TEMAT: Ogród nie tylko różany

Ogród nie tylko różany 21 Maj 2014 06:34 #262252

  • AGNESS
  • AGNESS's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2186
  • Otrzymane dziękuję: 431
Moniś z prawdziwym zachwytem patrzę na Twoje przestrzenie..... jest tak cudnie.... z oddechem....
Podoba mi się wszystko co pokazujesz.... i widoki ogólne i portrety kwiatów....
Piłka - myślałam, że to dekoracyjna kula B) :happy: są teraz modne w forumowych ogrodach ;)
Ślicznie zakwitły clematisy, u mnie dopiero jeden wystartował kilkoma kwiatami.... ale już widać sporo pąków, więc zaraz się zacznie :P
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Ogród nie tylko różany 21 Maj 2014 06:58 #262262

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
Moniczko wyżej wspomniana róża nie jest tylko duża .Ona jest olbrzymia .Musisz jej dać ze cztery metry w szerz ,a i pędy ma też takie na długość .Cała obsypana pachnącym kwieciem ,jest piękna .Docenisz ją jeszcze bardziej ,za kilka lat :supr3:
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 21 Maj 2014 21:39 #262546

  • moni
  • moni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1308
  • Otrzymane dziękuję: 995
Sierika, prawda, że ta piłka pasuje ? Dobierana do lamp :happy3: a na poważnie to dzieci też muszą mieć miejsce w ogrodzie i choć czasem z bólem odkrywam połamane rośliny (np. dzisiaj złamali jedyny pąk kwiatowy nowo zakupionego irysa :( i nie dowiem się jak by kwitł) to jednak im to wybaczam - ot ryzyko wpisane w użytkowanie ogrodu na spółkę z chłopakami.
Co do porządku to nie do końca ale staram się focić tylko te fragmenty gdzie bałaganu nie widać. Nasz ogród jest ciągle w budowie, poza tym trochę przesadziliśmy z ilością rabat i nie wyrabiamy z odchwaszczaniem na ten przykład.
Co do chorób róż to masz rację. Mnie co sezon ręce opadają na to i obiecuję sobie, że więcej róż nie kupię i wywalę te co mam zamieniając na hortensje bukietowe, które przy różach są naprawdę bezobsługowe a potem znowu kupuję róże i znowu się wściekam. Ja chemii też nie lubię stosować :(
Doniczki ceramiczne, całkiem niedrogo trafiłam w Casto.

Agness - dziękuję Ci kochana. Widzisz...a mnie podoba się u Ciebie - masz tak ładnie skomponowane rabaty i cały czas jest kolorowo. Tak masz rację, kule są teraz modne a my postawiliśmy na wersję praktyczną :happy3: Klemki faktycznie wreszcie nabierają masy i bardzo mnie to cieszy bo je niezmiernie lubię. Nakupiłam ich sporo ale u mnie zajmuje im to sporo czasu aby jakoś wyglądać całościowo.

Nowinka, Ewciu - no nawet mnie nie strasz! Zostawiłam jej sporo miejsca ale nie aż tyle co piszesz :eek3: no tyle to nie mam :crazy:

Przyszły dzisiaj zamówione róże oraz klemki i jaśminowce. Posadziłam 9 róż (10 gratis na razie czeka bo nie mam na nią pomysłu...a ponieważ jest to Mme Plantier, którą notabene już mam, to wiem, że bez pomysłu nie mam co się za nią zabierac bo to potwór rośnie). Klemki (szt. 2, odkupione te co padły na uwiąd) też wsadzone..a ja nie wiem jak się będę jutro ruszać. Jaśminowce czekają na M-ka.
Klemki masowo rozkwitają
Matka Siedliska
20140521-untitled-071.jpg

Lasurstern
20140521-untitled-022.jpg

Louise Odier nabiera rumieńców:

20140521-untitled-054.jpg

Jewel rozkwitł całą trójką kwiatów:

20140521-untitled-064.jpg

I piwonia NN też rozwinęła już wszystko co mogła :happy3:

20140521-untitled-060.jpg

A ja czekam na :las:

20140521-untitled-076.jpg

U mnie kwasoluby tak sobie rosną ale coś tam jest:
szyszunia

20140521-untitled-042.jpg

Calsap, który dołem ołysiał:

20140521-untitled-038.jpg


Dobrej nocki :bye:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bozi, Adrian

Ogród nie tylko różany 21 Maj 2014 21:56 #262561

  • terlica
  • terlica's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1093
  • Otrzymane dziękuję: 292
Moniko, ja mam łubiny,ale Ty masz już piwonie!
A powojniki ,które padły na uwiąd,to tak na amen?
U mnie uwiąd wystąpił do tej pory dwa razy.Pierwszy raz 3 lata temu na Warszawskiej Nike,w środku sezonu.Padła i nie wstała,podlałam pewnie Topsinem i w następnym sezonie pięknie odbiła.Myślałam,że nic z niej nie będzie i dokupiłam kolejną,już miałam sadzić,ale patrzę i wyłazi.
Drugi uwiąd wystąpił w tym roku na Marii S-C,m-c po posadzeniu.Padła dokładnie w święta wielkanocne. Obcięłam podlałam Biosptem dwa razy i ma w tej chwili jakieś 15 cm.
Więc może i Twoje nie zupełnie stracone. Nie wywalaj.
pozdrawiam - Ewa
Pępek świata
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 22 Maj 2014 08:50 #262709

  • Orszulkaa
  • Orszulkaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3063
  • Otrzymane dziękuję: 3455
Ależ będzie cudowny las piwonii :eek3:
Już się nie mogę doczekać!

Moni, Twoja NN to Paeonia officinalis 'Rubra Plena', tzw. majowa.
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 22 Maj 2014 21:12 #262894

  • moni
  • moni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1308
  • Otrzymane dziękuję: 995
Ewa, Romantica padła w zeszłym roku i nie odbiła (nadal siedzi w ziemi ale nie daje znaku życia). Daniel Deronda w tym, zaraz po zakupie - nie wiem czy odbije ale to był klemek dla mojego Syna i musiałam go odkupić. Jak ten pierwszy odbije to najwyżej będą 2 - ja bardzo lubię klemki więc mi nie przeszkadza. Tego nowego posadziłam w innym miejscu, a oryginalny na razie siedzi w ziemi - nie ruszam łudząc się, że może odbije. Też podlalam grzybobójczym i zobaczymy. U mnie niestety więcej klemków padło na uwiąd niż u Ciebie ale sumarycznie mam ich ponad 50 więc liczyłam się z ryzykiem. Najgorzej jak padną wszystkie pędy - jak tylko częściowo to dają radę.
Orszulka - ja tez czekam na kwitnienie piwonii jak na zbawienie. Codziennie po pracy najpierw pędzę zobaczyć czy aby już się kolejne rozwinęły - na razie nie ale pączki coraz bardziej pękate. Większośc z tych co jest na zdjęciu to tak naprawdę kilka krzewów tych samych odmian NN. Dopiero w zeszłym roku zainteresowałam się piwoniami bardziej i kupiłam kilka odmianowych. Dziękuję serdecznie za nadanie imienia mojej piwonii - lubię wiedzieć z kim mam do czynienia :rotfl1:
Dzisiaj literalnie nic nie zrobiłam w ogrodzie oprócz kilku zdjęć.
Louise Odier, następne pąki w blokach startowych:

20140522-untitled-017.jpg


Therese Bugnet - kwiaty bardzo szybko przekwitają:

20140522-untitled-031.jpg

Fruhlingsduft - na glebie ale bajka jak dla mnie:

20140522-untitled-041.jpg

Nevada - też gleba:

20140522-untitled-037.jpg


No to moje żałosne kwasoluby (Calsap wciąż gubi liscie, zauważyłam ślady żerowania opuchlaków :mad2: ):

20140522-untitled-010.jpg

Matka Siedliska jak co roku daje czadu ale ponownie kwiaty tylko pojedyncze - trudno i tak jest fajna:

20140522-untitled-007.jpg


Pokurcz naparstnica (tak z 30 cm osiągnęła):

20140522-untitled-036.jpg


Petite de Hollande - tegoroczny zakup wczoraj posadzony - kwiaty bardzo małe ale obłędnie pachnące:

20140522-untitled-028.jpg

pozdrawiam,
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 22 Maj 2014 21:27 #262905

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Moniko, a próbowałaś popryskać twojego rodka Substralem Magiczna Siła? Naprawdę potrafi zdziałać cuda ;)
Kwiat tej róży na F. (wyjątkowo skomplikowana nazwa :happy: ) -zjawiskowo piękny, jakby porcelanowy :flower2:
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 22 Maj 2014 21:31 #262911

  • moni
  • moni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1308
  • Otrzymane dziękuję: 995
Dala, no mam magiczną siłe do rodków - jutro popryskam i zobaczymy ale na opuchlaki muszę coś zaradzić tak czy inaczej. Co do róży to lubię takie porcelanki (mało których róż nie lubię swoją droga) a ona dodatkowo pięknie pachnie. Podobno ma z niej keidyś wyrosnąć olbrzym - zobaczymy :bye:
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 22 Maj 2014 22:58 #262979

  • ewamaj66
  • ewamaj66's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1864
  • Otrzymane dziękuję: 572
Do tej pory tylko myślałam o Fruhlingsduft, ale teraz wiem, że muszę ją posadzić :) Jak najszybciej, żeby doczekać się potwora :)
Teresa u mnie nie kwitnie-zgubiła pąki :cry2: Zeschły i poczerniały, same spadają.
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 23 Maj 2014 07:15 #263033

  • asia2
  • asia2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1105
  • Otrzymane dziękuję: 484
I kolejny ogród, w którym róże rozpoczęły już tegoroczny popis :woohoo: !
Moje ciągle w pąkach.... Muszę im przemówić do rozsądku :P ...
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 23 Maj 2014 09:54 #263087

  • Wiola
  • Wiola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 431
  • Otrzymane dziękuję: 393
Witaj Moniko.
Oczarowana jestem Twoim pięknym ogrodem :hearts:
Bardzo często tu zaglądam i szukam inspiracji oraz informacji o różach.
Chciałam zapytać Cię i szczegóły rabaty którą widziałam u Ciebie, ale chyba nie na tym forum, bo w tym wątku zdjęcia znaleźć nie mogę.
Rozchodzi mi się o okrągłą rabatę z różami Bonica i jakimś iglakiem pośrodku.
Chodzi mi po głowie coś podobnego, tyle tylko, że w centrum rósł by buk purpurea. Jakiej średnicy jest to koło i w jakiej odległości rosną od drzewka te róże, no i ile ich jest tych róż? Ja myślę o posadzeniu Aspiryn lub Kent ( albo to i to jakoś wymieszane) Jak myślisz, dobry byłby to pomysł, czy całkiem inne róże byś zaproponowała.
Chciałam zapytać jeszcze o Mme Plantier. Czy można posadzić ją na południowej wystawie, na tzw patelni ?
Pozdrawiam Wiola :)
Ogród Wioli
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 23 Maj 2014 13:12 #263148

  • Daisy
  • Daisy's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 168
  • Otrzymane dziękuję: 122
Witaj Moniczko :)

I u Ciebie różyce zaczynają spektakl, nie mogę doczekać się, aż pokażesz je całościowo :)

Masz przepiękne clematisy, świetnie Ci rosną :)

No i ta ilość piwonii :woohoo: ale będzie pięknie jak wszystkie rozkwitną :)
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 23 Maj 2014 14:36 #263174

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Moni a wiesz oczywiście, że te clemki które padły na uwiąd w przyszłym roku pięknie wystartują :devil1: Będziesz miała podwójne egzemplarze :silly:
Też dokupiłam :happy: a teraz myślę, gdzie by tu je posadowić :think:
Pięknie u Ciebie, cudne clematisy :bravo: jak ja kocham okres ich kwitnienia i nie cierpię chorób :jeez:
Róże :woohoo: czekam na Twoje róże z niecierpliwością :search:
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 23 Maj 2014 21:34 #263264

  • moni
  • moni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1308
  • Otrzymane dziękuję: 995
Ewa - Fruhlingsduft zapowiada się naprawdę fajnie. Ja nie żałuję, że posadziłam (chociaż na razie kwiaty na ziemi leżą bo róża jest jeszcze malutka). O kurcze, niefajnie, że Therese zrzuciła pączki ...nigdy mi się to nie zdarzyło ...jakieś plagi Cię dopadają tego sezonu :hug:

Asia, przemów, przemów, co się mają tak lenić :garden1:

Tulipanko, witaj u mnie i tutaj. Dziękuję za słowa uznania - to bardzo dużo dla mnie znaczy, że komuś podoba się nasz ogród :hug:
Chodzi Ci o tą rabatę, tak ?

20130628-untitled-020.jpg


20130630-untitled-063.jpg


Koło ma średnicę ok. 4 m. Róże rosną w odległości 1 m od świerka. W sumie jest tam 17 szt. Bonici. Róży Kent nie mam więc nie wiem jak się zachowuje ale jeśli zależy Ci na takim obłoku kwiatów to Aspirin może jak najbardziej być. Mam rabatę z grupowym nasadzeniem Aspirin i wygląda to tak (zdjęcie może nie najlepsze ale daje pogląd jak to wygląda):

20130706-untitled-220.jpg


Ja z Aspirin jestem zadowolona. To zdrowe róże, ładnie rosną i się zagęszczają. Sam kwiat też jest piękny (jak dla mnie), przy chłodniejszej pogodzie nabiera różowego kolorku. Czasem krzewy wypuszczają długie baty ale jak ktoś tego nie lubi to można je po pierwszym kwitnieniu mocno przyciąć i wtedy zachowują się w miarę grzecznie. Co do innych kandydatów to trudno mi powiedzieć bo ja raczej mało mam róż rabatowych. Wydaje mi się, że Pastella mogłaby być dobrym kandydatem ale mam z nią małe doświadczenie i głowy nie dam sobie uciąć.
Jeśli chodzi o Mme Plantier to moim zdaniem jak najbardziej można ją dać na patelnię. U mnie tak rośnie i kwitnie jak oszalała. Teraz zaczyna 4 sezon i osiągnęła jakieś 2,8 m na wysokość i ok 2 m na szerokość. W tym roku zapączkowała tak (mały fragment róży):

20140523-untitled-092.jpg


Ewo Daisy, ja też nie mogę się doczekać pełni kwitnienia róż. Dobrze, że nasadziłam tyle clematisów bo teraz umilają czas w oczekiwaniu na królewny. Też nie mogę się doczekać piwonii - wygląda na to, że dadzą czadu!

Jolu, nie będę miała nic przeciwko temu jak odbiją za rok :lev: z tą też myślą nowe egzemplarze posadziłam w innych miejscach :happy4: Ano jakoś rosną te klematisy ale tak czadu jak Twoje nie dają - szacun !
Z tymi chorobami to istne urwanie głowy - co i rusz obrywam jakieś pędy z powodu uwiądu :mad2: a w zeszłym roku było tak fajnie - tylko 1 szt zaatakował uwiąd a reszta była super.
Róże - właśnie mi ręce opadły. Oberwałam już znaczną część liści z Ambridge rose z powodu plamistości :mad2: gdyby nie to, że tak bardzo podobają mi się kwiaty Ambridge to wyleciałaby z ogrodu, strasznie jest poddatna na plamistość !

Fotki z dzisiaj:
Widoczek ogólny, rusza kocimiętka:

20140523-untitled-095.jpg


Rose de Recht

20140523-untitled-090.jpg


Crown Princess Margareta (nie przycinałam długich pędów i poprowadziłam je poziomo - ładnie zapączkowała - jak rozkwitnie to zobaczymy czy było warto):

20140523-untitled-041.jpg


Louise Odier (uwielbiam tą różę):

20140523-untitled-021.jpg


cdn.
Ostatnio zmieniany: 23 Maj 2014 21:45 przez moni.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Wiola

Ogród nie tylko różany 23 Maj 2014 21:43 #263270

  • moni
  • moni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1308
  • Otrzymane dziękuję: 995
cd.
Piwonie - rozkwita jedyny kwiat Buckeye Belle (posadzona zeszłej jesieni):

20140523-untitled-071.jpg

I jeszcze jedno zdjęcie Jewel - zajefajna jest (a nie byłam do końca przekonana jak ją kupowałam):

20140523-untitled-084.jpg


Klemki:
Ulubienica (pomimo, że nie kwitnie pełnymi kwiatami) - Matka Siedliska:

20140523-untitled-052.jpg

Portrecik Lasursterna (też jest super ten klemek):

20140523-untitled-038.jpg


Mrs Cholmondeley (2 sezon, na razie jeszcze mała ale kwiaty ma bardzo duże):

20140523-untitled-006.jpg

Belle of Woking (tegoroczny zakup, 1 kwiat, był 2 ale go dopadł uwiąd):

20140523-untitled-004.jpg


Jerzy Popiełuszko:

20140523-untitled-027.jpg

Na koneic Fruhlingsduft:

20140523-untitled-010.jpg


Miłego wieczoru :bye:
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 24 Maj 2014 10:15 #263399

  • Wiola
  • Wiola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 431
  • Otrzymane dziękuję: 393
Monisiu bardzo Ci dziękuję za obszerną odpowiedź :kiss3: Jestem już prawie pewna że zdecyduję się na Aspiryny. Zszokowałaś mnie tylko nieco tą ilością, ale jeśli zależy na bujnym obłoku kwiatów, to trzeba zainwestować w ilość :)
Idę dziś wymierzyć sobie koło i policzyć ile sztuk będzie potrzebne. Myślę sadzić w dwóch rzędach tzw zygzakiem.

Matka Siedliska obłędnie piękna. Chodzi za mną już od jakiegoś czasu i chyba wreszcie pora kupić. Super, że kwitnie właśnie teraz, kiedy w moim ogrodzie przestój z kwitnieniem ;)
Pozdrawiam Wiola :)
Ogród Wioli
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 24 Maj 2014 11:03 #263409

  • anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4542
  • Otrzymane dziękuję: 2203
Ależ tego cudnego kwiecia masz :)
Powojniki,piwonijki , róże :ohmy: i to jak kwitną :)
Ja jeszcez musze poczekać, na kwiaty,pączki dopiero są.
A Louise Odier mam pierwszy rok,i pierwszy raz zobaczę kwiaty w moim ogrodzie :P
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 24 Maj 2014 11:27 #263414

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
17 krzaków Bonici :woohoo: noooo to musi być widok nieziemski :lol:
Widziałam kilkukrzakowy szpaler i zrobił na mnie wielkie wrażenie :teach:
Moni, czy Ty zabezpieczasz róże kopcami na zimę, trochę pracy to wymaga przy takich ilościach :silly:
A jak clemki? Ja kopcuję również te co bardziej wrażliwe :lev:
Belle of Woking to taki himeryczny clemek, jak u mnie. Ma niespotykanie jasne liście :think: Nie pomaga nawożenie, ten typ chyba tak ma :blink:
Dzisiaj zauważyłam także pierwsze róże z plamistością, ale ilości śladowe zaledwie :think: ale że Ambridge Rose łysa :jeez: już
Wyglądam zdjęć Crown Princess Margareta w rozkwicie, to będzie dopiero zjawiskowy widok :woohoo:
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.357 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum