TEMAT: Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 18 Cze 2015 13:25 #380841

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Ewuś - Kwiatuszku, Augusta Luiza to iście królewska róża, godna swojego imienia. Jest piękna, chociaż urodą nieco nachalną, powiedziałabym - barokową ;) Ma wszystko - zmieniający się kolor (od łososiowego, poprzez morelowy, do różnych odcieni różowego), mnóstwo pięknie ułożonych płatków, no i jeszcze, jakby tego było mało, misterną falbankę. I pachnie dość intensywnie!
Nie jest taka mała - w tym roku dość mocno ją przycięłam i ma ok metra wzrostu, ale bywały lata, gdy była dużo wyższa :flower2:

raALzbl.jpg


Marku, witam i zapraszam na kawkę do zakątka cienistego, chociaż dzisiaj nie najcieplej jest i może milej by było na słoneczku...
Ale i tu i tam kwiatów nie brakuje, bo przecież mamy czerwiec - ogród bucha zielenią, kolorami i zapachami :flower2: Najmocniej pachnie ligustr i jaśminowiec - nie tylko ogród, ale i dom wypełniają ich wonie :)
Moje jaśminowce:

jaminowiecduy.jpg



jaminowiecpeny-2.jpg


Aszko, u mnie zazwyczaj, jak kwitną piwonie padają ulewne deszcze :( W tym roku najpierw były upały i susza, a w zeszłym tygodniu wykończyła je nawałnica z gradem. Dobrze, że mnie nie było, bo tylko bym się denerwowała...
Teraz już po piwoniach, ale - na szczęście - kwitną róże!
Ta nie do końca zidentyfikowana (Goldstar, Golden Gate?)

raztazbl.jpg


Chopin

r.Chopin.jpg


Rosarium U.

r.rosariumu.jpg


Nowinko, u mnie w czasie mojej nieobecności spadł raz deszcz, ale jaki :eek3: Podobno padało jak z cebra przez pięć godzin, a woda płynęła z gór wielkimi potokami. Studzienki nie nadążały jej zbierać. Ogród przyjął jednak całą tę wilgoć i teraz w ogóle nie widać, że coś padało...
Parzydło zdążyłam sfocić przed wyjazdem, bo aktualnie nie wygląda już tak świeżo i ładnie.

parzydo.jpg


Życząc miłego dnia, zostawiam powojnik Ville de Lyon z mojego ogrodu

powojnikVdeL.jpg


...i piękne drzewo sfotografowane w Barcelonie. Może ktoś wie, co to za cudo???

drzewoBarcelona.jpg
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Alina-277, Aszka, chester633, anabuko1, Amarant, VERA, Krzysia, jolifleur


Zielone okna z estimeble.pl

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 18 Cze 2015 15:03 #380871

  • Aszka
  • Aszka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2491
  • Otrzymane dziękuję: 2655
Lubię Augustę za jej zmienność i pofałdowane płatki.:hearts:
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 19 Cze 2015 22:17 #381395

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2684
Prawda, że nasza roślinność ładniejsza niż hiszpańska? :)
Chociaż to drzewo całkie, całkiem ;)
Może dobrze, że ta ulewa nawiedziła Twój ogród podczas Twojej nieobecności, nerwy zaoszczędzone :)
Azaliowy zawrót głowy był, to teraz zgodnie z obietnicą czekamy na liliowy :)
Liliom nic się nie stało?
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 19 Cze 2015 22:37 #381408

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Też mam wrażenie, że nasza roslinność piękniejsza... :happy: , miło słyszeć, że odetchnęłaś innym powietrzem ale jeszcze milej gdy jesteś z nami....
Szkoda, że nie masz zbliżenia na listki i kwiaty tego urokliwego drzewa.....
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 20 Cze 2015 07:34 #381455

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
Dalu, cieszę się, że spędziłaś przyjemny czas w Hiszpanii, wygrzałaś i napasłaś oczy pięknymi widokami...
Roślinność śródziemnomorska jest bardzo efektowna, ale ja także wolę obrazki z Twojego klimatycznego ogrodu...
Masz cudne jaśminowce, urzekające urodą i zapachem róże.... jest co podziwiać!
Pozdrawiam sobotnio :)
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 20 Cze 2015 20:57 #381612

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Agnieszko, kocham swój ogród, lubię roślinność naszej strefy klimatycznej, ale zmiana estetyki czasami dobrze robi :)

ogrdbotwhiszpanii.jpg


...po to, żeby potem z wielką radością wrócić do swojskich klimatów

widoczekwVIreiklonik.jpg


Dzięki za miłe słowa :kiss3:

Ewuś -Sieriko, masz rację - wszędzie pięknie, ale ...we własnym ogrodzie najmilej :hearts:
Mam zbliżenie listków i kwiatków tego urokliwego drzewa. Może ktoś potrafi rozpoznać???

barcelonadrzewozbl.jpg


Martuś, i ja Bogu dziękuję, że ominęły mnie nerwy związane z burzą, gradem, nawałnicą :angry:
Na szczęście nic wielkiego się nie stało, rośliny nie ucierpiały :) No może z wyjątkiem host, które zostały nieco 'podziurkowane' :evil: Lilie w porządku, w większości jeszcze w pąkach. Zakwitła moja ukochana, jedyna lilia martagon Sunny Morning, mimo że musi znosić kwaśną ziemię w moim ogrodzie. Prawda, że jest piękna?

liliamartagon-2.jpg


Aszko, ja też ją w sumie lubię, chociaż czasami wydaje mi się zbyt ...piękna :flower2:
Wszystkie róże są piękne! Z tych 'bogatych' uwielbiam Nostalgię:

ranostalgia-2.jpg


Dzisiaj było brzydko, szaro i coś tam pokapywało, ale trudno to nazwać deszczem...Szkoda, bo ogród przeżywa swoje apogeum - bucha zielenią we wszystkich odcieniach i kolorami :flower2:

fontankawVI.jpg



widoczektrawywVI.jpg



firletkiiprzetaczniki.jpg
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Aguniada, chester633, anabuko1, Amarant, Krzysia

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 20 Cze 2015 22:09 #381648

  • Alina-277
  • Alina-277's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1867
  • Otrzymane dziękuję: 1253
Witaj po urlopie ...piszesz że najlepiej jest we własnym domu ..to prawda ale i Hiszpania jest piękna ..a Barcelona ?tam jest co oglądać a byłaś w ogrodach Gaudiego ??bajka..a piękne parki?/..
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 20 Cze 2015 22:54 #381662

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
Dalu twoje tajemnicze drzewo to - tipuana tipu :woohoo: - a drzewo spotkałaś w Jardim 9 de Abril czyli tuż przy glównym wejściu do Museu Nacional de Arte Antiga przy Rua Janelas Verdes :whistle: :pinch: ;)
Ostatnio zmieniany: 20 Cze 2015 22:55 przez chester633.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Aguniada

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 21 Cze 2015 08:01 #381689

  • dorciaj
  • dorciaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4349
  • Otrzymane dziękuję: 836
Dalu widzę, że odwiedziłam Twój wątek w bardzo dobrym momencie :woohoo: . Zarówno fotki z Twojego ogrodu, jak i te z Hiszpanii bardzo energetyczne :silly: .
Niewiarygodne, że u Ciebie już kwitną lilie :ohmy: . Na moje jeszcze sporo muszę poczekać.


Zgadzam się z Tobą, że miło zrobić sobie odskocznie od naszej roślinności i nacieszyć oko czymś zupełnie innym. Chyba właśnie ta odmienność pozwala nam po powrocie docenić naszą, polską roślinność.
Dorcia :garden:
Świat Dorci 2016
Archiwum... 2015,2014,2013,2012
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 21 Cze 2015 09:04 #381697

  • Roma
  • Roma's Avatar
Nasze ogrody są piękne ale warto wyjechać,popatrzeć na ogrody świata,"naładować baterie" i z radością wracać na "swoje śmieci"
Dalu-w tym roku to chyba wszędzie piwonie nie pozwoliły nacieszyć oczu :( u mnie prawie wszystkie zakwitły jednocześnie i przekwitły w galopującym tempie.Na szczęście mam dwa krzewy bardzo późno kwitnące"NN' które dopiero zaczynają kwitnienie.
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 21 Cze 2015 09:19 #381702

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Hiszpania dobra rzecz ;) , ale chyba najbardziej to zazdroszczę Ci tej ulewy :unsure: , u mnie ciągle susza aż trzeszczy :pinch: . Ostatnio popadało dwa razu po 10 minut :hammer: i zieleń w moim ogrodzie wcale nie jest soczysta :cry3:
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 21 Cze 2015 10:28 #381715

  • Dorota15
  • Dorota15's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2869
  • Otrzymane dziękuję: 2502
Dalu dobrze że już jesteś :bye: Bardzo lubię Twój ogród i czekam na kolejne odsłony.
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 21 Cze 2015 10:39 #381717

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Kapitalne to ostatnie zdjęcie z firletką :woohoo: Mam ją, ale dopiero w takiej masie robi wrażenie, muszę ją rozmnożyć ;) U nas trochę popadało, okres suszy mam za sobą, teraz mogłoby być trochę cieplej :lol:
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 21 Cze 2015 13:34 #381742

  • jagoda5214
  • jagoda5214's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2725
  • Otrzymane dziękuję: 504
Dalu fajnie ,że ogród dał sobie radę podczas Waszej nieobecności, a pogoda na urlopie dopisała ,bo jakżeby mogło być inaczej .Jednak miło wrócić do domu gdzie człowiek czuje się swojsko
Gorąco wszystkich pozdrawiam
Jadzia
Moja oaza wśród Familoków
moja-oaza-wsrod-familokow-cz-2
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 21 Cze 2015 18:39 #381861

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Jak powiadają - pańskie oko konia tuczy, Dalu Twój ogród od razu zyskał na urodzie kiedy ogrodniczka do niego wróciła :happy: .
Hiszpanie niech mają swoje rośliny, a my swoje, wszystkie piękne, ale każda niech rośnie u siebie, wtedy będzie warto zwiedzać świat :devil1:.
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 21 Cze 2015 19:21 #381902

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Jadziu, niby dał sobie radę, ale zarósł okropnie i cały dzień zajęło mi doprowadzenie go do porządku :garden1:
Dobrze, że M. mi pomógł, bo razem szybciej i raźniej :garden: W Hiszpanii pogoda była super, za to u nas ostatnio tak sobie :angry:
Jak na czerwiec bardzo zimno, mało słońca i mało ...deszczu.

widoczekVIreililiowce.jpg


Marysiu, firletka u mnie rozsiewa się na potęgę, więc sadzę ją wszędzie, gdzie jest trochę miejsca :) Lubię ten jej ostry karminowy kolor, ładnie skontrastowany ze srebrzystymi listeczkami :flower2:
U mnie też zimno, ale deszczu ciągle mało :garden1: Na szczęście różom to nie przeszkadza i kwitną w najlepsze.
New Dawn

raNewDawn.jpg


Dorotko, ja też się cieszę, że jestem w domu i mogę buszować po Forum :comp: Tym bardziej, że pogoda zupełnie nie czerwcowa, a dzisiaj to już zupełnie ...barowa ;) Zimno, wietrznie i co chwila kropi :angry:
Ale ogród żyje swoim życiem - w tym zakątku na razie króluje zieleń w różnych odcieniach, ale niebawem zakwitnie budleja

magnoliabudlejailejcwVI.jpg


Martusiu, o tej ulewie 10 dni temu to mój ogród już dawno zapomniał :evil: I znowu jest sucho, bo te kropelki, które niektórzy nazywają deszczem, to tylko kurz zmywają. I to nie całkiem :angry: Chociaż na zieleń nie mogę narzekać, bo nawet trawnik jeszcze jest dosyć zielony; ale co ja w niego wody wlewam, to wie tylko on i ...moja kieszeń (rachunki za wodę :eek3:)

widoczeknadujabonkVI.jpg


Romuś, piwonie, niestety, kwitną krótko i w czasie ich kwitnienia albo są upały, albo deszcze, które dodatkowo niszczą ich piękne kwiaty. U mnie kwitnie jeszcze ostatnimi kwiatami Prima Vera:

piwoniaprimavera.jpg


Dorotko, lilie w większości jeszcze w pąkach; kwitnie martagon i biała azjatka w donicy :flower2: Ale już niedługo...
Nasza roślinność i nasze ogrody są naprawdę piękne i po obejrzeniu tych hiszpańskich stwierdziłam, ze naprawdę nie musimy mieć żadnych kompleksów. On mają taki wspaniały klimat, a ogrody przydomowe, z małymi wyjątkami, są naprawdę nieciekawe. Rzadko można spotkać jakieś ładne okazy oleandra czy bugenvilii...
A śródziemnomorski figowiec rośnie w moim ogrodzie ;)

figowiecVI.jpg


Pawle, jesteś wielki! Dzięki za zidentyfikowanie tego ciekawego drzewa :kiss3: I taką dokładną lokalizację! Z tego, co pamiętam, rosło ich tam sporo - tam, czyli na wielkiej alei biegnącej wzdłuż morza.
Dla Ciebie w podzięce swojski maczek


maczek.jpg




Alinko, w Barcelonie tym razem byłam tylko parę godzin i niewiele zdążyłam zobaczyć. W parku Gaudiego nie byłam, ale jego przecudnej urody kamienice sfotografowałam:


gaudikamienica.jpg


Miłego wieczoru i nocy - najkrótszej w roku! Czy ktoś wybiera się na poszukiwanie kwiatu paproci?
Ja nie, mimo że mieszkam w Sobótce - 'Hej Sobótka, Sobótka, dzień jest długi, noc krótka...'.
Zamiast kwiatu paproci udało mi się upolować śliczny klonik palmowy o wdzięcznej nazwie Beni-shichi-henge :P


klonikpalmowyS.jpg
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Ostatnio zmieniany: 21 Cze 2015 19:46 przez dala.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, jagoda5214, DANA, chester633, anabuko1, Dorota15, Amarant, Krzysia

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 22 Cze 2015 21:42 #382330

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Krzysiu kochana, przepraszam, wczoraj nie zauważyłam Twojego wpisu :oops:
Masz rację - kochajmy nasze rodzime rośliny, ale doceniajmy też te z innych stref klimatycznych :)
Swojskie, ogrodowe klimaty - zapraszam na ławeczkę, gdzie można napić się kawki i popatrzeć na ogród :drink1:

aweczkaihortensja.jpg


I dawno nie pokazywany Ptyś, oczywiście w ogrodzie B) Gucio nie dał się tym razem sfotografować ;)

pty.jpg
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, Margo2, chester633, anabuko1, sierika, Amarant, Krzysia

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 22 Cze 2015 22:28 #382354

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Piwonię podziwiam :flower2: , figowca gratuluję :bravo: a dla Ptysia i Gucia głaski ślę :)
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.701 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum