015 21:00 #341764

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Gosiu, bez słońca rh dałyby radę, ale obawiam się jednego - jeżeli to duża sosna, to może być problem z wilgocią :( Chyba nie wyartykułowałam tego wyraźnie, ale oprócz kwaśnej ziemi i cienia, rh potrzebują jeszcze sporo wilgoci :garden1: Musiałabyś mocno je podlewać :) U mnie rh posadzony pod sosną czarną kiepsko rósł i musiałam go przesadzić :angry: Ale spróbować zawsze można!

rabatakwanastarazfon.jpg


Romuś, hortensja pnąca lubi stanowiska północne, więc nie dziwię się, że pięknie kwitnie na Jaśkowej :flower2: Jak zrobisz tam zadaszenie, to może być problem z dostarczaniem wody :( Chyba będziesz musiała ją podlewać...
U mnie już typowe przedwiośnie - śniegu w ogóle nie ma (i nie było), temperatury w dzień w okolicach 6,7 stopni, a w nocy leciutkie przymrozki. Ja nic jeszcze w ogrodzie nie robię, bo mam sporo pracy, trochę problemów zdrowotnych i zawirowania rodzinne (prawdopodobnie niedługo w końcu zostanę babcią, ale o tym jeszcze cicho-sza).


cienisteklimatyzlampionikie.jpg


Pawle, może faktycznie będę musiała pomyśleć o takiej przechowalni dla roślinek, które strzelają focha ;) Bo dla takich niekwitnących szkoda mi miejsca w reprezentacyjnych miejscach w ogrodzie...
Czasami wystarczy zmiana miejsca - ten oczar nie kwitł mi ze cztery lata, przesadziłam go na bardziej słoneczne miejsce i ...zakwitł już jesienią, a dzisiaj zauważyłam, że znowu jest cały w pąkach :)


oczarkwiatki.jpg


Marysiu, lubię glicynię, ale trochę irytuje mnie jej nieposkromiona ekspansywność :angry: A lilaki, no cóż - to z pewnością najpiękniejsze i najmniej pretensjonalne krzewy rosnące w naszych ogrodach :flower1:


lilakMeye.jpg



lilakzwisy.jpg


Andrzejku, ostatnio przeoczyłam Twój wpis :oops: Przepraszam i pozdrawiam Cię serdecznie :bye:

A na miły wieczór kilka rączników, które co roku rosną w moim ogrodzie, bo uwielbia je M. Ja tak średnio, ale - ten ogród jest też jego, więc idę na takie małe ustępstwo ;) Dzisiaj posiałam nasionka rączników, w maju będą gotowe do posadzenia w gruncie.


rcznikiikanny.jpg



rcznikiikannywIX.jpg



kannyirczniki.jpg
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Isia, chester633, Krzysia


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.454 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum